Во центар со Васко Eфтов

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Ефтов и Мухиќ се далеку од космополити,може да бидат само “полити“.:toe:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Ефтов и Мухиќ се далеку од космополити,може да бидат само “полити“.:toe:
Тоа и ми беше поентата. Невешто се кријат позади некој таканаречен космополитизам.
Во суштина само одработуваат, како пиони, една политичка и анти-македонска платформа.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Мислиш на Маја,како коњ е во фацана.:uvo:
Да ти кажам право... Штета што секој што не се согласува со "вас", онда е апсолутно против вас... И така анти државни интереси и де факто адвокат на "Ѓаволот", т.е. Адвокат на Грција...

Епа и ја сум тогаш адвокат на ѓаволот... Го "ПОДДРЖУВАМ" Мухиќ, и све што носи со него... Проверена ствар...

П.С. Контактирам со Бакојани, секој втор ден, си пишуеме писма на нет... И уживаме во љубовни разговори...
ПроГрчки сум настроен...

Ефтов и Мухиќ се далеку од космополити,може да бидат само “полити“.:toe:
Ете така де...

Ќе банираме момци кои сметаат дека немаме врска со антиката, ке пцуеме по момци кои мислат спротивно на нас... Абе јас велам и да ги бесиме бе...
Државни непријатели број еден...
Кој ги еба... Коа почна репер на космополитизам да стане и да биде патриотизмот... Нужна алка на големиот космополитизам... Му ебем матер... Ние македонците сме колевка на цивилизациите бе, што не сме измислиле, па и ова не ќе да на одмет..
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Zaebi Picasso........... i dvajcata za k...ne gi biva:) posebno onoj Muhic...toa ti e do daska kurva indijanska...., ovoj drugiov?????.. samo si odrabotuva EFTINO platena zadaca...i odi naokolu lebdejki edno 15 santima nad tloto :) na sloj samobendisanost...
..i nema mojov komentar vrska so antickata nasa Makedonija..., taa si e tamu kade sto si e... 2-3000 godini ponazad..od nas vo temninata :)
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Добро, еве и ја не знаев дека Космополит станува човек во мигот кога добива некаква патриотска свест...

Го ебааме Гарибалди ние, човекот најзаслужен за Национално обединување... Дај да видиме колку кила вино испил...

Тоа ти е муабетот... :)
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Да ти кажам право... Штета што секој што не се согласува со "вас", онда е апсолутно против вас... И така анти државни интереси и де факто адвокат на "Ѓаволот", т.е. Адвокат на Грција...
Епа и ја сум тогаш адвокат на ѓаволот... Го "ПОДДРЖУВАМ" Мухиќ, и све што носи со него... Проверена ствар...
П.С. Контактирам со Бакојани, секој втор ден, си пишуеме писма на нет... И уживаме во љубовни разговори...
ПроГрчки сум настроен...
Ете така де...
Ќе банираме момци кои сметаат дека немаме врска со антиката, ке пцуеме по момци кои мислат спротивно на нас... Абе јас велам и да ги бесиме бе...
Државни непријатели број еден...
Кој ги еба... Коа почна репер на космополитизам да стане и да биде патриотизмот... Нужна алка на големиот космополитизам... Му ебем матер... Ние македонците сме колевка на цивилизациите бе, што не сме измислиле, па и ова не ќе да на одмет..
Секој космополит треба да има минимум патриотизам во себе.Некој правила се неменливи и воопшто не треба да се ставаат во контекст за размислување како што тоа го прават Мухиќ и Ефтов и неколкумина други,доколку тие обајцата па и другите како тебе на форумов,не го признавате нашето античко наследство,тука сум да ви објаснам некои работи за ГЕОГРАФИЈАТА како основа на потеклото и наследството,без разлика дали тука провејува:
-Паганизмот,Антиката,Словенството,Византизмот,Исламизмот,Христијанството или Јудеизмот....нешта што оставиле трагови на нашето постоење,би требало да се согласите со мислењето на еден градежник(јас),дека ГЕОГРАФИЈАТА најмногу од се го определува националниот идентитет,или всушност дека таа му дава право на сите оние кој што се родени на таа територија да си го присвојат и името на истата за себе,се разбира доколку имаат такви чувства на припадност.Не може некој роден во Атина да биде поголем Македонец од мене,роден во Прилеп.Македонската Антика мене ми припаѓа по дефолт,а тој може само да сака да ја присвои и да “мрмори“ дека е негова.Тоа да му го кажеш на Мухиќ,Ефтов и на сите оние кој со привиден космополитизам сакаат да ме отргнат од моето основно право на Македонското Античко наследство,па еден вистински космополит всушност тоа треба да го знае и пред да помисли за себе дека е космополит а не “полит“ како нив.:toe:
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Натрупа, натрупа...

Пак Гарибалди е запаметен по пиењето вино... А не по националното единство...

Не ми е тешко да помирам дека ти мислиш овака, туку некои други... Ехх... Лажните метафизичари, уметници, философи...
Навистина... Ова за жал само Македонија го поседува, невиден феномен.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Натрупа, натрупа...

Пак Гарибалди е запаметен по пиењето вино... А не по националното единство...

Не ми е тешко да помирам дека ти мислиш овака, туку некои други... Ехх... Лажните метафизичари, уметници, философи...
Навистина... Ова за жал само Македонија го поседува, невиден феномен.
Е ај да ти скратам:

-РОДЕНИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА ЕДИНСТВЕНО ИМААТ ПРАВО ДА СЕ НАРЕКУВААТ МАКЕДОНЦИ,СИТЕ ДРУГИ МОЖАТ САМО ЖЕЛНО ДА ПОСАКУВААТ ТОА ДА БИДАТ,ВКЛУЧИТЕЛНО И ДА ПОЛАГААТ ПРАВО НА МАКЕДОНСКОТО НАСЛЕДСТВО,БЕЗ РАЗЛИКА ОД КОЈА ЕПОХА.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.346
Поени од реакции
18.225
Е ај да ти скратам:

-РОДЕНИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА ЕДИНСТВЕНО ИМААТ ПРАВО ДА СЕ НАРЕКУВААТ МАКЕДОНЦИ,СИТЕ ДРУГИ МОЖАТ САМО ЖЕЛНО ДА ПОСАКУВААТ ТОА ДА БИДАТ,ВКЛУЧИТЕЛНО И ДА ПОЛАГААТ ПРАВО НА МАКЕДОНСКОТО НАСЛЕДСТВО,БЕЗ РАЗЛИКА ОД КОЈА ЕПОХА.

Хе хе, вака ако продолжиш ќе станиш ПАТРИОТ со членска книшка бр.1 :oeoeoe:
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Е ај да ти скратам:

-РОДЕНИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА ЕДИНСТВЕНО ИМААТ ПРАВО ДА СЕ НАРЕКУВААТ МАКЕДОНЦИ,СИТЕ ДРУГИ МОЖАТ САМО ЖЕЛНО ДА ПОСАКУВААТ ТОА ДА БИДАТ,ВКЛУЧИТЕЛНО И ДА ПОЛАГААТ ПРАВО НА МАКЕДОНСКОТО НАСЛЕДСТВО,БЕЗ РАЗЛИКА ОД КОЈА ЕПОХА.
И Мухиќ е против воа?:)

Јас сум против воа?:)
 
F

FilipMacedon

Гостин
Е ај да ти скратам:

-РОДЕНИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА ЕДИНСТВЕНО ИМААТ ПРАВО ДА СЕ НАРЕКУВААТ МАКЕДОНЦИ,СИТЕ ДРУГИ МОЖАТ САМО ЖЕЛНО ДА ПОСАКУВААТ ТОА ДА БИДАТ,ВКЛУЧИТЕЛНО И ДА ПОЛАГААТ ПРАВО НА МАКЕДОНСКОТО НАСЛЕДСТВО,БЕЗ РАЗЛИКА ОД КОЈА ЕПОХА.
АБЦ,претеруваш,повеќе Македонци имаме надвор родени,отколку во самата Р.Македонија
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Да ти кажам право... Штета што секој што не се согласува со "вас", онда е апсолутно против вас... И така анти државни интереси и де факто адвокат на "Ѓаволот", т.е. Адвокат на Грција...

Епа и ја сум тогаш адвокат на ѓаволот... Го "ПОДДРЖУВАМ" Мухиќ, и
Види со филозофија и уметност може да се настапува у склоп на филозофски и уметнички теми.

Ама да се вади некој на својата "уметничко-филозофско-интелектуална слобода" и притоа да прокламира ПОЛИТИЧКИ ставови кои се косат со националната борба на еден народ, е тоа не може.

Политика и историја си се сосема други гранки, и не може они да ми ги наметнуваат своите космополитско креативни ставови кога се работи за иденитетот на мојата нација и народ.

Ако се против политизирање и историја, НЕКА СЕ ДРЖАТ НАДВОР ОД НИВ.
А, не да изигруваат политиканти и притоа да ШТЕТАТ на македонската борба.

Затоа прави дистинкција кога ги гледаш Мухиќ и Гелевски ко интелектуалци/филозофи и кога ги гледаш ко особи кои анализираат политика. Исти аршини тука, НЕМА.
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
708
Види со филозофија и уметност може да се настапува у склоп на филозофски и уметнички теми.

Ама да се вади некој на својата "уметничко-филозофско-интелектуална слобода" и притоа да прокламира ПОЛИТИЧКИ ставови кои се косат со националната борба на еден народ, е тоа не може.

Политика и историја си се сосема други гранки, и не може они да ми ги наметнуваат своите космополитско креативни ставови кога се работи за иденитетот на мојата нација и народ.

Ако се против политизирање и историја, НЕКА СЕ ДРЖАТ НАДВОР ОД НИВ.
А, не да изигруваат политиканти и притоа да ШТЕТАТ на македонската борба.

Затоа прави дистинкција кога ги гледаш Мухиќ и Гелевски ко интелектуалци/филозофи и кога ги гледаш ко особи кои анализираат политика. Исти аршини тука, НЕМА.
Gelevski e pointeligenten od celiot izvrsen komitet na Vmro zaedno
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Gelevski e pointeligenten od celiot izvrsen komitet na Vmro zaedno
Браво за неговиот памет. Б - Р - А - В - О...Ете.

Али тоа не го прави анти-македонско лигле кое баш и нема шо да каже на темата за која беше интервјуиран (репликите му беа: Васко, искрено ми е глупо ова...Ова е безвезе...Да збориме за правата на жените :pos: )

Нека си се држи до литература, филозофија, уметнички рецензии, бла, бла...Нема шо нос да пика онаму каде што баш и не е поткован (додуше, очигледно е финансиран од некое НГО или одредена партиска структура, ко Геровски и слични нему "интелектуалци" за да се потсмева на Македонија и да шири анти-македонска пропаганда)
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
708
Браво за неговиот памет. Б - Р - А - В - О...Ете.

Али тоа не го прави анти-македонско лигле кое баш и нема шо да каже на темата за која беше интервјуиран (репликите му беа: Васко, искрено ми е глупо ова...Ова е безвезе...Да збориме за правата на жените :pos: )

Нека си се држи до литература, филозофија, уметнички рецензии, бла, бла...Нема шо нос да пика онаму каде што баш и не е поткован (додуше, очигледно е финансиран од некое НГО или одредена партиска структура, ко Геровски и слични нему "интелектуалци" за да се потсмева на Македонија и да шири анти-македонска пропаганда)
..Gelevski ne e finansiran od nikoj i ne e voopsto anti makedonsko ligle....zosto da ne se mesa vo politikata....ti koj poveke sakas da ima vlijanie vo i politikata

Vlatko Gorcev ili Gelevski ? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom