ИЕ 1 и ИЕ 6

Член од
7 ноември 2007
Мислења
994
Поени од реакции
9
Демократската Унија за Интеграција, во овој ден на жалост за нашата партија, за Албанското општество и за демократијата во Македонија, во овој ден кога се организира погребот на херојот на демократијата, уште еднаш го афирмира нашиот став дека вчерашниот ден ќе биде симбол за најостро силување на слободниот глас.

Наместо да прогласиме победа, ние денес ја споделуваме болката со семејството кои за помалку од еден час ќе го испратат во вечниот дом Насер Ајвази, кој ќе биде запаметен како херој паднат во заштита на слободниот глас на граѓаните. Ние ја споделуваме жалоста со членовите на семејството, со жителите на Арачиново и Грушино и ја споделуваме жалоста со сите Албанци каде и да се.

Демократската Унија за Интеграција изразува бладодарност до сите активисти и симпатизери на партијата кои останаа доследни и не дозволија да бидат испровоцирани од тешките провокации кои организирано ги вршеа Алфите и милитантите на ДПА. Изразуваме огромна благодарност до сите граѓани Албанци кои не поддржаа со нивниот глас!

Шокантна е „храброста„ и ароганцијата на криминалците и фалангите на ДПА и Алфите кои на многу гласачки места, во присуство на меѓународните претставници, ги полнеа кутиите со фалсификувани гласачки ливчиња, се закануваа, напаѓаа и уценуваа не само членови на изборните комисии, туку особено граѓаните кои беа излегле на гласање. Шокантно е држењето во заложништво на официјални претставници на ДИК и меѓународни набљудувачи во селото Порој, Тетовско, во кое оперирал пратеникот во оставка и кандидат за пратеник на ДПА, Даут Реџепи Лека. Шокантно е присуството на синот на судијата Бедредин Ибрахими, Агон Ибрахими, на гласачкото место 1927 во Тетово, кој, откако им се заканил на овластените претставници на ДУИ и откако ги отстранил од гласачкото место, насилно полнел кутии. Скандалозно е учеството на Министерот за здравство во оставка и носител на листа во ИЕ 1, Имер Селмани, кој заедно со Кондовската банда, уште пред да бидат отворени гласачките места, полнел кутии со фалсификувани гласачки ливчиња. Скандалозно е тоа што Евро Амбасадорот Ерван Фуере бил лично сведок дека во просториите на Градоначалникот на Сарај, Беким Фазлиу, биле депонирани однапред полнетите гласачки кутии. Шокира присуството на кандидатот за пратеник и Потпретседател на ДПА, Ружди Матоши, во населбата Серава во Чаир, каде заедно со бандата на Бушат Хасани, Гафур Хасани и личниот шофер на Матоши, го оркестрирале обидот за убиство на членот на Претседателството на ДУИ, Бекир Хасани, кој се наоѓа во болница. Притворањето на Агим Красниќи со воен арсенал како ја тероризира целата ИЕ 1 не заслужува никаков друг коментар!

За сите овие дејствија бараме институциите на државата да превземат итни мерки бидејќи на 1ви јуни во Македонија потфрли правната држава. ДПА, со криминални и незаконски дејствија се однесуваше во целата ИЕ 1 и ИЕ 6 и во оваа прилика го повикуваме Јавното обвинителство и Јавниот обвинител итно да отвори досие и случај против ДПА и нејзиниот лидер.

Во оваа прилика, уште еднаш повторуваме дека ДУИ ги оспори резултатите во ИЕ 1 и ИЕ 6 каде на организиран начин се крадеа гласови и за сите овие случаи ние имаме подготвено посебно досие со филмски материјал. На сите овие места ќе бараме целосно прегласување.


И покрај невидениот терор кој беше вршен вчера, ДУИ, сепак, излезе победник!
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
на ова би можел да ти одговорам со цитатот:
`get a taste of your own medicine`
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
за грев, на човекот не му дозволиле да фалсификува во арачиново и наместо со пенкало морал својот глас да го дигне со оружје... добра поука за останатите што ќе мислат да постапат така...

карсниќи се предаде? не проба да се брани? ... таман да пробал малу мана да го скинат...

албанците треба да си се ослободат од оружјето и криминалот... оти вака не се за европа и нато туку за ирак и авганистан..

в корен треба да сите фалсификатори... ама проблемот е во партите албански што си ги бранат војниците - во буквална смисла на зборот...
која патетика , типот го бранел гласот на нардоот со оружје... а и агим красничи дури и таква изјава дал во полицја... ц ц ц ц
само една сила има право во државата да носи оружје - полицијата, секој останат треба да го предаде а ако не го предаде дуи и дпа ќе му изразат сочуство.
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
...and get a life...
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
265
Поени од реакции
18
Ej tomsaso e stvarno si bezcustvitelen coekot samo sakal da si go iskoristi demokratskoto pravo na 30-40 glasa. A to deka nosel pistol se e to laga od dpa, vmro i alfite, na covekot mu bila mokra kosata pa se susel so fen ama vo brzanje go zaborajl v dzep pa ovie pokvarenive go ispukale za dzabe. Posle toj neviniot so telefonot so frlase ova moze da se rece deka e najgolema namestaljka od vlasta.:uvo: :uvo: :uvo:
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Ej tomsaso e stvarno si bezcustvitelen coekot samo sakal da si go iskoristi demokratskoto pravo na 30-40 glasa. A to deka nosel pistol se e to laga od dpa, vmro i alfite, na covekot mu bila mokra kosata pa se susel so fen ama vo brzanje go zaborajl v dzep pa ovie pokvarenive go ispukale za dzabe. Posle toj neviniot so telefonot so frlase ova moze da se rece deka e najgolema namestaljka od vlasta.:uvo: :uvo: :uvo:
Ama mu bila mokra kosata:pos2:
 
Член од
18 јануари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
7
Дај те бе албанци престанете да кукате.Доста веќе неможам да ве слушам и гледам како се лигавите по телевизии.Кај сте криви па уште сте нашле да плачете.Цела Македонија ја држите во заложништо и пак некој друг ви е крив.
А некој почне да спроведува закон вие одма за оружје се фаќате.Се некој на вас ви ги загрозува правата.Дај кажете више еднаш кога ке заврши вашата борба за права.
Кажете ми дали вреди да пукаш или умираш за партија?
Нели и двете албански партии се за ЕУ и Нато,ако тоа е така зашто правите вакви глупости,или сето тоа е само маска пред меѓународниот фактор.
Седнете размислете и прашајте се ДАЛИ ВРЕДИ?
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
да ама еве превентивно да ви одговворам на вашиот одговор..
значи прочитав некаде дека полицијата била во арачиново да полни кутии а овај чоеков го заштитувал изборниот процес... ако е така како што велите има само едно прашање за милион долари

зошто тој истиот кога видел дека полицијата фалсификува не повикал некој од фуеревци муеревци да го надгледува процесот, ами си ја зел прадата во свои раце и распалил на полиција??? не не, цимете колку сакате, си го добил тоа што си го барал кога воопшто носел оружје и пукал на полицја па не знам каква да е причината, под услов полицијата прва да почнала да пука тој пак и пак немал потреба од оружје и од отварање оган кон полицја.
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
A be da prasam drugo.
Zosto nikade na drugo mesto nemase problemi, samo tamu kade poveketo bese albansko naselenie?
Mislam deka go znaeme site odgovorot!
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Поговорка...Кој губи има право да се лути...Дуи, останаа стаписани, ама жалам што пак нема да ја вкусат власта...Ај по 4 години можеби...
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Според неа, луѓето во Македонија се уште не сфатиле дека политичките судири или интеретничките тешкотии не се решаваат со оружје.
Пак додава дека, и покрај тоа што инцидентите се предизвикани во местата каде што гласаа Албанците, тоа фрла лош впечаток за целата земја.
„Проблем е што со престрелките меѓу Албанците се остава лош впечаток во странство дека ситуацијата во Македонија не е толку зрела, колку што би морала да биде, за да се направат наредните чекори“, смета Дорис Пак.
Таа додава дека во албанскиот политички блок недостасува сфаќање за демократијата, дека победникот може да си одбере коалиционен партнер, ако воопшто има потреба од тоа.
Европарламентарката, во интервјуто за Дојче веле, смета дека сега треба во кусо време да се формира влада, не исклучувајќи ја можноста дека меѓу албанските партии повторно ќе владее немирот и ќе се користат разни поводи за да се одржува тешката ситуација и да се оневозможи формирањето на владата.
„Македонија си уште не го призна Косово, што од Албанците исто така ќе биде користено за да и се приредат потешкотии на владата“, вели Пак.
Таа додава дека Европската комисија и Европскиот парламент ќе апелираат до населението и политичарите во Македонија да го забрзаат патот на земјата кон ЕУ.
 
Член од
7 ноември 2007
Мислења
994
Поени од реакции
9
Поговорка...Кој губи има право да се лути...Дуи, останаа стаписани, ама жалам што пак нема да ја вкусат власта...Ај по 4 години можеби...

Kade zhiveesh vo Avganistan.
DUI gi dobi izborite iako imashe krazhbi i iako ke se odi verojatno na preglasuvanje kaj 6 kadee garantiram minimum 12 pratenici ke ima DUI ako ne se krade i ako policijata go ima situacijava pod kontrola ama POLICIJATA a ne nekoj drug
 
Член од
16 мај 2008
Мислења
452
Поени од реакции
2
Kade zhiveesh vo Avganistan.
DUI gi dobi izborite iako imashe krazhbi i iako ke se odi verojatno na preglasuvanje kaj 6 kadee garantiram minimum 12 pratenici ke ima DUI ako ne se krade i ako policijata go ima situacijava pod kontrola ama POLICIJATA a ne nekoj drug
еј човече како ве манипулираат :tapp:

нели убиениот кој пукаше на полицијата беше од дуи?

нели во СИТЕ ИЗВЕШТАИ за изборите, се посочуваат конфликтите меѓу албанците? Никој не рече дека полицијата била вмешана на некоја страна. Ајде мислете малку со своја глава, не само лидерот што ќе ви сервира.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
еј човече како ве манипулираат :tapp:

нели убиениот кој пукаше на полицијата беше од дуи?

нели во СИТЕ ИЗВЕШТАИ за изборите, се посочуваат конфликтите меѓу албанците? Никој не рече дека полицијата била вмешана на некоја страна. Ајде мислете малку со своја глава, не само лидерот што ќе ви сервира.
Nikoj , samo Milovanovic. Ama dobro, nie zaboravivme deka za takvite kako tebe Milovanovic i takvite kako nea se nikoj i nisto, vie ste vladeteli na svetot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom