Доказ дека времето не постои или е еден вид „паралелна димензија“

Што мислите за времето?


  • Вкупно гласачи
    211
Член од
1 февруари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
2
Како е можно ова?
епа вака:
ќе почнеме од сегашноста,
како се дефинира таа?
Постои ли толку мала единица време што ќе ја дефинира сегашноста?
Не,
епа ако не постои, тогаш можеме да кажеме дека сегашноста не постои.
Ако сегашноста не постои, тогаш нема што да го разделува минатото од иднината,
Знали, ни минатото ни иднината не постојат.
А ако не постојат минатото сегашноста и иднината,
НИ ВРЕМЕТО НЕ ПОСТОИ....

После ова мое размислување, почнав на времето да гледам под друг агол.

Почнав димензиите ( должина, ширина, висина и т н ), преку точка, права, рамнина, простор и т н, да ги гледам како еквивалент на времето.

Како што точката нема должина, така и сегашноста нема траење...
и.т.н.

Ме интересира што мислите за ова мое мислење, и ако се согласувате со него, како ќе го продолжите,т.е. која е 2ра 3та и т н димензија на времето, а ако не се согласувате со ова мислење, тогаш сакам да го слушнам вашето, и да ми кажете што не е логично во моето мислење, зошто не се солгасувате со него....
Edinica merka za segasnost .. , pa nema ni za idnina , nitu za minato , pa so ..

Minatoto e sekoja pominata sekunda , idninata e sekoja sekunda koja sledi , segasnosta e sekundata vo koja ja kukam bukvata na tastaturata :) ...
ako gledas taka togas segasnosta trae kratko.

A toa deka minatoto i idninata ne postojat , togas sto e vcera , a sto utre ??

a ako ti treba merka za nesto da postoi , Vremeto si ima merka toa e sekunda , znaci Vremeto postoi ...

Misalm deka malku zabeguvas so mislenjeto :uvo:

Агора, затоа е и измислен календарот за луѓето да може временски да се ориентираат, постојат години, месеци , датуми итн....

Инаку ми се допадна твоето размислување за ова меѓутоа да дадам коментар за тоа што го напомена во твојот пост за тоа дека минатото и иднината не постојат....
Донекаде логично е да се верува дека иднината не постои, може да удри метеор во земјата и да не уништи(прост пример), меѓутоа сите знаеме дека минатото сепак постоело затоа што сегашноста е резултат на минатото....
Pa toe e idninata , ako ne zvekne meteor , mozda ke ne snema , ali za vremeto ke si prodolzi , sekogas postoi idnina ..
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Edinica merka za segasnost .. , pa nema ni za idnina , nitu za minato , pa so ..

Minatoto e sekoja pominata sekunda , idninata e sekoja sekunda koja sledi , segasnosta e sekundata vo koja ja kukam bukvata na tastaturata :) ...
ako gledas taka togas segasnosta trae kratko.

A toa deka minatoto i idninata ne postojat , togas sto e vcera , a sto utre ??

a ako ti treba merka za nesto da postoi , Vremeto si ima merka toa e sekunda , znaci Vremeto postoi ...

Misalm deka malku zabeguvas so mislenjeto :uvo:

Како што напишав, ако времето постои, тогаш тоа има карактеристики на паралелна димензија...
Минатото (вчера) се сите точки во простор времето ( простор времето е линијата на функцијата која ни ја покажува фукнционалната зависност на класичните димензии од паралелната димензија време ), кои имаат помала вредноста од точката во која се сечат класичните димензии, со паралелната димензија ВРЕМЕ,а иднината (утре) се сите точки во простор времето кои имаат поголеми вредности од точката во која се сечат класичните димензии,со паралелната димензија време...

Сфачаш?
Кажими каде забегувам со мислењата,т.е. кои мои мислења се неосновани?
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
2
Malku me podsekas na Kant i na Libniz ,ako ne se lazam spored niv vremeto ne mozese da se meri ..
Nekade pisa deka nema tocna definicija za vremeto , toa e tocno ,donekade , zavisi , ako gledas na vremeto , pr.fizikata ima definicija , e filosofijata , nema tocna ili cvrsta definicija.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
ЧУСТВУВАМ ДЕКА НЕКОЈ МИ БРИШЕ ВАЖНИ МИСЛЕЊА...

Како што напишав, ако времето постои, тогаш тоа има карактеристики на паралелна димензија...
Минатото (вчера) се сите точки во простор времето ( простор времето е линијата на функцијата која ни ја покажува фукнционалната зависност на класичните димензии од паралелната димензија време ), кои имаат помала вредноста од точката во која се сечат класичните димензии, со паралелната димензија ВРЕМЕ,а иднината (утре) се сите точки во простор времето кои имаат поголеми вредности од точката во која се сечат класичните димензии,со паралелната димензија време...

Сфачаш?
Кажими каде забегувам со мислењата,т.е. кои мои мислења се неосновани?
Ова е сакам кажам незнам речам.
Како бе може да биде линија, функција со четири променливи, ај не треси зелени, попрочитај ги уште малку поглавјата од математиката за функции со повеќе независно променливи.
Гледам сакаш нешто да дискутираш, ама дај покажи малку основни познавања од Физика и Математика, се друго е само инатење и не води никаде.
И има веќе вакви теми, мислам најповеќе ќе ти одговара темата за времето во подфорумот филозофија, таму бар не можеш да утнеш.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Ова е сакам кажам незнам речам.
Како бе може да биде линија, функција со четири променливи, ај не треси зелени, попрочитај ги уште малку поглавјата од математиката за функции со повеќе независно променливи.
Гледам сакаш нешто да дискутираш, ама дај покажи малку основни познавања од Физика и Математика, се друго е само инатење и не води никаде.
И има веќе вакви теми, мислам најповеќе ќе ти одговара темата за времето во подфорумот филозофија, таму бар не можеш да утнеш.
Koј рече дека класичната димензија е независно променлива...јас дури можам да речам дека е константа...а за времето, не сум сигурен.
Класичната димензија претставува информација за целокупната физичка состојба на овој универзум.
Сега ти е јасно зошто не можеш да патуваш низ времето?
Ако не ти е, тогаш тука е хајзенберговиот принцип на неопределеност...

Тоа што не ја знаеме зависноста на паралелната димензија време, не значи дека непостои таква зависност....

Појасно ти е сега?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Koј рече дека класичната димензија е независно променлива...јас дури можам да речам дека е константа...а за времето, не сум сигурен.
Класичната димензија претставува информација за целокупната физичка состојба на овој универзум.
Сега ти е јасно зошто не можеш да патуваш низ времето?
Ако не ти е, тогаш тука е хајзенберговиот принцип на неопределеност...

Тоа што не ја знаеме зависноста на паралелната димензија време, не значи дека непостои таква зависност....

Појасно ти е сега?
Сите ние сме патници низ времето, од своето раѓање па до смртта.
Ваљда ќе бидеш првиот нобеловец од Македонија.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Сите ние сме патници низ времето, од своето раѓање па до смртта.
Ваљда ќе бидеш првиот нобеловец од Македонија.
Да, патници сме, но со брзината, и по патот, кој однапред е одреден, а не сме патници по патот и со брзината која ние ја сакаме,
го сфачаш ова?

Не сфачам што сакаш да кажеш со ова,објасни.

Да напоменам,
сите мои постови, се, исклучиво, мои мислења и теории, освен оние кои добро ви се познати.
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
2
Да, патници сме, но со брзината, и по патот, кој однапред е одреден, а не сме патници по патот и со брзината која ние ја сакаме,
го сфачаш ова?


Не сфачам што сакаш да кажеш со ова,објасни.

Да напоменам,
сите мои постови, се, исклучиво, мои мислења и теории, освен оние кои добро ви се познати.
Objasni , ne sum siguren deka te dobro sfakam ...:toe:


Sega pojasno ti e , so saka da kaze ..:smir:
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Objasni , ne sum siguren deka te dobro sfakam ...:toe:


Sega pojasno ti e , so saka da kaze ..:smir:
Ке пробам да ти помогнам сам да си го објасниш тоа,само треба да го најдеш одговорот на следното прашање, и малку да размислиш:
Можеш да го менуваш текот на времето,т.е. да направиш утре да се разбудиш и се околу тебе да биде како пред милион години, да се разбудиш пред милион години, или после милион години?

Не, не ми е јасно.

Но, нели некој мора да добие нобелова награда?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Да, патници сме, но со брзината, и по патот, кој однапред е одреден, а не сме патници по патот и со брзината која ние ја сакаме,
го сфачаш ова?
Го СФАЧАМ тоа...ама јебига...желбите се едно а можностите друго.
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
2
Ке пробам да ти помогнам сам да си го објасниш тоа,само треба да го најдеш одговорот на следното прашање, и малку да размислиш:
Можеш да го менуваш текот на времето,т.е. да направиш утре да се разбудиш и се околу тебе да биде како пред милион години, да се разбудиш пред милион години, или после милион години?

Не, не ми е јасно.

Но, нели некој мора да добие нобелова награда?
Da patuvam niz vremeto , ne mozam , ali sakam :) ...
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
3
Најголем доказ дека не постои времето е Ајнстајн во никоја своја теорија го нема спомнато времетоо. Времето е измисленоо и е темел на многу теории и формули само ако излезиме надвор од планетата тогаш времетоо ке сватиме дека не постои ама сега за сегааа мораа да го почитувамее
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Најголем доказ дека не постои времето е Ајнстајн во никоја своја теорија го нема спомнато времетоо. Времето е измисленоо и е темел на многу теории и формули само ако излезиме надвор од планетата тогаш времетоо ке сватиме дека не постои ама сега за сегааа мораа да го почитувамее
Аааа, е не може, јас попрв го докажав непостоењето на времето како што сите го знаеме, т.е. го докажав постоењето на времето како паралелна димензија, јас сакам нобелова награда!!!:pos2:

Не сум сигурен дека те сфатив, дај објасни го блодираното?

А во Е=m*C^4?, C, што е ? не е патот што ќе го помине светлината за единица време?не се мери во метри во секунда?или тој брзината ја сфача преку магнетниот пермеабилитет и диелектричната константа на вакуум?!?
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
2
Најголем доказ дека не постои времето е Ајнстајн во никоја своја теорија го нема спомнато времетоо. Времето е измисленоо и е темел на многу теории и формули само ако излезиме надвор од планетата тогаш времетоо ке сватиме дека не постои ама сега за сегааа мораа да го почитувамее
Vselenata i Zemjata si imaa posebni zakoni ...

Inaku kako bi go definiral ti , vcerasniot den ili utresniot den ..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom