На што се базира бугарската пропаганда?

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.651
Поени од реакции
5.330
Eve i Turcinjata se javija so svoj stav vo vrska so Bugarcinjata :pos2::pos2::pos2:http://www.theturkishtimes.com/archive/02/12_15/op_gursoy.html
Tие чекаат само некој британец да им каже нешто (вероватно поткупен)..Или ќе начекаат несредена Македонска страна на википедиа и ќе ја изменат..Има многу случаи..Ама арамија си е арамија брате...Некаде рака сечат ако те фатат да крадиш!

Кико, ние отдавна не вјарваме на глупости.
А колкото до названието на темата - това е направо смешно.

Официална Б'лгарија след 1944 г. винаги е водила промакедонска пропаганда.
Много хора пострадаха именно заштото се противопоставиха на тази
предателска политика.
Мога да ти го докажа. Заповјадај, насрешта с'м
:smir:
Немој да сериш татарче, смрди...Промакедонска пропаганда?Нема јас тебе што да те прашувам, да ми кажуваш...Доволно знам, а и не се ни трудам да ви објаснувам..Вашите докази ми значат помалку од тоалетната хартија која секојдневно ја употребувам..Со вашиве фалсификати и газот да си го избришам алергија ќе фатам, а камоли да ја читам..Лага до лага....:bip:
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Кико, ние отдавна не вјарваме на глупости.
А колкото до названието на темата - това е направо смешно.
Официална Б'лгарија след 1944 г. винаги е водила промакедонска пропаганда.
Много хора пострадаха именно заштото се противопоставиха на тази
предателска политика.
Мога да ти го докажа. Заповјадај, насрешта с'м :smir:
Makedonija nikogas,ama nikogas nemala da vodi nikakva propaganda,tuku se brani od provokaciite od nasite mili sosedi,koisto ne samo sto sakaat da prisvojuvat Narod,Nacija,Jazik,Kultura,tuku saka da gi prisvojuvaat site Makedonski narodni pesni,demek bile Bugarski folklor.Edno e jasno-Bugarskiot foklor e graden vrz baza i motiv na Makedonski narodni pesni.A i ne ke bese loso da si ostanite i Turcinja do den denes.

Bolgar Bulgar,fakt e deka poteknuvas od Krim od kaj Tatarite,Chuvashite i Gagauzite i ne bi trebalo da ima nesto loso vo toa.Zatoa gordej se so svojata Azisko Mongolitska nacija,i te molam (Kako na zid go molam,ama nema da razberes) da ne ja prisvojuvas Makedonija za svoja,zatoa sto Bugarija nemase pojma da bidi drzava,a vasite nareceni predci,se borea zaedno so Hunite niz Sibir i Centralna Azija (Turkmenistan) i zaedno go gradea Kineskiot Zid.

Taka da gitla,Makedonija si e Makedonija,veke dosta e od to so sakate samo da ja posvojuvate za vasa i kako so rekov ova Slaviska Bugarija sto ja sozdadoa Rusite,saka da gi odbie site tvrdenja,normalno od naucnicite deka vie nemate apsolutno nikakva vrska so vasiot pradedo Asparuh.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Ma ajde bre tuka so cepis,Makedonija si e Makedonija.Od kade vase pravo da si ja prisvojuvate Zajdi zajdi jasno sonce kako vasa pesna ili Jovano Jovanke,Bugari edni???Jas ucev etnomuzikologija i so sigurnost ti tvrdam deka tie se Makedonski proizvod,kojsto Bugarija saka da go zeme pod sekoja cena.Ovie pesni,kako so rece eden moj prethodnik,se izvedeni nasekade vo svetot i vo Srbija i Hrvatska,ama barem tie potvrduvaat deka ovie pesni se Makedonski a vie ne,vie nikogas ne ste rekle ova e Makedonsko,ona e Makedonsko,nego tuka idite po forumot i sirite Bugarska propaganda,demek nie sme lazele i sme ja prisvojuvale vestackata Bugarska istorija,kreirana od Rusko Turskite vojni. I pocnuvam da se somnevam deka vie Bugarski momcinja imate se vkopano vo glavata - nikogas nema da se opametite,bugarofilcinja edni.

Makedonija nikogas ama nikogas ne vodela nikakva propaganda,tuku e provocirana od Bugarija kojasto ima edno smesni tvrdenja,t.e. saka da ja prisvoi Makedonija kako svoja(vera,kultura,narod,nacionalnost) i drugo saka da go prikrie Bolgarskuiot identitet kojsto vi e daden od sledbenicite i potomcite na Asparuh,vasiot tatko i Chuvashite.:baeh::baeh:
 
Член од
19 јуни 2008
Мислења
48
Поени од реакции
2
Ma ajde bre tuka so cepis,Makedonija si e Makedonija.Od kade vase pravo da si ja prisvojuvate Zajdi zajdi jasno sonce kako vasa pesna ili Jovano Jovanke,Bugari edni???
Слушај , момко,
С'мнјавам се дали изобшто знаеш кој е автор на текста на песента "Зајди, зајди јасно сл'нце" ?
Отдека е родот му ? Што е напишал он за Македонија и Г'рција ?
ја да те видим :smir:
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Слушај , момко,
С'мнјавам се дали изобшто знаеш кој е автор на текста на песента "Зајди, зајди јасно сл'нце" ?
Отдека е родот му ? Што е напишал он за Македонија и Г'рција ?
ја да те видим :smir:

Zajdi zajdi jasno sonce e narodna pesna, nema avtor.
Ako ste izmislile vie nekoj avtor, toa ke bide uste eden dodaten tatarski fals.

A site tatari ste proliv. Dosadni kako najteska driskaica, zosto ste iskompleksirani za vasetо TURKO-TATARSKO poteklo i kultura.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
ebave drvenite glavi. VIE ke ni kazuvate za NASITE predci:uvo:
Na koj jazik govorel Аsparuh -- samo ne mi kazuvaj na istiot na kojsto govoris ti denes? Оti govoris slovenski, a ne turko-mongolski. ...
Откако видоа дека немаат каде, баш тоа го тврдат.

Јазикот кој денес го зборуваат бил од “памирски тип’’, потекнувал од Централна Азија, а посебна карактеристика бил темниот вокал.:tv:

Оште много нешта могат да се кажат за особеностите и спецификата на б'лгарскија език, но и от казаното дотук - а това са само очевидни и неоспорими факти - става достат'чно јасно, че с'временијат б'лгарски език не е славјански, заштото коренно се различава от славјанските езици. ...


Според д'лгогодишнија изследовател д-р П. Добрев древните летописи единодушно тв'рдјат, че родината на праб'лгарите оште в д'лбока древност е била в полите на Памиро-Хиндукушкија дјал на Северозападните Хималаи в Средна Азија. Б'лгарите винаги са се наричали “б'лгари” и са били неразделна част от голјамата памирска обштност, заемала земите между планината Памир и Каспијско море. Затова и език'т им, к'м којто принадлежи и този на Аспаруховите б'лгари, се оказва от памирски тип. ...


И обратно - тој тв'рди, че в настојаштија момент в Памир звучат много с'временни б'лгарски думи, а те не могат да б'дат друго, освен жив остат'к от езика на древните б'лгари - достат'чно доказателство, че Аспаруховите и Куберови б'лгари са изиграли голјама ролја при образуването на днешнија б'лгарски език. Ообено много думи има в памирските езици с характерното наше и непроизносимо за славјаните “'”. ...


http://www.liternet.bg/publish16/e_ruseva-stoikova/ezik.htm


Ова го пишува некоја Елена Русева Стојкова и влакно не и недостасува на дотичната.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Во меѓувреме "студентите" се ќе сторат за да објаснат како е возможно Божо со неговите турски дедовци да биде Бугарин. Па сега демек Бугарите не биле туркомонголско племе туку иранско племе со турански примеси, а коишто биле потомци на Траките... http://sparotok.blog.bg/

"Експертката" навела како "докази" особености од балканскиот јазичен сојуз (постпозитивен член, немање на инфинитив, губење на падежи, присуство на гласот, полугласот, вокалот или што и да е веќе "'".) чиешто јадро е токму Македонија, па единствено релевантно останува ова: "междуметија, с които стопаните се обр'штат к'м нјакои животни и у нас, и в Памир: “п'ци-п'ци”,”к'ци-к'ци”, “к'ш!” . :pos2::pos2::pos2:
 
Член од
20 март 2010
Мислења
27
Поени од реакции
2
добре е вака

Да кажем дека целата ни историја е фалц, махаме ги сите мегународни уговори, во кои е спомената Б`лгарија како држава (првиот е Ттрговски мегу хан Тервел и Византија от 716г.) Вие ги променте учебниците на цела Европа и светот. Ама ајде - фалц сме.

Ама шо правите денеска - ставихте ги спомениците на двајца докажани б`лгари на плоштадот - Георги Николов Делчев и Дамјан Јованов Груев.

Ке кажете - лага, македонци са, което е истина, ама со една придавка - бугарски македонци.

И двамата учили во Софија - првиот во Војно школо, другиот во Софијскиот университет, и двамата работили како Еказрхијски учители и двамата убити от Турците како бугарски комити... шо да правим ние вака...:toe:

Ево ги оригиналите на Турските документи за смртта на Гоце, нали ние сме фалц, Турција ви е пријател, четете и после не викајте, дека ние сме ви направили финта со Гоце и Даме.:tapp:

http://promacedonia.com/en/turk/turk_4.html
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
И многумина современи Македонци студирале во Бугарија,па тоа ни на сон не ги прави бугари!

Истото е и со Гоце и Дамјан!


Јас не знам како уште ве толерираат тука на кајгана да им се качувате на глава,мене да ми бевте еден немаше да имате право на глас овде во форумов.
 
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
307
Во меѓувреме "студентите" се ќе сторат за да објаснат како е возможно Божо со неговите турски дедовци да биде Бугарин. Па сега демек Бугарите не биле туркомонголско племе туку иранско племе со турански примеси, а коишто биле потомци на Траките... http://sparotok.blog.bg/
Да, да, ќе "објаснат" на свети никад! Пропаѓаат се подлабоко во дупката.:jaj:

Да не се повторувам

На што се базира бугарската пропаганда???? Па на лажење, крадење и фалсификување, на што друго би се базирала????

Најмногу се базира на мешањето поими, т.е. на изедначувањето на средновековниот поим “бугар“ со етнонимот “Бугар“ и со современиот поим “Бугар“ (кој значел неколку работи). Кај и да се појави овој термин, тие му даваат етнички призвук во денешен смисол. Ете тоа им е финтата.
...хан Тервел... Гоце и Даме. ...

E сега ти објасни дали Гоце и Даме (кој патем е полу Влав) имаат врска со туркомоноголот што си го навел.

Кој подметнува сега? Кој има проблем со идентитетот?
 

da_be_man

Entropy
Член од
17 октомври 2005
Мислења
628
Поени од реакции
126
Проблем на луѓето што живеат во земјата која денес ја знаеме како Бугарија е што не можат објективно да размислуваат и ги гледаат работите во неколку димензии за да откријат кој се и што се...гледаат само во една димензија, како глувците или пацовите...таа слабост се појачува со добриот слух, ама за погрешни и пластични работи. Таква им е цела историја...детски приказни за спиење.

Во супстратот на луѓето што живеат во таа социјална творба има многу македонци, тешко е да се каже во процент ама највероватно скоро 50%...остатокот го прават другите...татари, роми, цигани, турци итн..

Бугарскиот етнос е значи резултат на синтезата од горе наведениве...од најбројното населеније го земаат јазикот...нешто како во америка англискиот.

а името од овие...


и како бразилианците што говорат денес португалски а не се португалци...и аргентинците и мексиканците шпански а не се шпанци така и жителите на оваа држава говорат македонски ама не се чисти македонци
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Тоа е ... накратко ...
поточно здравје :toe:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
То ке излезе,дека е немало словени,траки и когато прабугарите влезли на Балканот имало само македонци...,па направили со нив држава и около 50% от населението било македонско и сите зели jaзика им?Така????

Edit.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Името Бугари никој никогаш не го прифатил, нитуМакедонците во Бугарија денес, па ниту угаризираните Мкедонци со потекло од тука кој уште се кажуваат Мкедонци.

Оловувањето на Македонците како бугари, срби, грци славофони од трети страни е нивни и само нивни проблем.

Државата Бугарија била само во улога на окупатор, поимот Македонија секогаш бил присутен

Гледаш зошто сега се навредите, зошто ете вистина сте побезобразни подоле од животни.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
името Бугари никој никогаш не го прифатил, нит Македонците во Бугарија денес, па нит бугаризираните македонци со потекло од тука кој уште се кажуваат македонци. ословувањето на македонците како бугари Срби Грци славофони од трети страни е нивни и само нивни проблем

државата била бугарија само во улога на окупатор, поимот Македонија секогаш бил присутен


гледаш зошто сега се навредите, зошто ете вистина сте побезобразни подоле од животни
Извини само да прашам нешто...
А како се поjaвиха на балканот? Словените што стана от нив во таа Бугариja на Балканот?Дали се викат словени? ШТо стана со траките? Дали се викат траки се уште?
Да живее културата на членовите како тебе вовеки.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom