"Сонце": за 6 месеци Македонија ќе стане членка на НАТО и ќе добие датум за ЕУ

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Другар, што сакаше овде да кажиш?
Господине,овде сакав да кажам дека промена на името ќе има,итоа без референдум за кој ќе нема време да се организира,затоа што Гвујо тоа ќе ви го сервира како “Мала Шала“,а вие ќе го прифатите,без разлика што секојдневно ги менувате ставовите онака “Како Мама Каже“.:toe:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Od koga почна владините јавни медиуми да ги пренесуваат изворно и вербатим.
Како на пример денес А1, Сител, Нетпрес итн.
Ајде бе мачору не се прај со сила наивен, барем ти не си аматер.

Нели е симптоматично што ваква информација се објавува само на 10 дена пред избори?

И тоа од грчки медиуми кои секогаш одат во склоп со патките на Бакојани, па до толку очигледна е намерата да се инсинуира некаква лажна претстава дека Груевски е тој што ќе го сменел името за да му го срушат рејтингот и сл.

Јас разбирам дека сега се ќе се злоупотребува во предизборни цели, ама да не се правиме полуди од данајците, дури и ако застапуваме различна пол.опција,сепак интересот за земјава е заеднички.

Тука не ги вбројувам априлските лепачи на постови(плакати)
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
znaci vaka da se razbereme vo odnos na temava.

od edna strana iame cvrsta uverenost ( jas radmila sekirinska vetuvam..deka makedonija za 6 meseci ke ja vneseme vo nato...miting ohrid) koja im se plasira na elektoratov.
eve da receme da sum neutralen (ama ne sum) bi se zaprasal ok i jas sakam vo nato i eu , zasto nie da ne bideme tamo, zasto da ne sme vo tekot so vremeto....ama ke si se prasam prvin kako ke ne odvede. ili podobro bi se prasal zasto konstruktivno ne im pomogne na gragjanive da objasni koja e nejzinata agenda za 6 meseca vo nato.
i pak ke sednam da mislam ke si recam ne kazuva be da ne i ja ukradat idejata ovie drugite a ne i e patentirana.
aj so ne kazuva ne kazuva tuku so prajme so drugive aspekti od zivotot vo nasata zemja daj da slusnam za toa???? ne cinela vlasta, ja zapustila makedonija, samo lazela ovaa vlast, gruevski bil nesposoben, radi gruevski narusen ni bil ugledot i radi negovata rabota se pukalo vo izborna edinica 6 ( makraduli na miting vo ohrid)...i aj da recam taka e vo pravo ste.....ili cek cek ne mozam da recam taka e, ako bese taka tie ke baraa predvremeni izbori za da narodov ja kazni nesposobnata vlada, arno ama ostaj so ne pobaraja go viknaa i predsedatelot vo soobranie da moli i koli aman ne ni trebaat izbori.
sega rada pak gi giba onie sto najmnogu nastradaa od tranzicijata -stecajcite..odi i im vika deka za 3 meseca ke donesele zakon za stecajci....pak s`klet me fati...si vikam lugevo bea mnogu vreme na vlast ne donesoja zakon za stecajci, nivni partijci go napravija go napravija zakonot za privatizacija, nivnite yo-yo privrzoci od sindikatot 2002 na celo so vanco muratovski im dadoja podrska na izbori demek taa opcija bila za rabotnikot ..i pak be nisto za stecajcite. zosto bi veruval eden stecajec deka ke bide taka?
minimalna plata 8100. za koja kategorija se odnesuva ova??? budzetari, pa ti imaat veke pogolema minimalna od 8100...ili privaten sektor??

mnogu prasalnici upotrebiv, dali nekoj ovde moze da mi gi razjasni ovie raboti

p.s. bi sakal toa da go kaze Gallic kako najkompetenten mozok na forumov ke najde nacin da mi go objasni istoto.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Ќути кога не се фалат затоа што ја зголемиле платата на администрацијата која била носечки столб на оваа држава(Лиле Поповска-Ристеска на митинг).Ќе требаше веднаш да работиме според Кинеската:“Ако мораш да бидеш силуван/а,тогаш лежи и уживај“.:smir:
 
Член од
3 мај 2008
Мислења
55
Поени од реакции
0
znaci vaka da se razbereme vo odnos na temava.

od edna strana iame cvrsta uverenost ( jas radmila sekirinska vetuvam..deka makedonija za 6 meseci ke ja vneseme vo nato...miting ohrid) koja im se plasira na elektoratov.
eve da receme da sum neutralen (ama ne sum) bi se zaprasal ok i jas sakam vo nato i eu , zasto nie da ne bideme tamo, zasto da ne sme vo tekot so vremeto....ama ke si se prasam prvin kako ke ne odvede. ili podobro bi se prasal zasto konstruktivno ne im pomogne na gragjanive da objasni koja e nejzinata agenda za 6 meseca vo nato.
i pak ke sednam da mislam ke si recam ne kazuva be da ne i ja ukradat idejata ovie drugite a ne i e patentirana.
aj so ne kazuva ne kazuva tuku so prajme so drugive aspekti od zivotot vo nasata zemja daj da slusnam za toa???? ne cinela vlasta, ja zapustila makedonija, samo lazela ovaa vlast, gruevski bil nesposoben, radi gruevski narusen ni bil ugledot i radi negovata rabota se pukalo vo izborna edinica 6 ( makraduli na miting vo ohrid)...i aj da recam taka e vo pravo ste.....ili cek cek ne mozam da recam taka e, ako bese taka tie ke baraa predvremeni izbori za da narodov ja kazni nesposobnata vlada, arno ama ostaj so ne pobaraja go viknaa i predsedatelot vo soobranie da moli i koli aman ne ni trebaat izbori.
sega rada pak gi giba onie sto najmnogu nastradaa od tranzicijata -stecajcite..odi i im vika deka za 3 meseca ke donesele zakon za stecajci....pak s`klet me fati...si vikam lugevo bea mnogu vreme na vlast ne donesoja zakon za stecajci, nivni partijci go napravija go napravija zakonot za privatizacija, nivnite yo-yo privrzoci od sindikatot 2002 na celo so vanco muratovski im dadoja podrska na izbori demek taa opcija bila za rabotnikot ..i pak be nisto za stecajcite. zosto bi veruval eden stecajec deka ke bide taka?
minimalna plata 8100. za koja kategorija se odnesuva ova??? budzetari, pa ti imaat veke pogolema minimalna od 8100...ili privaten sektor??

mnogu prasalnici upotrebiv, dali nekoj ovde moze da mi gi razjasni ovie raboti

p.s. bi sakal toa da go kaze Gallic kako najkompetenten mozok na forumov ke najde nacin da mi go objasni istoto.
огледало, гледам дека сепак си еден од ретките кој претпочитуваш квалитетна дискусија.
Многу прашања си поставил, и наместо да седнам сега да елаборирам ( не во смисла да го бранам СДСМ), објаснувајќи работи кои неминовно ќе продуцираат додатни непродуктивни дискусии, ќе се обидам со еден филозовски одговор ( како што самиот посочи дека јас ќе најдам начин тоа да ти го обајснам) во форма на краток сублимат да ти одговорам, и не само за полит прашања, туку многу пошироко, подлабоко и посуштествено со ЕДЕН МАНИРИСТИЧКИ, ЕКСАПИСТИЧКИ, "ПОСТМОДЕРЕН" ДРАЈВ ?!
Да се измислува фабулата - е инфантилно! Дејствието во нашиот живот е недоволно, сурово и наивно, епитетите го прават вечен!
Човекот работи понекогаш, а мисли цело време. Најголемиот дел од нашиот живот е осуден да остане анонимен: светот на нашиот пулс, просторот од оваа страна на лицето, секвенците на внатрешното кино...
Настаните, тоа е само бука што тивко се дестилира во мисли и чувства. Кој ја сфаќа атмосферата, сфаќа се. Стварноста е руда од која со испирање се добива сон!
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
:)

Можеше барем малце повеќе да се потрудиш,чим веќе си трошел енергија на пишување, ама нешто опипливо и аргументирано.
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
И на крај пак ништо не кажа човекот...
А се изнамлати празна слама за сите пари.:)

Или пак нешто друго беше причина на оваа интелектуална експлозија...:pos:
 
Член од
3 мај 2008
Мислења
55
Поени од реакции
0
И на крај пак ништо не кажа човекот...
А се изнамлати празна слама за сите пари.:)

Или пак нешто друго беше причина на оваа интелектуална експлозија...:pos:
more adresirani dpmne umovi, tolku ste navlecheni duri ste zabegani....nitu gvujo, nitu pak rada ni ja davaat "srekjata", nitu tie ja sozdavaat zdravata atmosvera, tuku narodot koj misli so svoja glava, koj ima kritichki stav i ne pravi kultovi na lichnosti !
Vakvite dsikutanti kako tebe, vakvata prosta masa koja zhivee za gvujo da osvoi 61 pratenik, ili rada kje ne vnese vo EU, i onie koi nekritichki go podrzhuvaat SDSM , site vie zaedno "ekoloshki" ja zagaduvate seta Mkd sredina ....
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Доста мудросеруваш, рековме аргументирано дискутирање така.. а ти од уста Грујо не го вадиш, ко демек “неопределен“ и без “култови“ ама еден издржан критички коментар не видовме, освен : ти си таков оној е ваков, дпмнеовци вакви такви,гвујо мујо,ја најбоље,ја гениј, ама ја незнам да дискутирам по темата.

И за промена, барем потруди се на кириличен фонт да пишуваш, поразбирливо е.
 
Член од
7 април 2008
Мислења
83
Поени од реакции
1
"Сонце": за 6 месеци НОВА Македонија ќе стане членка на НАТО и ќе добие датум за ЕУ
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
jas ovde izjavuvam deka ke bidam cel zivot za VMRO i Gruevski ke mi bide licen idol cel zivot ako uspee da ne vnese vo NATO i EU bez da go smeni imeto

toj ako go napravi toa ke bide najuspesniot politicar na site vreminja vo Makedonija
 
Член од
7 април 2008
Мислења
83
Поени од реакции
1
jas ovde izjavuvam deka ke bidam cel zivot za VMRO i Gruevski ke mi bide licen idol cel zivot ako uspee da ne vnese vo NATO i EU bez da go smeni imeto

toj ako go napravi toa ke bide najuspesniot politicar na site vreminja vo Makedonija
А тебе уште не ти е јасно дека НИЕ ЌЕ ГО СМЕНИМЕ ИМЕТО? Иначе нема Нато нема ЕУ
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
А тебе уште не ти е јасно дека НИЕ ЌЕ ГО СМЕНИМЕ ИМЕТО? Иначе нема Нато нема ЕУ
А тебе уште не ти е јасно дека ако нема име, нема идентитет, нема почит, нема да има ни М од Македонија?
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
А тебе уште не ти е јасно дека НИЕ ЌЕ ГО СМЕНИМЕ ИМЕТО? Иначе нема Нато нема ЕУ
A koj rece deka ako go smenime imeto, ke vlezeme vo NATO i EU?
Koj go garantira toa?

Vo april ne prelazaa da go smenime imeto, a pak nemase da ni dadat clenstvo vo NATO.
Na toa 'nasednaa' namerno ili nenamerno onie od "Sonce".

Ako si Makedonec, imeto i identitetot ti se povazni od parite.
Ako nasite pretci bile lakomi za pari i udoben zivot, za vreme tursko, site ke se poturcele, no tie istrajale 600 godini maki i stradanja, da si go zacuvaat svojot identitet.

Samo nemakedonec moze da propagira promena na imeto, sto vo paket vlece i promena na identitetot.
No vie nemakedoncite od 'Sonceto', ne moze da ne` svatite, no za podobro da razberete stavete se vo situacija nekoj da go negira i izbrise vlaskiot ili srpskiot identitet nasilno i napisno, pa kako vie bi se cuvstvuvale?
 

kusi

glory for man utd
Член од
12 мај 2008
Мислења
295
Поени од реакции
3
:pos2: :pos2: :pos2: :pos2: за 6 месеци у нато!?!?!и со шекеринска за премиер?!?!!? :pos2::pos2: :pos2: :pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom