Дали е можно да се постигне поголема брзина од брзината на светлината?

Дали е можно да се постигне поголема брзина од брзината на светлината_

  • Да (ке постирам на кој начин)

    Гласови: 120 44,4%
  • Не е возможно.

    Гласови: 150 55,6%

  • Вкупно гласачи
    270
Статус
Затворена за нови мислења.

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
Брат неможеш ти со мислата да отидеш на плутон за помалце од милионити дел од секундата додека на светлината и требаат неколку минути?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
ласерски зрак е убрзан на брзина поголема од брзината на светлината. .
Според природата на нештата

ласер=светлина
Не може светлина да биде побрза, поспора од светлина
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Според природата на нештата

ласер=светлина
Не може светлина да биде побрза, поспора од светлина
според природата на нештата

ако ја промениш енергијата на вакуумот, ласерот, односно светлината, ќе се движи побрзо од 300 000 км/с.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
според природата на нештата

ако ја промениш енергијата на вакуумот, ласерот, односно светлината, ќе се движи побрзо од 300 000 км/с.
Енергија на вакумот?????????

Ласерот е светлина скоро монохроматска, т.е. се состои од единечна бранова должина односно боја емитирана во тесен сноп.

Колку и да додаваш енергија ласерот по природа си останува светлина, со додавањето енергија добиваме само појак ласерски сноп светлина а не и промена на брзината, промена на брзината имаме само кога ласерот минува низ различни оптички медиуми на пример стакло.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Баш пред некој месец читав како еден германски научник ја постигнал со атоми, значи со најситни честици во стаклен сад, не знам .. не ми е јасно. Битно, ја постигнал брзината на светлината и констатирал дека со пробивањето на брзината на светлината, се навлегува во димензијата време.
Ej abe jas dojdov do ovaa ideja pred germanskiot naucnik. Bas razmisluvav deka ako se dvizime so brzina pogolema od brzinata vremeto ke kolabrira i ke ja probieme vremenskata bariera i ke mozeme da patuvame niz vremeto.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Епа не пишувате ти и Јеци за иста работа. Односно ти и германецот. Брзина поголема од брзината е веќе некоја чудна филозофија која може да се дискутира, а брзината на светлината кога би ја пробиле (реално, не само со делови од атомот), не мислам дека би можеле да патуваме низ времето. Сепак колку јас сфаќам, времето нема врска со далечината. Можеби нема да ти треба воопшто време да стигнеш од едно место до друго, па времето ќе го елиминираш како постоечко нешто кое ти прави пролем, но тоа нема да ти успее да се вратиш назад, или да одиш напред како на филм или книга.
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
ласер=светлина
Точно!

Е сеа, да го послушаше мојот совет барем малку... да прогуглаше во рок од 2 секунди (прорачунај колку пат би поминала светлината за тоа време) ќе наидеше на ваква статија!

Најинтересниот муабет е што дури и се р`чнува муабетот за патување низ времето ;)
Dr Gauthier's results were so clear-cut that portions of the laser pulse appeared to leave the vial before they entered it.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
328
Поени од реакции
8
За патување низ времето се мислело по втората светска војна. Во тој период, бариера претставувал звучниот ѕид, и се мислело дека, ако некој пилот го пробие тој ѕид(патува со брзина поголема од околу 1100КМ/ч), би се вратил во времето на назад и повторно би бил млад. Но сите знаеме дека такво нешто не постои. Истото го мислам и за патување со брзина поголема од светлината.
А, за патување низ времето кое не се мери во метри и километри, мислам дека брзината не менува ништо.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Awe vremeto i brzinata na svetlinata se dvizat proporcionalno. Ako se zgolemi brzinata na svetlinata vo vakuum od 300000 km/h na pr. do 400000 km/h togas i vremeto ke se dvizi pobrzo. Znaci nie ke mozeme da patuvame vo idninata. A sega problemot e kako bi mozele da se vratime pak vo minatoto.
 
Член од
13 јуни 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
vremeto i brzinata na svetlinata nemaat vrska.brzinata na svetlinata nitu vlijae vrz brzinata so koja se menuva vremeto nitu vrz starosta na lugeto,nitu vrz nisto.toa se sosema razlicni poimi
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
31
Поени од реакции
2
Абе може да се постигне толкава брзина.Не е проблем да се постигне голема брзина, битно е да се најде доволно моќно гориво и гориво што ке трае долго - значи горивото е најголемиот проблем.Плус и дали таа брзина ке може да ја издржи човечкиот организам ... знак ?
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
@vone.. Касимиров ефект

@Igor_16..Какво бе моќно гориво, што пишеш без врска работи.
Горивото било најголем проблем. Добро бе донт дринк енд пост.

@stalker89..Како немаат времето и брзината на светлината врска, подобјасни.
И те како се поврзани во специјалната теорија на релативноста, часовникот кој се движи во однос на основната(њутнова) референтна рамка, е побавен. Лоренцови трансформации?


Познато изгледа? Четврта средно?

Во генералната теорија, гравитациoто влијание врз течењето на времето?

Ниедна информација не може да биде пренесена побргу од брзината на светлината.
Иначе има на пример квантно тунелирање, кога честичката поминува низ бариера која има поголема потенцијална енергија од кинетичката на честичката и со тоа ги нарушува принципите на класичната механика. Како и кај сите други работи во квантната физика и тунелирањето се пресметува врз основа на веројатности, на пример постои веројатност да ја или не поминало бариерата.(шредингерова мачка, или е жива или не е). Може да се смета дека честичката -патувала- побргу од светлината.
Инаку имаше во ентерпрајз, најновото, за такиони, кои се движат побргу од светлината и со тоа ја нарушуваат секвенционалноста , каузалитетот. Постоењето на такви честички е и во реалан живот претпоставено од некои физичари.
Има уште една работа, радијацијата на Черенков кога некои честички кога поминуваат низ некој материјал, успеваат да се движат со брзина поголема од брзината на светлината. Ај до следен пост.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
vremeto i brzinata na svetlinata nemaat vrska.brzinata na svetlinata nitu vlijae vrz brzinata so koja se menuva vremeto nitu vrz starosta na lugeto,nitu vrz nisto.toa se sosema razlicni poimi
Abe kako e mozno da nema povrzuvanje megu vremeto i svetlinata. Ako svetlinata se dvizi pobrzo togas i vremeto bi se dvizelo pobrzo. Sigurno si slusnal za Teorijata na relativnosta. Kaj telo vo dvizenje vremeto se dvizi pobavno. E sega ako teloto se dvizi so brzina na svetlinata togas vremeto bi zastanalo za nego i toj bi se dvizel vo idninata. Samo sto ako saka da odi 10 godini vo idninata ke treba da patuva 10 godini so taa brzina sto ne e prakticno dobro.

Абе може да се постигне толкава брзина.Не е проблем да се постигне голема брзина, битно е да се најде доволно моќно гориво и гориво што ке трае долго - значи горивото е најголемиот проблем.Плус и дали таа брзина ке може да ја издржи човечкиот организам ... знак ?
Abe kakvo gorivo kakvi gluposti. Najvazniot problem e vo toa sto ako teloto se dvizi so brzinata na svetlinata ke ima beskonecna masa, a volumen nula. So toa se zaklucuva deka teloto sto se dvizi veke se teleportira. Toa isceznuva od tuka i se naoga vo nekoja druga dimenzija.

Епа не пишувате ти и Јеци за иста работа. Односно ти и германецот. Брзина поголема од брзината е веќе некоја чудна филозофија која може да се дискутира, а брзината на светлината кога би ја пробиле (реално, не само со делови од атомот), не мислам дека би можеле да патуваме низ времето. Сепак колку јас сфаќам, времето нема врска со далечината. Можеби нема да ти треба воопшто време да стигнеш од едно место до друго, па времето ќе го елиминираш како постоечко нешто кое ти прави пролем, но тоа нема да ти успее да се вратиш назад, или да одиш напред како на филм или книга.
Abe moze da se vrati kako ne. Gledaj vaka ako na teloto mu se dade energija za da se dvizi so brzina pogolema od taa na svetlinata togas toa bi bilo vo nekoja druga dimenzija i bi ja pominalo vremenskata bariera zaedno so letaloto koe se dvizi so brzina pogolema od taa na svetlinata. Epa sega teloto ke odi nekade vo idninata. Koga ke go zavrsi toa po sto dosol, toa namesto da prima ke oddade energija. Ke ja oddade celata energija koja ja primil i ke se vrati na mestoto od kade sto dosol.
 
Член од
11 јуни 2008
Мислења
32
Поени од реакции
2
:uvo: Не се разбирам ја у физика и закониве ваши ама едно нешто ме интересира...

Што ке се случи кога би достигнале некоја брзина поголема од светлината и ги уклучите светлата(дугачки:))....??:toe::nesum:
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
neo_wmaster напиша:
Abe moze da se vrati kako ne. Gledaj vaka ako na teloto mu se dade energija za da se dvizi so brzina pogolema od taa na svetlinata togas toa bi bilo vo nekoja druga dimenzija i bi ja pominalo vremenskata bariera zaedno so letaloto koe se dvizi so brzina pogolema od taa na svetlinata. Epa sega teloto ke odi nekade vo idninata. Koga ke go zavrsi toa po sto dosol, toa namesto da prima ke oddade energija. Ke ja oddade celata energija koja ja primil i ke se vrati na mestoto od kade sto dosol.
Какви црни бариери ?? Какви црни Димензии ??

Па тоа се претпоставки , никој незнае дали воопшто постојат други Димензии .:tapp:

И неможе да се постигне поголема брзина од светлината бидејќи телото/објектот ќе се раздели првин на (светлосни) честички а потоа на нуклеони.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom