Силата на руската армија денес

Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Убава машина ама ич не се згодни за употерба овие бул пап пушкиве.Ептен се неадекватни барем мене.Инаку никонов ми се допаѓа ептен ама дали ке начекам да го испробам не знам а ептен би сакал.Инаку од поновите пушки западни (под претпоставка ако влеземе во НАТО дека ке бидеме принудени да воведеме таква)ми се бендиса ХК416.Велам кога би морале макар што јас не би се определил за друг освен АК.Меѓутоа не новата м-21.Мал калибар инаку добра пушка...
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Убава машина ама ич не се згодни за употерба овие бул пап пушкиве.Ептен се неадекватни барем мене.Инаку никонов ми се допаѓа ептен ама дали ке начекам да го испробам не знам а ептен би сакал.Инаку од поновите пушки западни (под претпоставка ако влеземе во НАТО дека ке бидеме принудени да воведеме таква)ми се бендиса ХК416.Велам кога би морале макар што јас не би се определил за друг освен АК.Меѓутоа не новата м-21.Мал калибар инаку добра пушка...
Мислиш на Заставиниот модел?
http://www.zastava-arms.co.yu/images/vojni/m21/m21_srpski.htm
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86

Да на него.Убава пушка но калибарот мислам дека е промашена работа.Сите војски векје експериментираат со поголеми калибри и и мислам оти баш нема да биде паметно ако се префрлиме на 5.56.
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
838
Поени од реакции
209
Началник'т на рускија Генштаб: Не сме годни за модерна војна

Војната на Русија с Грузија разкри, че повечето висши руски офицери не са оборудвани или обучени за водене на модерна војна, зајави нај-високопоставенијат военен в Москва.

Според началника на Генералнија штаб на руската армија ген. Николај Макаров конфликт'т в Кавказ през август е демонстрирал сериозни недостат'ци на военната машина, почти нереформирана от с'ветско време насам.

По думите му 83% от днешната армија с'штествува само "на хартија", заштото частите числено не са поп'лнени и едва 17% от неја е готова за бој.

"За да открием подполковник, полковник или генерал, способен да предвожда војските с тв'рда р'ка, трјабваше да подбираме офицерите един по един, заштото техните началници, отговарјашти за дивизии и части "на хартија" не можеха да решат задачата. Когато им давахме војски и оборудване, те буквално си губеха ак'ла, а нјакои направо отказваха да изп'лнјават в'зложените им задачи", разказва ген. Макаров пред Руската академија за военни науки.

"Така че имам в'прос: "Нуждаем ли се изобшто от подобни офицери?", пита генерал'т.


Чуждестранни анализатори и критици в Русија изразиха сериозни с'мненија, че страната е способна да победи армија, по-силна от тази на Грузија, припомнја Ројтерс. Почти веднага след војната военното министерство објави план за реформа с цел с'здаване на по-малка, но по-добре оборудвана и мобилна руска армија.


Военните сили на Русија все оште са структурирани по с'ветски, т.е. много от бојните части с'штествуват по документи и стават реални едва когато при необходимост се изв'ршва мобилизација. Друг проблем е, че командването им е поверено в огромна степен или дори изклјучително само на офицери, но не и на подофицерски и сержантски с'став.


"От 150 части на нашата бојна авиација само 5 са в постојанна бојна готовност и способни да изп'лнјат в'зложените им задачи, макар и с ограничена техника - 24, вместо нужните за целта 36 самолета", казва ген. Макаров. По думите му с'штата мрачна картина е и в бојнија флот, к'дето "половината кораби са на котва".


Целта на реформата е до 2012г. численността на в'ор'жените сили да б'де намалена до 1 милион души от днешните 1.13 млн., като близо 100 хилјади офицери ште б'дат с'кратени в непосредствено б'деште. Ген. Макаров смјата, че трјабва да се положат огромни усилија за модернизиране на 30% от в'ор'жението до 2012г. и до 70% к'м 2020г.

Понеже конвенционалното в'ор'жение е в незавидно с'стојание, Крем'л ште прод'лжи да залага на внушителнија си арсенал от стратегически јадрени ор'жија.

"Придаваме и ште прод'лжим да придаваме значителен приоритет на нашите стратегически јадрени сили. Под технија штит трјабва да си гарантираме способност да приложим военната реформа", посочва ген. Макаров.

http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=602072
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
17 % од 1 .13 милиони значи 200 000 војници спремни за борба.Тоа е премногу за 85 % од светот.

Ај да не коментирам остатоков од текстов цитиран од генерал пред 5 години.ВАкви текстови читаше и Саакашвили пред да ја направи историската одлука.Читајте и вие во Бугарија.Одлични анализи.Посебно од ЦИА.Во последно време се одлично ажурни.Од оружјето за масовно уништување во Ирак па до Грузиските проценки.Затоа сега на инспекција во Русија се добар дел од нивните нови системи.
Репортажа од Поти за Американските Хамери.И генералот кој изјави дека тоа е сопственост на армијата на САД и дека ке мораат да бидат вратени.Аха....
Погоре во темата имаш и слики што ги собирав од израелски ПВО системи,украински модификации полсски чешки...Имаат експертиве материјали за разгледување за 5 години.Благодарејќи на вакви опасно глупави и основни грешки.Потценување.Ех колку е опасно тоа во војна.....
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.587
Heidrich: што е ова, петти пат не им функционира ракетата Булава? Во 50% случаи, Булава се покажува нефункционална. При последниов обид, морале веднаш да ја уништат, толку многу се отклонила од проектираната патека. :wink:

http://larussophobe.wordpress.com/2008/12/28/editorial-russias-nuclear-shell-game/


.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Началник'т на рускија Генштаб: Не сме годни за модерна војна

Војната на Русија с Грузија разкри, че повечето висши руски офицери не са оборудвани или обучени за водене на модерна војна, зајави нај-високопоставенијат военен в Москва.

Според началника на Генералнија штаб на руската армија ген. Николај Макаров конфликт'т в Кавказ през август е демонстрирал сериозни недостат'ци на военната машина, почти нереформирана от с'ветско време насам.

По думите му 83% от днешната армија с'штествува само "на хартија", заштото частите числено не са поп'лнени и едва 17% от неја е готова за бој.

"За да открием подполковник, полковник или генерал, способен да предвожда војските с тв'рда р'ка, трјабваше да подбираме офицерите един по един, заштото техните началници, отговарјашти за дивизии и части "на хартија" не можеха да решат задачата. Когато им давахме војски и оборудване, те буквално си губеха ак'ла, а нјакои направо отказваха да изп'лнјават в'зложените им задачи", разказва ген. Макаров пред Руската академија за военни науки.

"Така че имам в'прос: "Нуждаем ли се изобшто от подобни офицери?", пита генерал'т.


Чуждестранни анализатори и критици в Русија изразиха сериозни с'мненија, че страната е способна да победи армија, по-силна от тази на Грузија, припомнја Ројтерс. Почти веднага след војната военното министерство објави план за реформа с цел с'здаване на по-малка, но по-добре оборудвана и мобилна руска армија.


Военните сили на Русија все оште са структурирани по с'ветски, т.е. много от бојните части с'штествуват по документи и стават реални едва когато при необходимост се изв'ршва мобилизација. Друг проблем е, че командването им е поверено в огромна степен или дори изклјучително само на офицери, но не и на подофицерски и сержантски с'став.


"От 150 части на нашата бојна авиација само 5 са в постојанна бојна готовност и способни да изп'лнјат в'зложените им задачи, макар и с ограничена техника - 24, вместо нужните за целта 36 самолета", казва ген. Макаров. По думите му с'штата мрачна картина е и в бојнија флот, к'дето "половината кораби са на котва".


Целта на реформата е до 2012г. численността на в'ор'жените сили да б'де намалена до 1 милион души от днешните 1.13 млн., като близо 100 хилјади офицери ште б'дат с'кратени в непосредствено б'деште. Ген. Макаров смјата, че трјабва да се положат огромни усилија за модернизиране на 30% от в'ор'жението до 2012г. и до 70% к'м 2020г.

Понеже конвенционалното в'ор'жение е в незавидно с'стојание, Крем'л ште прод'лжи да залага на внушителнија си арсенал от стратегически јадрени ор'жија.

"Придаваме и ште прод'лжим да придаваме значителен приоритет на нашите стратегически јадрени сили. Под технија штит трјабва да си гарантираме способност да приложим военната реформа", посочва ген. Макаров.

http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=602072
Јас истото го говорев. Русија се соочува со криза во армијата и со застарено и нефунционално оружје кое не е подготвено за предизвици.
Мене ми е жал што е така меѓутоа Русија има многу да направи пред себе и да се опорави од комунизамот, и за тоа е потребно само време.
Таа е енергетска сила и парите воопшто нема да и бидат доведени во прашање но сепак времето ќе си покаже.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Heidrich: што е ова, петти пат не им функционира ракетата Булава? Во 50% случаи, Булава се покажува нефункционална. При последниов обид, морале веднаш да ја уништат, толку многу се отклонила од проектираната патека. :wink:

http://larussophobe.wordpress.com/2008/12/28/editorial-russias-nuclear-shell-game/


.
Problemot e sto se trudat da napravat proektil koj se lansira od podmornici od standarden proektil t.e Topol-M.A zgora na toa rabotata e doverena na biro koe ima nikakvo iskustvo so ovoj vid na proektili.Cinam deka bese Moskovskiot institut za termalno ....nesto taka ne se sekjavam stvarno.NO kolku sto znam planirani se lansiranja i za 2009 pa ke vidime.I na novorodenceto mu treba vreme da proodi :).Seriozno znaejki dobro kolku rusite se stvarno dobri vo ovoj del od tehnikata ne se somnevam deka ke uspeat no nisto ne se znae.Bulavata i onaka e planirana za novite Borei podmornici koi se uste ne se vooperativna upotreba.KOlku sto se sekjavam samo Jurij Dolgoruki e vo faza na pomorsko testiranje pred da go pustat vo upotreba.Znaci ima vreme :)
A ne sum ni zagrizen zatoa sto kako zamena vo sekoe vreme na raspolaganje stoi Sinevata
http://www.globalsecurity.org/wmd/world/russia/r29rmu.html samo ovoj link go najdov imav materijali i na srpski no vo momentov ne mi se pri raka).KOlku da potsetam ovoj vid na proektil uspesno preleta okolu 11.600 km pri toa e vooruzen vo zavisnost od modelot so 10 individualni boevi glavi sekoja so moznost da gagja razlicna cel.

Јас истото го говорев. Русија се соочува со криза во армијата и со застарено и нефунционално оружје кое не е подготвено за предизвици.
Мене ми е жал што е така меѓутоа Русија има многу да направи пред себе и да се опорави од комунизамот, и за тоа е потребно само време.
Таа е енергетска сила и парите воопшто нема да и бидат доведени во прашање но сепак времето ќе си покаже.
KOga samo ke mi nabroite del od toa nefunkcionalno oruzje.Spored koi standardi i za sto ne e sposobna?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Руските оружени сили ќе одржат воена вежба на грчките острови Родос и Крит

петок, 02 јануари 2009, 14:12

Грција им дозволи на руските оружени сили да одржат воена вежба во југоисточниот дел на Егејското Море, објави грчкиот весник „Навтемборики“.
Според соопштението на грчкиот Генералштаб, рускиот носач на авиони „Кузнецов“, кој плови во југоисточниот дел на Средоземното Море, побарал од грчката цивилна авијација да искористи дел од ФИР Атина за воздухопловни вежби со учество на руски авиони.
Грчката авијација го прифатила барањето, така што руските воздухопловни маневри ќе се одржат југоисточно од грчкиот остров Родос на 3, 4, 8 и 10 јануари и јужно од островот Крит на 11 јануари.


http://vesti.alfatv.com.mk/default.aspx?mId=45&eventId=3826
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Е ајде де :vozbud: Погоди од 3 пати која е вистинската причина за тоа :wink:
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Почнаа да ги фаќа страв од сивиот вук,па решија да ја викнат мечката :wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom