Избори 2008 - последен ден пред изборниот молк

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 мај 2008
Мислења
452
Поени од реакции
2
Ајде малку погледни си ги последните 10 поста и преиспитај се.
Премногу си обичен за да се замарам со твоите глупости.
Дај друго дете, дај трето дете, мр мр.......
Ај одјеби додека сум културен!
Или продолжи да се глупираш.
Изборот е твој!
Немој да вреѓаш, немој ти мене со такви изрази. Вреѓањето на членот е против правилата.

Ти реков јас пред неколку поста, ова ти е последен ден пред молкот, изгледа сакаш да си одиш со бан(г)?

јас тебе не те навредив тука вашата неспособна партија која сака да ја предаде Македонија. Голема разлика полтронче. Тоа што ти сакаш ова да го претвориш во лична пресметка е твој проблем.
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Јас ја отворив темава со намера да ја искачам мојата радост на завршување на овој мачен за народот изборен процес.ама ова Сдс-мовциве ме заинтригрираа.па би ги прашал следново-
1зашто Груевски го предал името и ја изгубил поканата за НАТО коа е очигледно дека за тоа има една причина-ГЕЈЛАДА.Уште повеќе зашто е Груевски одговорен а Црвенковски е амнестиран од одговорност??????????
2 Зашто Груевски и неговата влада се виновни за инфлацијата а не да речеме фактот што цената на нафтата порасна на 130 долари за барел и фактот дека има недостиг на храна во Европа???
3 зашто мислите дека ако Вмро нерамномерно ги распределила 45те милиони пари за субвенции, и дека нема да знае да ги распореди и овогодишните 90 милиони, а мислите дека СДС ќе знае да ги распредерли истите земајќи го предвид фактот дека во нивно време они не успеаја правилно да распределат бедни 7 милиони за земјоделците.
4 Зашто да верувам на Тито Петковски , Стојан Андов и Ѓорѓи Оровчанец кога велат дека Шекеринска е вистинскиот човек кога секој изборен циклус се на спротивна страна.
5 Ова е најважно- Како Рада може да гарантира нешто како влез во НАТО и почеток на преговори за 6 месеца??????РАДА НЕМОЖЕ ДА ГО ГАРАНТИРА ТОА ЗАШТО НЕ ЗАВИСИ ОД НЕА.

ЕТЕ БАШ ЗАТОА КАМПАЊАТА НА КОАЛИЦИЈАТА СОНЦЕ Е ЕДНА ОД НАЈБЕДНИТЕ ШТО СУМ ГИ ВИДЕЛ ДО СЕА . БЕДОТИЈА НЕВИДЕНА БЕЗ ИДЕЈА БЕЗ КОНЦЕПТ ....БЕЗ ШАНСИ ЗА ПОБЕДА!!!!!!
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
"Би сакал да ви кажам дека не е точно, дека он, не е бескомпромисен,
бидејки Никола Груевски, прифати промена на име.

Тоа што се крие и ќути сега,..тука сме да ја видиме вистината.
Сакам да ви кажам, дека и претходно ме прашувавте.
Во Букурешт, Никола Груевски отиде со промена на име.....Република Македонија Скопје."

Колку појасно од ова може да биде.

Па вадете од контекст колку сакате.
Јасно како солза е тоа што сакаше Лазе да каже.
`влегуваме во коалицијата `СОНЦЕ` за компромис за името`-Тито Петковски
а од ова колку појасно може да биде?
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
абе ајде.....ќе ми се слоши од 65-70 пратеници за Вмро. :pos:
полека...61 се целта,55 се реални очекувања.
не е ова 1994 година па да има диктатура како СДСМ што имаше на времето со 80+ пратеници.
 

Lavanda

Модератор
Член од
18 април 2008
Мислења
676
Поени од реакции
66
Јас ја отворив темава со намера да ја искачам мојата радост на завршување на овој мачен за народот изборен процес.ама ова Сдс-мовциве ме заинтригрираа.па би ги прашал следново-
1зашто Груевски го предал името и ја изгубил поканата за НАТО коа е очигледно дека за тоа има една причина-ГЕЈЛАДА.Уште повеќе зашто е Груевски одговорен а Црвенковски е амнестиран од одговорност??????????
2 Зашто Груевски и неговата влада се виновни за инфлацијата а не да речеме фактот што цената на нафтата порасна на 130 долари за барел и фактот дека има недостиг на храна во Европа???
3 зашто мислите дека ако Вмро нерамномерно ги распределила 45те милиони пари за субвенции, и дека нема да знае да ги распореди и овогодишните 90 милиони, а мислите дека СДС ќе знае да ги распредерли истите земајќи го предвид фактот дека во нивно време они не успеаја правилно да распределат бедни 7 милиони за земјоделците.
4 Зашто да верувам на Тито Петковски , Стојан Андов и Ѓорѓи Оровчанец кога велат дека Шекеринска е вистинскиот човек кога секој изборен циклус се на спротивна страна.
5 Ова е најважно- Како Рада може да гарантира нешто како влез во НАТО и почеток на преговори за 6 месеца??????РАДА НЕМОЖЕ ДА ГО ГАРАНТИРА ТОА ЗАШТО НЕ ЗАВИСИ ОД НЕА.

ЕТЕ БАШ ЗАТОА КАМПАЊАТА НА КОАЛИЦИЈАТА СОНЦЕ Е ЕДНА ОД НАЈБЕДНИТЕ ШТО СУМ ГИ ВИДЕЛ ДО СЕА . БЕДОТИЈА НЕВИДЕНА БЕЗ ИДЕЈА БЕЗ КОНЦЕПТ ....БЕЗ ШАНСИ ЗА ПОБЕДА!!!!!!


и јас уште едно би додала
7.Како може Рада да каже пред цел Македонски народ, дека никој не ја сака Македонија повеќе од неа??? Таа не само што не навредува , туку дрско си зема за право да се праи газда со тоа што ја довела Македонија до портата на Европа, и јас ќе отидам до портата на соседот, но прашање е дали тој ќе ми отвори да влезам(и со каков ниет му идам)???
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
ЕТЕ БАШ ЗАТОА КАМПАЊАТА НА КОАЛИЦИЈАТА СОНЦЕ Е ЕДНА ОД НАЈБЕДНИТЕ ШТО СУМ ГИ ВИДЕЛ ДО СЕА . БЕДОТИЈА НЕВИДЕНА БЕЗ ИДЕЈА БЕЗ КОНЦЕПТ ....БЕЗ ШАНСИ ЗА ПОБЕДА!!!!!!
А зошто малку за промена ДПМНЕ или оние што го подржуваат не ја погледнат малку и нивната кампања?
Пред некој ден кога напишав за начинот на кампањата која ја води ДПМНЕ, наидов само на еден беспреднетен коментар.
Еве што напишав:

realen_07 напиша:
Како наближуват изборите, сведоци сме на се поголем притисок од страна на оние кои демократијата не ја вадат од уста, а во пракса имаме, мускул демократија, или благо речено комунизам.

Демократските партиски војници, инфилтрирани во јавната администрација, почнаа со броењето на оние кои не се нивни
истомисленици, и демократски почнаа да прават списоци, кои ќе бидат основа за демократскиот притисок кој ќе се зголемува се повеќе и повеќе до почетокот на изборите.

Новата тактика на демократите не е убедување да гласаат за нивната демократска опција, туку културна наредба од страна на нивните демократски шефчиња и директори, до обележаните, да не излегуват на избори, зошто доколку излезе некој што не е докажан демократ, може безобразно да се дрзне и да не гласа за нив.

Демократските локални партиски шерифчиња, почнаа да одат од зграда во зграда, од куќа до куќа, и што е најгрубо, почнаа да се вртат и по приватните фирми. Постапката е секаде иста (види нова тактика), а пораката е, биди добар, зошто после први пак ќе се видиме.

Така одприлика се практикува демократијата во Македонија, и се повеќе ќе се засилува до почетокот на изборите, а после....
господ нека ни е напомош.

Ова не е демократија.
Ова е безобразно силување на демократијата.
Ова се граничи со комунизам.

И затоа Европа.
За да се искоренат, еднаш за секогаш "демократските" процедури својствени на овој "fuckin Balcan" пред секои избори кои трајат
веќе осумнаесет години, но никогаш поинтензивно од денес.

И затоа во потполност го разбирам "zevsus" кога ќе рече:

"Тотална контрола = диктатура = фашизам =
багер револуција.
НЕ и во мојата држава.
NO PASSARAN."

А медиумите....
Медиумите молчат.
А зошто?
Види потпис.
Е сега сите ние може да се правиме слепи и да не гледаме што се случува околу нас, но со тоа само даваме легитимитет и некој друг да го прави истото на некои следни избори.
Каде е демократијата?
Каде е реалното судење?

Додека не почнеме да ги осудуваме овие појави, независно од која страна доаѓаат, може само да глумиме демократија.!
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Каде е демократијата?
Незнам ти каде ја гледаш, ама според мене е единствено во народот. Ако ВМРО освои мнозинство од над 61 пратеник, тие места ќе им ги даде народот. Диктатура? Па не е ова воена хунта, народот избира.

Ако народот нема доверба во СДСМ и му ги даде гласовите на ВМРО, тоа ли е диктатура?
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
947
Поени од реакции
99
Ало, разбуди се македонска интелегенцијо !!!!!
Уште 12 часа до предизборниот молк, а само 94 страни препукнувања. Ако не напишиме барем 100 страни, засрамота :pos2: Тоа би значело дека не сме доволно заинтересирани за иднината на Македонија :)

А најјака работа што ја видов вчера, беше кога излезе Шеќерка со една енциклопедија од 5000 страни и рече дека тука е изборната програма од СДС и тука пишувало како ќе сме влезеле во ЕУ.
Значи СДС цели 18 години ја пишувале таа програма и биле зафатени со тоа, и затоа ништо не сработија до сега. Нормално, мораше да се доврши енциклопедијата за влез во ЕУ и баш од 1-ви Јуни конечно да почнат со работа, па да го одработат тоа што не го одработија 15 години на власт.
Па мора да сме глупи ако не гласаме за нив, з'ш од кога ќе дојдат сега на власт, па за две години од кога ќе прочитаат што пишуваа во книгата која очигледно Шеќеринска одвај ја држеше во рацете, е дури тогаш ќе се зафатат со работа, па: ќе ни процвета економијата, ќе се интегрираме секаде каде што не не интегрирале досека, ќе пуштиме ракета на Марс итн...:kesa:
 
Член од
10 мај 2008
Мислења
364
Поени од реакции
13
Незнам ти каде ја гледаш, ама според мене е единствено во народот. Ако ВМРО освои мнозинство од над 61 пратеник, тие места ќе им ги даде народот. Диктатура? Па не е ова воена хунта, народот избира.

Ако народот нема доверба во СДСМ и му ги даде гласовите на ВМРО, тоа ли е диктатура?
Абе ИЛИ СДСМ на власт ИЛИ се друго е Диктатура, Монархија, Анархија, ВОЈНА !! ВОЈНА !! ВОЈНА !!
 
Член од
16 мај 2008
Мислења
452
Поени од реакции
2
полека...61 се целта,55 се реални очекувања.
не е ова 1994 година па да има диктатура како СДСМ што имаше на времето со 80+ пратеници.
Зошто полека? Јас не сум потпарол на Вмро па да внивавам со проценки. Јас кажувам мое мислење.

120 пратеници

минус

околу 30 за албанските партии

минус 1-3 независни

=

87 пратеници.....

Сега за да добиеш однос 3-1 (кој беше присутен во сите анкети) го делиш ова со 4.... добиваш 21.75

значи Вмро-Дпмне+Коалиција 3*21.75= 65.25 или 65 пратеници

сдс коалиција 1*21.75 или околу 22 пратеници

Вмро-Дпмне секогаш добивал повеќе гласови на самите избори отколку на анкетите, без разлика дали се на власт или опозиција. Ова се виде 2002 и 2006.

Друг фактор е прелевањето на неопределените претежно кон очекуваниот победник, во овој случај Вмро-Дпмне.

Трет Фактор, поради формулата на пропорционалниот систем, односот во гласови не се прелева сосема исто во однос во пратеници, туку победникот има мала предност. Поради ова победникот ( Вмро-Дпмне во овој случај ) ќе добие уште неколку пратеници. Значи моја конечна прогноза заедно со овие три фактори е дека односот може да порасне и до 4-1 на денот на изборите.


Конечна Прогноза:

Вмро-Дпмне+коалиција 65-70 пратеници

сдс+коалиција 15-20 пратеници

албанските партии околу 30 пратеници

други од типот на пеи и сл. 1-3 пратеници.

Ова истото го имам напишано пред 10 дена и го сметам за реална прогноза која се темели на факти од анкети и поранешни избори.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Каква патетика се плаво доениве :)

-Крадат ЛОГО од БАНАНА ,





-Прават ПЛАГИЈАТ спот стар 3 години, каде ги претставуваат гласачите како ороспии за една вечер ( едно гласање )
http://www.index.hr/vijesti/clanak/spot-nema-kajanja-je-neopisiva-uvreda-makedonskom-narodu-ali-i-bezocni-plagijat/388808.aspx

-Нивни БИВШИ СОПАРТИЕЦ излага со изјава пред ПАРТИСКИТЕ органи на НСДП на Петковски, а они дрнкаат на тоа цели дни како би му се реванширале што се оддели од нив.

-Рада почнува да БЛАДА, вели Груевски е крив за инфлацијата и денеска живееме ПОЛОШО :
“Она што беше вчера 1000 ден. денес е 700“

Рада се сплетка па неумесно си го обвини Црвенковски дека бил КУКАВИЦА заедно со Груевски оти се вратиле губитнички од Букурешт.

... се обидува да изгради пејачка кариера на митинзи..

Прави профили на hi5.com и на chickipedia.com

:pos:

Ајде БОТчина дрнкајте :drk:
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Незнам ти каде ја гледаш, ама според мене е единствено во народот. Ако ВМРО освои мнозинство од над 61 пратеник, тие места ќе им ги даде народот. Диктатура? Па не е ова воена хунта, народот избира.

Ако народот нема доверба во СДСМ и му ги даде гласовите на ВМРО, тоа ли е диктатура?
Мистичен, очигледно погрешно си ме разбрал, или така си сакал да ме разбереш.

Мене најмалку ме интересира кој колку пратеника ќе земе.
Како ќе одлучи народот, така нека биде.
Но за да одлучи народот, треба нели демократски да излезе на гласање.
За да ме разбереш подобро ќе го повторам најбитниот дел од мојот пост:

Демократските партиски војници, инфилтрирани во јавната администрација, почнаа со броењето на оние кои не се нивни
истомисленици, и демократски почнаа да прават списоци, кои ќе бидат основа за демократскиот притисок кој ќе се зголемува се повеќе и повеќе до почетокот на изборите.

Новата тактика на демократите не е убедување да гласаат за нивната демократска опција, туку културна наредба од страна на нивните демократски шефчиња и директори, до обележаните, да не излегуват на избори, зошто доколку излезе некој што не е докажан демократ, може безобразно да се дрзне и да не гласа за нив.

Демократските локални партиски шерифчиња, почнаа да одат од зграда во зграда, од куќа до куќа, и што е најгрубо, почнаа да се вртат и по приватните фирми. Постапката е секаде иста (види нова тактика), а пораката е, биди добар, зошто после први пак ќе се видиме.

Така одприлика се практикува демократијата во Македонија, и се повеќе ќе се засилува до почетокот на изборите.


Зарем ова ти личи на демократија?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Ајдее.. се зарибаа сега, не не да да ама вака онака.

Претпоставувам само ВМРО кога е на Власт нема демократија?

Едно да биде јасно, за кои било инциденти сите политички фактори се одговорни!

ВМРО не е во позиција да стравува да биде политички загрозено на овие избори, тоа е факт односно РЕАЛНОСТ.

Ако некому одговора да има инциденти и гледа потреба од матни игри тоа е опозицијата СДС, впрочем не еднаш до сега докажаа кога се работи за партиските интереси спремни се на се буквално, да одат и на штета на угледот на земјата и интересите.

Тука нема место за сомнеж, ВМРО мора да одигра по прописи на овие избори оти има мониторинг од надвор како ќе ги спроведе истите, ни го ставија како дополнителен критериум.
Откако активисти на СДС си пукаа во куќите и откако Албанциве сами си правеа атентати.
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
А зошто малку за промена ДПМНЕ или оние што го подржуваат не ја погледнат малку и нивната кампања?
Пред некој ден кога напишав за начинот на кампањата која ја води ДПМНЕ, наидов само на еден беспреднетен коментар.
Еве што напишав:



Е сега сите ние може да се правиме слепи и да не гледаме што се случува околу нас, но со тоа само даваме легитимитет и некој друг да го прави истото на некои следни избори.
Каде е демократијата?
Каде е реалното судење?

Додека не почнеме да ги осудуваме овие појави, независно од која страна доаѓаат, може само да глумиме демократија.!
Да можеби државава малце стана полициска дур е ВМРО на власт ама јас тоа го одобрувам зашто сметам дека луѓево аздисаа од премногу права. Постои права и постои злоупотреба на право. Кај нас поише се злоупотребува право него ли што се користи право.
Уште повеќе таа полициска и тиранска власт како што ја викаш го бутна Јорго Ќука у затвор и уште неколку глаучи( не ми е гајле дали за конкретниот случај е крив или не , едноставно јавна вистина е дека го упропасти ОХИС за лично да се збогати).Уште повеќе се води спор против поранешен премиер. Е сега во ваква ситуација на работите да бев лопов или крадач немаше да се осеќам толку удобно.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Ајдее.. се зарибаа сега, не не да да ама вака онака.

Претпоставувам само ВМРО кога е на Власт нема демократија?

Едно да биде јасно, за кои било инциденти сите политички фактори се одговорни!

ВМРО не е во позиција да стравува да биде политички загрозено на овие избори, тоа е факт односно РЕАЛНОСТ.

Ако некому одговора да има инциденти и гледа потреба од матни игри тоа е опозицијата СДС, впрочем не еднаш до сега докажаа кога се работи за партиските интереси спремни се на се буквално, да одат и на штета на угледот на земјата и интересите.

Тука нема место за сомнеж, ВМРО мора да одигра по прописи на овие избори оти има мониторинг од надвор како ќе ги спроведе истите, ни го ставија како дополнителен критериум.
Откако активисти на СДС си пукаа во куќите и откако Албанциве сами си правеа атентати.
Добро, очигледно е дека не сме на иста линија, и дека Ти си ја браниш твојата опција, а Јас демократијата.
Со неосудувањето на ваквите идиотски форми на заплашување на народот, им давате легитимитет и на другите да го прават истото, на некои други избори.

Е тогаш ќе ги барате таквите како реалниот.
За ваша среќа, реалниот секогаш ќе биде тука, и секогаш ќе се бори против силувањето на демократијата, без разлика од која страна доаѓа.
Тогаш, слободно ќе може да сметате на моја подршка.
И напоменувам уште еднаш.
Ваквите форми на заплашување на народот, морат еднаш за секогаш да се искоренат, небитно дали доаѓаат од страна на ВМРО ДПМНЕ, или од страна на СДСМ.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom