"Сонце": за 6 месеци Македонија ќе стане членка на НАТО и ќе добие датум за ЕУ

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Албанците нека се 20%, можат да ти сменат име?

За еден референдум да успее потребно е 51%.

А друго е прашањето за сомнежот во Македонската свест, јас не се сомневам во својата и ќе излезам на референдум да го потврдам тоа и еднаш засекогаш ставиме печат,крај на сите “преговори“ околу работи за кои не смее да се преговара.

Доколку ти имаш сомнеж во својот род тогаш нешто ни е труло дома, мора да се расчисти колку МАКЕДОНЦИ живеат овде навистина, а не да се плашиме самите од себе.

Јас лично немам сомневање во успехот на референдумот за Македонија.
Јас пак лично немав никакво сомневање дека на предходниот референдум ќе ја задржиме старата територијална распределба ама испадна нешто сосем друго.Пак ќе се најдат некои други дудлачи пред народот да вртат сатови,да докажуваат дека е најубаво за референдум да се седи дома и на крај оооп ќе си се викаме поинаку.
Се сеќавам како Гвујо го постави Бранко за председател кога го повика членството да гласа за Кедев кој не ни знаеше дека треба да биде председател.Излезноста на ДПМНЕ му помогна на Бранко да си стане председател и многу работи ги сменија токовите на нашите животи.Ако ДПМНЕ не излезеше толку Масовно на избори Бранко немаше да биде председател на Македонија.:toe:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Јас пак лично немав никакво сомневање дека на предходниот референдум ќе ја задржиме старата територијална распределба ама испадна нешто сосем друго.Пак ќе се најдат некои други дудлачи пред народот да вртат сатови,да докажуваат дека е најубаво за референдум да се седи дома и на крај оооп ќе си се викаме поинаку.
Се сеќавам како Гвујо го постави Бранко за председател кога го повика членството да гласа за Кедев кој не ни знаеше дека треба да биде председател.Излезноста на ДПМНЕ му помогна на Бранко да си стане председател и многу работи ги сменија токовите на нашите животи.Ако ДПМНЕ не излезеше толку Масовно на избори Бранко немаше да биде председател на Македонија.:toe:
Твој проблем, сомневај се.

Се созрева со тек на време, така и народов.

Еднаш беше признавањето од САД, еднаш беше и увозот на 150.000 Косовари за потребите на Сранко кој за жал немаше доволно компететивен противник пред се во политичкото искуство.

И пак се враќаме на прикаските, меѓутоа реално гледано пак зависи од тебе.
Секој својата должност да си ја обави.

И да, ми должиш еден конкретен одговор по темава, бидејќи пак застрануваме.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Три кила банани... .:)
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
E ajde de 2 godini imase grujo da go stori toa...nego prasaj go zasto...gi izbrka site od Sektor za Evrointegracii, celo vreme dobiva slakanici od EU, ne skara so site sosedi...
Инаку .. паралелно со смената на името оди и смена на идентитетот. Ти машко или си толку смотан та не можеш да сфатиш или си слеп поклоник на директивите од централата :nenene:
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
А кои се причините пак што те навеле да веруваш во „вистинитите“ приказни од ВМРО а на СДСМ не веруваш ? Од кај знаеш каква политика имат , според мене , никој нема да собере храброст за да го смени името , затоа што не се овие последни избори , ке има наредни , па зарем мислиш дека ако СДСМ склучи договор да се смени името , на наредните избори ке победат , не грешка сте многу и пишувате глупости без да размислите , ако го сменат името тие , нема никогаш повеке да бидат на власт , think about that ... :smir:
Според мене, ни ВМРО не се нешто посебно, ама ако веќе човек гласа поарно (како што кажа еден од членовите тука.. заборавив кој е, ама тоа што го кажа му беше на место) да се коцка отколку сигурно да си свирне куршум в глава, зошто овие веќе се прочитана книга, а и ептен е очигледно ова нивното ветување за во НАТО. Или лажат, (нема да им е прв пат) или имаат некој таен договор со грците:cug:
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Тие работат според Глигоровијанскиот календар 3 месеци=17 години
нели така беше со “привременото“ име БЈРМ, па така и сега.
Само што сега цврсто се решени како никогаш досега да го одработат делот на Грците.
Браво брат :pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
На Рада и искочи херпес, од многу сончање.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Твој проблем, сомневај се.

Се созрева со тек на време, така и народов.
Еднаш беше признавањето од САД, еднаш беше и увозот на 150.000 Косовари за потребите на Сранко кој за жал немаше доволно компететивен противник пред се во политичкото искуство.
И пак се враќаме на прикаските, меѓутоа реално гледано пак зависи од тебе.
Секој својата должност да си ја обави.
И да, ми должиш еден конкретен одговор по темава, бидејќи пак застрануваме.

Се што созрева и презрева,имај го тоа на ум.Инаку што си запнал за СДС да ти реплицирам кога се очигледно маргиналци,кој не се битни за реплицирање.Сакаш ли да ти кажам дека со СДСМ ни за 6 години да останат на власт нема да добиеме никаков статус доколку не го смениме името?Па тоа и малите деца го знаат.Работава е што и ДПМНЕ нема никаква стратегија окулу развојот на Македонија,практично програма исполнета со желби,без план од каде толку пари да се оствари.Гледајќи ја програмата на ДПМНЕ малку подетално,човек веднаш ќе примети дека се работи за неколку “милјарди на Циле“ а не само за една.Е сега доколку слепците тоа не го гледаат станува ирелевантно дали ќе имам коментари на некакви просдсмовски излагања овде на форумов,нормално е да бидам малку покритичен кон фалбите што ги презентираат продпмнеовски настроените членови овде на форумов.Продолжувала преродбата,па преродбата заврши пред 100 години кога се јавија првите организирани групи што се почуствуваа Македонци после скоро 7 века ропство под Турска,Бугарска,Српска или Грчка чизма,тоа е факт а не веста дека ДПМНЕ ја продолжило преродбата ама резултатите не можеле да се видат сега како што велеше Бучко кога беше премиер.:toe:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Се што созрева и презрева,имај го тоа на ум.Инаку што си запнал за СДС да ти реплицирам кога се очигледно маргиналци,кој не се битни за реплицирање.Сакаш ли да ти кажам дека со СДСМ ни за 6 години да останат на власт нема да добиеме никаков статус доколку не го смениме името?Па тоа и малите деца го знаат
Не сум запнал, неможе да бегаш од нивно третирање со беден изговор дека не биле битни за реплицирање,а од друга страна да водиш некоја анти-груевска кампања.
Стај се во служба на непристрасен критичар, иначе си ја уништуваш репутацијата. :)

И пак се навраќаш на ВМРО. На теми за СДС барем биди доволно доблесен да критикуваш и двата табора соодветно.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Не сум запнал, неможе да бегаш од нивно третирање со беден изговор дека не биле битни за реплицирање,а од друга страна да водиш некоја анти-груевска кампања.
Стај се во служба на непристрасен критичар, иначе си ја уништуваш репутацијата. :)

И пак се навраќаш на ВМРО. На теми за СДС барем биди доволно доблесен да критикуваш и двата табора соодветно.

Болдирај си една реченица подолу па ќе видиш критички-напад каков што ни најголемиот ДПМНЕовец не извршил на форумов врз СДСМ.:toe:
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Се што созрева и презрева,имај го тоа на ум.Инаку што си запнал за СДС да ти реплицирам кога се очигледно маргиналци,кој не се битни за реплицирање.Сакаш ли да ти кажам дека со СДСМ ни за 6 години да останат на власт нема да добиеме никаков статус доколку не го смениме името?Па тоа и малите деца го знаат.Работава е што и ДПМНЕ нема никаква стратегија окулу развојот на Македонија,практично програма исполнета со желби,без план од каде толку пари да се оствари.Гледајќи ја програмата на ДПМНЕ малку подетално,човек веднаш ќе примети дека се работи за неколку “милјарди на Циле“ а не само за една.Е сега доколку слепците тоа не го гледаат станува ирелевантно дали ќе имам коментари на некакви просдсмовски излагања овде на форумов,нормално е да бидам малку покритичен кон фалбите што ги презентираат продпмнеовски настроените членови овде на форумов.Продолжувала преродбата,па преродбата заврши пред 100 години кога се јавија првите организирани групи што се почуствуваа Македонци после скоро 7 века ропство под Турска,Бугарска,Српска или Грчка чизма,тоа е факт а не веста дека ДПМНЕ ја продолжило преродбата ама резултатите не можеле да се видат сега како што велеше Бучко кога беше премиер.:toe:
Ај те молам дај види буџет во претходните 3 години. И напрај споредба.
Има логика да исполнат некои работи(не се), затоа што буџетот е зголемен и тоа многу, пред се со намалувње на даночната евазија, а и со намалување на корупцијата.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Ај те молам дај види буџет во претходните 3 години. И напрај споредба.
Има логика да исполнат некои работи(не се), затоа што буџетот е зголемен и тоа многу, пред се со намалувње на даночната евазија, а и со намалување на корупцијата.
Се радуваш на зголемен буџет,кога повеќе од половина оди во плата и давачки за процентуално најгломазната администрација во светот,покрај тоа и неефикасна?Абе ајде не заебавај,човек напросто треба да плаче за таква работа и зло кое го спопаднало во неговата држава.Замисли си една Германија со 6 милиони административци,или една Англија со 5 милиони,или едни САД со 20 милиони,или една Кина со 120 милиони административци.Ете тоа ти е една Македонија со 150 000 административци.Гледам пред некој ден во Прилеп на секој 2-3 канцеларии во општината,наместо испишани знаци со информации кој е кој во “бироата“,имаш жив човек вработен да ти ја покаже секоја канцеларија пооделно иако за еден обичен документ како извод од деталниот план се чека и по месец дена.Јавното претпријатие за снабдување со вода врие од “нишајврати“,кој си ги гланцаат сопствените приватни и се полуксузни возила во дворот на фирмата која поефикасно би ја обавувала целата работа со само 20тина вработени а не со 200 од кој нема никакво фајде.За нив ли се радуваш кога ќе ти спомнат зголемен буџет?УЈП врие од превработени кој не знаат ни што работат точно иако директорите им се жалат за недостаток на инспектори.
Немој сега одма да ја префрлите вината на само една политичка опција кога превработеноста на администрацијата е направена од сите.За болниците и да не правиме муабет кога има повеќе вработени од пациенти кој со часови чекаат како “грешни ѓаволи“ само за да добијат една историја на болеста или некоја друга административно непотребна “закачка“ на која никој не ни помислил дека треба да се има.За таква ли Македонија се стремиме да ја “преродиме“?Тогаш за таква “преродба“ мене лично ми е срам и да помислам.:toe:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ај те молам дај види буџет во претходните 3 години. И напрај споредба.
Има логика да исполнат некои работи(не се), затоа што буџетот е зголемен и тоа многу, пред се со намалувње на даночната евазија, а и со намалување на корупцијата.

Vidlivo e deka obrazovanieto na nasite ekonomisti e katastrofalno, t.e premnogu zakukuljeno-zamumuljeno, rezultat na profesori koi se proizvod na deceniska negativna selekcija...t.e. dunsteri.......... i normalno, dobivas toa sto dobivas...mnogu mali dunstercinja...koi rastat, pa stanuvaat golemi............prerodbenici ...i tako to...
...bi trebalo malku i tehnika da studiraat...tamu se rabotite MNOOGU po egzaktni i pojasni, bidejki se MATERIJALNI i OPIPLIVI...
Poznato e deka celata proroda funkcionira po edni isti zakoni...pa zatoa mnogu "ekonomski" poimi so koi se razmaftuvaat ke im bidat pojasni... :)
...i nema da treskaat , a i da PRAVAT gwuposti....:)
 
А

Ајсшутер

Гостин
Vidlivo e deka obrazovanieto na nasite ekonomisti e katastrofalno, t.e premnogu zakukuljeno-zamumuljeno, rezultat na profesori koi se proizvod na deceniska negativna selekcija...t.e. dunsteri.......... i normalno, dobivas toa sto dobivas...mnogu mali dunstercinja...koi rastat, pa stanuvaat golemi............prerodbenici ...i tako to...
...bi trebalo malku i tehnika da studiraat...tamu se rabotite MNOOGU po egzaktni i pojasni, bidejki se MATERIJALNI i OPIPLIVI...
Poznato e deka celata proroda funkcionira po edni isti zakoni...pa zatoa mnogu "ekonomski" poimi so koi se razmaftuvaat ke im bidat pojasni... :)
...i nema da treskaat , a i da PRAVAT gwuposti....:)
Што е видливо ... кога беше СДСМ на власт што беше тогаш ? или тогаш професориве летаа има позитивна енергија па одеа на митинзи на СДСМ
 

Kajgana Shop

На врв Bottom