"Сонце": за 6 месеци Македонија ќе стане членка на НАТО и ќе добие датум за ЕУ

Член од
13 мај 2008
Мислења
96
Поени од реакции
2
dzabe se macis!na sledbenicite na sds nisto ne im cini!niv im cini samo tie da se na vlast po sekoja cena bez razlika sto i kako se pravi.gledaat i tie i jasno im e deka so niv nemame prosperitet kako narod i kako drzava, no sepak ne, ne sakaat da priznaat i maski da otstapat!
dzabe se macis pere niv ne moze da im se dokaze nisto, i nisto ne im cini
 
Член од
13 мај 2008
Мислења
37
Поени од реакции
0
На сдс никогаш нема ни да му чини нешто имаја 13 год за да се докажат а тие наместо да се борат за подобра македонија само полошо напраја а сега за 6 мес во ЕУ и во НАТО ??????????????
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
dzabe se macis!na sledbenicite na sds nisto ne im cini!niv im cini samo tie da se na vlast po sekoja cena bez razlika sto i kako se pravi.gledaat i tie i jasno im e deka so niv nemame prosperitet kako narod i kako drzava, no sepak ne, ne sakaat da priznaat i maski da otstapat!
dzabe se macis pere niv ne moze da im se dokaze nisto, i nisto ne im cini
На сдс никогаш нема ни да му чини нешто имаја 13 год за да се докажат а тие наместо да се борат за подобра македонија само полошо напраја а сега за 6 мес во ЕУ и во НАТО ??????????????
Абе демократ/и * вие му враќате на СДСМ-овците во тоа кои колку усери ќе рег на форумов? Дајте не го тупите мајко му ...
„Не е злато се што сјае“
 
Член од
14 мај 2008
Мислења
203
Поени од реакции
0
Абе демократ/и * вие му враќате на СДСМ-овците во тоа кои колку усери ќе рег на форумов? Дајте не го тупите мајко му ...
„Не е злато се што сјае“
Другар прво изјасни подобро што сакаш да кажеш?
 
Член од
13 мај 2008
Мислења
96
Поени од реакции
2
sds ke useri maksimalno...a ako te zamaraat vakvi raboti sto baras na politicki forum?
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
Пере тоа е тоа... И мене ме интересира на која основа СДСМ за 6 месеци би не внела во НАТО и до крајот на годинава би добиле датум за преговори (нормално доколку добијат на изборите), но од друга страна ме интересира и ставот на ДПМНЕ по однос на истово прашање. Да тие велат дека ние нема да го смениме уставното име и ќе се викаме Република Македонија, но дали и тие играат на истата карта дека уставното име ќе остане освен што ќе си го смениме името за меѓународна употреба. Јас велам ако се бориме до крај да се бориме машки , пошто мене не ми е јасно ако (големо ако) Груевски го направи ова второво промена на името за надворешна употреба кој, кого излажал тогаш. Идентитетот не го ни ставам како прашање бидејќи мислам дека никој не е до толку луд да си игра со оган и да земе таков жежок костен во раце, бидејќи се знае што би му следувало веднаш по превземањето на тој чекор.

Сите тие (СДСМ и ДПМНЕ), направија, прават и ќе продолжат да прават киксови се додека не се опаметат дека политиката е сериозна работа, а не работа за мали деца на кои прво вработување им е министер, премиер или пратеник.

Искрено се надевам дека ако Груевски дојде повторно на власт дека нема да го изигра народот и да се обиде да го направи оФца, мислејќи дека забораваат што кажувал и што направил потоа.

Некој го спомена парламентот и кворумот, а јас ќе го кажам ова: какво парламентарно мнозинство е тоа што не може само да си обезбеди кворум. Која е работата на опозицијата, да поднесува амандмани кои мислат дека ќе го подобрат текстот на одреден закон, точно е дека опозицијата неколку пати претера, но дали на мнозинството им беше проблем за некој закон? Остави ја опозицијата нека си зборува тоа им е работа и зошто владата и парламентот не прифатија многу добри амандмани поднесени од опозицијата? Затоа што се поднесени од опозицијата и тие не можат да си дозволат некој да измисли подобра работа од нив.

Јас ќе гласам на избориве но никоја од партииве нема да го добие мојот глас, туку само ќе си го искористам правото на глас бидејќи не сакам да дозволам некој да ми го злоупотреби тоа право, а мислам дека е многу веројатно тоа да се деси.
 
Член од
13 мај 2008
Мислења
37
Поени од реакции
0
Пере тоа е тоа... И мене ме интересира на која основа СДСМ за 6 месеци би не внела во НАТО и до крајот на годинава би добиле датум за преговори (нормално доколку добијат на изборите), но од друга страна ме интересира и ставот на ДПМНЕ по однос на истово прашање. Да тие велат дека ние нема да го смениме уставното име и ќе се викаме Република Македонија, но дали и тие играат на истата карта дека уставното име ќе остане освен што ќе си го смениме името за меѓународна употреба. Јас велам ако се бориме до крај да се бориме машки , пошто мене не ми е јасно ако (големо ако) Груевски го направи ова второво промена на името за надворешна употреба кој, кого излажал тогаш. Идентитетот не го ни ставам како прашање бидејќи мислам дека никој не е до толку луд да си игра со оган и да земе таков жежок костен во раце, бидејќи се знае што би му следувало веднаш по превземањето на тој чекор.

Сите тие (СДСМ и ДПМНЕ), направија, прават и ќе продолжат да прават киксови се додека не се опаметат дека политиката е сериозна работа, а не работа за мали деца на кои прво вработување им е министер, премиер или пратеник.

Искрено се надевам дека ако Груевски дојде повторно на власт дека нема да го изигра народот и да се обиде да го направи оФца, мислејќи дека забораваат што кажувал и што направил потоа.

Некој го спомена парламентот и кворумот, а јас ќе го кажам ова: какво парламентарно мнозинство е тоа што не може само да си обезбеди кворум. Која е работата на опозицијата, да поднесува амандмани кои мислат дека ќе го подобрат текстот на одреден закон, точно е дека опозицијата неколку пати претера, но дали на мнозинството им беше проблем за некој закон? Остави ја опозицијата нека си зборува тоа им е работа и зошто владата и парламентот не прифатија многу добри амандмани поднесени од опозицијата? Затоа што се поднесени од опозицијата и тие не можат да си дозволат некој да измисли подобра работа од нив.

Јас ќе гласам на избориве но никоја од партииве нема да го добие мојот глас, туку само ќе си го искористам правото на глас бидејќи не сакам да дозволам некој да ми го злоупотреби тоа право, а мислам дека е многу веројатно тоа да се деси.
Другар многу е јасен овај одговор
Планират да го сменат името. Грците ќе го тргнат ветото па така ќе влезиме за 6 мес во нато и еу.
А сега те молам да ми кажиш кои беа тие добри амандмани поднесени од опзицијата????????????????????????????
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
Зарем немаше? Барем за образованието имаше добри амандмани, за високо образовните и научни установи. Бидејќи те гледам дека пишуваш од некој штаб пиши ми го и вашиот став по однос на ова прашање. Како ДМПНЕ ќе не внесе во ЕУ и НАТО (освен името и идентитетот ова ми се прашањата број 2 и 3 во мојот приоритет).
 
Член од
13 мај 2008
Мислења
37
Поени од реакции
0
ај кажими ге тие амандмани оти ги имам подзабораено
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
Па нели ти си у штаб сеа, башка и уште си на власт така да ти имаш пристап до се... Јас само знам што сум видел со мои очи, а ти не го избегнувај одговорот на моето прашање или ќе се случи deja vu. Едно зборите, друго мислите, а трето правите.
 
Член од
14 мај 2008
Мислења
203
Поени од реакции
0
Пере тоа е тоа... И мене ме интересира на која основа СДСМ за 6 месеци би не внела во НАТО и до крајот на годинава би добиле датум за преговори (нормално доколку добијат на изборите), но од друга страна ме интересира и ставот на ДПМНЕ по однос на истово прашање. Да тие велат дека ние нема да го смениме уставното име и ќе се викаме Република Македонија, но дали и тие играат на истата карта дека уставното име ќе остане освен што ќе си го смениме името за меѓународна употреба. Јас велам ако се бориме до крај да се бориме машки , пошто мене не ми е јасно ако (големо ако) Груевски го направи ова второво промена на името за надворешна употреба кој, кого излажал тогаш. Идентитетот не го ни ставам како прашање бидејќи мислам дека никој не е до толку луд да си игра со оган и да земе таков жежок костен во раце, бидејќи се знае што би му следувало веднаш по превземањето на тој чекор.

Сите тие (СДСМ и ДПМНЕ), направија, прават и ќе продолжат да прават киксови се додека не се опаметат дека политиката е сериозна работа, а не работа за мали деца на кои прво вработување им е министер, премиер или пратеник.

Искрено се надевам дека ако Груевски дојде повторно на власт дека нема да го изигра народот и да се обиде да го направи оФца, мислејќи дека забораваат што кажувал и што направил потоа.

Некој го спомена парламентот и кворумот, а јас ќе го кажам ова: какво парламентарно мнозинство е тоа што не може само да си обезбеди кворум. Која е работата на опозицијата, да поднесува амандмани кои мислат дека ќе го подобрат текстот на одреден закон, точно е дека опозицијата неколку пати претера, но дали на мнозинството им беше проблем за некој закон? Остави ја опозицијата нека си зборува тоа им е работа и зошто владата и парламентот не прифатија многу добри амандмани поднесени од опозицијата? Затоа што се поднесени од опозицијата и тие не можат да си дозволат некој да измисли подобра работа од нив.

Јас ќе гласам на избориве но никоја од партииве нема да го добие мојот глас, туку само ќе си го искористам правото на глас бидејќи не сакам да дозволам некој да ми го злоупотреби тоа право, а мислам дека е многу веројатно тоа да се деси.
Баш напротив другар, кога ВМРО поднесуваше амандмани во сите четири години кога другите ја пљачкосуваа државата прифатија само 4 амандмани...

Треба само малку повеќе да се заинтересираш за реалноста, што е направено од ветеното... Или доколку сакаш во однос на амандманите (незнам статистика, не сум од штаб) но знам дека нема основа за споредба бидејќи се што имаше позитивна насока во однос на некое подобрување и доколку амандманите го нудеа тоа без разлика од кој беа предложени, сите се прифатени!!!
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Зарем немаше? Барем за образованието имаше добри амандмани, за високо образовните и научни установи. Бидејќи те гледам дека пишуваш од некој штаб пиши ми го и вашиот став по однос на ова прашање. Како ДМПНЕ ќе не внесе во ЕУ и НАТО (освен името и идентитетот ова ми се прашањата број 2 и 3 во мојот приоритет).
Toчно е дека имаше добри амандмани... некои беа прифатени заради мачкање очи демек еве ние прифаќаме тие ништо наше не прифатија но воглавно најдобрите амандмани од опозицијата не меа прифаќани... но ако ставиме на кантар се реално вмро на грујо направи мноогу повеќе реформи одошто сите досегашни влади...сеа одма ќе почнат со инфлација... таа ја има секаде! моментално светот е во РЕЦЕСИЈА, јас сум во Данска и тука се осеќа инфлација, не е така драстична ко во Македонија ама тоа е заради тоа што економијата им е посилна и можат да издржат повеќе...

Во овие скоро 2 год нема никакви поголеми афери напротив беа решени неколку...како така решени пак некој беа и само замачкување очи но сепак НЕМА НОВИ големи афери...

Како во ЕУ и НАТО ...

НАТО членките кажуваат дека сите критериуми ни се исполнети... останува ИМЕТО
СДСМ: Ќе влезиме во нато за 6 месеци ... КАКО? Со промена на име? или како поинаку мене воопшто не ми е јасно....
ВМРО: Ќе го продолжиме евроинтегративниот пат и дијалогот со Грција за името кое нема да го смениме без референдум т.е доколку не сака народот...

ЕУ: Досегашните реформи ни даваат за право да се надеваме за ПОЧЕТОК на преговорите ШТО реално гледано е една голема НУЛА од влезот во ЕУ значи тоа е само еден прв чекор од 1 мили метар тешкото следува откако ке почнат преговорите ... а тоа ќе го добиеме пошто таму никој нема да може да ни стае вето... а со ВМРО а со СДСМ тоа е процес кои ќе продолжи се надевам до крајот на годинава ... а сега со избориве и со стопирањето на остварувањето на задачите ... нека се пролонгира за 3-4 месеци .. НИШТО СТРАШНО...

Кои и да дојде на власт требе да се огледа на БУГАРИЈА и РОМАНИЈА кои знаеа да ги искористат предпристапните фондови на ЕУ да си изградат инфраструктура пред се ПАТОВИ после тоа да ја напраат софија во голем трговски центар... дур учев таму преку ноќ се реконструираа сите патови.. се градеа трговски центри... се шминкаше целата држава за да можат да привлечет повеќе странци... и взаемно со тоа се правеше база за инвестиции ... значи сега имаме напредни инфраструктури во цел балкан а Македонијава уште е назад... при што ни патарина не се плаќа ... а и таа што се плаќа се краде...

Сега имаме систем на прикријување данок на партиски послушници и партиски работодавачи... пример фирмата во која раб татко ми. во Кавадарци ... му се јавувале на шефот кога имало инспекција да знае да ги пушти да си одат тие неосигураните.... немање никаква социјална политика иако се декларираме за социјална држава... немање ЗДРАВ синдикат ... сето е политизирано ... со еден збор кажано исто ко ЗАНЗИБАР сме т.е КАТАСТРОФА

ЗА ова сето не е крив никола во изминатите 2 год КРИВИ СЕ СИТЕ досегашни влади ... грујо како нов дојде и се покажа дека неможе да спречи но може да задржи на исто ниво ... и постепено да се намалува.. сива економија, примери со затворено продавници и пред се КЛАДИЛНИЦИ, организиран криминал, мито корупција, живнување на економијата со повлекување на странски инвестиции... колку толку има напредок и не е МАЛ само некој не го сваќа тоа а другите го преувеличуваат...
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
Како прво бидејќи си свежо регистриран член ќе те замолам да прочиташ малце и на другите теми каде што имам пишувано дека не сум член на партија и забелжувај малку дека јас сите ги напаѓам и никој безглаво не бранам. И затоа ќе те замолам немој да ми лепиш етикети дека сум од некоја политичка партија или опција. Кој што мислел и зборувал ќе покаже времето.
Дали нешто сте правеле, зборувале и мислеле тоа е ваша работа мене ме интересираат моите проблеми и тоа како јас да скрпам од први до први.
@Пере да точно е дека одложување од неколку месеци поради избориве ќе се случи но тоа значи уште една година плус за датум за преговори бидејќи ќе мора да се чека нов извештај од ЕК, штом си во Данска тоа убаво го знаеш.
Во ред е констелацијата дека ќе се продолжи со преговорите со Грција и евроатланските интеграции, но штом ќе продолжиме со преговорите мојот интерес е која е црвената граница која нема да се премине и затоа и претходно пишав мене ме интересира тој одговор. Знам дека никој нема да се рчне со идентитетот но дали ќе се случи сценариото дека и ДПМНЕ ќе прифати име само за надворешна употреба бидејќи ако се случи тоа за џабе цело време плукаат по СДСМ бидејќи ако јас добро се сеќавам и тие тоа го имаат изјавено, а кој што би направил нормално треба да е на власт. Да не испадне муабетот на крајот дека на Груевски му требале 61 пратеник за полесно да изгласа промена на името макар и за надворешна употреба само, бидејќи според мене не им држи објаснувањето за неконструктивната опзиција. И трето дали ДПМНЕ ќе коалицира со ДУИ ако се знае дека Груевски еднаш јавно изјави дека нема да коалицира и преговара со терортисти, а веќе еднаш потпиша и некаков договор со нив за кој се правдаше дека не постои, а на крајот тоа излезе жива вистина.
 
Член од
13 мај 2008
Мислења
37
Поени од реакции
0
според мене тие сега неможат ни да зборуваат а неможат ни да прават 13 год ништо не напраја па сега?????????
 

Kajgana Shop

На врв Bottom