Доказ дека времето не постои или е еден вид „паралелна димензија“

Што мислите за времето?


  • Вкупно гласачи
    211
Член од
9 август 2007
Мислења
261
Поени од реакции
56
Dobro, ima nekoj od vas sredno zavrsheno?
Dosta lechite kompleksi, idete chitnete neshto.. choveche, SF!
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Hahahahahah
Vaka?


Ti pak nesto dokazuvas a? Heheheheh
A што е мојот прв пост?....

зарем мислиш дека ти ќе постоеше ако немало време или минато?
постои времето, кое тече, точно, сегашноста е резултат на минатото време во моментот на твоето дишење, а иднина ....па и да удри мететор, зарем тоа нема да е дел од иднината? па секој нареден ден е иднина. наредната недела? моментално сега во сегашност ја сметаш? или сегашноста има ограничен период од времетраење( денови, месеци, години) кој се поместува некако... не си ми јасен. Минатото е тоа шо си го поминал вчера а иднина е тоа шо не знаеш ни шо ќе ти се случи утре!
Тука има многу, бесконечно многу неделиви „делови“ од времето...кој од нив е сегашноста?!?

имав јас ваква тема !
Каде?
Кога?
како?
Зошто отиде во кантата или на друго место?

Тражи прекршување на авторски право , Агора лошо ти се пише брат , ќе загубиш на суд , пред тебе ја имал темата .:pos2:
И Никола Тесла изгубил на суд за направи што самиот ги направил...хехехе
Dobro, ima nekoj od vas sredno zavrsheno?
Dosta lechite kompleksi, idete chitnete neshto.. choveche, SF!
Јас сум 4та година, уште малку ќе завршам, а ти, да не магистрира на нешто?:pos2:
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.805
Поени од реакции
3.058
па мојата се вика ДЕфинирај го времето , најдете ја ..видете
 

GarDiaN

ФудБалЕрчЕ
Член од
16 февруари 2006
Мислења
465
Поени од реакции
19
Не гледаш, затоа што не знаеш каде да гледаш, а не поради тоа што не постои.

За да се постигне апсолутна нула не треба да се извади целата енергија од универзумот, туку треба да се извади цела топлина од универзумот за да се постигне температура од 0 келвини ( топлината е еден од многуте видови на енергија, а температурата мерна единица за топлина ).
Доколку овој универзум остане без енергија, ќе остане и без материја...
Кога ќе оладиш нешто на 0к, тоа ќе исчесне?!?
Секако дека нема.

Капираш?
od energijata se sozdava toplina, materia i sve ostalo. Taka da treba sve da trgnes za da ja snema energijata. Od nisto nesto ne se sozdava od energia se sozdava nesto. E sea kako se sozdala energijata toa e druga tema :)

Minatoto ja predskazuva idninta ( matematicki )
a idninata stanuva minato vo segasnosta ( potocno vo segasnosta se realizira toa so trebalo nekad da se realizira )
Znaejki go minatoto ja znaes i idninata a vremeto ti treba za da osoznaes koga idninata ke se pretvori vo minato (vo momentot segasnost).
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
od energijata se sozdava toplina, materia i sve ostalo. Taka da treba sve da trgnes za da ja snema energijata. Od nisto nesto ne se sozdava od energia se sozdava nesto. E sea kako se sozdala energijata toa e druga tema :)

Minatoto ja predskazuva idninta ( matematicki )
a idninata stanuva minato vo segasnosta ( potocno vo segasnosta se realizira toa so trebalo nekad da se realizira )
Znaejki go minatoto ja znaes i idninata a vremeto ti treba za da osoznaes koga idninata ke se pretvori vo minato (vo momentot segasnost).
Преку првиот параграф се согласуваш со мене, така?
А овој вториов ми звучи филозофски, т.е. е напишан со филозофски речник, а е слично на она што јас го мислам...
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Se, samo dokaz ne.


E pa zatoa ja ti vikam resavaj integrali, za da sfatis kako e mozno da sobiras beskonecno mnogu beskonecno mali "nesta".
Тогаш, што е за тебе доказ?

Абе овие интеграливе, се учат на крај од 4та ( ехее,има време до луни/јули ), и само на неколку страни,прашање е дали ние ќе ги учиме...
Каде другде, освен школо, можам да научам како се решаваат, и дали е воопшто можно да се решат...
колку време ќе ми треба за да научам да решавам наједноставен интеграл, проценка???
Инаку, интересно звучи ова....и вкусно изгледа...

Determinizmot posle otkrivanjeto na principot na neizvesnost e otfrlen kako teorija.
Дел од ова е и хајзенберговиот принцип на неопределеност?
Кој е принципот на неиззвесност?
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Тогаш, што е за тебе доказ?
Dobro be, ti stvarno mislis deka si dokazal nesto ili sto e fintata?
Druze ne me sfakaj pogresno, ti kazav ednas, ke ti kazam uste ednas, vo red e da razmisluvas za se i sesto i da nosis svoi zaklucoci, bez razlika dali e tocno, na toj nacin ke go razvivas nacinot na razmisluvanje, no nikogas ama bas nikogas ne veli deka si dokazal nesto, absurdno e, a i preterano smesno.
Ima nesto sto kako "aparat" se upotrebuva vo prirodnite nauki, i im pomaga niv vo dokazuvanje na razni stvari, bez toa ne bi mozele da postojat, taa e " kralica " na naukite, a toa e MATEMATIKA.
A ti koj sto blage veze nemas od toa, se obiduvas da ne ubedis nas deka si dokazal nesto, i toa nesto e nesto sto najgolemite majcini vo naukata ne uspeale do kraj da go razjasnat.
Oladi malku....

Абе овие интеграливе, се учат на крај од 4та ( ехее,има време до луни/јули ), и само на неколку страни,прашање е дали ние ќе ги учиме...
Каде другде, освен школо, можам да научам како се решаваат, и дали е воопшто можно да се решат...
колку време ќе ми треба за да научам да решавам наједноставен интеграл, проценка???
Инаку, интересно звучи ова....и вкусно изгледа...
Da ke gi ucis, ama nisto posebno nema da sfatis od sredno, na fakultet da, ama nemoj ni slucajno da pomislis deka ako naucis da resis nekoe integralce ke ja resis misterijata, daleku od toa, integralite gi spomenav samo na simbolicen nacin kolku da ti ukazam i potsetam uste kolku ke treba da ucis za da mozes vistinski da ja sfakas i naucis naukata.
Pozdrav.

p.s. prodolzi da se interesiras za prirodnite nauki!
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Дел од ова е и хајзенберговиот принцип на неопределеност? Кој е принципот на неиззвесност?
Toa e toa, hajzenbergov princip na neopredelenost ili neizvesnost.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Dobro be, ti stvarno mislis deka si dokazal nesto ili sto e fintata?
Druze ne me sfakaj pogresno, ti kazav ednas, ke ti kazam uste ednas, vo red e da razmisluvas za se i sesto i da nosis svoi zaklucoci, bez razlika dali e tocno, na toj nacin ke go razvivas nacinot na razmisluvanje, no nikogas ama bas nikogas ne veli deka si dokazal nesto, absurdno e, a i preterano smesno.
Ima nesto sto kako "aparat" se upotrebuva vo prirodnite nauki, i im pomaga niv vo dokazuvanje na razni stvari, bez toa ne bi mozele da postojat, taa e " kralica " na naukite, a toa e MATEMATIKA.
A ti koj sto blage veze nemas od toa, se obiduvas da ne ubedis nas deka si dokazal nesto, i toa nesto e nesto sto najgolemite majcini vo naukata ne uspeale do kraj da go razjasnat.
Oladi malku....



Da ke gi ucis, ama nisto posebno nema da sfatis od sredno, na fakultet da, ama nemoj ni slucajno da pomislis deka ako naucis da resis nekoe integralce ke ja resis misterijata, daleku od toa, integralite gi spomenav samo na simbolicen nacin kolku da ti ukazam i potsetam uste kolku ke treba da ucis za da mozes vistinski da ja sfakas i naucis naukata.
Pozdrav.

p.s. prodolzi da se interesiras za prirodnite nauki!
Само наивно прашав што може да претставува доказ за нешто...
Тој треба да биде математички?
Според она од втора по автоматика, нели беше мн тешко, речиси и невозможно да се направи комплетен математички модел на некој систем?
Не, не те сфачам погрешно...
И како што кажав, не сум сериозен во сите постови, но тоа незначи дека незнам да бидам сериозен...

Имаш некој линк со нешто во врска со интегралите, по можност на македонски, зошто на македонски CPU usage-то ми е мн помало одколку на англиски...?
Сега само сакам да видам за што се работи..
И ништо не мислам во врска со интегралите, туку само сум нестрплив да видам за што се работи...
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Имаш некој линк со нешто во врска со интегралите, по можност на македонски, зошто на македонски CPU usage-то ми е мн помало одколку на англиски...?
Сега само сакам да видам за што се работи..
И ништо не мислам во врска со интегралите, туку само сум нестрплив да видам за што се работи...
Ne za zal nemam, vidi burickaj na internet, valjda ke najdes nesto ama ne veruvam na makedonski, no kako sto i rekov, ne se nesto posebno, obicen matematicki aparat koj sto ima ogromna primena. Bidi malku strpliv, ke ti dojde vreme i za niv...
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Ne za zal nemam, vidi burickaj na internet, valjda ke najdes nesto ama ne veruvam na makedonski, no kako sto i rekov, ne se nesto posebno, obicen matematicki aparat koj sto ima ogromna primena. Bidi malku strpliv, ke ti dojde vreme i za niv...
Се трудам да бидам стрплив, ама понекогаш не успевам,или премногу успевам, тешко да ја погодам средината...
Инаку, не само интегралите, туку целата математика има голема,огромна, примена.
Но, штета е што главната примена на природните науки, одсекогаш била, е, а можеби и ќе биде, е за воени цели.
Зарем не е така?
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Се трудам да бидам стрплив, ама понекогаш не успевам,или премногу успевам, тешко да ја погодам средината...
Инаку, не само интегралите, туку целата математика има голема,огромна, примена.
Bez nea nisto ne se moze

Но, штета е што главната примена на природните науки, одсекогаш била, е, а можеби и ќе биде, е за воени цели.
Зарем не е така?
Hehehehe, do nekade da.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Се трудам да бидам стрплив, ама понекогаш не успевам,или премногу успевам, тешко да ја погодам средината...
Инаку, не само интегралите, туку целата математика има голема,огромна, примена.
Но, штета е што главната примена на природните науки, одсекогаш била, е, а можеби и ќе биде, е за воени цели.
Зарем не е така?
Пополека не брзај се во свое време ќе си дојде, не брзај со интегралите пред нив има уште многу, а и тие се само увод за системите од диференцијални равенки, тек кога ќе дојдеш до нив ќе можеш да ги разбереш математичките модели.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom