Бугарија ја избрка Македонија

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Македонските граѓани го гласаа во времето кога не беа свесни дека е бугарски тројански коњ. За среќа, се виде неговото вистинско лице.
Имаме ние вина дека вие не сте видели дека тоа бил булгарофил?
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
albanija bese megu prvite sto go priznaa makedonija i pokraj problemite so gi imal so grcija za albancite so ziveat tamu potoa mu go dozvolil i pristanisteto a mak kako ja vozrati??toa bese sram i zaguba za sama Mak. no ja popravi greskata u vreme
Pa ako zboruvame za Republika Kosova pa.... aj dosta so toa se znae veke..
Македонија возврати така што прифати 300 000 Косовари кои ги оптоварија до максимум сите капацитети на државата во ситуација кога ЕУ ги затвори границите.

Истите Косовари потоа и вратија на Македонија со бунтот во 2001.

Инаку Албанија не признава само како ФИРОМ така да тебе прв би требало тоа да те боли и да ти смета!

36 mnenija i ni edin nema elementarna gramotnost.Fakt!!!Problema si e vash uvazaemi.Vashata vlada go e podpisala dokumenta shto na vsichki megunarodni projavi shte se vodite kako FYROM,ne go e podpisala Bugarija.Aman ot nepismeni.
Ова не е точно! Не си добро информиран!

Нема никаков документ каде стои дека во сите меѓународни организации Македонија ќе настапи како бивша Југословенска Република Македонија а за ФИРОМ не може да стане ни збор!

И досега когато сите други ви наричаха ФИРОМ, а само Б'лгарија ви наричаше Македонија /например детската Евровизија/, какво говорихте - пак станалите банални глупости за Татарија, Чувашија и т.н. Значи ние ви наричахме както сакате, а вие използвахте всјакакви имена за Б'лгарија. Чета медиите ви, нјама да го отречеш, нели?!?!
И САД ви признаха под уставното име /ако не се л'жа/, но при международни пројави ви наричат ФИРОМ, нели? што не скокнете срешту американците, што не скокнете на с'рбите когато при международни пројави ви наричат така, а сега от един акт, правите истерии?
Јас мислев дека Блгарија и е многу поблиска на Македонија од сите останати држави! Дали сум бил во грешка?

Дали ќе се мерите со Србите и Грците?

Многу мал број луѓе ве нарекуваат со некакво друго име. Жално е да влечеш таков заклучок од неколку форуми и 2-3 весника кои можеби и на нас ни го перат мозокот.

Ова што се случило е доказ дека на вас Грција ви е помила од Македонија. Да ве чуе дедо ми во гроб ќе се преврти!

Читате ли го убаво материалот од "Вест" дека проблемот е дошел од Грција, а БГ само е МОРАЛО да ги почитува правилата на мегународните организации и изјави ? :toe:

Нека п'рво се чита, па тогаш да се коментира ! :smir:
Блгарија не мора ништо да почитува на нејзина територија посебно за пријателска и блиска земја како Македонија!

Нема документ каде стои дека во меѓународни организации не смее да се употребува уставното име.

Ова што се случило е жално и сигурно е предизвикано од поединци кои сакаат односите помеѓу двете земји да се влошат но на кого тоа најповеќе ќе му биде од полза?

Очекував барем еден да каже дека многу му е жал и дека не требало да се случи!
 
B

Borg_Drone

Гостин
Това дека некоj не е видел това дека е пробугарски настроен немаме вина ние,вие сте го избрали со ваши гласови.И ние ако знаехме дека Жан Виденов(1996-1997) ке сосипе и предаде БГ немаше да го направиме премиер,па стана и сега си понесуваме последиците от това кое не можехме да видиме во него.
Како немате вина, а Љубчо за чиви интереси работеше???
Кој му даваше команди тоа да го прави што мислиш ти???
Работата е тоа што преку него Бугарија си сакаше да ги спроведе плановите за бугаризирање на населението во Македонија..
Значи и Бугарија тука има удел.....
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Како немате вина, а Љубчо за чиви интереси работеше???
Кој му даваше команди тоа да го прави што мислиш ти???
Работата е тоа што преку него Бугарија си сакаше да ги спроведе плановите за бугаризирање на населението во Македонија..
Значи и Бугарија тука има удел.....
Можеш да го докажеш това,дека Бугариja му дамала команди?
Па ако е така,зашто собранието не го свали?Зашто немаше големи протести да го свалите и да си оди?Тако ние сваливме нашиот премиер во 1997 година.Зашто ние не го свалихте Георгиевски?
 
B

Borg_Drone

Гостин
Можеш да го докажеш това,дека Бугариja му дамала команди?
Па ако така,зашто собранието не го свали?Зашто немаше големи протести да го свалите и да си оди?
Повеќе од јасно е дека Бугарија му даваше команди.....

Сите работи што ги направи он ги направи за интересите на Маика Блгарија
Типичен пример ти е неговата нова книга за Гоце Делчев....оди види што има напишано....татар
А за протестите мислам дека ти кажав..
Народот не знаеше кој е и што е Љубчо во тоа време, наседна беше изманипулиран размисли малце....??
 
Член од
17 февруари 2008
Мислења
24
Поени од реакции
1
Koга читам спорови со Бугарите се газам во смеење,а исто така имам да кажам дека некој луѓе се преоптеретени со политика.Учам факултет во Бугарија и точно е дека се преоптеретени со тема Македонија,а тоа му е всадено на сите во главите не знам како ама нема Бугари со различно мислење за Македонија,многу се ретки али кога ми спомнат тема историја или политика јас му викам да не зборуваме на тие теми оти се знај дека со тие теми најмалку можиш да стигниш до кавга.Затоа имам една порака од Мсакедонец до сите Македонци и Бугари можат да бидат пријателски настроени ако ги избегаваат овие теми на историја и политика а за тоа дека сме биле браќа и други бабини деветини никогаш не било вистина а и е очигледно.Но можите да научите повеќе ако си разделувате корисни работи меѓу себе како на пример какви бизниси има во бг а ги нема во мк па да отвориш нешто или обратно,колку јаки женски има Бугарки кои многу помалку се занимаваат со пол. и ист. од машките итн.Не сум негативно настроен кон ниедна нација и сум немал проблеми дури и со Грци сум се сретнувал и му викам знајте јас од кај сум?Ми вика ти си од Македонија ние не сме вели националисти како некои други Грци сакаме да сме пријатели со сите.Ми стана чудно ама навистина беше така.Значи да дојдам до целта што сакам да ви ја кажам не е крив ниеден народ за неговото мислење,криви се политичарите што го натерале така да мисли,освен ако е доволно паметен да свати дека тоа не е така!!!За
жал сеуште во светот има многу глупи луѓе и како што му кажуваат така пренесуваат и се ствара грешно мислење оти се игра "РАСИПАН ТЕЛЕФОН".Поздрав до сите и бидете практични креативци!!!
 
B

Borg_Drone

Гостин
Повеке от jасно не е досаз.Зашто не го сваливте от собранието па или от протести пред владата?
Абе ти разбираш дека беше дволичен типот..
Дека не знаеа кој е на почетокот дека го изманипулира народот??????
Или тоа не ти влегува во главата???
 
B

Borg_Drone

Гостин
Koга читам спорови со Бугарите се газам во смеење,а исто така имам да кажам дека некој луѓе се преоптеретени со политика.Учам факултет во Бугарија и точно е дека се преоптеретени со тема Македонија,а тоа му е всадено на сите во главите !
'

Па тоа ти е перење од времето на Тодор Живков..
Инаку неможеш да бидеш креативен со луѓе кои имаат мислење за тебе дека си блгарин.....
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Абе ти разбираш дека беше дволичен типот..
Дека не знаеа кој е на почетокот дека го изманипулира народот??????
Или тоа не ти влегува во главата???
Ние немаме вина дека вие не сте могли да видите дека тоа е со две лица.Това си е вина на македонските грагани.И ние бехме така,па сме си виновни само ние дека се доверихме на нашиот 1997 година.
Това какви маже седат во владата е виновен народот.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Ние немаме вина дека вие не сте могли да видите дека тоа е со две лица.Това си е вина на македонските грагани.И ние бехме така,па сме си виновни само ние дека се доверихме на нашиот 1997 година.
Това какви маже седат во владата е виновен народот.

Најголем удел во тоа има Бугарија...она е крива...она сакаше да ја уништи Македонија заедно со соседите....
Значи командите одеа од таму.....они се обидуваа да ја лапнат државава преку него......

А за македонците добро е што подоцна сватија кој е Љубчо..
Бугарски пион..
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Најголем удел во тоа има Бугарија...она е крива...она сакаше да ја уништи Македонија заедно со соседите....
Значи командите одеа од таму.....они се обидуваа да ја лапнат државава преку него......

А за македонците добро е што подоцна сватија кој е Љубчо..
Бугарски пион..
Ако сакахме да ви уништи немаше да отбие поканата 1991 година да ви делиме со СР и ГР,немаше да ви помагаме во ембаргото,немаше да ви даваме 2001 година митралези,танкове,струja и така натаму.Сега се учекува спешен внос на струja пак от БГ во иднина за да не стане така да бидете без струja,заштото била изчерпала водните запаси от ВЕЦ-вете(па за да не ми речеш дека това е от икономски интереси,ке ти кажа дека и нашиот енергетски систем и на работ да падне и не ни е е да продаваме струja во тоja момент)
Па и да е поинтересно сега ке ти кажа дека вчера нашиот и вашиот премиер са си телефонирали и са обсадили проблемот со Косово и взможните ситуации во МК.
Еве сега ти казвам дека може и Груевски да получува пораки от Софиja (во крагот на шегата).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom