Вистинската причина за предвремените избори ?

Има ли скриени антимакедонски сценарија зад предвремените парламентарни избори ?

  • Нема, Македонија созреа демократски за такво искуство

    Гласови: 14 33,3%
  • Има, во врска со менување на името

    Гласови: 12 28,6%
  • Нема, ДПМНЕ само се одбрани од идејата на СДСМ за широка коалиција со помош на меѓ. заедница

    Гласови: 16 38,1%

  • Вкупно гласачи
    42
  • Гласањето е завршено на .

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
е да! ама да не беше Љубчо и Невзат и јагнињата немаше и без тоа да го изберат. И ако сме ВМРО, она историското да грее во нас, победата ке биде наша ако сите Македонци бидат ВМРО да им дозволиме и тие во СДСМ да бидат, а моделот на државата на избори ! Цела Македонија ВМРО, сите ВМРО. Тоа а македонскиот глобален патриотизам !!!
Па токму на таа карта изиграа проБугарските и проСрпските тајни служби кога се воскреснуваше ВМРО,да ги разединат Македонците во нивното единство и масовното пофторно спознавање на нивниот национален идентитет во кој ВМРО имаше неизоставен белег без кој не можеше да се брендира тој Македонски идентитет.

Никој не им брани и на оние од СДС да се осеќаат како дел од ВМРОвските идеали. И да ги применуваат чисто патриотските ставови и да ги имплементираат само во корист на интересите на Македонија.
Мислиш,тврдиш,или таков филм си правиш?Па јас на секој чекор гледам сосема поинаква реалност.:toe:
Ако некој не размислува исто со лидерот на ДПМНЕ (до вчера ЉуБчо а сега Гвујо) му се доделува класификација дека е непријател на Македонија,дека е комуњар,дека е изрод и предавник.Тоа истото се прави дури и врз членови во ВМРО-ДПМНЕ,кој не размислуваат потполно идентично со моменталниот лидер,без разлика кој и да биде тој,зошто да бидеме реални ни еден лидер не може да биде “вечен“.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Pricina e prosta.
Uste od pred minati izbori `06,od ko vide deka narod i e i ne e ovca,NG rabotese samo za ovie novi izbori.Rezultat go gledame.

Inaku izborite se glupost,ama aj odi objasni mu go to na ova Vmro.Izlegoa po debilana i od Sds..A mislevme nema beter?



Значи Груевски планирал ВЕТО во Букурешт, и обид за преврат од внатре за да ги предвиди и испланира активностите во првите 20 месеци Власт за овие однапред смислени предвремени избори?


:pos:

Тажно тажно индиид!

Мислиш,тврдиш,или таков филм си правиш?Па јас на секој чекор гледам сосема поинаква реалност.:toe:
Ако некој не размислува исто со лидерот на ДПМНЕ (до вчера ЉуБчо а сега Гвујо) му се доделува класификација дека е непријател на Македонија,дека е комуњар,дека е изрод и предавник.Тоа истото се прави дури и врз членови во ВМРО-ДПМНЕ,кој не размислуваат потполно идентично со моменталниот лидер,без разлика кој и да биде тој,зошто да бидеме реални ни еден лидер не може да биде “вечен“.
Кога употребуваш “некој не размислува исто“ наведи кој како размислувал и за што!
Па да можеме да дискутираме за реални ставови и мислења.

Ти член на ВМРО си? Па врз тебе се врши притисок да размислуваш како Грујо?
 
Член од
12 февруари 2007
Мислења
892
Поени од реакции
4
Значи Груевски планирал ВЕТО во Букурешт, и обид за преврат од внатре за да ги предвиди и испланира активностите во првите 20 месеци Власт за овие однапред смислени предвремени избори?


:pos:

Тажно тажно индиид!
Za zal taka e.
Duri i za referendumot e kriv.
Vakov izrod odamna sme nemale.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Za zal taka e.
Duri i za referendumot e kriv.
Vakov izrod odamna sme nemale.
Па ако Грујо е толку способен да ги предвиди работите, тогаш би требало да биде поголем и од ТИТО во маневрите.:helou:

Толку способен “изрод“.. блажена е оваа почва.
 
Член од
12 февруари 2007
Мислења
892
Поени од реакции
4
Па ако Грујо е толку способен да ги предвиди работите, тогаш би требало да биде поголем и од ТИТО во маневрите.:helou:

Толку способен “изрод“.. блажена е оваа почва.
Mozi i taka.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Значи Груевски планирал ВЕТО во Букурешт, и обид за преврат од внатре за да ги предвиди и испланира активностите во првите 20 месеци Власт за овие однапред смислени предвремени избори?


:pos:

Тажно тажно индиид!



Кога употребуваш “некој не размислува исто“ наведи кој како размислувал и за што!
Па да можеме да дискутираме за реални ставови и мислења.

Ти член на ВМРО си? Па врз тебе се врши притисок да размислуваш како Грујо?
Морам ли да се декларирам дали сум член на ВМРО,треба ли бројот на партијската легитимација да ти го дадам?Или и тоа е дел од твојата работа?Да откриеш кој и зошто размислува поинаку од премиерот?

Па ако Грујо е толку способен да ги предвиди работите, тогаш би требало да биде поголем и од ТИТО во маневрите.:helou:

Толку способен “изрод“.. блажена е оваа почва.
Како што според тебе беше “блажена“ земјата каде ТИТО беше главниот “маневратор“?:toe:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Морам ли да се декларирам дали сум член на ВМРО,треба ли бројот на партијската легитимација да ти го дадам?Или и тоа е дел од твојата работа?Да откриеш кој и зошто размислува поинаку од премиерот?
Ме погоди сеа..у слезинката ебате :tapp: друг пат дај ќе ти платам настрана, нејќум вака јавно да ме откриваш.

АБЦ кога тврдиш нешто, како ти погоре, треба да имаш аргументација, во спротивно си само трачар или алапача.

А може и платен послушник кој е задолжен да го валка Груевски?


Има многу комбинаторики, ама ти тешко се снаоѓаш во ситуација на празни муабети со аргументи.
Затоа воздржи се од тресење муда за возбуда.


Тоа коментарот за Тито ќе ти го оставам да си го продумаш, во кој контекст сум го пишал. Не е интересно се јас да откривам.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Ме погоди сеа..у слезинката ебате :tapp: друг пат дај ќе ти платам настрана, нејќум вака јавно да ме откриваш.
АБЦ кога тврдиш нешто, како ти погоре, треба да имаш аргументација, во спротивно си само трачар или алапача.
А може и платен послушник кој е задолжен да го валка Груевски?
Има многу комбинаторики, ама ти тешко се снаоѓаш во ситуација на празни муабети со аргументи.
Затоа воздржи се од тресење муда за возбуда.
Тоа коментарот за Тито ќе ти го оставам да си го продумаш, во кој контекст сум го пишал. Не е интересно се јас да откривам.
Не знам каде “го валкам“ Груевски,или мислиш кога го нарекувам Гвујо?Јас само ги образложувам неговите идеи и позитивни но и негативни постапки кој ги прави како премиер,впрочем тој е јавна личност и нормално е да се дискутира за неговите ставови и постапки.:toe:
А тоа за “блажената“ земја каде ТИТО бил главен “предвидувач“ на работите,сам си го наметна помалку во контекст на темава.:toe:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
A be Pejo? Sto bidna? Ta vaka? me zbuni malkucka, a ne sum lesno zbunliv.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
23
Поени од реакции
2
Да ја браниме и надградуваме идејата вечно, а лидерите на ВМРО додека не погрешат !

Ја прочитав целава полемика внимателно, делови и два три пати.Признавам, како ВМРО-вец најпрвин воведот од `реинкарнација` кај мене предизвика збунетост заради една навидум противречност, од една страна една невероватна аналитички комплетна слика на општата ситуација пред предвремените избори, разбудувањето со реалноста постизборно, и во сето тоа од друга страна едно прашање кое се доживува неприродно, како подметнато (некои дури и напишале сдсм=реинкарнација !), но откако ќе се прочита неговата заложба `И ако сме ВМРО, она историското да грее во нас, победата ке биде наша ако сите Македонци бидат ВМРО, да им дозволиме и тие во СДСМ да бидат, а моделот на државата на избори ! Цела Македонија ВМРО, сите ВМРО. Тоа а македонскиот глобален патриотизам !!!` станува јасно дека реинкарнација е вмро-вец како нас, но очигледно не е во вмро-дпмне, неговите дилеми, тези не се против вмро-дпмне, тој всушност предупредува на некои скриени аспекти кои се однесуваат на лидерството на партијата. Сваќајќи ја вака искажаната загриженост повикувајќи се на референдумот против законот за новата територијална поделба, и сам се фаќам во моите сомневања и дилеми за околностите под кои се потпиша и Рамковниот договор. За мене исказите на `реинкарнација` ме водат кон поентата која ја искажав во насловот, дека идејата е вечна, а нашите лидери ќе доаѓаат и заминуваат. Јас така го сватив неговото предупредување на внимателност, зашто Македонија како што пишува е на крстопат, а предавставата нема да се предавства ако не ги направиме ние самите, ако не ги направат Македонци.
Честитам на толеранцијата во разликите на изнесените ставови. Поздрав до сите патриоти.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Бројот на можни одговори во анкетата е нецелосен, овде може да постои и друга политичка заднина. еве на пример мое мислење не се совпаѓа со ниту еден од понудените одговори. Груевски го осети моментот кога ќе може да излезе на избори и да освои над 61 мандат.
Сака да ја има целосната контрола, за секој потег сам да решава. Но, сега се поставува прашањето, колку тоа добро ќе влијае на Македонија, без ниту една здрава конкуренција, сметате ли дека тие 28 пратеника на Сдсм можат да се спротистават на 63 од Вмро, а и да не зборуваме за коалициите кои допрва ќе се прават.
некако делува како монополистичка влада, немојте да ме сватите погрешно, ама мене така ми делува, а всушност тоа.

Груевски успеа во тоа.

П.С Премиерот јавно повикуваше дека му се потребни над 61 пратеник, дали и зад тоа стои нешто друго кои допрва ќе го дознаеме, но со какви последици.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
23
Поени од реакции
2
Чудна кампања на СДСМ, дали и зад тоа има умисла против Македонија ?

Не мислев да продолжувам барем не денес на форумов, но GALACTIKOS... ме испровоцира на една хипотетична претпоставка, а што ако зад чудната кампања на СДСМ без никаков концепт, платена повеќе како алиби на кретен од Хрватска кој не го познава македонскиот политички менталитет, не се крие умисла да му се `намести` на ВМРО-ДПМНЕ сам да направи некое предавство, извесно кое, па тие во `сонце` не кријат за што навиваат. За упатените вчудоневидувачки е откажувањето на обвинувањата против `фамилијата`, за политичкиот `катапулт` Балкан банка за која се смета дека ја држела целата резидентна разузнавачка служба на источниот сосед во Македонија и др. и др. Наспроти сето тоа инфантилниот самокомплимент на стретегот на СДСМ-овската кампања дека кампањата ја исфрлило Рада како втора мак лидерка покрај Никола :pos2: Па кој ќе биде втор лидер ако не од СДСМ ? затоа народот со инстинкт осеќа нешто се случува, би било трагично за нас Македонците пост изборно откако ја изгубивме Македонија како матична држава на македонскиот народ уште да ја федерализираме. Да потсетам, што значи `мајскиот договор`, ултимативните 6 прашања на Тачи, или дека во спорот за името немало да го менуваме Уставот, името полека веќе и не оди во ист пакет на реторичката еквилибристика !? Но да не си прават бајрам со умот, народот ке им влезе во Парламентот, во Владата, секој Македонец ќе има право да му пресуди на улица на секој предавник кој ќе се дрзне да менува име, национален идентитет. Народот е гарант а не тие што велат за себе Македонија - тоа сум јас!
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Не мислев да продолжувам барем не денес на форумов, но GALACTIKOS... ме испровоцира на една хипотетична претпоставка, а што ако зад чудната кампања на СДСМ без никаков концепт, платена повеќе како алиби на кретен од Хрватска кој не го познава македонскиот политички менталитет, не се крие умисла да му се `намести` на ВМРО-ДПМНЕ сам да направи некое предавство, извесно кое, па тие во `сонце` не кријат за што навиваат. За упатените вчудоневидувачки е откажувањето на обвинувањата против `фамилијата`, за политичкиот `катапулт` Балкан банка за која се смета дека ја држела целата резидентна разузнавачка служба на источниот сосед во Македонија и др. и др. Наспроти сето тоа инфантилниот самокомплимент на сретегот на СДСМ-овската кампања дека кампањата ја исфрлило Рада како втора мак лидерка покрај Никола :pos2: Па кој ќе биде втор лидер ако не од СДСМ ? затоа народот со инстинкт осеќа нешто се случува, би било трагично за нас Македонците пост изборно откако ја изгубивме Македонија како матична држава на македонскиот народ уште да ја федерализираме. Да потсетам, што значи `мајскиот договор`, ултимативните 6 прашања на Тачи, или дека во спорот за името немало да го менуваме Уставот, името полека веќе и не оди во ист пакет на реторичката еквилибристика !? Но да не си прават бајрам со умот, народот ке им влезе во Парламентот, во Владата, секој Македонец ќе има право да му пресуди на улица на секој предавник кој ќе се дрзне да менува име, национален идентитет. Народот е гарант а не тие што велат за себе Македонија - тоа сум јас!
Јас колку што се сеќавам СДСМ беше против предвремени избори.
Зарем мислиш дека СДСМ ќи си дозволи такви катастрофални резултати за да го намести ВМРО ДМПНЕ да направи предавство.
да дозволи 4 години во една опозиција во која ќе неможеш ништо посебно да направиш и колку толку да придобиеш од гласовите на избирачкото тело во Македонија на наредните парламентарни избори, здравје Боже за 4 години.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
23
Поени од реакции
2
Навистина можни се безброј одговори, зашто во македонската политика се е можно. Пред да одговорам уште со неколку реченици да те прашам мој драг соговорнику од Струмица, зашто толкава радост на СДСМ наместо достоинствена загриженост на пресот кога го призна изборниот пораз. Зашто портпаролот не можеше да ја сокрие својата радост наспроти поразот на партијата, па прво што кажа праша како да зборувал како пратеник или како портпарол ??? Овој разговор драг пријателу од Струмица доколку имавме повеќе време ќе не одведе кон вистинското прашање, за одговорноста на ова неспособно раководтсво на СДСМ, тоа во Македонија да етаблира современа европска социјалдемократија.
Длабоко сочуствувам со разочареноста на членството на СДСМ од своите лидери, навистина ја изгубив желбата да празнувам кога ги видов така греотички, во таков состав, се смеат, а им се плаче. Еден логичен епилог на една антимакедонска политика. Народот знае да казни. Исказите дека по поразот 1998 лекцијата била научена сега видовме биле демагошка флоскула, обична лага. Но ова не го сваќај лично, пошироките членства на сите партии се чесни луѓе, сите ние сме дел од македонскиот народ.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Јас колку што се сеќавам СДСМ беше против предвремени избори.
Зарем мислиш дека СДСМ ќи си дозволи такви катастрофални резултати за да го намести ВМРО ДМПНЕ да направи предавство.
да дозволи 4 години во една опозиција во која ќе неможеш ништо посебно да направиш и колку толку да придобиеш од гласовите на избирачкото тело во Македонија на наредните парламентарни избори, здравје Боже за 4 години.
na osnova pak na sto zakluci deka se 4 godini??? Gwujo ili za nekoj mesec, ako ne i porano ke stanuva "izdajnik" so site reperkusii...ili SDSM go utnale planot........................ :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom