Предвремени избори!

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Од шокот во Букурешт сега и шок заради предвремени избори (барем за мене) Абе еј дајте работете нешто, сега Вмро пак ќе почне со тие медиумски кампањи и перења мозоци. дајте работете за оваа држава кога и е најпотребно.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Од шокот во Букурешт сега и шок заради предвремени избори (барем за мене) Абе еј дајте работете нешто, сега Вмро пак ќе почне со тие медиумски кампањи и перења мозоци. дајте работете за оваа држава кога и е најпотребно.
Од работа само “грпка“!:vozbud:
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Од работа само “грпка“!:vozbud:
Знам дека сега нема да може да работат, ама пак ќе кажам, во грешен период избраа да прават избори, убеден сум во тоа.
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Мислам дека предвремените избори можат да решат многу проблеми во однос на ефикасноста на собранието....

Во однос на тоа која партија ке го добие мандатот на граѓаните мислам дека е општо познато...но да се надеваме дека совеста на опозиционерите овој пат ке биде поголема и нема да брават безвезни потези со кои ја успоруваат владата на групацијата која добила мандат од граѓаните...!!

Неколкудневните препукнувања во собранието потполно ја исчистија сликата за тоа какви пратеници сме пратиле со претходните избори-голем број на луѓе кои за малку ќе заплачеа бидејки престанува нивното работно место ,преплашени од фактот што тие во наредниот период нема да ги “топлат“ собраниските клупи и нема да ги уживаат привелегиите кои ги добиваат од нашиот џеп.....срамота........
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Мислам дека предвремените избори можат да решат многу проблеми во однос на ефикасноста на собранието....

Во однос на тоа која партија ке го добие мандатот на граѓаните мислам дека е општо познато...но да се надеваме дека совеста на опозиционерите овој пат ке биде поголема и нема да брават безвезни потези со кои ја успоруваат владата на групацијата која добила мандат од граѓаните...!!

Неколкудневните препукнувања во собранието потполно ја исчистија сликата за тоа какви пратеници сме пратиле со претходните избори-голем број на луѓе кои за малку ќе заплачеа бидејки престанува нивното работно место ,преплашени од фактот што тие во наредниот период нема да ги “топлат“ собраниските клупи и нема да ги уживаат привелегиите кои ги добиваат од нашиот џеп.....срамота........
Пак истите ќе си се вратат немој да се секираш, со минимални измени, пак ќе бидат 90% исти 120 пратеници.
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Пак истите ќе си се вратат немој да се секираш, со минимални измени, пак ќе бидат 90% исти 120 пратеници.
Да ти кажам право моето мислење е дека голем број од нив нема да ги видиме.....
Пр:
Ако НСДП не направи пред-изборна коалиција со Вмро наместо досегашние 7 ке има максимум 4.
Пдп -1
вмро народна максимум 2
оние на јордановски (незнам баш каква демократска алтернатива беа) не вервам дека ке имаат претставни.....
Фијат тешко...но можно е да се избори за сопствен мандат...
Потоа сдсм највероватно ке има 4-5 помалце...
либералите сигурно ке имаат само 2-3.....
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Да ти кажам право моето мислење е дека голем број од нив нема да ги видиме.....
Пр:
Ако НСДП не направи пред-изборна коалиција со Вмро наместо досегашние 7 ке има максимум 4.
Пдп -1
вмро народна максимум 2
оние на јордановски (незнам баш каква демократска алтернатива беа) не вервам дека ке имаат претставни.....
Фијат тешко...но можно е да се избори за сопствен мандат...
Потоа сдсм највероватно ке има 4-5 помалце...
либералите сигурно ке имаат само 2-3.....
Фијат, и така и овој мандат беше само он од ПЕИ (мислам, не сум сигурен)

А СДСМ, јас мислам обратно, 4-5 пратеници повеќе.

ДПА ќе има повеќе 1-2 во однос на ДУИ.
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Можеби пријател..можеби......

За жал тие пак ке седат во удобните фотељи -а не ние :)
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
Мислам дека предвремените избори можат да решат многу проблеми во однос на ефикасноста на собранието....

Во однос на тоа која партија ке го добие мандатот на граѓаните мислам дека е општо познато...но да се надеваме дека совеста на опозиционерите овој пат ке биде поголема и нема да брават безвезни потези со кои ја успоруваат владата на групацијата која добила мандат од граѓаните...!!
Мислам дека Вмро и сега имаше мнозинство во парламентот и не знам зошто ја обвинуваат опозицијата дека го опструирала парламентот? Кога знам дека на една седница претседателот на парламентот јавно кажа дека нема ни еден европски закон доставен до парламентот... Мислам дека е грешна констатацијата дека парламентот е виновен за се кога опозицијата и секој пратеник има право да си поднесе амандман за тоа што смета дека е погрешно и колку за илустрација ДУИ има поднесено највеќе амандмани во собранието, а сега ќе праат коалиција со тие што највеќе го опструирале парламентот. Епа ајде ако не треба да имаме опозиција нека се врати комунизмот и еднопартискиот систем во државата па тогаш се ќе ни цвета и премиерот ќе ни биде задоволен од тоа како му функционираат неговите полтрони кои немаат право да се изјаснат спротивно иако некои одлуки и закони кои ги донесоа се косеа со здравиот разум и сите тие ќе паднат на Уставен суд.
И една работа која ама ич не ми се допадна вчера е обвинувањето од страна на еден од пратениците од ВМРО мислам дека беше дека Уставен суд е на СДСМ, а сите знаеме дека судската власт се стреми да е независна од извршната и законодавната. Срам да им е на сите и штета што не прифатија барем еден од амандманите на ЛДП да има предвремени но да се одложат барем за два месеци и не знам зошто не прифатија тајно гласање, така барем ако некој од Вмро мислел различно без никакви консеквенци ќе можеше да гласа како мисли дека е најдобро за Македонија, а сега треба да бидеме во вакум од 2-3 месеци во кои свашта може да се случи.
 
Член од
22 мај 2007
Мислења
558
Поени од реакции
4
Se slagam mnogu malku zakoni so evropski predznak se donesoa, i tuka Sobranieto ne e krivo, kriv e toj sto gi podgotvuva zakonite, Ministerstvata i Vladata.
Jas sum za da se raspusti ovoj parlament, zasto bese sostaven od kopaci koi poveketo od niv samo dremea, niedna inicijativa ne podnesoa, ali isto mislam deka sega ne bese momentot za izbori, sega bese momentot da sednat da se dogovorat i da rabotat, ali bidna so ke bide ponataka ke vidime, daj boze da e na arno.
 
Член од
7 ноември 2007
Мислења
994
Поени од реакции
9
Gledam nekoi komentiraat kolku pratenici ke ima DUI 1-2 pomalce jas se kladam so sekoj koj shto saka za shto saka minimum 18 ke ima toa znaci deka ke go ima zlatniot Badenter pa neka poveli nekoj neka si pravi fantazii filmovi pa posle godina dva pak na predvremeni
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
:pos:Почнаа типувањата....ај кладилница да отвориме
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Gledam nekoi komentiraat kolku pratenici ke ima DUI 1-2 pomalce jas se kladam so sekoj koj shto saka za shto saka minimum 18 ke ima toa znaci deka ke go ima zlatniot Badenter pa neka poveli nekoj neka si pravi fantazii filmovi pa posle godina dva pak na predvremeni

Па Бадентер не важи за Македонија,кога не важеше при сукцесијата на Југославија нема да важи ни сега,така да,како и да свртиш ДУИ пак ќе го попуши дури и со 20 пратеници.
 
Член од
22 мај 2007
Мислења
558
Поени од реакции
4
Imas pravo odma ke stane menjanje nacionalnosti u sobranie.
Spored mene DPMNE - 50
SDSM - 38
DUI - 20
DPA - 8
NSDP - 2
DOM - 1
Fiat -1
--------------
Vkupno 120 kopaci
KOalicija DPMNE + DUI + DOM+ Fiat= 72 + ke ja driblaat DPA za 2/3 mnozinstvo.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom