Кој ја создаваше „бугарштината“ во ВМРО

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Бугарче, немам време јас да се замарам со инсинуации и лажни обвинувања...таквите ги оставам да живеат во својата мизерија. А како сведоци, тука можат комшиите мои да потврдат за громогласната смеа што кај мене ја предизвикаа неточностите и небулозите во тој пост. Воопшто не се чувствувам засегнат да одговарам на такви глупости.

На крај краеви, од врвно значење за Република Македонија е тоа дали некој неосновано го обвинувал Трнот за „бугарофилство“...Пази те молам...бугарофилство еј! Каков нон сенс...

Прво се обидоа да ме направат хомосексуалец...неуспешна мисија, им докажаа спротивно нивните мајки и сестри!
Потоа водеа кампањи пишувајќи „прогрчки“ текстови по блогови и форуми регистрирани со ник како мојот, незнам само кого убедија дека тоа јас сум го пишувал...

Ова како „задња шанса“ остана...да ме прави некој „бугарофил“....А кој му е ќарот од тоа, ни самиот незнае...

Што се не шета по земјава...


Пане Велев е умрен..па добри 10-11 години...:lud:
Знаеме кога е умрен Пане Велев,но тоа не значи дека не остави Бугарски траги во ДПМНЕ и по неговата смрт.За лепењето етикети,гледам дека ти си тој што предничи на форумов,без разлика дали има докази или не.:toe:

Па кажете кој от основателите на ВМОРО (ВМРО) не е бугарофил?
И Гоце ли не е бугарофил - Гоце дека е посештавал б'лгарско военно училиште в Софија?
Всички до един от ВМРО са бугарофили!
Слушај вака Бугарче:
-Во услови на сеуште недефинирана државност и сеуште далечна и несигурна самосталност нормално е дека кај голем број Македонци ќе се изнајде по некоја допирна точка и со Бугарски и со Српски па и Грчки афинитети.Меѓутоа по осамостојувањето на Македонија,значи по `45та условите се целосно изменети,Македонците слободно можеа да кажат дека се Македонци,да го користат својот мајчин Македонски јазик и да размислуваат слободно за својата Македонска тогаш Федеративна Република а од `91ва и самостојна држава.
Одтогаш,значи од `45та па наваму навистина е страшно доколку некој работи во интерес на Бугарија,Србија,Албанија или Грција а се наоѓа на раководно место во Македонската администрација,посебно доколку е Министер,Премиер или не дај боже Председател на Македонија.Токму затоа треба да се изнајдат и јавно прикажат сите кој делуваат во туѓи интереси а се наоѓаат во раководствата на одредени партии што имаат шанси да ја сочинуваат власта во Македонија.:toe:

П.С.:-Мислам дека така би требало да биде во секоја суверена и независна држава во светот па и во Македонија.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Па, като си толкос устат, кажи каде лажа и в какво се состои пропагандата ми? В това дека ви кажувам нешта дека очевадно НЕ ИСКАТЕ да знаете?!
Каде е пропагандата??????..............
Со самото тоа што при првото спомнување на зборот бугарија овде, ти и слични на тебе под итно се нацртувате на форумов за да ни ги добронамерно "појасните" работите.
Малку ли проблеми имате кај вас дома, па туѓи ќе решавате, што таков се мешате кај што не сте повикани....:baeh:
 
Член од
6 април 2007
Мислења
375
Поени од реакции
11
Жалко е луге като тебе да виждат во историјата само една курвинска пропаганда от соседните страни - особено като има факти и то неуспорими.
Сигурно така се чувствувуш во всека странска библиотека, а? Или странски книги не четеш?
Да прав си, б'лгарската политика се одличува от тази на соседите ви - затова дека се базира на докази, признате од цел свет.
Па, като си толкос устат, кажи каде лажа и в какво се состои пропагандата ми? В това дека ви кажувам нешта дека очевадно НЕ ИСКАТЕ да знаете?!
Абе цел свет ви прави една мрасна курвинска пропаганда мај на вас?!
И дали стварно Исус кога бил распнат зборвал Бугарски? јас така знам прочитав во бугарска библиотека:pos2:. Ова вашето не е појке национализам, ова е ШИЗОФРЕНИЈА!!!
 
Член од
13 јануари 2008
Мислења
570
Поени од реакции
18
Бугарштината во ВМРО-ДПМНЕ се разбира ја создавал Лепавцев, Доста Димовска, Димитров, Младен Србиновски, Љубчо и останата компанија, факт е тоа. Докажани бугарофили си се луѓето, никој не им го натурил тоа за пари.

А дека разни комуњарско-југословенски агенти правеле бугарофилски испади со сила и тоа е факт.

Во ВМРО-ДПМНЕ како и во другите партии, има, беа, се и ќе бидат и големи и свесни Македонци, пример Борис Змејковски...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Бугарштината во ВМРО-ДПМНЕ се разбира ја создавал Лепавцев, Доста Димовска, Димитров, Младен Србиновски, Љубчо и останата компанија, факт е тоа. Докажани бугарофили си се луѓето, никој не им го натурил тоа за пари.

А дека разни комуњарско-југословенски агенти правеле бугарофилски испади со сила и тоа е факт.

Во ВМРО-ДПМНЕ како и во другите партии, има, беа, се и ќе бидат и големи и свесни Македонци, пример Борис Змејковски...
Во очи на Оснивачкиот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ Борис и ЉуБчо беа многу скарани,помирувањето се изврши пред мои очи и пред очите на повеќе други Прилепчани,беше пропратено со громогласен аплауз и набиено со емоции,но и солзи кај обајцата.Подоцна пак ги заладија односите,но овојпат најверојатно поради една солидна сума пари од кои само јас бев присутен кога на Змејко му се дадоа 50 000 Австралијски долари пратени од дијаспората.Потврда за парите тетката што му ги достави не доби,иако верувам дека не беше единствена во тоа време.:toe:
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
23
Поени од реакции
2
Во очи на Оснивачкиот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ Борис и ЉуБчо беа многу скарани,помирувањето се изврши пред мои очи и пред очите на повеќе други Прилепчани,беше пропратено со громогласен аплауз и набиено со емоции,но и солзи кај обајцата.Подоцна пак ги заладија односите,но овојпат најверојатно поради една солидна сума пари од кои само јас бев присутен кога на Змејко му се дадоа 50 000 Австралијски долари пратени од дијаспората.Потврда за парите тетката што му ги достави не доби,иако верувам дека не беше единствена во тоа време.:toe:
:bravo: Во ДПМНЕ многу се зборуваше дека Љубчо и Змејко ги злоупотребувале парите на партијата. Наводно парите во еден дел биле од дијаспората, меѓутоа дел биле од тајните фондови на нашите служби. За проневерата на партиските пари наводно сведочел и Драган кој инаку за своето сместување кај Змејко рекол дека всушност бил во куќен притвор. Ваков заклучок може да се изведе и од кажаното од говорницата на Парламентот во првиот состав, и стои во стенограмите, дека Драган Богдановски пред изборите бил изнесен во Германија од Змејко со `легален` пасош издаден за таа прилика од МВР !!!

Дека Змејко не е бугарофил е јасно кога за него `гарантираат` Силјан Аврамовски (човекот кој покасно се прослави во светот, истовремено земал плата од ЦИА и од РМ како нејзин министер за внатрешни работи) и Слободан Богоевски.

Што се однсува до темата, еве едно прашање како прилог кон откривањето на вистината, а кога на тоа ќе одговорите ќе следат други, значи едно по едно, затоа што овде очиглдно има `дежурни` форумџии, кој ќе се обидат овој обид да дојдеме до вистината да го осуетат!
Прашање:
Дали е бугарофилство, однесувањето на Доста која као лидерка на ДРУМ издаде во многуиљаден тираж, платформа за КАНТОНИЗАЦИЈА на Македонија, според целите на `ПРИЗРЕНСКАТА ЛИГА` (Поделба на Македонија меѓу Албанија и Бугарија) и која всушност требаше да му биде изборна програма на Борис Трајковски на претседателските избори.
Програмата директно се залагаше за федерализација на Македонија, за процес на уривање на Македонија како унитарна држава, и во тој контекст нејзината грижа и одговорност како министерка за внатрешни работи точно се одразуваше во синтагмата `до Групчин и од таа страна на Групчин` !
Во истиов контекст да се земе во предвид фактот што Никола ја рехабилитирал Доста која инаку му беше најжесток противник и ја испратил во Софија ! Зашто ???

П.С. Додека размуслувате за ова прашање, во глава припремајте се за одговор на прашањето: Кој го определи Никола за наследник на Љубчо и зашто тој го потпиша `Мајскиот договор` ?
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
:bravo: Во ДПМНЕ многу се зборуваше дека Љубчо и Змејко ги злоупотребувале парите на партијата. Наводно парите во еден дел биле од дијаспората, меѓутоа дел биле од тајните фондови на нашите служби. За проневерата на партиските пари наводно сведочел и Драган кој инаку за своето сместување кај Змејко рекол дека всушност бил во куќен притвор. Ваков заклучок може да се изведе и од кажаното од говорницата на Парламентот во првиот состав, и стои во стенограмите, дека Драган Богдановски пред изборите бил изнесен во Германија од Змејко со `легален` пасош издаден за таа прилика од МВР !!!

Дека Змејко не е бугарофил е јасно кога за него `гарантираат` Силјан Аврамовски (човекот кој покасно се прослави во светот, истовремено земал плата од ЦИА и од РМ како нејзин министер за внатрешни работи) и Слободан Богоевски.

Што се однсува до темата, еве едно прашање како прилог кон откривањето на вистината, а кога на тоа ќе одговорите ќе следат други, значи едно по едно, затоа што овде очиглдно има `дежурни` форумџии, кој ќе се обидат овој обид да дојдеме до вистината да го осуетат!
Прашање:
Дали е бугарофилство, однесувањето на Доста која као лидерка на ДРУМ издаде во многуиљаден тираж, платформа за КАНТОНИЗАЦИЈА на Македонија, според целите на `ПРИЗРЕНСКАТА ЛИГА` (Поделба на Македонија меѓу Албанија и Бугарија) и која всушност требаше да му биде изборна програма на Борис Трајковски на претседателските избори.
Програмата директно се залагаше за федерализација на Македонија, за процес на уривање на Македонија како унитарна држава, и во тој контекст нејзината грижа и одговорност како министерка за внатрешни работи точно се одразуваше во синтагмата `до Групчин и од таа страна на Групчин` !
Во истиов контекст да се земе во предвид фактот што Никола ја рехабилитирал Доста која инаку му беше најжесток противник и ја испратил во Софија ! Зашто ???

П.С. Додека размуслувате за ова прашање, во глава припремајте се за одговор на прашањето: Кој го определи Никола за наследник на Љубчо и зашто тој го потпиша `Мајскиот договор` ?
антиглобалист, preskoknuvash mnogu bitni vreminja i sluchuvanja i za da ne vlezesh i ti vo krugot na " дежурни` форумџии, кој ќе се обидат овој обид да дојдеме до вистината да го осуетат!" da se vratime na pochetokot i na Golubovski.

"Iako Golubovski posle izglasanata iznudena ostavka ,dade vetuvanje deka ostavkata ke ostane vnatrepartiska rabota za NEPOLNI DVA CHASA "gostuvashe" na Makedonskata televizija,Vo intervjuto ne spomena zbor za vistinskata prichina za smenata -ostavkata,tuku gi obvini rakovodstvoto,chlenovite na CK ,presedatelite na OK i novoizbranite pratenici koi glasaa za negova smena za BUGAROFILSTVO.
ps.koj go donese Golubovski vo VMRO DPMNE i zoshto Golubovski neotpatuva za Minhen......"
i ushte edno prashanje koj mu go ovozmozi intervjuto na Golubovski na MTV???

ps.za da te smetam za diskutant na koi vistinata za Makedonija me e pred se i nad se ,daj delovi od programata na DRUM ,daj pismo ili nekakov dokument-intervju,izjava ,novinarski tekst....deka toa trebalo da bide izborna programa na Boris Trajkovski i koga ke dojdeme do sluchuvanjata 2002,03godina ke diskutirame......
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
23
Поени од реакции
2
антиглобалист, preskoknuvash mnogu bitni vreminja i sluchuvanja i za da ne vlezesh i ti vo krugot na " дежурни` форумџии, кој ќе се обидат овој обид да дојдеме до вистината да го осуетат!" da se vratime na pochetokot i na Golubovski.

"Iako Golubovski posle izglasanata iznudena ostavka ,dade vetuvanje deka ostavkata ke ostane vnatrepartiska rabota za NEPOLNI DVA CHASA "gostuvashe" na Makedonskata televizija,Vo intervjuto ne spomena zbor za vistinskata prichina za smenata -ostavkata,tuku gi obvini rakovodstvoto,chlenovite na CK ,presedatelite na OK i novoizbranite pratenici koi glasaa za negova smena za BUGAROFILSTVO.
ps.koj go donese Golubovski vo VMRO DPMNE i zoshto Golubovski neotpatuva za Minhen......"
i ushte edno prashanje koj mu go ovozmozi intervjuto na Golubovski na MTV???
Vo prilog na vistinskiot fakt deka osnova~ na VMRO e V.G., a na DPMNE D.B., i deka dvete strukturi se spoeni duri po skoro 4 meseci otkako e formirana DPMNE vo [vedska e kopijava na edna analiza vo Dnevnik (se razbira ima bezbroj materijalni tragi od toa vreme i svedoci, pa site obidi da se falsifikuva toj period mnogu brzo }e se razotkrijat). Zna~i nikoj ne go dovel V.G. vo VMRO-DPMNE tuku toj gi primal drugite, otkako i odlukata za spojuvawe ja donel samiot (po nekolkutte kontakti so B.Z. kako pretstavnik na D.B. vo Makedonija i definitivno po posledniot razgovor {to go imal so Dane Popovski, zadgrani~en pretsedatel na DPMNE za Severna i ju`na Amerika, koj mu prenel li~na poraka od D.B.) vo toga{en Metropol vo Skopje.
Koga }e se otvorat navistina tajnite arhivi }e se vidi deka V.G. e `rtva na policiskite scenarija nara~ani od dvoecot Gligorov-Andov, realizirani preku toga{nite jugoslovenski i makedonski slu`bi.
A ti ako navistina si bil prisuten na t.n. Sobranie na Vele{koto ezero, bi trebalo da znae{ deka V.G. ne gi obvini za bugarofilstvo tuku citiram ,, Kritikuvan sum bidej}i se zalagam vo VMRO odlukite da gi donesuvaat ~lenovite na partijata koi bea tvorci na nejzinata programa i organizatori na site nejzini predizborni i izborni kativnosti, a ne onie koi se priklu~ija otkako e dobiena izbornata bitka, i koi imaat ambicija da se vklu~at vo podelba na vlasta ,,.
,, Seriozno mi e zabele`ano - prodol`uva V.G. - deka se zalagam za ostvaruvawe na programata na Partijata vo Zapadna Makedonija so {to sum gi karal Makedoncite i Albancite, a zaradi {to inaku gra|anite na Makedonija i ja dadoa doverbata na Partijata na izborite ,, ...
,, Posebno sum kritikuvan za zalagaweto za samostojno dejstvuvawe na Partijata, bez vlijanie na nadvore{nite politi~ki centri so probugarska, prosrpska, progr~ka i druga orientacija ,,.
Pokraj toa V.G. naglasuva{e deka bara da se utvrdi ,, vistinata na osnovanite somnevawa deka ~lenovi na VMRO-DPMNE gi zloupotrebile sredstvata {to gi sobirale na{ite gra|ani vo SAD, Kanada, i Avstralija kako potkrepa na Partijata,,.
/ Nova Makedonija, Skopje, 17.12.1990 god, str. 3/

Na vonrednoto partisko sobranie vo Veles na 15 dekemvri 1990 godina V.G. bez nikakva argumentacija be{e optu`en deka e vinoven za, citiram ,, postojnite krizni sostojbi vo partijata, nepo~ituvawe na nekoi stautarni odredbi i programski celi koi podolgo vreme {tetno se odrazuvaat na partiskata aktivnost ,,
/Nova Makedonija, Skopje, 16.12.1990 god/
Vakvite obvinenija spored scenarioto realizrano preku Ratka Dimitrova, bra}ata Bogdanovi, Stevkovski i Zmejkovski, javnosta ne gi prifati, ~lenstvoto organizira{e petiicii za vra}awe na V.G., i toga{ scenaristite upla{eni od mo`niot presvrt gi izmisluvaa prikaznite za navodna sorabotka na V.G. so slu`bata, dobro uhodana metoda za kompromitacija. Vremeto donese potpolna satisfakcija za V.G. , no vremeto ne se vra}a nazad. Toj ostana nadvor od partijata koja ja osnova{e, a sega vnatre se onie, ili nivnite deca, koi `estoko go napa|aa koga ja formira{e partijata.

Pra{aweto kako mo`el da dade izjava na MTV e irelevantno, bidej}i toj kako osnova~ i kreator na izbornata pobeda na VMRO-DPMNE ima{e pogolem realen kredibilitet od bilo koj vo partijata, i sekako edna odluka za ostavka i sama po sebe bila dovolen povod da mu se otvori bilo koj medium.
Takviot kredibilitet go doka`a i koga ima{e obid so prosrpsko scenario zatskrieno zad rabotni~ko nezadovolstvo (@elezara, Ohis) i koga Qub~o involviran vo toa so Ante (MAAK), komanduvaa od sega{en Holidej In da se realizira i vo Makedonija ,,jogurt revolucija,, kako vo Vojvodina i Crna Gora.
Za toa izvestuva{e i MTV, V.G. ka~en na skalite pred glavniot vlez vo Sobranieto samo so eden gest na raka gi premesti nasobranite gra|ani od pred Sobranieo da odat na plo{tadot, nasproti namerata na Qub~o i Ante tie da vlezat vo Sobranieto.
Vo delot na pra{aweto za Minhen, V.G. vo emisijata ,, Vo centar ,, so Vasko Eftov ka`a deka toj od pred [umarskiot fakultet vo Skopje gi ispratil Qub~o, Zmejko i Vlado Trantalovski za Minhen, otkako ne uspeal da go razubedi i Qub~o da ne odi, no im dal jasni instrukcii za {to da razgovaraat tamu. Spored negovata izjava prenesena na TV mediumite i dosega ne demantirana, ne oti{ol vo Minhen zatoa {to imal soznanie deka me|u drugi }e ima i prisuten pripadnik od srpska ~etni~ka organizacija, a ve}e se somneval i vo drugi za koi znael deka }e bidat tamu, deka se del od nekoe scenario. Vakvata procenka ja potvrdil pokasno Bogoevski so izjava dadena na MTV, falej}i se deka vedna{ po soznanijata na slu`bata deka se formira politi~ka partija VMRO, slu`bite pobrzale da infiltriraat voeni i drugi razuznava~i vo partijata.
Duri i D.B. vo vesnikot Nacionalen Front br. 2 izdaden vo Prilep po napu{taweto na VMRO-DPMNE pi{uva deka Zmejko i Qub~o go izla`ale V.G. po vra}aweto vo Skopje, deka vo Minhen e donsena odluka, namesto toj kako osnova~ da ostane pretsedatel toa da bide Qub~o.
I na kraj za Trajkovski. Bidej}i ne komentira{ za Dosta i za plavata kni{ka izdadena od DRUM za kantonizacija na Makedonija smetam deka i na tebe ti e istoto poznato. Zna~i bara{ doobjasnuvawe za B.T., pa i vrapcite znaat deka Dosta mu be{e najverna srabotni~ka, i deka DRUM zatoa i se formira vo okolnosti koga DPMNE ne saka{e da mu ja podr`i povtornata kandidatura. Deka toa be{e negovata izborna platforma (so koja o~ekuva{e podr{ka od SAD) dokazot se izvduva i od faktot deka Ramkovniot dogovor ni be{e nametnat tokmu preku nego koj vo svojot kabinet denono}no go ima{e za ,, gostin ,, Piter Fej, koj kako {to vidovme od svedo~eweto vo Hag, duri i vo sudbonosnite momenti vo Ara~inovo, odlukata da se izvle~at teroristite so se oru`je (???) mu ja nametnal na Trajkovski !?
 

Attachments

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
антиглобалист, preskoknuvash mnogu bitni vreminja i sluchuvanja i za da ne vlezesh i ti vo krugot na " дежурни` форумџии, кој ќе се обидат овој обид да дојдеме до вистината да го осуетат!" da se vratime na pochetokot i na Golubovski.

"Iako Golubovski posle izglasanata iznudena ostavka ,dade vetuvanje deka ostavkata ke ostane vnatrepartiska rabota za NEPOLNI DVA CHASA "gostuvashe" na Makedonskata televizija,Vo intervjuto ne spomena zbor za vistinskata prichina za smenata -ostavkata,tuku gi obvini rakovodstvoto,chlenovite na CK ,presedatelite na OK i novoizbranite pratenici koi glasaa za negova smena za BUGAROFILSTVO.
ps.koj go donese Golubovski vo VMRO DPMNE i zoshto Golubovski neotpatuva za Minhen......"
i ushte edno prashanje koj mu go ovozmozi intervjuto na Golubovski na MTV???

ps.za da te smetam za diskutant na koi vistinata za Makedonija me e pred se i nad se ,daj delovi od programata na DRUM ,daj pismo ili nekakov dokument-intervju,izjava ,novinarski tekst....deka toa trebalo da bide izborna programa na Boris Trajkovski i koga ke dojdeme do sluchuvanjata 2002,03godina ke diskutirame......
Tоа е апсурдот во ДПМНЕ,секогаш кога некој ќе разоткрие пробугарски елементи во партијата,како по закон веднаш бидува обележан и самиот како “бугарофил“ и на некој начин одстранет од Централниот Комитет,токму од вистинските бугарофили во партијата кој ги имаат своите краци по Општинските Комитети.:toe:
Слично некако беше и со Голубовски за кој јас лично сметам дека повеќе беше на страната од УДБА одколку Бугарофил,само за жал немаше совесен и храбар член во ЦК да се спротистави на таквите обвинувања против Голубовски.Гостувањето на МТВ во тоа време повеќе имаше индиции за неговата инволвираност токму во УДБА одколку кај Бугарите,затоа што да бидеме реални дека МРТВ во тоа време сеуште беше под силно Југословенско односно Српско влијание.:toe:
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
23
Поени од реакции
2
Tоа е апсурдот во ДПМНЕ,секогаш кога некој ќе разоткрие пробугарски елементи во партијата,како по закон веднаш бидува обележан и самиот како “бугарофил“ и на некој начин одстранет од Централниот Комитет,токму од вистинските бугарофили во партијата кој ги имаат своите краци по Општинските Комитети.:toe:
Слично некако беше и со Голубовски за кој јас лично сметам дека повеќе беше на страната од УДБА одколку Бугарофил,само за жал немаше совесен и храбар член во ЦК да се спротистави на таквите обвинувања против Голубовски.Гостувањето на МТВ во тоа време повеќе имаше индиции за неговата инволвираност токму во УДБА одколку кај Бугарите,затоа што да бидеме реални дека МРТВ во тоа време сеуште беше под силно Југословенско односно Српско влијание.:toe:
АБЦ сигурно сме ги разминале текстовите, не си ме прочитал инаку верувам некои работи ќе ги формулираше повнимателно!
Што мислиш со Доста актуелен министер за внатрешни работи, која заедно со Ратка беше егзекутор на В.Г. во 90-тите, и во ситуација кога нејзиниот премиер Љубчо цели 6 години ја избегнуваше судската постапка, се бламираше и на крај успеа да ја застаре (од кои 4 години заштитен од СДСМ, а 2 како актуелен премиер) немаше ли да излезат со докази за монструозно исконструираните обвинувања за наводна соработка на В.Г. со нашата служба ако такви докази постојат ?

Дали В.Г. за време на парламентарни избори како кандидат за пратеник за измислен сообраќаен прекршок ќе беше притворен и тоа во подрумот на криминалната полиција ако беше нивен (и тоа во времето кога министер за внатрешни работи беше Фрчковски) ???
А е ослободен само заради интервенција од ОБСЕ и други дипломати !!!

И ред други индиции, меѓу кои и тоталната медиумска блокада ...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
АБЦ сигурно сме ги разминале текстовите, не си ме прочитал инаку верувам некои работи ќе ги формулираше повнимателно!
Што мислиш со Доста актуелен министер за внатрешни работи, која заедно со Ратка беше егзекутор на В.Г. во 90-тите, и во ситуација кога нејзиниот премиер Љубчо цели 6 години ја избегнуваше судската постапка, се бламираше и на крај успеа да ја застаре (од кои 4 години заштитен од СДСМ, а 2 како актуелен премиер) немаше ли да излезат со докази за монструозно исконструираните обвинувања за наводна соработка на В.Г. со нашата служба ако такви докази постојат ?

Дали В.Г. за време на парламентарни избори како кандидат за пратеник за измислен сообраќаен прекршок ќе беше притворен и тоа во подрумот на криминалната полиција ако беше нивен (и тоа во времето кога министер за внатрешни работи беше Фрчковски) ???
А е ослободен само заради интервенција од ОБСЕ и други дипломати !!!

И ред други индиции, меѓу кои и тоталната медиумска блокада ...
Toчно,сме се разминале со текстовите,меѓутоа немој да заборавиш дека е можно и во тоа време да проработила “Бугарско-Српската оска“ за разнебитување на Македонија,беа тоа матни времиња и се беше можно,па и тоа Владимир Голубовски да биде накодошен како Србофил односно Бугарофил од надворешните непријателски служби длабоко инволвирани во раководството на ВМРО.:toe:
Зачудува и фактот кој говори дека многу членови на ВМРО своевремено,лесно,премногу лесно,потпаѓаа под влијание на ЉуБчо и Доста,како што и денес потпѓаат под влијание на Гвујо па така не се бараше премногу дали “клеветењето“ е аргументирано или не,туку најважно беше дали тоа го потврдил лиодерот или неговите блиски соработници,кој како по закон претежно сите беа во служба на Бугарските или Српските интереси што подоцна се докажа за точно,иако беше премногу доцна за рехабилитација на одредени творци на ВМРО-ДПМНЕ кој беа одстранети од централниот комитет без посебни докази и аргументи.:toe:
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
Vo prilog na vistinskiot fakt deka osnova~ na VMRO e V.G., a na DPMNE D.B., i deka dvete strukturi se spoeni duri po skoro 4 meseci otkako e formirana DPMNE vo [vedska e kopijava na edna analiza vo Dnevnik (se razbira ima bezbroj materijalni tragi od toa vreme i svedoci, pa site obidi da se falsifikuva toj period mnogu brzo }e se razotkrijat). Zna~i nikoj ne go dovel V.G. vo VMRO-DPMNE tuku toj gi primal drugite, otkako i odlukata za spojuvawe ja donel samiot (po nekolkutte kontakti so B.Z. kako pretstavnik na D.B. vo Makedonija i definitivno po posledniot razgovor {to go imal so Dane Popovski, zadgrani~en pretsedatel na DPMNE za Severna i ju`na Amerika, koj mu prenel li~na poraka od D.B.) vo toga{en Metropol vo Skopje.

Okolu formiranjeto-"spojuvanjeto" po tebe,ke dadam del od pismoto na Dane Popovski ,objaveno vo 25 broj na "PULS".
Iako togash pismoto ne e upateno na V.G.,mislam deka Dane ,so mali dopolnuvanja* i deneska bi mu godal istiot odgovor na V.G. za negovoto objasnuvanje za formiranjeto na VMRO-DPMNE:

“Dozvolete Mane (V.G.), da vi kazam Vam ,a i na site shto se nosat so zelba za lichen karierizam deka se nedorasnati za procesot koj se odviva, a za negoviot nepriroden i degenerativen tek nekoj treba da plati.
Zatoa Mane (V.G) ti velime , a preku tebe i na celiot makedonski narod vo tatkovinata,a i kade i da e,deka formiranjeto na partijata VMRO-DPMNE ne e povrzano so Minhen, S.R.Germanija na 31.05 i 1.06. 1990 godina kade uchestvuvale :Dragan Bogdanovski,Ljupcho Georgievski,Boris Zmejkovski,Vladimir Trantalovski i brat ti Goce Jakovlevski-Makedonski.Ovie lichnosti ili spored tebe,formirachi,”apostoli” ,navistina vo toa vreme bea tamu,no treba da objasnat zoshto bea tamu.
A partijata VMRO-DPMNE e formirana na 17.06.1990 godina vo Domot na Mladite “25 Maj” vo Skopje.Sobranieto zapochna vo 11 chasot.
Na istoto kako formirach i eden od chlenovite na pochesnoto predsedatelstvo beshe i Stevo Donski-Majka-mason.I ti Mane(V.G) lichno ne mislish taka kako shto pishuvash,no,izgleda drugi manipuliraat so tebe,pa sakate da mu ja namalite vrednosta shto ja dade STEVO vo formiranjeto na ovaa partija."

*VMRO "antiglobalist" e osnovano pred sto i kusur godini.V.G. poradi prirodnata ogranichenost na chovekoviot zivot nemoze da bide osnovach na VMRO ili se raboti za "reinkarnacija"....prodolzuvachi na VMRO od 1945 bea:VMRO-SDRMA,VMRO-BURA i VMRO-PRAVDA.
VMRO-PRAVDA i pokraj site progoni,sudenja i zatvaranja go sochuva kontinuitetot do krajot na osumdesetite i 1990 mu go PRENESE na VMRO-DPMNE.
Dane Popovski e EDEN OD CHETVORICATA OSNOVACHI na VMRO-PRAVDA i zatoa negovata uloga vo zbidnuvanjata 1990g ne e vo svojstvo na predsedatel na zadgranichniot komitete na DPMNE,tuku TOJ E ISTORISKIOT SPOJ koj mu dava legitimitet na DPMNE da go nosi imeto VMRO.
V.G. ne se spomenuva nikade i nikogash vo aktivnostite koi gi imala VMRO-PRAVDA.
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
A ti ako navistina si bil prisuten na t.n. Sobranie na Vele{koto ezero, bi trebalo da znae{ deka V.G. ne gi obvini za bugarofilstvo tuku citiram ,, Kritikuvan sum bidej}i se zalagam vo VMRO odlukite da gi donesuvaat ~lenovite na partijata koi bea tvorci na nejzinata programa i organizatori na site nejzini predizborni i izborni kativnosti, a ne onie koi se priklu~ija otkako e dobiena izbornata bitka, i koi imaat ambicija da se vklu~at vo podelba na vlasta ,,.
,, Seriozno mi e zabele`ano - prodol`uva V.G. - deka se zalagam za ostvaruvawe na programata na Partijata vo Zapadna Makedonija so {to sum gi karal Makedoncite i Albancite, a zaradi {to inaku gra|anite na Makedonija i ja dadoa doverbata na Partijata na izborite ,, ...
,, Posebno sum kritikuvan za zalagaweto za samostojno dejstvuvawe na Partijata, bez vlijanie na nadvore{nite politi~ki centri so probugarska, prosrpska, progr~ka i druga orientacija ,,.
Pokraj toa V.G. naglasuva{e deka bara da se utvrdi ,, vistinata na osnovanite somnevawa deka ~lenovi na VMRO-DPMNE gi zloupotrebile sredstvata {to gi sobirale na{ite gra|ani vo SAD, Kanada, i Avstralija kako potkrepa na Partijata,,.
/ Nova Makedonija, Skopje, 17.12.1990 god, str. 3/

Na vonrednoto partisko sobranie vo Veles na 15 dekemvri 1990 godina V.G. bez nikakva argumentacija be{e optu`en deka e vinoven za, citiram ,, postojnite krizni sostojbi vo partijata, nepo~ituvawe na nekoi stautarni odredbi i programski celi koi podolgo vreme {tetno se odrazuvaat na partiskata aktivnost ,,
/Nova Makedonija, Skopje, 16.12.1990 god/
Sudirot "antiglobalist" nastana zaradi ovaa:

"Prichinata za sudirot e “samoincijativniot” dogovor na Golubovski za sostav na Makedonska vlada po prvite povekepartiski izbori odnosno bivshiot Izvrshen Sovet na chelo so Gligorie Gogovski so dopolna na Golubovski i ushte dvatroica "VMROvci" da stane Makedonska "VMROvska" vlada".

I ti samiot go potvrduvash toa nesakajki preku del od novinarskiot tekst. Novinarot kako "nezasegnat" nabljuduvach videl i slushnal neshto ama "bez argumenti" ama sepak ne onaa shto saka da go kazal V.G. na MTV na 15.12.90 i vo Nova Makedonija od 17.12.90god.

"
Na vonrednoto partisko sobranie vo Veles na 15 dekemvri 1990 godina V.G. bez nikakva argumentacija be{e optu`en deka e vinoven za, citiram ,, postojnite krizni sostojbi vo partijata, nepo~ituvawe na nekoi stautarni odredbi i programski celi koi podolgo vreme {tetno se odrazuvaat na partiskata aktivnost ,,
/Nova Makedonija, Skopje, 16.12.1990 god/"



SAMOINCIJATIVNO VODENITE PREGOVORI BEZ ODLUKA NA CK E nepo~ituvawe na nekoi stautarni odredbi A PREGOVARANJE SO KOMUNISTICHKITE VLASTI ZA DA GO PREVZEMAT VODENJETO NA PARTIJATA E programski celi koi podolgo vreme {tetno se odrazuvaat na partiskata aktivnost ,,

"Iako Golubovski posle izglasanata iznudena ostavka ,dade vetuvanje deka ostavkata ke ostane vnatrepartiska rabota za NEPOLNI DVA CHASA "gostuvashe" na Makedonskata televizija,Vo intervjuto ne spomena zbor za vistinskata prichina za smenata -ostavkata,tuku gi obvini rakovodstvoto,chlenovite na CK ,presedatelite na OK i novoizbranite pratenici koi glasaa za negova smena za BUGAROFILSTVO."


Izjavata na V.G. podolu od koja prenesuvash del e vo kontekst so onaa shto jas go pishuvam deka ne kazuva zbor za vistinskata prichina za izglasanata nedoverba.

",, Kritikuvan sum bidej}i se zalagam vo VMRO odlukite da gi donesuvaat ~lenovite na partijata koi bea tvorci na nejzinata programa i organizatori na site nejzini predizborni i izborni kativnosti, a ne onie koi se priklu~ija otkako e dobiena izbornata bitka, i koi imaat ambicija da se vklu~at vo podelba na vlasta ,,. "
",, Posebno sum kritikuvan za zalagaweto za samostojno dejstvuvawe na Partijata, bez vlijanie na nadvore{nite politi~ki centri so probugarska, prosrpska, progr~ka i druga orientacija ,,."


No da se vratime na Radojcic:

,, Seriozno mi e zabele`ano - prodol`uva V.G. - deka se zalagam za ostvaruvawe na programata na Partijata vo Zapadna Makedonija so {to sum gi karal Makedoncite i Albancite, a zaradi {to inaku gra|anite na Makedonija i ja dadoa doverbata na Partijata na izborite ,, ...
Vo planot na "OPERA" po svedochenjeto na Radojcic se navedeni slednite merki:Generiranje na medjunacionalni i medjukonfesionalni sudiri vo Makedonija,a so cel da se stvori nesigurnost, chuvstvo na zagrozenost na entitetot .....a so cel zavojuvanite strani da pobaraat od JNA da ostane i da gi izolira sudirite....Pojdovme od potreba za predizvikuvanje makedonsko-albanski sudir.....

Prichinata za sudirot e “samoincijativniot” dogovor na Golubovski za sostav na Makedonska vlada po prvite povekepartiski izbori odnosno bivshiot Izvrshen Sovet na chelo so Gligorie Gogovski so dopolna na Golubovski i ushte dvatroica "VMROvci" da stane Makedonska "VMROvska" vlada. Koja bila celta i koj bil inspiratorot od tekstot podolu:


"Odmah nakon pobjede HDZ-a Manolić je ove kadrove zaštitio od progona za ono što su radili u vrijeme komunizma, te ih je instalirao na sve najvažnije državne funkcije, u banke, medije, kulturu, a i među novoformirane privatne poduzetnike koji su po zakonu Ante Markovića počeli kupovati poduzeća bez novca, uz pomoć »menadžerskih« kredita. Ovaj postupak pretvorbe i privatizacije osmišljen je u vrhu SKJ već 1987. odmah nakon pojave Miloševića, kad se vidjelo da komunizam više ne može opstati. Smišljen je scenarij po kojem najpouzdaniji komunistički kadrovi, takozvani tehnomenadžeri trebaju postati ti novi kapitalisti u čitavoj Jugoslaviji."

A manipulacijata so izjavata "zalagam za ostvaruvawe na programata na Partijata vo Zapadna Makedonija so {to sum gi karal Makedoncite i Albancite, a zaradi {to inaku gra|anite na Makedonija i ja dadoa doverbata na Partijata na izborite ",, ... e poraka deka pobedata na izborite na VMRO DPMNE ne e od zelbata na MAKEDONCITE za SAMOSTOJNA DRZAVA.....
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
23
Поени од реакции
2
Okolu formiranjeto-"spojuvanjeto" po tebe,ke dadam del od pismoto na Dane Popovski ,objaveno vo 25 broj na "PULS".
Iako togash pismoto ne e upateno na V.G.,mislam deka Dane ,so mali dopolnuvanja* i deneska bi mu godal istiot odgovor na V.G. za negovoto objasnuvanje za formiranjeto na VMRO-DPMNE:
Прво, Д.П. никогаш не пишувал за македонските медиуми, ниту напишал такво писмо, а посебно такво нема во бр.25 :wink:. А во Млад Борец во бројот кој за прв пат тој весник соопшти за формирањето на ДПМНЕ во Шведска, а и покасно во други секојпат со името Д.П. стои задграничен претседател за Северна и Јужна Америка :wink:
Втроро, ВМРО-ДПМНЕ неформално е формирано (како спој на ВМРО од Македонија и ДПМНЕ покасно 3,5 месеци од Шведска) неколку месеци пред формалното основачко собрание во Домот на младите.
Трето, Точно е дека ВМРО како организација е основана во Солун во 1893 година, точно е дека во целиот период до 1990 година се формирале патриотски групи кои го земале името ВМРО и биле за тоа жестоко казнувани од режимот, но како политичка партија за прв пат е формирана во 1990 година !!!
Четврто, за да нема дилеми околу формалните основачи, постои документ за основање со 10 основачи, кој бил неопходен за основање на партијата според тогаш актуелниот Закон за основање на политички партии. Во тој докумет првите тројца основачи се: 1.(В.Г.) 2.(Љ.Г.) 3.(Б.З.) и.т.н
Петто, Точно дека постоела ВМРО-Правда, организација, а за историјата околу тоа добро сум запознаен од сега покоен Илчо Христов - Лајка (Царев Двор), Рунтев (Штип) и други. Но за таков континуитет не станува збор, изнесените тврдења се обична шпекулација. Тоа е исто како Гашевски да тврди дека ,, бунт,, за која бил во Идризово имала било каква врска со идејата за ВМРО !!! (самиот во 1991 година во Нова Македонија во разговор со мене се има оградено од ВМРО!)
Шесто, се согласувам само со тоа, што го изнесе околу придавањето поголемо значење за себе на некои, на кои не им го негирам патриотизмот, но со основањето на ВМРОДПМНЕ или немаат врска или биле на маргините при основањето. Впрочем веќе се ствара доволно дистанца, се надевам дека и тајните архиви на нашата служба ќе се отворат докрај, па ќе се расветлат многу моменти од современата македонска историја. Како што се надевам дека Законот за Лустрација не беше само трик на предлагачите за да се сокријат самите од вистината додека се живи. И ќе завршам со надежта во тој контекст, дека ако Богоевски се пофали триумфално дека веднаш по сознанието дека се формира ВМРО, службите сојузната и македонската веднаш уфрлиле разузнавачи и соработници и тоа прво преку дијаспората, со заживување на Законот за лустрација ќе ја дознаеме и вистината како се основаше ВМРО-ДПМНЕ !!!

Како и да е ВМРО-ДПМНЕ го отвори патот кон осамостојување на Македонија, и сите ние кои во 90-те бевме во таа партија дадовме сопствен придонес во историската национална мисија на партијата.

Посакувам денешното ВМРО-ДПМНЕ ни под кои околности да не се претвори во најслабата карика на одбрана на македонските национални интереси. Ако одат по правиот пат народот ќе биде со нив, ако имаат скриени намери народот без избори ќе им го одземе мандатот !

Инаку сум за глобална победа на таа идеја, сите да сме ВМРО, многу тесен е просторот во било која партија за големата идеја на македонскиот народ. Партиите да се натпреваруваат за моделот на државата на избори, а ВМРО да биде секој Македонец.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
23
Поени од реакции
2
Sudirot "antiglobalist" nastana zaradi ovaa:

"Prichinata za sudirot e “samoincijativniot” dogovor na Golubovski za sostav na Makedonska vlada po prvite povekepartiski izbori odnosno bivshiot Izvrshen Sovet na chelo so Gligorie Gogovski so dopolna na Golubovski i ushte dvatroica "VMROvci" da stane Makedonska "VMROvska" vlada".

I ti samiot go potvrduvash toa nesakajki preku del od novinarskiot tekst. Novinarot kako "nezasegnat" nabljuduvach videl i slushnal neshto ama "bez argumenti" ama sepak ne onaa shto saka da go kazal V.G. na MTV na 15.12.90 i vo Nova Makedonija od 17.12.90god.

"
Na vonrednoto partisko sobranie vo Veles na 15 dekemvri 1990 godina V.G. bez nikakva argumentacija be{e optu`en deka e vinoven za, citiram ,, postojnite krizni sostojbi vo partijata, nepo~ituvawe na nekoi stautarni odredbi i programski celi koi podolgo vreme {tetno se odrazuvaat na partiskata aktivnost ,,
/Nova Makedonija, Skopje, 16.12.1990 god/"



SAMOINCIJATIVNO VODENITE PREGOVORI BEZ ODLUKA NA CK E nepo~ituvawe na nekoi stautarni odredbi A PREGOVARANJE SO KOMUNISTICHKITE VLASTI ZA DA GO PREVZEMAT VODENJETO NA PARTIJATA E programski celi koi podolgo vreme {tetno se odrazuvaat na partiskata aktivnost ,,

No da se vratime na Radojcic:

Vo planot na "OPERA" po svedochenjeto na Radojcic se navedeni slednite merki:Generiranje na medjunacionalni i medjukonfesionalni sudiri vo Makedonija,a so cel da se stvori nesigurnost, chuvstvo na zagrozenost na entitetot .....a so cel zavojuvanite strani da pobaraat od JNA da ostane i da gi izolira sudirite....Pojdovme od potreba za predizvikuvanje makedonsko-albanski sudir.....

Prichinata za sudirot e “samoincijativniot” dogovor na Golubovski za sostav na Makedonska vlada po prvite povekepartiski izbori odnosno bivshiot Izvrshen Sovet na chelo so Gligorie Gogovski so dopolna na Golubovski i ushte dvatroica "VMROvci" da stane Makedonska "VMROvska" vlada. Koja bila celta i koj bil inspiratorot od tekstot podolu:


"Odmah nakon pobjede HDZ-a Manolić je ove kadrove zaštitio od progona za ono što su radili u vrijeme komunizma, te ih je instalirao na sve najvažnije državne funkcije, u banke, medije, kulturu, a i među novoformirane privatne poduzetnike koji su po zakonu Ante Markovića počeli kupovati poduzeća bez novca, uz pomoć »menadžerskih« kredita. Ovaj postupak pretvorbe i privatizacije osmišljen je u vrhu SKJ već 1987. odmah nakon pojave Miloševića, kad se vidjelo da komunizam više ne može opstati. Smišljen je scenarij po kojem najpouzdaniji komunistički kadrovi, takozvani tehnomenadžeri trebaju postati ti novi kapitalisti u čitavoj Jugoslaviji."

A manipulacijata so izjavata "zalagam za ostvaruvawe na programata na Partijata vo Zapadna Makedonija so {to sum gi karal Makedoncite i Albancite, a zaradi {to inaku gra|anite na Makedonija i ja dadoa doverbata na Partijata na izborite ",, ... e poraka deka pobedata na izborite na VMRO DPMNE ne e od zelbata na MAKEDONCITE za SAMOSTOJNA DRZAVA.....
Или си вешт манипулатор или недоволно ги знаеш работите ама имаш мерак да се претставиш,па сега макар и во овој виртуелен свет како аналитичар :wink: А видовме сега тие се тренд, една успешна замена на петтоколоната невладини организации.

Прво околу твојата фантазија за ВМРО-вска Влада со Глигорие :blabla:Па кој правеше тајни преговори со Петар Гошев, нели новинарите го снимаа Љубчо Георгиевски на тајните средби, па заради таквата обврска, од такви гафови, партијата иако победи не доби ниедна државна функција, и така фрустриран зашто не доби на изборите, се задоволи со функцијата потпретседател на претседателот. А другите кои немаа врска со ВМРО-ДПМНЕ одденаш станаа фактор на одлучување во партијата, и форсираа по секоја цена било каков договор со скм-пдп за да не ги изгубат мандатите, и всушност му направија пуч на В.Г., затоа што тој на претходниот состанок на Велешко езеро предлагаше да не се прифаќа уцената од скм-пдп, и да се оди веднаш на нови избори, дека народот ќе ни даде уште поголема доверба !!! На тој начин сам си потпиша пресуда во која учестуваа оние кои ги спомнав во претходниот текст, координирани според сценарио на службата нарачано од Глигоров-Андов.

Навистина не си ми јасен, ти како да си Петар Трајковски (србоманот кој тајно ги поврзувал верниците од Прилеп со нишкиот Иринеј - читај за ова во Пулс од Мирка Велиновска :wink:) тој така во Парламентот фаќаше страна на Албанците, така ги бранеше !!!

Да, ВМРО-ДПМНЕ имаше за цел осамостојување на Македонија, но во тие моменти мораше да се даде одговр и на албанскиот сепаратизам. Баш обратно од твоите плитки ,анализи, кои види богати не се македонски !? се повикуваш на извори кои сакаа во Македонија да се отвори ,јужен фронт, но тоа е друга приказна во која Љубчо и Змејко беа повторно актери :wink:, и да довршам, токму заради осамостојувањето на македонскиот народ му требаше охрабрување, а тоа го направи ВМРО-ДПМНЕ преку промовираните приоритети дефинирани од В.Г. и кои јасно порачуваа ВО МАКЕДОНИЈА ГАЗДИ СЕ МАКЕДОНЦИТЕ, а за малцинствата стандардните малцински права !!!

ЗАТОА ВО ВТОРИОТ КРУГ ВМРО-ДПМНЕ ОД ПОРАЗ ВЛЕЗЕ ВО ПОБЕДА, и потоа логично целото внимание и усилби бeа Македонија да се осамостои.

Инаку самиот пресврт се направи во вториот круг кога В.Г. прво се спротивстави на Љубчо за бојкот во вториот круг (веќе договорен со Анте и Гане ???), и потоа на пресот во Собраниео кажа: Нов Устав, Решавање на ситуацијаа во Западна Македонија, и дека нелојалните албанци ќе мораат да ја напуштат Македонија.

За расправата околу намерата да се бојкотира вториот круг избори во 1990 г. меѓу В.Г. и Љубчо прашај го екс пратеникот Ристо Јованов, жив е, тој сам кажува, дека во тогашен Пелистер присуствувал на жестока расправа во која В.Г. отворено му рекол на Љубчо доколку го направи тоа што договорил со Анте, лично ќе го ликвидира.

Но, многу брзо ќе нема повеќе мистерија околу основањето на ВМРО-ДПМНЕ, но прашањето кое е носечко во темава за ПРО ОПЦИИТЕ сигурно нема да се затвори, бидејќи оние кои ќе ја уриваат Македонија тоа ќе го прават преку Македонци експоненти од опкружувањето и преку нелојалното албанско малцинство.
Но да оставиме нешто и за друг пат ...

За мене ова е дефокусирање од темата, но одговорив затоа што не можев да не реагирам на изнесена груба невистина, инаку во целава работа е чудно што В.Г. е доведен во контекст на бугарофилството, односно си ја промашил темата, освен ако не си Тито Петковски кој за ВМРО-ДПМНЕ, а и за В.Г. растураше летоци со содржина дека ВМРО-ДПМНЕ е бугарофилска партија , а В.Г. е пратен од Ванчо Михајлов да го врати Охрид на Бугарија ;))))))))))

Но комент !!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom