НАТО самит во Букурешт: СИТЕ ДИСКУСИИ ЗА САМИТОТ - ТУКА!

  • Креатор на темата Borg_Drone
  • Време на започнување
Член од
4 март 2007
Мислења
698
Поени од реакции
137
Ili jas gresham ili vie ne gledate: Amerika dobi jaki udari vo Bukuresht. Posebno za Ukraina. Najgolem dobitnik mozhe da e Putin od celiov samit. Samitot na NATO ispadna kako da e debata vo EU, tolku mnogu beshe namalena pozicijata na SAD vo sporedba so drugite.

E sega dali i koj "mestel", znael odnapred, itn., toa nikoj od nas ne mozhe da znae.

Грешиш, така кажуваат медиумите, само дали треба да им се верува.
Америка е сила, 20 пати посилна од втората и 30 пати посилна од третата светска сила. Целта на Америка е Нато да постои, да има самити да се проширува итд. Целта на САД е во 2012 да има нов самит и ново проширување, и ќе го има, ги најавија Украина и Грузија за следни членки. Ако ги примија сите 5 одеднаш што ќе работи НАТО понатаму?
Се е по план на САД, една Кина ја фрлија на колена а не па Грција, ако сакаат можат да ја присилат да се повлече од Е Македонија.

Во далечната 1974 Грција сакала да излезе од НАТО и да ги набрка американците.
- Ние ќе се повлечеме од Грција ако е тоа ваша желба, ама од Македонија(егејска) не излегуваме- рекле американците.И тука се завршило, нека кажат постарите ако се сеќаваат.
Луѓето се грижат само и само за своите интереси, наша несреќа е што сите наши соседи и се нејзини сојузници.
 
Член од
1 јануари 2008
Мислења
85
Поени од реакции
1
Грешиш, така кажуваат медиумите, само дали треба да им се верува.
Америка е сила, 20 пати посилна од втората и 30 пати посилна од третата светска сила. Целта на Америка е Нато да постои, да има самити да се проширува итд. Целта на САД е во 2012 да има нов самит и ново проширување, и ќе го има, ги најавија Украина и Грузија за следни членки. Ако ги примија сите 5 одеднаш што ќе работи НАТО понатаму?
Се е по план на САД, една Кина ја фрлија на колена а не па Грција, ако сакаат можат да ја присилат да се повлече од Е Македонија.

Во далечната 1974 Грција сакала да излезе од НАТО и да ги набрка американците.
- Ние ќе се повлечеме од Грција ако е тоа ваша желба, ама од Македонија(егејска) не излегуваме- рекле американците.И тука се завршило, нека кажат постарите ако се сеќаваат.
Луѓето се грижат само и само за своите интереси, наша несреќа е што сите наши соседи и се нејзини сојузници.
исто така се сомневам во ова...
знаеш на прес конференциите е соопштен само врвот на ледениот мраз. Останатото тешко да стигне до јавноста.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Шо бе цонцрете....добра фарса бидна...Грција пак е лузер...како и секогаш :)
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Абе ќути мина, име не сменивме, сигурно блиску било.
Ама нашиве им рекле нато ни е мило, но животот помил.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
3
Мене не ми е јасно од каде сте толку убедени дека Буш е со нас дали некогаш сте размислиле дека можеби е договор помеѓу грција и Америка се со цел да докажи Америка дека не подржува за да има лице да ни бара да ги оставиме војниците во Ирак размислете малце и од таа страна
 
Член од
23 февруари 2008
Мислења
869
Поени од реакции
477
Мене не ми е јасно од каде сте толку убедени дека Буш е со нас дали некогаш сте размислиле дека можеби е договор помеѓу грција и Америка се со цел да докажи Америка дека не подржува за да има лице да ни бара да ги оставиме војниците во Ирак размислете малце и од таа страна
Eve zoshto

25 земји кажуваат Македонија ги исполнува сите критериуми за влез во НАТО

На состанокот на Американците со нашите преставници, Американците ке потпишат документ со кој Америка ке ја гарантира безбедноста на Македонија.
Во наредните 10 дена Милошовски треба да отпатува за Вашингтон да го потпишат тој документ.

Мakfax

Rеport: Macedonia & US In Security Deal

http://balkaninsight.com/en/main/news/9127/

пс: Америка спрема безвизен режим за Македонија
 
Член од
23 февруари 2008
Мислења
869
Поени од реакции
477
Грчкиот фашизам ја обедини МАКЕДОНИЈА

Фајнли

 
Член од
17 март 2008
Мислења
38
Поени од реакции
2
a sega znaci vi treba amerika a?
sto ne trcate po majka rusija??? prodadeni dusi
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Според мене важно во овој момент е што покажавме дека сме земја која ги исполнила критериумите за влез, покажавме дека политички сме зрели за да влеземе во НАТО, а проблемот со соседите е нешто за што треба малку повеќе да размислиме и да го анализираме во понатамошниот период.

Битно е што Америка сеуште стои на нашата страна е се обрзува како вистинки партнер да води “грижа„ за безбедност во и околу Македонија. Добро е што за една мала земја како нашата успеа да заслужи подршка од големата и моќна Америка и од неприкосновениое Џорџ Буш.

Ги спомнав соседите, и пак ќе се навратам на кратко на нив. Впрочем ние сме првата земја која се соочила со Вето, од формирањето на НАТО до сега , нешто што во суштина ја руше декларативната политика на Отворени врати во НАТО, и според медиумите и на полтичките партии во Грција не им е сеедно што Грција им сврти грб на толку многу моќни светски држави за да ја победи Македонија.

И секако ред е на владата на овој тежок дипломатски удар да одговори соодветно. Затоа што ветото нели е едно од поболните “оружја“ во меѓусебните односи помеѓу две држави, особени соседи и потполно се сложувам со Груевски кој вели:

Нет пресс напиша:
Грција го искористи правото на вето. Ова е тешка артилерија во дипломатијата. Грција нема евтино да ја чини ова што го направи. Ова го изјави премиерот Никола Груевски во Букурешт.
И убаво вика дека нема да се предадеме и заедно со нашите сојузници ќе продолжиме со реформскиот процес и покрај тоа што знаеме дека нема да биде лесно:

Нет пресс напиша:
“Ние ќе продолжиме со нашите напори за уште поголем напредок. Земјата ќе продолжи да се развива, зашто има силни граѓани, силни пријатели, многу сојузници, САД, и Турција. Сме поминале низ потешки ситуации, ќе поминеме и низ ова, ќе бидеме посветени на напредокот на земјата“, истакна Груевски.

И за крај знам дека ова прашање за сите нас е болно. Знам дека сите чувства ги допира, но најмалку во овој момент со гордо кренати глави треба да мислиме на радикализам.

Еве една убава порака што ја добив денес од близок пријател:

Ја изгубивме поканата, но не и душата.
Во нашите срца сеуште живее идејата.
Аманетот е оставен.
И кога нас ќе не нема, ќе оставиме потомци, кои кога тогаш ќе го оставарат.
ДА ЖИВЕЕ ОБЕДИНЕТА МАКЕДОНИЈА.

 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
a sega znaci vi treba amerika a?
sto ne trcate po majka rusija??? prodadeni dusi
RESPEKT !!!! i jas ova go pomisliv uste od damna... jas do sega nemam niedna informacija deka rusija nesto reagirala ... uste pomalce pa deka ke reagira...

BTW rekov deka amerika e nasa strana sega.. - tocno na nasa strana e ... zaso go jadea od grcite na nekoj nacin.. dobro be lugje. .onaa " AMERICKA AMBASADA " na kale so ja praat.. dali voopsto vi lici na ambasada toa ??? mene iskreno mi lici kako nekoj si centar za oruzje i te dobro oruzje... pa zamisletem sto ima na um amerika da pravi od tuka ako grcite prodolzat da se inatat so amerika..

BTW so e bitno koj ke bide pretsedatel vo narednive godini vo SAD ??? - MILOSOSKI IDE VO AMERIKA DA P O T P I S E dogovor vo koj pisuva deka amerika ke ja brani makedonija i ke garantira za bezbednostra.. pa da gi vidam sea grcite dali ke se glupiraat ili pa kosovarite dali ke im padne neso na pamet da pravat...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.411
Поени од реакции
79.366
"Грција го искористи правото на вето. Ова е тешка артилерија во дипломатијата. Грција нема евтино да ја чини ова што го направи. Ова го изјави премиерот Никола Груевски во Букурешт."

Moже ли некој да ми го објасни ова, што повеќемина го тврдат. Како тоа скапо ќе ги чини? Знам дека ветото е тешка артилерија, последен излез , неуспех на дипломатијата на земјата што го употребува. Ама како тоа они се нешто многу зијан? Кај се гледа таа штета што си ја направиле, со ветото?
 

nacional

непобедлив
Член од
3 октомври 2007
Мислења
135
Поени од реакции
2
Не плашете се македонци браќа, нема ништо да ни се случи, туку напротив Македонија ке е до Солун 2013.

Па потоа онаа шмрклана да ја видам
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Да прашам нешто?
Право на вето членките на НАТО имаат неограничено или само еднаш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom