Новите предлози на Нимиц за името на Република Македонија

Кој предлог на Нимиц (од прифатливите) би го прифатиле?

  • Демократска Република Македонија

    Гласови: 113 29,0%
  • Независна Република Македонија

    Гласови: 173 44,5%
  • Ниту еден (образложете зошто)

    Гласови: 103 26,5%

  • Вкупно гласачи
    389

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.525
Поени од реакции
47.869
Тенк ју и фак ју нека одбијат сместа ова, не сум јас куров ојле дојле да давам да ме крстат мене Цигани кој ги ебе слободни се ке се видиме на Совет за безбедност.
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
62
Поени од реакции
0
Abe i Grcishtava vo Solun sakale da ja palat nasava ambasada, da ne e ova nekoja nova sportska disciplina?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Македонците треба да стават акцент на првата точка во која се вели дека Грција има два дела од историската Територијата на Македонија.
Најпрво треба да се запраша меѓународната светска јавност и медијаторите кога и како ги има добиено Грција двата дела на историска Македонија?Дали тие два дела ќе останат засекогаш Грчки и нели по логика на нештата,како и сите присвоени делови на некоја историска држава,еден убав ден имаат право да се одделат од Грција и да се состават во една единствена целина со мали отстапки од историската,која била чинам до 1913 еден единствен и неподелен дел под Турска окупација што траела 500 години.Значи сега кога навршуваат 100 години на Грчка окупација врз двата Македонски делови време е да се отвори еден договор во кој се вели дека доколку и по 100 години има само еден дел со име Македонија,земјите окупатори врз другите делови должни се да им дозволат на сите делови да се здружат и формираат една и единствена Македонија,без административни граници кој го делат Македонскиот народ.Чинам дека во оваа прилика Американците како да заборавија дека и Бугарија има во владеење уште еден дел од Македонија кому ќе треба според договорот од Букурешт да му дозволи да се обедини кон овие дискутабилни два Грчки и еден независен и демократски Македонски дел на историската Македонија.Можеби токму затоа Дора инсистира Македонците да ја заборават историјата,заборавајќи при тоа да си ги испере своите гаќи?
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.415
Поени од реакции
5.702
Katastrofalen predlog , zamislete sigurno i grcite ke se sprotistavat , mozebi za makedoncite ke bide prifatlivo Demokratska Republika Makedonija, no ne znaci deka grcite ke go prifatat ovoj predlog . Abe so samiot fakt sto se vika deka treba da se najde kompromis toa ukazuva deka nema da bide dobro.
 
Член од
23 јуни 2007
Мислења
134
Поени од реакции
8
леле ама оној бившион хероинаш јанко како ме нервира би го заклал...абе веќе трети ден јаде гомна како треба да се прифати промена на името и да се размислувало рационално а не емотивно....
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.027
Поени од реакции
622
Ова е еден од најлошите предлози за нас...
од сите 10 точки само 2 е тук так позитивно.другите ако длабоко се анализираат ке се дојди до заклучок дека сме во зијан и националните интереси ни се загрозени.Ова не смее да се прифати!
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
леле ама оној бившион хероинаш јанко како ме нервира би го заклал...абе веќе трети ден јаде гомна како треба да се прифати промена на името и да се размислувало рационално а не емотивно....
Можеби се гребе за Грчки пасош,како и Латас?
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Мене првата точка ептен ми е интересна. Дај само првата нека се прифати, за другите нека се преговаа...

Па да видиме после како што кажа абц, како Грчка има два дела, а Македонија само еден дел. Педерско делење на карти е тоа...едно тебе две на мене? Или нешто друго.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Мене првата точка ептен ми е интересна. Дај само првата нека се прифати, за другите нека се преговаа...

Па да видиме после како што кажа абц, како Грчка има два дела, а Македонија само еден дел. Педерско делење на карти е тоа...едно тебе две на мене? Или нешто друго.
Првата точка не смее да се прифати туку да се утврди со факти и документи од каде и од кога Грција располага со два дела на историска Македонија,при тоа да се побара документ со кој се гарантира вечна сопственост на Грција врз двата историски делови на Македонија и кој го гарантирал тоа,со потпис и датум на вечна гаранција.Доколку таа гаранција нема одреден датум тогаш безпредметно е да се усвојува таква точка на еден договор во кој се признава дека два дела на Македонија се Грчки.
 

Ra

Член од
15 февруари 2008
Мислења
417
Поени од реакции
5
Апсолутно треба да се отвори.
Тоа прашање требаше да се отвори уште во 1949.
Вистината и правдата се на наша страна, а Господ прави така да правдата победува.
Грците наскоро скапо ќе платат за илегалната окупација на Македонија, Тракија, Епирот и турските острови во Егејот, како и за нечовечкиот третман на не-грците во земјата.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
„такво малцинство по 1950 год. е сигурно дека не постои во нашата земја, затоа што граѓаните со словенска свест кои се бореа на страната на комунистите по крајот на Граѓанската војна заминаа“.

Доволно е да се запраша каде "заминаа" и зошто мораа односно кој ги присили да заминат таквите граѓани од своите родни огништа.Ако на тоа се одговори ќе се признае геноцидот врз Македонците од двата дела на Историска Македонија кој моментално се под окупација на Грција.Во контекст на тоа прашање треба да се додаде и тоа до кога Грците имаат право на двата историски делови од Македонија кога веќе не признаваат еден самостоен дел со целосни права за избор на сопствено име?
 
Член од
22 мај 2007
Мислења
558
Поени од реакции
4
Мислам дека стварно попуштивме многу, и ова е границата преку која не смее да се пројде.
Не треба да се плашиме за НАТО, бидејчи нашето име нигде не стои како критериум, плус никогаш се нема ставено вето на ниедна држава а имало несогласувања, како турција и кипар, затоа ова е само грчки притисок кој треба да го одбиеме, посебно анексите околу правото за македонија и македонското
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Уставно име Република Македонија.
Во билатерални средби со Грција да бидеме по новото име.
Во организациите сеа нека не викаат или по ново име или по уставно сеедно, во билатерални средби со други држави под уставно. Македонија сме ние, Македонски народ исто, и се со Македонија и сите продавки, наставки од Македонија се наши. Аеродромот да се смени од Александар Велики во Александар Македонски, ако одиме по точката не знам по кој ред е за Македонски и Македонија и за преименување - тогаш и грците пола и повеќе споменици да променат и провинции кои се викаат Македонија. сеа за сеа толку ....
 
Член од
22 мај 2007
Мислења
558
Поени од реакции
4
Мислам дека со последниов предлог каде се бара од нас да се откажеме од Македониа и македонското се отвара и тоа прашање
 

Kajgana Shop

На врв Bottom