Избори 2008 - последен ден пред изборниот молк

Статус
Затворена за нови мислења.

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Не верувам дека ВМРО ќе успее да собере 61 пратеник. До сега на никого не му успеало, а и не гледам толкаво единство кај народов.
 
Член од
13 мај 2008
Мислења
96
Поени од реакции
2
кај народот единство има!
овие на форумиве што се за сдс се бројат на прсти!
сите ``неутрални`` се на некој начин за ВМРО!
а и + на народот му дојде преку глава од сдс и од комунистички лаги!
 
Член од
5 март 2008
Мислења
8
Поени од реакции
0
да ти кажам искрено...секогаш кога чувствувам дека сум во право сум незапирлив!
АБЕ УМРЕ ЃУПКАТА ШО ТЕ ФАЛЕШЕ ПА СЕГА САМ СЕ ФАЛИШ ДЕКА СИ ИМАЛ ПРАВО И СИ БИЛ НЕЗАПИРЛИВ БОООООООООООООООООООООООООООО ТИ СЕЛАНЕЦ ( БРИЧУ) БИТОЛСКИ
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
АБЕ УМРЕ ЃУПКАТА ШО ТЕ ФАЛЕШЕ ПА СЕГА САМ СЕ ФАЛИШ ДЕКА СИ ИМАЛ ПРАВО И СИ БИЛ НЕЗАПИРЛИВ БОООООООООООООООООООООООООООО ТИ СЕЛАНЕЦ ( БРИЧУ) БИТОЛСКИ
Бан 2 дена.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Kо прво, грешиш дека јас сакам името да се смени. Јас само реков дека доколку некој ќе го стави името на пазар (читај референдум) тогаш ќе гледам да извлечам некој ќар од тоа. Бизнисот на нас албанците ни лежи, јебига. Иако, то тој референдум ќе бара повеќе од 51% одговори за промена, албанците сепак се 20% ... (зборуваме во сценарио кога секој албанец би гласал за промена).

Така да, доколку дојде до промена на името, преку референдум, пак ти ќе пљукаш по албанците, иако "твоите" го пазаруваат.

Ама нејсе, гледам дека ограден си околу тоа.


Што се однесува до лошите варијанти, треба да ги очекуваш. Треба да се има некаков план за тие лошите моменти. Не треба да ги чекаш лошите моменти неспремен, дека ќе те изедат. Така неспремни влеговме во дијалог со грците, и го папавме. НЕспремни ќе го чекаме референдумот, и ќе го папаме.

А ти, пак мисли си дека јас сакам името да се промени. Ќе правиме муабет година после избориве, па ќе ти стане јасно чуму негативен став околу политичките партии.

Се додека се бира помалото зло, за инает на поголемото, нема да ни биде јасно дека пак зло одбираме. Кога народот ќе го сфати тоа, и ќе се разбуди, тогаш би имале бојкот на изборите. Тогаш, некого ќе го фати уплав. Тогаш, ќе се менуваат некои работи во политиката. Дотогаш, ќе бираме помало зло.
Римз, уште од порано сум ти кажал да не се користиш со предрасуди за мене за тоа како сум ги мислел јас Албанците.
Јас сум Македонец и приоѓам од моите интереси, отстапки нема да правам.
Не префрлам вина за името кај Албанците, во ниту еден момент.

Јас мојата политичка определеност не ја кријам, меѓутоа јас не сум зависен од никого, нит должам некому,а ниту имам намера да живеам од партиски интереси.

Се до оној момент додека моите интереси се застапени преку таа политичка опција, тогаш тие го имаат мојот глас и безрезервна поддршка.

Меѓутоа не боледувам од партиска заслепеност за да прифаќам партиски ставови за штета на земјава и моите лични интереси како обичен човек.
Доколку Груевски тргне во продажба на името јас ќе застанам против него и никогаш нема да го подржам нит него ниту било кој друг со истата намера.
Не се врзувам за никого,а најмалце за политичка партија.

А сепак има луѓе кои би гласале за веќе проверени предавници и профитери од СДС и покрај нивната бесрамна и отворена заложба за продажбата на името.
Таквите ги сретнуваш и на форумов кои покрај сите факти кои се кристално јасни и кои одат на штета на Македонците,само за да дојдат на власт се подготвени да извршат доброволно предавство со гласање за СДС.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Абе, напоменав претходно, СДС не ни треба да постојат како партија. Премногу се изгубени во нивната филозофија, што ни самите не знаат што прават.

Единствено ми е криво што народот, бегајќи од СДС залетуваат со глава во ѕид директно кај ВМРО, кои што и те како паметно си работат.

Единствена паметна опција во моментов е да се прекинат преговори за името, и народот да ги бојкотира изборите. Граѓанска непослушност. Па нека видат политичарите дека народот не пасе трева.

Ме иритира тоа кога некој ги брани ВМРО со тоа што тие ќе оставеле народот да гласал на референдум. Не разбираме дека и самиот референдум како таков е заебана работа. Не треба ни да постои чоече. Нема референдум, државава се вика Македонија и крај. Ај јас да распишам референдум за тоа ти како ќе се викаш, може?

Референдум може да се намести. После што правиме? Ќе тепаме предавници? Од кај ќе знаеме кој како гласал за да ги тепаме? Дали ќе го прифатиме референдумот доколку испадне дека голем број на граѓани се за менување на името? Ако не го прифатиме, тогаш категорично сме за неменување. Ако сме за да не менуваме, што па ќе ни е референдум? Низа на прашања кои треба да се запрашаме. Не поради тоа што ти викаш дека мислам на најлошото, туку мислам за тоа што уствари правиме. Треба да мислиме чекор напред.

Што ќе правиме доколку на референдум изгласа народот промена на име? Ако не го прифатиме резултатот, тогаш што мајка имало потреба да гласаме, кога прифаќаме само една опција :) Таа опција ќе си ја тераме и без референдум.

Немањето став на ВМРО околу името, ми делува како тие или да не знаат што уствари да прават со проблематиката, или па имаат некој нивен план, кој што полека си го тераат, мирно, и патриотски пред очите на народот.

Ама нејсе, како што напоменав, за да не одбереме поголемо зло, ќе идеме со помалото, па да видиме што ќе ни донесе.
 

PIRRO

Walking away
Член од
25 ноември 2007
Мислења
561
Поени од реакции
7
Прочитав некои мислења и едно некако не ми е јасно... Скоро сите форумџии постираат свои претпоставки кој и колку пратеници ќе добие на избори и што ќе направат за доброто на народот...

Ако тие не претставуваат НАС,народот што ли сакаме ние за да политичките партии го остварат ? Мислам дека не ни е потребно да ни наметнуваат решениа било кој па да не прашуваат после дали не болеше како во 2001 со рамковниот... ако се прават промени тие промени треба да ја изразуваат волјата на народот кој по свое свесно размислување заради благосостојба се определува за нешто што политичарите би требало да го остварат преку правни средства... Ова по правило ама во државава демократски правила и вредности изгубиле поим...

Без разлика кој ќе победи на избориве не верувам дека некоја партија ќе освои 61 пратеник, некој кажа дека тоа никој не го постигнал јас ќе додадам дека ниту во највисокиот момент на популарност никој тоа не го постигнал...Зошто ?... Затоа што државава е етнички поделена и нема взаемно почитување ниту на многу добро ниво па затоа во државава се гласа за албански партии 27% од населението,за македонска коалиција предводена од бугари 27% од населението и за македонска коалиција предводена од срби 27% од населението...Останатите 19% од населението во зависност која коалиција ја подржуваат го одредуваат победникот, ова барем во изборите во 2002 и 2006год. затоа нема повеќе да навлегувам во претпоставки кој ќе победи туку да се навратам на предходното... КОЈА Е ВОЛЈАТА НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА што политичарите треба да ја остварат...
1. Почитување на правата и слободите (читај,да не бидеш навреден,да не ти наметнуваат некоја придавка,надимак итн),
2. Мир и безбедност на државата,
3. Политичка и економска стабилност,
Важно. Интегрирање во евро-атлантските структури заради постигнување и унапредување на горепостигнатото.

Како и дали е можно ?... ДА и ова го велам без око да ми трепне ниту со двоумење.
Колку за името односно промената на името кое веќе е извесно според изјавите на политичарите јас сум против бидејќи решение и можност за компромис има за проблемот со Грција без да се промени името имено не е проблемот со Грција името на државава туку македонскиот народ за кој во државава се тврди дека е словенски народ, македонскиот јазик е словенски па дури и тоа дека сите словенски јазици потекнуваат од македонскиот древен словенски јазик...

Ве молам не го сфаќајте ова како навреда, македонски словенски јазик ниту македонски словенски етнос не постои... Нашите факти се единствени, Македонија е древна,држава,кралство,регион, и дел од неа независна држава во југословенската федерација од 1945 и независна република од 1991. Тоа е името на државава тоа и треба да се зачува... Дали граѓаните на Македонија се од српско етничко потекло,влашко,албанско,турско,ромско тоа не е работа која би ги засегала соседните земји се додека во државава сите етнитети ги уживаат правата и слободите како гражани на оваа земја... Некој ќе каже а каде е македонскиот етнитет ? Епа ние сме македонскиот етнитет, албанци,власи,срби,турци,роми сите заедно, различни култури имале влијание низ вековите па некои сме христијани некои муслимани па не нарекувале грци,бугари,турци... различни јазици имале влијание па така се зборуваат повеќе јазици, словенски,албански,турски,влашки,ромски,грчки итн итн... Тоа е Македонија низ вековите и денес...

Кога различните етнитети во Македонија првенствено ќе имаат почит кон своето минато и својот идентитет и ќе знаат да го почитуваат туѓото значи почитување на различното да ни биде доблест тогаш ќе можеме да живееме во мир и економска добросостојба и стабилност во наша Македонија,достојна членка на западните евро-атлантски демократски заедници...
Инаку ако и понатаму не гледаме подалеку од својот нос и се бориме секој за своето ќе стигнеме до тоа секој да си го земе своето парче земја по пример на Босна а тоа не води кон споредување со африканските мизерни држави,тероризам,диктатура,протекторат итн...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Јас по она што го следам е дека ВМРО имаат став околу името, впрочем го имаат тоа и во програмата а го надополнуваат со организирањето на референдумот.

Референдумот првенствено е со цел да го разбие легитимитетот на СДС или било сличен им, да преговара ценка и договара име за земјава.

Се додека постои СДС ќе постои и внатрешно влијание и притисок на раздор, преку манипулации и прљави игри да се смени името.

Пазарот околу името за СДС претставува единствена опција за политички маневар со чија корист би дошле на власт, лажно во името на “Европска Македонија“.








Без разлика кој ќе победи на избориве не верувам дека некоја партија ќе освои 61 пратеник, некој кажа дека тоа никој не го постигнал јас ќе додадам дека ниту во највисокиот момент на популарност никој тоа не го постигнал...Зошто ?... Затоа што државава е етнички поделена и нема взаемно почитување ниту на многу добро ниво па затоа во државава се гласа за албански партии 27% од населението,за македонска коалиција предводена од бугари 27% од населението и за македонска коалиција предводена од срби 27% од населението...Останатите 19% од населението во зависност која коалиција ја подржуваат го одредуваат победникот, ова барем во изборите во 2002 и 2006год. затоа нема повеќе да навлегувам во претпоставки кој ќе победи туку да се навратам на предходното... КОЈА Е ВОЛЈАТА НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА што политичарите треба да ја остварат...
1. Почитување на правата и слободите (читај,да не бидеш навреден,да не ти наметнуваат некоја придавка,надимак итн),
2. Мир и безбедност на државата,
3. Политичка и економска стабилност,
Важно. Интегрирање во евро-атлантските структури заради постигнување и унапредување на горепостигнатото.



Ве молам не го сфаќајте ова како навреда, македонски словенски јазик ниту македонски словенски етнос не постои... Нашите факти се единствени, Македонија е древна,држава,кралство,регион, и дел од неа независна држава во југословенската федерација од 1945 и независна република од 1991. Тоа е името на државава тоа и треба да се зачува... Дали граѓаните на Македонија се од српско етничко потекло,влашко,албанско,турско,ромско тоа не е работа која би ги засегала соседните земји се додека во државава сите етнитети ги уживаат правата и слободите како гражани на оваа земја... Некој ќе каже а каде е македонскиот ентитет ? Епа ние сме македонскиот етнитет, албанци,власи,срби,турци,роми сите заедно, различни култури имале влијание низ вековите па некои сме христијани некои муслимани па не нарекувале грци,бугари,турци... различни јазици имале влијание па така се зборуваат повеќе јазици, словенски,албански,турски,влашки,ромски,грчки итн итн... Тоа е Македонија низ вековите и денес...


Инаку ако и понатаму не гледаме подалеку од својот нос и се бориме секој за своето ќе стигнеме до тоа секој да си го земе своето парче земја по пример на Босна а тоа не води кон споредување со африканските мизерни држави,тероризам,диктатура,протекторат итн...
Имаш среќа што немам администраторски опции иначе за овие ниски навреди во континуитет би те банирал перманентно.

Додека зборот “албанец“ е навредлив генерално за Албанците од форумов бидејќи има нели омаловажувачко значење од наша страна, тогаш за тебе ќе направам исклучок бидејќи си еден обичен шлајм, албанец во онаа најдолна смисла која одекнува во твојта потсвест.

Токму поради дрските идиоти како тебе секогаш ќе постои оној примитивен јаз помеѓу двата народи и ќе се влече во бесконечност. Туку тоа ти е целта, провокација.

Има да ме почитуваш единствено како МАКЕДОНЕЦ ниту повеќе ниту помалце.

Премногу си толериран на форумов, се надевам ќе ја исправи администрацијата оваа крупна грешка.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Јас по она што го следам е дека ВМРО имаат став околу името, впрочем го имаат тоа и во програмата а го надополнуваат со организирањето на референдумот.
Ако сакам чоколадо, ќе го купам, нема да ги прашувам другарите дали ми се јаде.
Така да, во мои очи, немаат став. Или на нашки, немаат муда. :)

Поубаво е кога работите се јасни. Може, не може. Менуваме, не менуваме. Нема потреба од запрашување, референдуми, курац-палац.
 

PIRRO

Walking away
Член од
25 ноември 2007
Мислења
561
Поени од реакции
7
Јас по она што го следам е дека ВМРО имаат став околу името, впрочем го имаат тоа и во програмата а го надополнуваат со организирањето на референдумот.
Брат, СДСМ и со ѓаволот би коалицирал и би направил компромис тоа им е во гените затоа нема што повеќе да дискутираме за нив... Проблемот е што ВМРО заговара промена на името ама зачувување на поимот македонски народ,македонски јазик... Мене ова не ми изгледа како паметна политика... По оваа логика на ВМРО цел свет ќе не знае како ХХХ Македонија со службен македонски јазик и албански јазик,држава на македонскиот народ,албанскиот народ итн...

Јас мислам дека името не треба да се промени туку да се тргне од преамбулата на уставот "македонскиот народ" и македонскиот јазик да се именува како макодонско-словенски јазик... така македонците си остануваат македонци како во државава исто во Егејска и Пиринска Македонија а дали македонците се православни (грци) или православни (бугари), муслимани (турци), срби,албанци,власи тоа веќе спаѓа во лични права и слободи...
 

PIRRO

Walking away
Член од
25 ноември 2007
Мислења
561
Поени од реакции
7
Додека зборот “албанец“ е навредлив генерално за Албанците од форумов бидејќи има нели омаловажувачко значење од наша страна, тогаш за тебе ќе направам исклучок бидејќи си еден обичен шлајм, албанец во онаа најдолна смисла која одекнува во твојта потсвест.

Има да ме почитуваш единствено како МАКЕДОНЕЦ ниту повеќе ниту помалце.
Прво, јас сум горд што сум шќиптар а ти слободно нарекувај ме така ако мислиш дека ме навредуваш и сум горд што сум македонец ама мојот етнос се нарекува албанои... и нормално ќе те почитувам како македонец е никако друго ама кој е твојот етнос ?... словен (србин,бугарин) бидејќи македонски словенски етнос не постои а ти говориш македонски јазик кој е словенски јазик...
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Ако изборите можеа да променат нешто, ќе ги прогласеа за илегални.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Прво, јас сум горд што сум шќиптар а ти слободно нарекувај ме така ако мислиш дека ме навредуваш и сум горд што сум македонец ама мојот етнос се нарекува албанои... и нормално ќе те почитувам како македонец е никако друго ама кој е твојот етнос ?... словен (србин,бугарин) бидејќи македонски словенски етнос не постои а ти говориш македонски јазик кој е словенски јазик...
Абе албанец, словените не се сродни. Словенството е култура која се проширила од МАКЕДОНИЈА!

албанец, од каде доаѓа овој збор?

најверојатно е од....ЦРНА ОВЦА...Sheep и tar(тар како катран)

А ти си плод на татко ти и неговата сестра...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom