"Сонце": за 6 месеци Македонија ќе стане членка на НАТО и ќе добие датум за ЕУ

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
ovie ke ne vnesat vo grcija mame im ebam ne vo nato samo vmro dpmne brakaaaaaa!a na koalicijata mracno sonce da im ebam bananite
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
28
Комуњариве ќе бидат прегазени на избори така да ова се само празни муабети.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Да ама после тролувањето на форумов добредојдена беше една компилација како компарација на нивните лажливи и подли намери.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Ги гледам изнаредени… Мудри советници - аналитичари кои на цел глас апелираат: или да го промениме името или сме готови!
Слушам како го заплашуваат народов, дека набрзо ќе ја снема државата, ќе се федерализира, расцепи итн. Слушам, не верувам!

Па со федерализација не заплашуваат оние кои направија опструкција на референдумот за новата територијална поделба, оние кои територијално веќе ја прекроија Република Македонија по мерката на алтернативното сценарио.


Се огласуваат истите кои ја жртвуваа Струга (ако не сака со добро, богами и со сила), па Кичево, па делови од Скопје. Прилепија кон урбаните средини селско - аграрни реони со мнозинско албанско население и така си ја истераа (својата или нечија) математика.
Процентите ги натокмија (исто како со последниот “рамковен попис”) токму за да се реализира алтернативното сценарио, а сега заплашувачки го вадат како адут за предизборен маркетинг.

НАТО и опстанокот на државава (или/или) се голем залог. Тогаш, ајде да си се прекрстиме со помош на бројниве кумови. Нема да ни биде првпат. Та еднаш не прекрсија, та еднаш ни го сменија знамето, та еднаш ни го променија уставот, та еднаш ни ја прекроија асномска Македонија во рамковна, па ни ја прекроија територијата по мерка на кантонални големоалбански проекции итн. итн. И за жал сето ова ќе беше многу помалку важно, ако имавме здрава економија, ако немаше погубна приватизација, корупција и криминал, ако не беше разграбено за миг сето она што го создававме пола век. Но, за тоа, друг пат, оти е претешко.

Сакајќи да најдам решение по нивен терк, си правам можно филмско сценарио за разрешување на “спорот”.
И така во него конечно се прекрстуваме во Република Афроевроазија (Скопје), со европски благослов и со грчка хистерија од радост за нивната успешна едновековна борба. Сите задоволни, со консензус нé примаат во НАТО, а ние пак возбудени го славиме тој историски настан, се разбира на “варварски” начин (со зурли и тапани, но и нив ќе ги преименуваме кога ќе ни кажат, за да не им го навредуваме слухот на милите “Хелени”). Државичкава процутува. Од сите страни аплаузи. Понекаде гледам и разочарување зашто некои сметаат дека подобра варијанта на името би била Република СрбоБугароГрција (Скопје), во стилот на “Букурешт”. Како и да е, филмот продолжува...

По НАТО, радосни влегуваме и во Европската унија. Нема веќе специјални деградирачки визи и национални понижувања. Грција како мил сосед, благонаклон кон својата соседка Република Афроевроазија (Скопје) ги отвора ширум вратите. Но, ѓаволчето не ми дава мир! Си велам, чувај се од Данајците и кога даваат дарови!


Се радува мојот колега, Афроевроазиецот-Скопјанец Никола, па ми кажува колку вредел таму нивниот имот во Пожарско, во Грција. Па низ разговор, колегата Иван ми кажува дека неговата сопруга Фросе, ќе си го бара мотелот на деда си. Па го сретнувам Ставре од Воденско, занесен кажува што таму неговото семејство оставило крај водите, ќе оди и тој да бара да му го вратат имотот. Па Елена цела растреперена, ќе го исполнела аманетот на татка си, да оди во Пела, каде се вљубиле нејзините родители, да си ја побара назад одземената куќа и имот. Ангеле пак брои евра, колку изнесувале нивните дуќани во Солун. И така со ред: Горан, Васил, Ѓорѓи, Ирена, Коста, Ристо..., бројат стотици илијади, милиони евра (ми се завртува умот од цифрите) и молничаво се подготвуваат како граѓани на Европската унија, слободно да влезат во европска Грција. Тие си имаат право на имотите, а приватната сопственост е светост во либералната демократија, нели?

Е сега, мили браќа, доаѓаме до вистинскиот проблем! Наеднаш, паника. Во филмскиот кадар влетуваат избезумени Бакојановци, Пангаловци, Мицотакиси, Караманлиси, Венизеловци. Сите во глас извикуваат: Па овие Афроевроазијци-Скопјанци имаат територијални претензии на три континенти. Треба во корен да ги сосечеме, тоа е невиден експанзионизам и иредентизам. Нормално, веднаш почнува нова дипломатска трка “игри без граници”...

Ете, филмот завршува неуспешно. Се стресувам и повторно се враќам во сегашноста, слушајќи ги безмислените анализи на нашите „глумци“ за “спорот со името”!

http://kirilica.com.mk/vest.asp?id=6219
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
значи се ќе направат само да бидат на власт.!.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Jaс имам едно мааалце оф топик прашање? Зошто сите што за време на протестите не беа партиски обоени сега се против сдсм а за вмро?
Втората нејасна работа за мене е тоа:)
А иначе првата нејасна работа ми е зошто во пакованите бисквити има непарен број?
 

Vlatko_100

DUKE
Член од
21 јануари 2008
Мислења
648
Поени од реакции
20
Абе со ова индирекно кажаа дека ќе го сменат името
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Jaс имам едно мааалце оф топик прашање? Зошто сите што за време на протестите не беа партиски обоени сега се против сдсм а за вмро?
Втората нејасна работа за мене е тоа:)
А иначе првата нејасна работа ми е зошто во пакованите бисквити има непарен број?
па за првата работа изгледа дека ги видоа самите постапки на сдсм, а за второво СИ ГИ БРОЕЛ КОЛКУ ИМА? те. обратно дека првото е второ итн итн.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
За второто сум приметил затоа што праам „сендвичи со крем„:)
Ама малце не ми е јасно пак тоа за првото бе. Јес да не сум за ниедна партија затоа што само на празни зборови веруваат лудаци ама ај
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
За второто сум приметил затоа што праам „сендвичи со крем„:)
Ама малце не ми е јасно пак тоа за првото бе. Јес да не сум за ниедна партија затоа што само на празни зборови веруваат лудаци ама ај
тоа што си веруваат нека веруваат, еве ни јас не сум нешто политички определен а не ни сакам да се замарам со политика многу многу на мои години дека има 1000 работи поинтересни да се замарам, ама сепак некако сдсм ми се вака општо антипатични од поодамна

а да и за со кремов, ДОБРА ИДЕА МИ ДАДЕ :):):)
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
За второто сум приметил затоа што праам „сендвичи со крем„:)
Ама малце не ми е јасно пак тоа за првото бе. Јес да не сум за ниедна партија затоа што само на празни зборови веруваат лудаци ама ај
Треба да бидеш внимателен и кај “празните зборови“.

Верувам дека “празните зборови“ на СДС за смена на името и во рок од 6 месеци влез во педофилските клубови можат и знаат да го остварат.
Значи не би се кладел дека се празни зборови.

А во однос на протестите и после нив, многу работи се разјаснија а ние ете преживеавме.
Епа сега ни дојде редот да ги затнеме професионалните мудросери кои заговараа продажба на името и разни пучови кога најмалце беа потребни.
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Доколку на изборите победи „Сонце“, вети Шеќеринска,
Македонија за шест месеца Македонија ќе стане членка на НАТО и ќе добие датум за преговори со ЕУ.
Доколку на изборите победи „Сонце“, вети Шеќеринска,
Македонија за шест месеца името радо би го заменала со Република Секс и ќе стане членка на НАТО и ќе добие датум за преговори со ЕУ.,,,НЕ ФАЛА!
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
значи кај нас партииве само лошите (според нив добри а за нас многу лоши, како што е примеров со овие 6 месеци) ветувања можат да ги остварат
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.289
Поени од реакции
81.477
Jaс имам едно мааалце оф топик прашање? Зошто сите што за време на протестите не беа партиски обоени сега се против сдсм а за вмро?
Втората нејасна работа за мене е тоа:)
А иначе првата нејасна работа ми е зошто во пакованите бисквити има непарен број?
2.На протестите идејата беше да не се биде партиски обоен, поточно да не се истакнува партиската припадност заради сплотеноста, која беше/е битна во такви случаи каде што е во прашање национален интерес.
И доколку некој кој е, да речеме, за ВМРО, тогаш поради горенаведеното, не истакнувал партиска определеност (со реквизити, пароли или ставови), зошто сега, надвор од таков протест, да не го каже својот став и определеност?

1.Сеа изедов едно паковање и проверив, има(ше) девет. Тоа сеуште не го докажува твоето тврдење, врз кое ти се базира прашањето, но сега за сега, си во право. Сепак, за да ти одговорам на прашањето, ќе морам да проверам уште неколку други разновидни примероци (за да се уверам, најпрво, дали твојата непар-теорија е точна). Потоа преку истражувачко-детективска работа ќе се обидам да допрам до потеклото на ваквите интенции во пакувачката дејност, кои што негативно влијаат врз принципот "братска делба". Додека сето тоа се деси, се надевам дека ќе се јави некој со инфо од прва рака.

P.S. А да не е: "Ако сакате да си ги поделите (т.е. да имате парен број бисквити), ќе мора да купите уште едно паковање."?
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
За второто сум приметил затоа што праам „сендвичи со крем„:)
Ама малце не ми е јасно пак тоа за првото бе. Јес да не сум за ниедна партија затоа што само на празни зборови веруваат лудаци ама ај
Брат не е лошо да се пикнеме у некој штаб да не ангажираат да праиме фотосесии од челниците....после ќе има доволно пари за да купиш бисквити шо нема да можеш да ги домачкаш...

п.с немој со вакви изјави за непарен број на бисквити,оти утре може како говор за у кампања може некој да го употреби...пази шо збориш оди акни авторски права за пронајдокот...оти партииве наши више немаат за шо да зборат ништо да не те чуди...:pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom