WoW - оригинал

Член од
22 април 2008
Мислења
20
Поени од реакции
1
Nekolku prasanja:

-Mozam li da se predplatam na nemesecna osnova (1, 3, 6 meseci) t.e. da se pretplatam na 6nedeli pa posle da suspendiram, i pak taka?
-Vrvat li nasite maesto karticki kaj WoW?
-Kako da nabavam original WoW?
-Mora li vo Evropa da igram i da plakjam ili mozam na americki?
-Koi addon-i blizzard gi smeta za cheating? Pred se me zanima za questhelper i koordinati na mapa?
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Ај да ти помогнам...

1. Само месечно бива, земи за 2 месеци после може слободно да паузираш. Карактерите ке ти траат минимум 6 месеци.

2. За тоа треба да се распрашаш во банката од каде си ја зел картичката. Инаку, од Тутунска Банка, Visa Electron е најдобрата дебитна картичка која може да ја најдеш.

3. Ти препорачувам да контактираш со Југотон, за WoW BattleChest. Најдобра вредност, јас со доставка до Струмица ми излезе околу 2700 денари (вклучувајки пошта, данок за пошта, играта, данок за играта)
. Пакетот содржи WoW двд диск, WoW TBC двд диск, WoW Game Manual, WoW TBC Game Manual, WoW Brady Games Game Guide, WoW TBC Brady Games Game Guide, Guess Pass, и интересна кутија за колектори. :)

4. Играта е поделена на региони, прв е Северна Америка, втор е Европа, трет е Азија, 4 е Австралија, 5 ке биде Јужна Америка (сеуште во изработка). Не може да играш во некој друг регион, само во Европа.

5. За сите адони може многу лесно по регистрирањето на акаунтот да прашаш на официалните WoW форуми, за многу брзо време ке ти одговорат таму.

Ени мор квесчнс, џст аск. :)
 
Член од
22 април 2008
Мислења
20
Поени од реакции
1
мерси буку.

Само уште во врска со 4.

Ако креирам „Европски“ акаунт, а после некој период некаде на друго место на пример во Африка, нема да можам од таму да се логирам на мојот акаунт во Европа?

данкшн однапред
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Мислам оти нема да можеш. Ама не сум сигурен за ова, најдобро да контактираш со близард.
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Moжеш да се логираш, само реалмлистот го мениш на европскиот сервер и готово. (не мора ништо да менуваш ако ги имаш европските ЦДа со тебе)
 
Член од
24 мај 2007
Мислења
129
Поени од реакции
1
мерси буку.

Само уште во врска со 4.

Ако креирам „Европски“ акаунт, а после некој период некаде на друго место на пример во Африка, нема да можам од таму да се логирам на мојот акаунт во Европа?

данкшн однапред
Normalno deka ke mozes i toa bez da menuvas nisto, adonite koi gi spomna bez problemi rabotat, a mislam deka mozes da igras i na americkite serveri ako napravis acount tamu
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
4.Не може да играш во некој друг регион, само во Европа.

5. За сите адони може многу лесно по регистрирањето на акаунтот да прашаш на официалните WoW форуми, за многу брзо време ке ти одговорат таму.
4. Апсолутно неточно. Можеш комотно да купиш америчка верзија и да играш на амерички сервери, никој нема да ти забрани. Само за европски сервери ке ти треба европската верзија, за азиски, азиската итн. Не си обврзан само европската да ја купиш и играш, но таму се пријателите предпоставувам.

5. Аддоните се прават, и функционираат според стандардите на Близард. Ниеден аддон не е илегален и нема да те банираат.
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
4. Ај најди тука американска верзија. :) Тоа ми беше поентата. Don't mind this answer. Дури сега го прочитав прашањето поточно. :P

5. Има некои адони кои не се дозволени, се користат само на приватни сервери. Така да, најдобро е да си праша, ако не сака бан. (во случај ако некој адон кој типчето го има да го сметат за хак, чит, бот итн.)
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
4. Ја сакаш америчката? :) ја има, не е загрозен вид, не заебавај.
5. Сите адони, се легални. За да проработат, морат да бидат направени согласно правилата на кој што работи Blizzard Users Interface. Иначе нема да ти работат. Се друго, на што ти реферираш, е third party program. Тоа е нелегално. Distinction?
 
Член од
22 април 2008
Мислења
20
Поени од реакции
1
EU vs. US

Pretplati po regioni za 1 mesec:
EU €12.99 = 797,5 den
UK ₤8.99 = 698,5 den
US $14.99 = 592,2 den

US TBC 29.99$ = 1185 za olnine download
EU TBC kaj nas 1200 za kutija kaj nas

podatoci za WoW (ne TBC) ne iskopav

Cenite se presmetani po sreden kurs na NBRM, kako odi dolarot po menuvacnici mesto 39,5 po 38,5 ja u Europa ne bi!

Pak prasanja:
6. Kaj nas US i EU verzii se ista cena za boxot? t.e kupil li nakoj US verzija i kolku go cinela? jas za zal atm ne mozam da proveram/

7. Prasanjeto na lagot? Igral li nekoj na US serveri preku telekabel (ili drug provajder od MK sto e 1024/256 Kbps) ??? Straasno li e?
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
EU €12.99 = 797,5 den
Мене секогаш ми зимаше по 827 денари, ваљда се пресметува според најголемиот курс, а не средниот.

Battlechest у Југотон последен пат кога проверив беше 2200.
 
Член од
22 април 2008
Мислења
20
Поени од реакции
1
Pa pod pretpostavka deka na transakcionata ti lezat denari, bankata prvo presmetuva nekoj procent za transfer na druga banka (taa na WoW) a posle seto toa go pretvora vo devizi po niven prodazen kurs (toj pogolemiot) a ne na NBRM.
Ama toa ne ja namaluva razlika vo cena megju EU i US predplata. Naprotiv uste malce ja zgolemuva.

Kako i da e ako nekoj imal iskustvo so prasanjata 6 i 7 od pogore stvarno bi me zanimalo zosto da igram vo "region" vo koj ionaka ne me sakaat.
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Не е само WoW. Целата индустрија е таква. Американците плакат 45 долари, ние плакаме 45 евра, плус данок. А за британците да не говорам, 45 фунти и плус данок.

И што има да ни кажат? Требало преку океанот да се пренесуват игрите, поскапа била продукцијата за европа... на баба им газот. Не е ништо поскапо туку само повеке пари сакат да земат.
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Не е само WoW. Целата индустрија е таква. Американците плакат 45 долари, ние плакаме 45 евра, плус данок. А за британците да не говорам, 45 фунти и плус данок.

И што има да ни кажат? Требало преку океанот да се пренесуват игрите, поскапа била продукцијата за европа... на баба им газот. Не е ништо поскапо туку само повеке пари сакат да земат.
не ... туку е wow е најдобра анкета да се види колку болни и глупи деца/луѓе постојат на планетава :helou:
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Точно :) Гледам многу болесници (Еден од нив бев јас :kesa:) и гледам ова близардов се напуни со пари .. А постои ли некој на кој барем еднаш не му го хакнале акаунтот?? На мои другари им го хакнуваат акаунтот и за 2 дена им го враќаат и они пак треба да купуваат нов GameCard .. :) Све за пари :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom