СТОП ЗА ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ИМЕТО СО ГРЦИЈА

СТОП ЗА ПРЕГОВИРИТЕ СО ГРЦИЈА

  • Да се стопираат преговорите!

    Гласови: 273 83,2%
  • Преговорите мораат да продолжат

    Гласови: 55 16,8%

  • Вкупно гласачи
    328
Член од
23 февруари 2008
Мислења
869
Поени од реакции
477
1). Prvo treba da se napise nota i oficijalno pismo do generalniot sekretar na Obedinetite Nacii (Ban Ki-mun), do Sovetot sa bezbednost i do PGA.

Vo pismoto da se kazhe deka so poprechuvanjeto na vlezot vo NATO od strana na Grcija e povredena Vremenata spogodba od 1995 (clen 11), rezolucijata 845 na koja se osnova Vremenata spogodba, a preku toa i rezolucijata 817 so koja se preporacuva vlez na Republika Makedonija pod referencata, sto podocna predizvika pregovori okolu razlikite okolu imeto na Republika Makedonija.

2). Poradi toa Maledonija treba da izjavi deka nema osnov da se prodolzhat pregovorite i kako chlenka na ON, soglasno na International Covenant of Civil and Political Rights, na megjunarodnoto pravo, na megjnarodno humanitarno pravo, i na Povelbata na ON -- i shodno bara arbitraza za nepravda nanesena vo 1992 godina.

3). Konkretno, Makedonija bara Grcija da prestane so poprechuvanjeto na demokratizacija na regionot, da go otpovika aktot na agresija kon edna suverena drzhava. I na krajot, Makedonija bara od sega natamu da se upotrebuva ustavnoto ime za site potrebi vo ON, kako i vo site drugi megjunarodni, multilateralni i regionalni organizacii.

4). Bidejkji nema nadlezhen da arbitrira po sporot i okolu upotrebata na imeto, nitu spored pravilata i procedurite na ON, nitu spored "Provisional Rules of Procedure" na Sovetot na bezbednost, nitu spored Povelbata na ON, nitu spored megjunarodnite pakti, konvencii i deklaracii, a ni spored megjunarodnoto pravo -- Republika Makedonija mora da pobara ON da otpocne procedura so koja ke se upotrebuva ustavnoto ime, i pokraj otporot koj shto ke se pojavi od Grcija.

5. Isto taka nema potreba da se glasa vo Generalnata asembleja na ON bidejkji nikoj ne e nadlezhen da nalozhi kako edna suverena i megjunarodno priznata zemja kje se narekuva samata sebe si.

Ova pogore treba da se obznani i da se napravi, a nashite da ne spijat na ushi.

I da, od golema pomosh SEGA kje e Srgjan Kerim da se obrati vo ON so "Republika Makedonija", a ne nekoj negov zamenik koj kje ne oslovi so privremenata referenca!

http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=22436
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
da bi bile narod od 50 miliona bi bilo lesno no ne ima samo 10 vo cel svet a vo drzavcevo 1.9 traka da ako napraime nekoj ispad ke ne rusat o granati i raketi 3-4 dena samo slusam mlazni motori nad nasevo nebo pa otuka ne bi sakal sega tokmu sega konflikt so moknata gupstana odozdola ali mozda jas nema da sum ziv mozda ni mojot sin ni vnuk ama koga i da e nie ke se presmetame so gupcite i toa jako pa togas ke se vidi koj e koj i koj e stopan na svoeto ova go ostavam kako amanet do site vas za da im go ostavite na site vasi potomci
 
Член од
23 февруари 2008
Мислења
869
Поени од реакции
477
СТОП ЗА ПРЕГОВОРИТЕ во овој момент е најдобрата опција

Има 25 земји кои викаат Македонија ги исполни сите критериуми за во НАТО

И дека Македонија придонесува далеку појќе од Грција со воена сила

Имате најголем светски играч кој вели
Македонија исполни се, треба, и ќе биде членка на НАТО

Грција остане сама

Ја згази привремената спогодба

Зад нас ќе го имаме цел свет да ги стопираме преговорите

Б.Ц. и Грујо ветија нешто

Грција стави ВЕТО

Сега се гледаме во ООН

Време е за луѓе со муда
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
СТОП ЗА ПРЕГОВОРИТЕ во овој момент е најдобрата опција

Има 25 земји кои викаат Македонија ги исполни сите критериуми за во НАТО

И дека Македонија придонесува далеку појќе од Грција со воена сила

Имате најголем светски играч кој вели
Македонија исполни се, треба, и ќе биде членка на НАТО

Грција остане сама

Ја згази привремената спогодба

Зад нас ќе го имаме цел свет да ги стопираме преговорите

Б.Ц. и Грујо ветија нешто

Грција стави ВЕТО

Сега се гледаме во ООН

Време е за луѓе со муда

ne letaj u oblaci
Меркел - Саркози: Македонија има свое место во НАТО, но откако ќе биде решен спорот
четврток, 03 април 2008
Германскиот канцелар и францискиот претседател изразија разбирање за Грција во врска со спорот за името

Ангела Меркел и Никола Саркози во Букурешт истакнаа дека Македонија има свое место во НАТО, но откако ќе биде решен спорот за името.

- Македонците се добродојдени, но прво треба да биде решено прашањето- истакна Меркел.

- Ја разбиораме позицијата на нашите грчки пријатели за спорот за името на поранешната југословенска република Македонија- изјави Саркози.

Меркел и Саркози констатираа значителен напредок на самитот на НАТО за прашањето за Авганистан.
 

Ra

Член од
15 февруари 2008
Мислења
417
Поени од реакции
5
Персеј се слагам со тебе 100%
Токму така треба да се постапи, и се слагам дека нема цел на тие преговори...
И така никогаш нема да не примат во ЕУ и Нато како Македонија...
Затоа, заборави ги ЕУ и Нато, и во ОН, во одбрана на Македонија, името и идентитетот!
Поздрав до сите македонци!
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
ke se soglasite li drzavata da ni se vika SKOPJE???
jas nikogas a veruvam nitu vie nitu Gruevski.
a,Grcija go saka toa..... so regulirana upotreba na terminite makedonski, makedonija.
duri ida prifatime nekoe i me kako demokratska, (skopje).... tie nema da prifatat i ke nalozuvaat samite ime.
spored toa razgovorite se bescelni i treba da se prekinat. ako moze nekoj neka objasni zosto da pregovarame uste 5 godini koga nikogas ne ke mozeme da se dogovorime???
 

Ra

Член од
15 февруари 2008
Мислења
417
Поени од реакции
5
За да се создаде привид внатре во Македонија дека се работи над иднината на Македонија..
За да грчката влада има што да им понуди на своите домашни волчиња и дебилчиња..кога веќе не може да понуди економија..
За да се прават од светот, разни социоекономски експерименти..
Всушност, запад и особено Бугарија и Грција, купуваат време за да не распарчат, овој пат - дефинитивно..
Само, нашите политичари или ова не го гледаат, или не го разбирраат, или, играат поинакви улоги од оние, кои на населението му ги презентираат..
И сега, се разбира, целата енеригија ќе се посвети на исполнување на хировите на разни белосветски Ната и Еу и слични, за кои однапред знаеме дека НИКОГАШ таму нема да не примат...
А причината, поради која нема да не примат, ќе биде соопштена на денот на одбивањето, да кореспондра на дневната политика на силите..
Кој ова не го гледа, за мене е политички инфант...
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Iako ovde se sobirame samo nekolkumina na muabet...sepak mi e drago sto poleka posle tolku godini pocnuva da se svaka deka imeto Makedonija nikogas ne bilo problem...problem se MAKEDONCITE , drzavotvorniot narod vo Makedonija....
Uste pred mnoogu godini na VM napisav nesto kako: Makedonija, mojata dezela, sto bi rekol Ra od soncevite padini na Alpite,......sekogas ke si bide tamu kade sto ja stavil Gospod...problemot e sto ke bide naselena so fanatizirani kacaci ,frustrirani Srbi ,prevrtlivi Bugari i fasisoidni Grci......(ova po sekavanje :) ), a edna mala grupa luge koja ke ja tretiraat kako folkoren element na internet forumi i kafanski masi ke dokazuva koj se , koj bile i sto im napravile... :)
Se nadevam deka ima Gospod , a jas ne sum vo pravo......
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
21
Исто ти е...ако продолжат е само мачење за нас(тие шо предовараат). Нема што да се преговара веке....тоа е што е, се покажа дека кај што има сила нема правдина...суров е светот шо да праиш. Пешкирите нека си се радуваат на нивното вето, ние ке си го продолжиме животот исто како и до сега. Не ни треба НАТО, поважна ни е МАКЕДОНИЈА....
 
Член од
23 февруари 2008
Мислења
869
Поени од реакции
477
Дали треба да ги прекинеме преговорите за името со Грција ?

Да (1109)



Не (284)


Незнам (23)


www.kirilica.com.mk
 
Член од
23 февруари 2008
Мислења
869
Поени од реакции
477
[FONT=ARIAL,HELVETICA][SIZE=-1]Stop za razgovori za imeto [129 votes total][/SIZE][/FONT]

[FONT=ARIAL,HELVETICA][SIZE=-1]DA (115)[/SIZE][/FONT] [FONT=ARIAL,HELVETICA][SIZE=-1] 89%
[/SIZE][/FONT][FONT=ARIAL,HELVETICA][SIZE=-1]NE (14)[/SIZE][/FONT] [FONT=ARIAL,HELVETICA][SIZE=-1]11%[/SIZE][/FONT]


http://vote.sparklit.com/poll.spark/1069637
 
Член од
23 февруари 2008
Мислења
869
Поени од реакции
477
Лилјана Поповска

Да ја дадеме Грција на меѓународен суд

Само се понижуваме и се посипуваме со пепел, нанесувајќи си дополнителна штета, а полза од тоа нема да имаме ако гледаме дека грчката страна не сака до се дојде до решение - вели Поповска

www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=3581
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Jas se plasam, i mislam deka nasive debilni politicari i "eksperti" ke sednat na masa povtorno da pregovaraat so Grcite.
Koj misli deka nema da bide taka, eve neka poveli da me razubedi...a toa e od ednostavna pricina, nasite politicari nemaat MUDA, da napravat nesto takvo, i ke pravat onakak kako ke im kaze Fuere, i Milovanovikj.

A dodeka ova se slucuva kaj nas, Kostinica izjavi vo Srbija, EU ne e povazna od Kosovo!!!
Iako ne gi sakam Srbite mnogu...Sekoja mu cest, covekot ima svoj stav, i dignitet!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom