"Сонце": за 6 месеци Македонија ќе стане членка на НАТО и ќе добие датум за ЕУ

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Бранко рече дека треба да се додаде некоја додавка на името или слично ама не на УСТАВНОТО! само на тоа за НАДВОРЕШНА УПОТРЕБА!!!
Претседателот Црвенковски инсистирал дека договореното треба да се потврди во Собранието, односно пратениците да изгласаат декларација за новото име.


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=0&EditionID=1352&ArticleID=87539


Знаеш ли што ова практично значи?

Уште пред да го знаеме одговорот на Грција, ние да го верифицираме тој предлог во СОБРАНИЕ?

И џабе ќе го изгласавме, ем Грците го одбија и ќе ни лупнеа вето ем името до сега ќе беше СМЕНЕТО!

Затоа не ми гракај серлотини.

А што се однесува до “реалниот“ ако треба уште 100 пати ќе му повторам истите работи затоа што од фактите НЕМА БЕГАЊЕ.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
е битушанче сега гледам дека и ти си бедно момче со испран мозок! да го рече тоа во обединети нации! и тоа пред сите членки од сите земји ви светот без грам страв од таа грчката курва што се бунеше тогаш! е другарче во денешно време погубна за македонија е неинформираноста на граѓанинот... Бранко рече дека треба да се додаде некоја додавка на името или слично ама не на УСТАВНОТО! само на тоа за НАДВОРЕШНА УПОТРЕБА!!! името го смени Киро со покровителство на Фрчко и Тупурко! а ако беше способен Вашиот Љубчо Георгиев ке основаше тој прв влада.. ама немаше капацитет.. ама нејќам да се препукувам за минатото оти тоа ни е комплекс во нашава држава и се прашувам кога овците ке еволуираат во луѓе и ќе погледнат кон иднината оставајќи го минатото зад нив и фаќајки се за работа во денешницата!!! позз
А кај се изгуби она...само за билатералните односи со грција
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134


А што се однесува до “реалниот“ ако треба уште 100 пати ќе му повторам истите работи затоа што од фактите НЕМА БЕГАЊЕ.

Ти брат можеш не уште 100, уште 1000 пати да ги повторуваш твоите постови од 2 метра, со се линковите од а1, дневник, вечер и сите медиуми и весници кои ти се достапни. Јас очекувам одговор од тебе, со твое размислување, а ти ако мислиш дека со извадоци од новини си докажал нешто некому, во голема заблуда си.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Убаво се чита тоа што Братот го пишува... да не ти треба во мп3 формат да ти го испратам?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Ти брат можеш не уште 100, уште 1000 пати да ги повторуваш твоите постови од 2 метра, со се линковите од а1, дневник, вечер и сите медиуми и весници кои ти се достапни. Јас очекувам одговор од тебе, со твое размислување, а ти ако мислиш дека со извадоци од новини си докажал нешто некому, во голема заблуда си.
Јас наивен пријателу ги постирам ВАШИТЕ “РАЗМИСЛУВАЊА“.

Не е ова есеј или семинарска по политика, јас само ги КОМЕНТИРАМ аргументите.

Незнам која форма на дебилност ве окарактеризирала за да ја направите дискусијава толку очајна.

Не е кај мене вината што се е лесно документирано,едноставно немаш излез..

Б.Ц.,ООН и “Милениуми“ подоцна:
Бранко пред, Бранко потоа:

10.04.2005

Грчкиот
претседател Каролјос Папуљас со порака до македонските власти дека наводниот предлог на Метју Нимиц Република Македонија Скопје е добра можност која Македонија треба да ја искористи и со тоа да го поддржи мирот и безбедноста на балканот.

Изјавата на Папуљас за името дојде само неколку часа откако македонскиот претседател Црвенковски најави дека доколку овој предлог навистина дојде од Нимиц истиот ќе биде одбиен.„Нашата опција е единствена, тоа е уставното име или во тој дел презентираниот предлог за нас е неприфатлив“, вели Бранко Црвенковски.



http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=45203

----------------- Flashback---------------------------------

Мноогуу “одамна“ во Септември 2007 според Глигоровијанскиот календар ( 3 месеци=17 години )... Ел Президенте почна со:

..'мај нејм.. д'нејм оф мај кантри'...

..Што значи, ако се најде формулација со некаков додаток или придавка, која нема да значи уривање на националниот идентитет, туку, можеби, уредување, тогаш мислам дека можеме да ги постигнеме и двете цели: и да ја добиеме поканата и да го зачуваме нашиот национален идентитет.

...така што би можеле да најдеме формулација со додавка или придавкa.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
А зошто се заморува толку сдс со коментари давање..Нека си легнат и да смислат после 4 години што ќе прават.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Јас наивен пријателу ги постирам ВАШИТЕ “РАЗМИСЛУВАЊА“.

Не е ова есеј или семинарска по политика, јас само ги КОМЕНТИРАМ аргументите.
А зошто се заморува толку сдс со коментари давање..Нека си легнат и да смислат после 4 години што ќе прават.
Ако мислеше на Братот погоре,не е тој од СДСМ барем моментално,иако дава коментари,па зар не се гледа?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Шта је било комрад АБЦов :)

Нешто пак во лични преписки преминуваш хах? :helou:
Не ти беше доста Ада ,едно девојче, да те посрамоти пред цел форум па уште ти сака газето.


Не заоѓај во 10 оф топици сега, знам дек те пецка. Држи се по темава.
 
Член од
8 мај 2007
Мислења
250
Поени од реакции
1
Брату, прво јас и ти не се знаеме. Освен ако ти не ме знаес мене бидејки ЈАС не се кријам под псевдоними овде туку ете јавно си писува кој сум, а ти имаш ставено нешто што сигурно не ти е ни име ни презиме. Но ајде.
Прво цитирас вест од 2005 (а и другите ти се такви извадоци) но не ги читираш целосно
па ова ти фали
„Исто како и кај јужниот сосед каде најголемиот број на политички фактори ја поддржаа новата грчка позиција за името и во Македонија политички консензус. И за шефот на опозицијата употребата на уставното име во меѓународната комуникација нема алтернатива.
„Нема што да кометирам и тогаш е јасна позицијата на ДПМНЕ, не е прифатливо промена на името“, вели Никола Груевски.“

Хммм се надевам и за ова имаш коментар.
А за „
„Нашата опција е единствена, тоа е уставното име или во тој дел презентираниот предлог за нас е неприфатлив“, вели Бранко Црвенковски.“
Остана на својот став УСТАВНОТО ИМЕ не се менува.

Или пак и изјавата на Милошевски (не е тоа мисленје и став на ДПМНЕ??????)
„„Овој предлог го сметаме, после 15 години разговори околу овој билатерален спор, за конечен предлог во овој процес. И вториот заклучок е дека процесот на градење став во однос на овој конечен предлог, продолжува овие денови и најверојатно според Уставот и Законите ќе резултира со собраниска расправа во понеделник“, изјави Милошоски.“
Од 28.03.08 е ова, значи прифатен и треба да се верификува во собранието или јас сонувам.
Потоа повторно (втора средба по одбивањето од страна на грција) има средба на владиниот врв. Тогаш Груевски излегува со идеа за Реферндум па после пак го спомна собранието.

Или пак зашто го немаш пишано ова
„Премиерот Никола Груевски најави прекин на преговорите за името, доколку Грција ја реализира заканата дека ќе употреби вето за прием на Македонија во НАТО на самитот во Букурешт.“
Знаеме сега по 45 дена од неговава изјава кој е неговиот став. Епа Брату ова е политичар се надевам кој не го менува своето мислење.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
сдс за 6 месеци нема да постои како партија..
бидете бе малку по реални, дај видете си друга иднина.
нема смисла да се маткате со бродот кој тоне.
греота е млади луѓе да подржуваат сдсовци.
 
Член од
8 мај 2007
Мислења
250
Поени од реакции
1
Се гледа дека ни ти не си разбрал како функционираат нато и еу. Грците не се испазариле ништо, грците едноставно го искористија правото да не се сложат со влезот на нашата држава во нато, дури и ние отворено да кажевме дека го прифаќаме РМ(Ск) тие го одбија тој предлог на Нимиц и никој до другите НАТО членки неможе ништо да направи во однос на тоа бидејќи ако некои членки се спортивстват на тоа што грција не се согласува, без разлика на аргументот, се руши принципот на кој функционира нато и еу односно дека сите мора да кажат да, А ако некој се спротивстваи на тоа ќе се растурат и нато и еу. Така да џабе си гаеш илузии дека другите нато членки ќе ги принудеа грците да се согласат да влеземе во нато, бидејќи во дадената ситуација грција е таа која ги држи и нато и еу заложник на своите лични и персонални заложби и позиции.
Не туку можеби лошо или премногу во завиена форма го кажав. Мисев зашто нашите пријатели не ставија V на влезот на Албанија и Хрватска (особено за Ал). Тку пред се за Турција која доби право да интервенира во курдскиот дел на Ирак а и за грчкиот спор за Кипар. За тоа V зборев и за таков пазар.
Инаку не е само V можен џокер на турција. Тука е и енергетската зависност на Грција од Турција но .....
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
сдс за 6 месеци нема да постои како партија..
бидете бе малку по реални, дај видете си друга иднина.
нема смисла да се маткате со бродот кој тоне.
греота е млади луѓе да подржуваат сдсовци.

za 6 meseci????? ..jas mislev deka ke ja nema do sredinata na juli.. :)
ako ja ima i posle 5 meseci.....togas ke nema vmro...i toa sigurno.... :)
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
za 6 meseci????? ..jas mislev deka ke ja nema do sredinata na juli.. :)
ako ja ima i posle 5 meseci.....togas ke nema vmro...i toa sigurno.... :)
Епа ај да земам шатганов, ашовов и да тргнам во мисија.
Инаку ништо нема да не оправи.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Брату, прво јас и ти не се знаеме. Освен ако ти не ме знаес мене бидејки ЈАС не се кријам под псевдоними овде туку ете јавно си писува кој сум, а ти имаш ставено нешто што сигурно не ти е ни име ни презиме. Но ајде.
Прво цитирас вест од 2005 (а и другите ти се такви извадоци) но не ги читираш целосно
па ова ти фали
„Исто како и кај јужниот сосед каде најголемиот број на политички фактори ја поддржаа новата грчка позиција за името и во Македонија политички консензус. И за шефот на опозицијата употребата на уставното име во меѓународната комуникација нема алтернатива.
„Нема што да кометирам и тогаш е јасна позицијата на ДПМНЕ, не е прифатливо промена на името“, вели Никола Груевски.“



Хммм се надевам и за ова имаш коментар.
А за „
„Нашата опција е единствена, тоа е уставното име или во тој дел презентираниот предлог за нас е неприфатлив“, вели Бранко Црвенковски.“
Остана на својот став УСТАВНОТО ИМЕ не се менува.

Или пак и изјавата на Милошевски (не е тоа мисленје и став на ДПМНЕ??????)
„„Овој предлог го сметаме, после 15 години разговори околу овој билатерален спор, за конечен предлог во овој процес. И вториот заклучок е дека процесот на градење став во однос на овој конечен предлог, продолжува овие денови и најверојатно според Уставот и Законите ќе резултира со собраниска расправа во понеделник“, изјави Милошоски.“
Од 28.03.08 е ова, значи прифатен и треба да се верификува во собранието или јас сонувам.
Потоа повторно (втора средба по одбивањето од страна на грција) има средба на владиниот врв. Тогаш Груевски излегува со идеа за Реферндум па после пак го спомна собранието.

Или пак зашто го немаш пишано ова
„Премиерот Никола Груевски најави прекин на преговорите за името, доколку Грција ја реализира заканата дека ќе употреби вето за прием на Македонија во НАТО на самитот во Букурешт.“
Знаеме сега по 45 дена од неговава изјава кој е неговиот став. Епа Брату ова е политичар се надевам кој не го менува своето мислење.
Ќе се вртиме во круг, ако.

Се убаво си кажал ама пак со куси ракави остана.

Груевски секогаш истакнува дека за било каков предлог ќе биде потребен референдум пред да стане полноважечки. И точка.

Исходот од еден таков референдум на сите им е познат, па и на Грците и затоа се бунат.

Друга работа
продолжува овие денови и најверојатно според Уставот и Законите ќе резултира со собраниска расправа во понеделник
Собраниска расправа не е исто што прифаќање и менување на името, за што претходно ИНСИСТИРАШЕ Црвенковски.

Претседателот Црвенковски инсистирал дека договореното треба да се потврди во Собранието, односно пратениците да изгласаат декларација за новото име.
И сепак да го послушавме твојот идол Црвенковски и да го СМЕНЕВМЕ името тогаш сега ќе останевме и без НАТО и без ИМЕТО.

Она пак што ти лукаво го испушташ ( твој извор ) е

Извори од владејачката партија велат, кај нив има сериозна атмосфера за одбивање на предлогот на Нимиц.
Денеска и премиерот Груевски кусо коментираше дека ништо не исклучува, па дури и нов предлог од медијаторот. Премиерот потврди дека викендов ќе биде долг, дека консултациите ќе продолжат.
Груевски и Црвенковски се разминале и по прашањето на референдумот.

Претседателот, според извори од кабинетот, би бил за референдум, но само доколку странците не сугерираат дека тој би бил пречката за НАТО поканата.
Владини извори, пак, посочуваат дека не странците, туку граѓаните се тие кои треба да одлучат за името.


Иако усогласувањето околу најновиот предлог на медијаторот меѓу четирите најголеми партии оди тешко и во извонредно сложена атмосфера, според извори во кабинетот на Претседателот и покрај разликите и во државно владиниот врв, се оценило дека предлогот генерално може да биде позитивна основа за решавање на спорот со Грција.
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=0&EditionID=1 352&ArticleID=87539
Нема да најдеш една изјава од Груевски дека тој лично прифаќа промена на името.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Ќе се вртиме во круг, ако.

Се убаво си кажал ама пак со куси ракави остана.

Груевски секогаш истакнува дека за било каков предлог ќе биде потребен референдум пред да стане полноважечки. И точка.

Исходот од еден таков референдум на сите им е познат, па и на Грците и затоа се бунат.

Друга работа
Собраниска расправа не е исто што прифаќање и менување на името, за што претходно ИНСИСТИРАШЕ Црвенковски.

И сепак да го послушавме твојот идол Црвенковски и да го СМЕНЕВМЕ името тогаш сега ќе останевме и без НАТО и без ИМЕТО.

Она пак што ти лукаво го испушташ ( твој извор ) е

Нема да најдеш една изјава од Груевски дека тој лично прифаќа промена на името.
А знаеш зашто ? Затоа што твојот идеолог, Никола Груевски води двојна, или би рекол тројна игра. Итар е он. А треба нешто горливо да се каже, оп Милошовски, трчи кажи, Јас сум лидер, а ти си потрошен материјал. Затоа нема да ти најде изјава (дај видео, дај пишано, дај линк).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom