Постигнувањата на СДСМ И ВМРО-ДПМНЕ 1990-2008

Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
Игорче, точно дека дел од инфлацијата е увезена и не е наша но зошто владата не го следи примерот на НБРМ и таа не превземе дел од мерките за спречување и намалување на инфлацијата. Банките мора да даваат кредити така остваруваат профит, но ако погледнеш дека на Балканот имаме 2 најскапи давачки за акцизи за нафтени деривати барем тоа може малце да се намали, а во нашиов случај буџетот треба да се намали, државата треба помалку да троши со цел да се намали монетарниот оптек и да се намали паричниот мултипликатор. Тоа е основна лекција. Нека се поддржуваат инвестиционите проекти но нема потреба секоја година да се трошат милиони евра за мебел, автомобили и скапи патувања.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.460
Поени од реакции
22.061
Игорче, точно дека дел од инфлацијата е увезена и не е наша но зошто владата не го следи примерот на НБРМ и таа не превземе дел од мерките за спречување и намалување на инфлацијата. Банките мора да даваат кредити така остваруваат профит, но ако погледнеш дека на Балканот имаме 2 најскапи давачки за акцизи за нафтени деривати барем тоа може малце да се намали, а во нашиов случај буџетот треба да се намали, државата треба помалку да троши со цел да се намали монетарниот оптек и да се намали паричниот мултипликатор. Тоа е основна лекција. Нека се поддржуваат инвестиционите проекти но нема потреба секоја година да се трошат милиони евра за мебел, автомобили и скапи патувања.
Да, и тоа поголемиот дел но нормално е со поголем раст да има поголема инфлација. Би рекол дека пола од тие 10% се домашна инфлација а пола е увезена. За нафtата се согласувам ама тоа не само кај нас е тешко да се намалит оти тука лежат многу пари за буџетот.
Не гледам ништо лошо во големината на нашиот буџет но се согласувам дека треба поефективно да се трошат парите и ако е можно да се намалаt долгојте (иако тие не се преголеми).
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
да се сублимира на кратко, сдс испозаеба се, вмро проба да поправи, ама сдс го заеба со војна, па пак беа сдс и уште нешто подзаебааа, и сега дојде вмро и нешто се обиде да оправи, ама овие смрдешиве пак не му даваат.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
да се сублимира на кратко, сдс испозаеба се, вмро проба да поправи, ама сдс го заеба со војна, па пак беа сдс и уште нешто подзаебааа, и сега дојде вмро и нешто се обиде да оправи, ама овие смрдешиве пак не му даваат.
Сакаш да речеш дека не му даваат да ја зголеми администрацијата од 130 на 150 000,да го зголемува буџетот за плати на таа “замрзната“ и најгломазна администрација во светот на цели 2.5 милијарди евра?Е па,не му даваат “смрдешите“ такви работи никому,не само на ДПМНЕ,ама овие си имаат “слепци“ кој ќе го дадат својот глас без разлика на погромот што ни се случува внатре во државава и за кој секогаш главен виновник е опозицијата.:toe:
 
Член од
14 мај 2008
Мислења
10
Поени од реакции
0
што да му дадат тие си мислат дека се најпаметни и дека можат се и ке не продада дури за да везат во нто и еу

epa opozicijata ne e sekogas glaven vinovnik za se sto se desava vo drzavata no vo ovoj slucaj, da vinovnikot e opozicijata, no nema da bide za dolgo!
poslem golemiot poraz sto ke go doziveete na vonrednite parlamentarni izbori sto gi sakavte tolku ocajno nema da imate apsolutno nikakov avtoritet, no izgleda samo taka ke se opametite i ke pocnete da razmisluvate kako vistinski makedonci!

абс озбилно бе тебе колку ти плака СДСМ за да зборас против ВМРО и МАКЕДОНИЈА

не никогас како вистиски македонци оти не се вистински македонци тие од СДСМ се антимакедонци
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Дете, не постирај еден по друг пост од по една реченица. Можеш да напишеш се во едно.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
demokrat*bt1903 напиша:
абс озбилно бе тебе колку ти плака СДСМ за да зборас против ВМРО и МАКЕДОНИЈА
не никогас како вистиски македонци оти не се вистински македонци тие од СДСМ се антимакедонци
Ако ми плаќаше барем денар,немаше сега да седам пред компјутер и да дискутирам со вас,ќе бев на митинг.:toe:
Работата не е во тоа дали некои,кој не се за ДПМНЕ,се или не се вистински Македонци,работата е во тоа дали ДПМНЕ согледува колку анти-Македонци има во своите редови,итоа во самиот централен комитет или што би рекле рамо до рамо со Гвујо само затоа што му се роднини или блиски пријатели.:toe:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Набројани се одамна инсталациите во ДПМНЕ поради кои стана дебиолна партија на фашизоидни кретени подеднакво иста со комуњарите.
Никаква разлика нема меѓу СДСМ и ДПМНЕ освен што на едната лидер е кобожем женско, а на другата пишман маже.
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
За жал пораснав во многу лош период во Македонија


Излез на Македонија од Југославија се сеќевам на Рефередумот за рака со мама и тато :) на гласање прв пат такво нешто наеднаш ми се виде дека секој ден има нешто за гласање сите внатре во комисија беа насмеани јас бидејки бев мал ми беше интересно.

Кога бараве од војниците да ни го дадат знакот со петокраката видовем дека веќе ја немат ( живеам блиско до касанра), па
почнаа да ни да дават сонциња напредок од пет краци стигнавме на 16
хехе .

Во меѓу време слушав муабети како луѓе за 3000 марки ги напуштат работните места попаметните од нив денесе имат приватен бизнис , будејки видоа дека повеќе нема Југославија и не ги трошеа парите по одмори и по кафани Браво за нив.

Понекогаш имаше концертите на центарот на Струмица па цела мала одевем бидејки ни е блиско ,но овој пат се зафркнавме тоа Беше најголемиот собир на народ што го имам видено во животот митинг Сојуз за Македонија се сеќава ни дадоа знамиња .
После еден ден низ градот почна да шетат коли со звучници ( говореа нешто но бог знае што)и фралат
рекламен материјал.

Јас како дете ништо не ме занимаше

Баба ми и дедо ми беа пензионери и секогаш гледаа парламент до душа и оште гледат ( сега викат ако не се они нема на шо да се смееме парламентарци-циркузанти).

Јас ете пораснав после толку години пораасна на килажата само нашите политичари.
Од тогаш до ден денес ништо не е сменто.

Па заклучив дека проблемот е во СДСМ Зошто???

Постарите гнерации СДМС го сметат за партија „чесна„ како партизаните како дел од пионерите .
Сите знаема дека со убиството на Ченто сила во позадина е била Србија.
Што значи чесноста се сведува на една дива свиња се што има мирис или е на дофат се јаде.

СДСМ се докажаа како луѓе без идеи , како луѓе желни за власт, ништо друго не и битно освен пост партизанска власт.

Заборавија дека за да има жито треба да изора нивата да се посади па да се собере житото.

Тие само собираа . Па пукнала електраната па немам струја итн.
Нормално се се распаѓа.
Многу сум навреден што увезија гласачи од Косово а не и дадоа државјнство на Македонците до Мала преспа , Пиринска и Егејска Македонија.

Но тоа е дел од Српската политика за чистење на Косово од Албанци тешки.
Бидејки што ги познавам старо седелци Албанци се сосем трета приказна од овие.
Опа автоматски со нив добиваме нови невработени, терет на буџетот, ама има гласаџи хехе Браво Браво Брраво Бранко .
Тоа се вика увоз на 130 000 невравотени гласачи .

Да прекинам со филозофија да одам на актуелното

Рада гаранитра дека ќе не внеси во НАТО за 6 месеци.
Јас како што знам кога бараш кредит даваш нешто под хипотека.

Како број еден ние сме дел од НАТО само имаме вето
Единстевен услов да влезиме во НАТО е да речиме дека не сме Македонци

Рада е некорисна жена за Македонија веќе остаре ,а сеуште нема направено дете, ако не е способна барем да посвоеше.

Како да гласам за човек кој не сака деца каква иднина имаме?

Рада цел живот се занимава со политка значи освен за зборење за друго ништо не ја бива за разлика нејниот конкурент е економски експерт ако не беше тој во Македонија фискализација и трезорски систем ќе беше научна фантастика.

Која треба да ни биде целта нам обичните граѓани?

Да ја уништиме партијата СДСМ ако изгубат овие избори крај се .
Автоматски се менува менталитетот на народот нешто многу важно.
Добиват оние кој носат рефориме и напредок.
Вотра цел на ВМРО да не им се даде трет мандат . Сигурно ќе има некоја нова партија од млади и свежи сили .

Дуи ќе згасне ако не влезе во Владат бидејки ќе нема од каде да се финансира .
Што значи квалитетните лица од Дуи би оформирале некоја партија од салам луѓе кој не се воено крило.

Колку мразам да губам време за СДСМ ..

Заев се докажа ако како градоначалник е Шериф замислете го како премиер.

П.С
Спонував партизани не се однесува за оние кој се бореа туку за тие што ги изедоа јагнињата

Ќе заборавев за “бугризацијата“
Јас кога се запишувах на факултет имаше 6000 кандити од Македија во Бугарија за време на СДСМ
оваа година за време на ВМРО немаше ни 250.


Е сега речунајте
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ама сепак се запиша во Бугарија, како верен дпмне-овец, нели!
 
Член од
25 март 2008
Мислења
105
Поени од реакции
3
За време на владеењето на ВМРО (1998-2002 и 2007-2008 г.), ги имаме следниве работи:
- развој на археологијата
- обнова на Охридската тврдина
- развоја на науката (стипендирање нови докторанти и магистранти)
- изградба на 100 спортски Сали
- Мал број на странски дир. инвестиции, но 250% повеќе од оние кои ги донесе СДСМ
- Отварање на нови универзитети/факултети во Штип, Тетово, Струмица и Битола
- Зголемување на платите и пензиите за 30%
- Акција за многудетно семејство
- Комјутер за секое дете
- Бесплатен интернет
- Ангажирање промотори во странство, за поттикнување на странски инвестиции во Македонија
- Кампања Инвестирајте во Македонија, ширум светот
ај сеа да почнам вака од почеток со неколкуте подточки

- развојот на Археологијата тотално е запрен. Пресечени се сите придонеси од буџетот на Р.М. за археологија и археолошките ископини. Доказ за тоа е застојот со работа на најголемиот локалитет Стоби, и неколку помали низ Македонија
- обновата на Охридската тврдина е започната уште во времето на СДСМ, некаде при крај на 2005.
- секоја година има стипендии, независно кој е на власт
- наброј ги сите до една 100 спортски сали? само 5 дали се изградени 100%, другите не се ни започнати
- Вкупни инвестиции, Џонсон Контролс и Џонсон (незнам како беше).. Сосиете Женерал не е инвестиција. Оваа групација ја купи Охридска Банка после смрта на извршниот директор.
- Идеата за овие универзитети беше од СДСМ.. Вмро само ја реализираше.
- Зголемување на плати и пензии 30%? Да! Инфлација 150% Да!
- Акцијата за многудетно семејство не е уште започната... Ова им доаѓа само како предизборна кампања.
- Компјутерите за секое дете уште ги нема секое дете... Има во неколку школи, но тоа се странски донации... директни врски помеѓу школите и донаторите, не помеѓу владата.
- Бесплатен интернет (конектирај се, да те видам)
- Ангажирање на промотори = на безврска трошење на пари. И што прават тие промотори? Викаат.. дојдете во Македонија да инвестирате, па можете и да наидете на среќа.
- Кампањата инвестирајте во Македонија се покажа како неуспешна и екстремно скапа - кажаа експертите. Потрошена е огромна сума на пари за рекламирање, а ако гледаме сооднос потрошени пари вс. инвестиции = 10:3

и ние може до утре сабајле овака да се натпреваруваме...
се гледа дека ти си од вмро, јас сум од сдсм
ако сум ја започнал јас темата, фактите ќе беа против вмро,
ти си ја започнал фактите се против сдсм...
и така одиме во круг :)
 
Член од
13 мај 2008
Мислења
96
Поени од реакции
2
marijuana биди барем малку реален!
ти си за сдс како што велиш а не признаваш дека имавте власт една деценија и дека не направивте апсолутно ништо!
ВМРО во рок од 1на година реализира се на се 490 проекти!!!
не можеш да речеш дека од тие проекти ни еден не е како што треба!
пример ке ти дадам:
во сите градови има бесплатни интернет кафиња,
 
Член од
13 мај 2008
Мислења
96
Поени од реакции
2
бесплатниот интернет не може да се користи како што треба заради тоа што го користат и луге на кои не му треба-плакаат интернет дома а сепак сакаат бесплатен, земјоделците се најподдржани од нивното постоење-45 милиони евра за нив, спортските сали се започнати сите до една, промоторите ја промовираат македонија, и има заинтересирани кои би соработувале со македонија со постоечката власт со никој друг, незнам дали се секаваш дека секој апсолвент во македонија доби ваучер за компјутер и многу многу други работи, но тоа е тоа вие од сдс незнаете да кажете ништо друго освен да ги напагате тие што работат безразлично кои се и што прават!
 
Член од
25 март 2008
Мислења
105
Поени од реакции
3
marijuana биди барем малку реален!
ти си за сдс како што велиш а не признаваш дека имавте власт една деценија и дека не направивте апсолутно ништо!
ВМРО во рок од 1на година реализира се на се 490 проекти!!!
не можеш да речеш дека од тие проекти ни еден не е како што треба!
пример ке ти дадам:
во сите градови има бесплатни интернет кафиња,
Види вака.. бесплатниот интернет не е и некоја голема работа.. иди седни во кој и да бил кафич имаш бесплатен интернет :)
А кои се тие 490 проекти? На сите страни летат проекти а конкретно од тоа ништо не е направено.
Еве моментално гледам сител, Груевски ја покажува програма, напишале еден роман со програма... Но што од тоа кога од таа програма ни 5% неможе да се отствари...
Зборува дека ВМРО не се криви за инфлацијата од 10%... инфлацијата не е 10% туку 20% според експертите.
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Види вака.. бесплатниот интернет не е и некоја голема работа.. иди седни во кој и да бил кафич имаш бесплатен интернет :)
А кои се тие 490 проекти? На сите страни летат проекти а конкретно од тоа ништо не е направено.
Еве моментално гледам сител, Груевски ја покажува програма, напишале еден роман со програма... Но што од тоа кога од таа програма ни 5% неможе да се отствари...
Зборува дека ВМРО не се криви за инфлацијата од 10%... инфлацијата не е 10% туку 20% според експертите.
Аман веќе ми се вика од таа ИНФЛАЦИЈА!!!!

СВАТЕТЕ ИНФЛАЦИЈАТА ВО МОМЕНТОТ Е ГЛОБАЛЕН СВЕТСКИ ПРОБЛЕМ !!!
Со кои се соочува цел развиен свет, цела европа, азија и северна америка!!! и за тоа не е крив ни грујо ни рада ни бц и дај не ја тупете !!!

Прашање е КОИ МЕРКИ се преземаат за спречување и ублажување на оваа појава...која сепак во македонија не е 20 % туку е 10 со тенденција на опаѓање...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom