Со кого ќе коалицира Груевски?

Статус
Затворена за нови мислења.

Попај

Буржоазија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
699
Поени од реакции
9
mozebi sega nema takov zakon no ke ima vo skoro vreme.. i gruevski ne e tolku jak kako sto se dokazuva tie 64 pratenicki mesta ke mu se namalat mozebi do 61 i pak ke mora koalicija so edna albanska partija... a veke se znae koj ke bide vo koalicija so guewski..
DPA sigurno ne..

Другар те лажат во штабот,грешка ви се анализите, Груевски може да загуби,а ќе загуби пратеник во 6 И.Е. и мала е веројатноста да изгуби уште еден во 1 или 2.(ама маленка).ќе видеш во недела.
 
Член од
7 ноември 2007
Мислења
994
Поени од реакции
9
1 Vo Aracinovo ke izgubi vaka od start i ushte eden vo Skopje
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
211
Поени од реакции
12
До BIRD_ON_WIRE

Колку што сум јас упатена, референдумот во 1991 година беше бојкотиран од албанското малцинство...:raz:
Грешка си. Вистината е дека без гласањето на албанците тој референдум за независност на државава немаше да успее, ова може да ти го докаже некој друг од форумов кој живее во западна Македонија. Во тоа време имаше доста двоумење помеѓу македонското население дали да се остане во братската југословенска држава или да се осамостоиме. Кај албанците оваа дилема не постоеше, со сигурност знам барем за Гостивар и Тетово дека дури и печалбари во западните земји дојдоа да гласаат во тој референдум.

Да се навратиме на темата, кога ќе земеш во обзир дека одредена партија со минимум 200 000 гласачи гласа или апстенира во референдум,ти овозможуваат двотретинско мнозинство, може да направат пресврт на резултатот во втор круг гласање на претседателски избори, владее на околу 30% од општините на државава без разлика дали ДУИ или ДПА има подршка од мнозинското албанско население, занемарувањето или потценувањето на толкава политичка моќ на одредена партија јас барем ја сметам за политичко самоубиство. Претпоставувам се сеќавате колку проблеми имаше владата со толку силна опозиција, а нефункционалноста на влада составена од ДПМНЕ И ДПА политичките аналитичари ја сметаа на времето влада со краток век, дури многумина мислеа дека нема ни 6 месеци да функсионира таква влада.
Владата треба да ужива доверба и подршка не само кај мнозинското македонско население туку треба да ужива подршка и кај доста влијателното албанско население.
Сакал некој или не, албанци во власта мора да има, дали тоа ќе бидат албанци членови на ДПМНЕ, дали тоа ќе биде партија со помала или поголема подршка од албанското население е политички потег на мандатарот. Владеење заедно со ДПА со помала подршка од албанското население се покажа како недемократски, лош политички потег. Претпоставувам дека премиерот Груевски научи нешто од своите грешки, знам дека излезе на избори со желба да освои што повеќе пратенички мандати за да ги избегне опструкциите,уцените итн но сепак ја нема подршката на албанците. Албанците сепак го уживаат правото да преку партиите на кои тие им го даваат мандатот да опструираат,уценуваат или пак да подржуваат одредена влада и сето ова во зависност од политичката клима и внатрешните меѓуетнички односи.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
па дали има потреба од коалицирањеееееееееееее аааааааааааааааааа. Со 64 пратеника можи шо сака да прави
Е баш сакам да го видам тоа чудо Nacional ! Ќе те држам за збор, а одговорот на сите дилеми околу коалицирањето не е далеку...
че видиш бе момченце мало. ќе видиш и ќе заќутиш засекогаш!!!!!
Не знам што да кажам сега бе Национал ? А баш сакав да заќутам за секогаш... Туку ти каде си ? Немој да се срамиш, не е тоа ништо...еееее гајрет...:kesa:
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Не знам што да кажам сега бе Национал ? А баш сакав да заќутам за секогаш... Туку ти каде си ? Немој да се срамиш, не е тоа ништо...еееее гајрет...:kesa:
Го нема нешто национал...

Сигурно е во потрага по нов....аватар.:pos:
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Кој губи,и кој не е во влада има право да се лути,не ти замеруваме
Пријател....не ни сакам да бидам во влада со терористи-----:vozbud:
а најмалку со демек-патриоти!

Инаку........Ти другарчето си го браниш...а?
Убо...убо...шо да ти кажам.
 
А

Ајсшутер

Гостин
Пријател....не ни сакам да бидам во влада со терористи-----:vozbud:
а најмалку со демек-патриоти!

Инаку........Ти другарчето си го браниш...а?
Убо...убо...шо да ти кажам.

Не го бранам другарчето,само до негде и не бил во право пред време скока кога се знаеше дека ке коалицира со албанска партија која ке има повеќе гласови.

А иначе во 2002-2006 кој беше во влада со терористи де кажи ми ?
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Пријател....не ни сакам да бидам во влада со терористи-----:vozbud:
а најмалку со демек-патриоти!

Инаку........Ти другарчето си го браниш...а?
Убо...убо...шо да ти кажам.
Ти па,ти па што скокаш не ми е јасно.
Меморијата ти е изгледа ептен кратка.
Чив коалиционен партнер беше ДУИ периодот 2002 - 2006?
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Ти па,ти па што скокаш не ми е јасно.
Меморијата ти е изгледа ептен кратка.
Чив коалиционен партнер беше ДУИ периодот 2002 - 2006?
Изи...изи крејзи....
Не сум ти Јас крив што вашиот "патриот" со црвена линија, и портокалова вратоврска....коалицира со Аљи.
Него карај го....не мене.
 
А

Ајсшутер

Гостин
Ти па,ти па што скокаш не ми е јасно.
Меморијата ти е изгледа ептен кратка.
Чив коалиционен партнер беше ДУИ периодот 2002 - 2006?
Па тоа и јас му го поставив пост погоре,само гледам нема реплика :toe:
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Не го бранам другарчето,само до негде и не бил во право пред време скока кога се знаеше дека ке коалицира со албанска партија која ке има повеќе гласови.

А иначе во 2002-2006 кој беше во влада со терористи де кажи ми ?
Aјсшутер..
Потписот пријателе.......ти ја губи смислата.
Боље замени го со некој посоодветен.
На пр:

Ружата...навистина не цвета.
Орелот...се повисоко лета.
А лавот со наведната глава шета.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Изи...изи крејзи....
Не сум ти Јас крив што вашиот "патриот" со црвена линија, и портокалова вратоврска....коалицира со Аљи.
Него карај го....не мене.
Ете,ајде почнавме сега со етикетите.
Кој ваш бре?
Ваш,наш,нивни..АМАН!

Ти поставив прашање,истото прашање ти го постави и Ајсшутер.
Одговори го.

Или нешто сега не ти одговара да се сеќаваш?
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Aјсшутер..
Потписот пријателе.......ти ја губи смислата.
Боље замени го со некој посоодветен.
На пр:

Ружата...навистина не цвета.
Орелот...се повисоко лета.
А лавот со наведната глава шета.
Како не ти е срам бе?
Лавот е национален,државен симбол!
Историски симбол!
Уште од времето на Александар Македонски!

Како не ти е срам со иронија да збориш за него и да го поврзуваш со Партија!
 
А

Ајсшутер

Гостин
Aјсшутер..
Потписот пријателе.......ти ја губи смислата.
Боље замени го со некој посоодветен.
На пр:

Ружата...навистина не цвета.
Орелот...се повисоко лета.
А лавот со наведната глава шета.
Гледам си ми го реплицирал постот ама не да ми одговориш туку за постот,ако сакаш да ми кажеш дали ми е добар,лош или да дадеш оценка во Играчница / Оцени го потписот на членот над тебе а тука одговорими за прашањето шо ти го постаив погоре,кој беа во влада од 2002-2006 ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom