Идеи за Македонија

Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Лугево се мрднаа од омраза и немање што да праат .Па одтаму и ВМРО почна да ги подсеќа на Бугарија.На што бугарско , на непризнавањето на нашиот јазик и на историјата ли? Пуч и граѓанска војна во МК , тоа нити било нити ке биде .
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Искрено да ти кажам...
ме боли курот мене за вмро.
Првата асоцијација ми е Бугарија кога ќе спомне некој вмро.

Ти кажав нешто и за рицинусот,а и онаа методата со закопување до гуша не е лоша.
Ај ти... грците знаеле што треба со такви неработници и зли јазици...:vozbud:
MENE PAK STOM SE SPOMNE SDSM ME ASOCIRA NA KOMUNIZAM I SRBOMANI.:vozbud::vozbud:MISLAM NADVOR DA SI ODAT OD MAKEDONIJA ETE IM JA SRBIJA DA GI OSTAVAT MAKEDONCITE NA MIR .:toe:AMAN KESE SPASIME LI NEKOGAS OD SRBOMANSTVOTO:(
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Na ovaa vlast nisto i fali naprotiv najdobra vlada do sega sto ja imala makedonija .61 pratenik nee mala rabota .vprocem imaa podrska od narodot.mislam sekoj koj sto ke se drzna daja rusi na vakov ili onakov nacin treba krivicno d aodgovara.mislam zevs ti si spremen za krivicna prijava zagovor protiv makedonija, rusenje na ustavniot poredok.:toe:
 
Член од
27 мај 2008
Мислења
1.025
Поени од реакции
41
Na ovaa vlast nisto i fali naprotiv najdobra vlada do sega sto ja imala makedonija .61 pratenik nee mala rabota .vprocem imaa podrska od narodot.mislam sekoj koj sto ke se drzna daja rusi na vakov ili onakov nacin treba krivicno d aodgovara.mislam zevs ti si spremen za krivicna prijava zagovor protiv makedonija, rusenje na ustavniot poredok.:toe:
нека донесат закон после ќе прајме муабет
бојкот на наредните избори? оти да не ...

крвична пријава ќе добијат сите кои работат против интересите на Македонија
ако народот ја земе власта во свои раце
а тоа не е возможно
кај да се свртиш кодош

идеи има многу
нема чоек шо ќе пресечи
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Македонија својата најдобра влада сеуште не ја видела,но ако трпеливи сме ние , белки ќе дочекаме да се куртулиме од овие недоветени народни водачи , и од вмро-вска и од сдсмо-вска провенинција.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
87
Поени од реакции
7
Мехлем с изтек'л срок
Калин Донков

На Балканите ништо не се случва за п'рви п'т, а онова, което се повтарја, невинаги се повтарја като фарс.
Сјакаш всјако поколение зад'лжително трјабва да плати цената на това местоположение
и прилежно да вземе своја изпит по недоброс'седство.
Сред нјакои околни обштества това е нешто като тест за благонадеждност.
Нај-често такива изблици изглеждат необјасними (особено когато не са предизвикани)
или, оште по-лошо - објасненијата в'змуштават.
Та по нашите места са необходими здрави нерви.
Днешната балканска криза се разрази и в земите на изток и на запад от Деве баир.
Непоносимијат с'рбеж, којто косовската независимост поражда у македонските ни с'седи,
челната атака на Атина за името на републиката и безсилието да се повлијае на изхода от това
задвижиха познатија механиз'м на Титовата политическа традиција -

при всјакакви неразрешими проблеми
да се т'рси изход в антиб'лгаризма


Тој е отдушник за всеки ропот, мехлем за рани и дори за с'рбежи като гореспоменатија.
Това в југославија е работело безотказно много десетилетија.

Но в Македонија може да се окаже мехлем с изтек'л срок.
Паниката и унижението са тв'рде силни този п'т, за да се потиснат само с бутане на паметничета
и размахване на "татарски" версии.
Само че безсилнијат гнјав е с'што гнјав и като так'в е нај-малкото уморителен - дори когато не е споделен.
Политиците тв'рдјат, че криза в отношенијата нјама.
Но без друго се задава криза на чувствата.

Има неприкрита кампанија за сбл'скване на две с'седни и неизменно доброжелателни обштности
и причината е прозрачна:
нјакој ден ште паднат границите в ЕС и с'вместнијат живот може да разпилее заблудите и манипулациите...
Ос'знаването на истината би било катастрофа за цјал пласт политици, властници, чиновници,
да не говорим за всјакакви дејатели, културтрегери и, разбира се, "историци".
От утре на границите просто нјама да може да се разчита,
все по-т'нка става и завесата от дезинформација и
откровено злонамерено с'чинителство


Остават нап'ните в противопоставјането между хората "отсам" и "оттат'к":
да стане то по в'зможност необратимо, пукнатините да се прев'рнат в пропаст, раздразненијата - в јарост.
С единствената цел да се гарантира оште живот на заблудата, в којато нјакои виждат залога на своето б'деште...

Истината за отб'лгарјаването на Македонија е непопулјарна у нас,
макар че тја е известна,
с'д'ржа се в историческите свидетелства
Колонизацијата на Повардарието е море от безправие и преследване, м'ченија,
инквизиција с откровени елементи на средновековие, убијства, поругаване на семејна чест и огниште...

Нали никој не с'ди днес б'лгаромохамеданите в Родопите, че дедите им са приели друга вјара?
Нали никој не опитва да прев'рти родовите им часовници нјаколко столетија назад?

Така и между двете световни војни едно население е отст'пило от својата националност,
както се предава религија - заштото там националността векове е била и религија.
И след конференцијата в јајце, к'дето му учредјават "нација", то, поробено, унизено и отвратено,
с облекчение приема македонската "идеја" като единствено в'зможен... изход.
И както в такива случаи става - нјама вр'штане назад.
Но "оттат'к" не са много сигурни в това. И все им се иска нешто ја да пламне, ја да избухне -
ако не буквално, то в с'рцата. И да изпепели това, което тјах лично ги тревожи, с'н не им дава...
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
87
Поени од реакции
7
"Надали Балканскија полуостров можеше да св'рши по-голјама дивотија за началото на века.

В'в време, в което всички се обединјават, с'бират, сплотјават и с'единјават, т.е всички са на коне, ние сме на кобила.

Ние, заштото от Тракија до двореца на граф Дракула и от Черно море до Далмација сме все едни и с'шти.

Когато над целија континент има едно знаме – синьо с ж'лти звездички, тук взе, че от ништото излезе ново знаме.

Надјавах се, че териториалните спорове в Европа да са погребани с краха на Третија рајх,
че сме се изморили от разделенија и е време да се обединим.

Очевидно не така мислјат на 200 километра на запад от нас.
С'гласна с'м, че сигурно всеки косовар си има своето собствено виждане по в'проса,
знам за издевателствата на Милошевич, знам за разделјането с пергел на картата на Балканите
след краја на руско-турската војна,
след краја на п'рвата, на втората световна, при идването на комунизма,
при падането на комунизма...

Балканите обаче така и не си дадоха сметка, че проблемите ни идват отв'н,
а не от комшијата албанец, косовар, с'рбин или рум'нец.

Всички „междус'јузнически“ спорове са родени от в'ншната намеса на нјакој мосју, с'р или хер.

И вместо тук да си отворим очите и да се стегнем, превр'штајки Балканите в прекрасно мјасто за живеене,
ние се поддаваме на провокации, на изкуствени разделенија, нарочваме си враг –
този, којто е нај-близо, заштото е нај-лесно, и започваме да п'лним балканските си души с омраза.

А за това, че можем да мразим, мај нјама две мненија.

Ето, от днес си имаме оште една причина да се мразим помежду си. Половината полуостров призна Косово,
без да си дава сметка, че с'штото може да се случи на територијата на којато и да е от д'ржавите в рајона,
С'рбија реагира остро, затварја консулства и почва да прави проверки по границите на с'штите хора,
с които до вчера си казваше „здрасти, комшу“.

Зашто? Заштото не сме се преболедували раните, нанесени ни от други. Заштото и 70 години по-к'сно
(или п'к 1 000 в нашија случај)
след втората ракија има „Б'лгарија на три морета“, „Косово за косоварите“, „Косово е С'рбија“,
„Кип'р е гр'цки“ и омразата извира.

Омраза, породена от безсилието ни преди сто години, когато други са решавали с'дбата ни.

Сто години не бјаха достат'чни, за да си дадем сметка, че ние и единствено ние
трјабва да решаваме кое е добре за нас,
без да се с'образјаваме с Големите на запад, с Големија на изток,
с ... с всички останали, но не и с нас самите.

Сега отново дејстваме по нечија чужда свирка, вместо да седнем на една маса, да пием по две ракии,
да изјадем по една шопска салата и докато кјуфтетата се пекат, да си стиснем р'цете.

Заштото Ерделези ја пејат всички."
 
N

n/a

Гостин
"Надали Балканскија полуостров можеше да св'рши по-голјама дивотија за началото на века.

В'в време, в което всички се обединјават, с'бират, сплотјават и с'единјават, т.е всички са на коне, ние сме на кобила.

Ние, заштото от Тракија до двореца на граф Дракула и от Черно море до Далмација сме все едни и с'шти.

Когато над целија континент има едно знаме – синьо с ж'лти звездички, тук взе, че от ништото излезе ново знаме.

Надјавах се, че териториалните спорове в Европа да са погребани с краха на Третија рајх,
че сме се изморили от разделенија и е време да се обединим.

Очевидно не така мислјат на 200 километра на запад от нас.
С'гласна с'м, че сигурно всеки косовар си има своето собствено виждане по в'проса,
знам за издевателствата на Милошевич, знам за разделјането с пергел на картата на Балканите
след краја на руско-турската војна,
след краја на п'рвата, на втората световна, при идването на комунизма,
при падането на комунизма...

Балканите обаче така и не си дадоха сметка, че проблемите ни идват отв'н,
а не от комшијата албанец, косовар, с'рбин или рум'нец.

Всички „междус'јузнически“ спорове са родени от в'ншната намеса на нјакој мосју, с'р или хер.

И вместо тук да си отворим очите и да се стегнем, превр'штајки Балканите в прекрасно мјасто за живеене,
ние се поддаваме на провокации, на изкуствени разделенија, нарочваме си враг –
този, којто е нај-близо, заштото е нај-лесно, и започваме да п'лним балканските си души с омраза.

А за това, че можем да мразим, мај нјама две мненија.

Ето, от днес си имаме оште една причина да се мразим помежду си. Половината полуостров призна Косово,
без да си дава сметка, че с'штото може да се случи на територијата на којато и да е от д'ржавите в рајона,
С'рбија реагира остро, затварја консулства и почва да прави проверки по границите на с'штите хора,
с които до вчера си казваше „здрасти, комшу“.

Зашто? Заштото не сме се преболедували раните, нанесени ни от други. Заштото и 70 години по-к'сно
(или п'к 1 000 в нашија случај)
след втората ракија има „Б'лгарија на три морета“, „Косово за косоварите“, „Косово е С'рбија“,
„Кип'р е гр'цки“ и омразата извира.

Омраза, породена от безсилието ни преди сто години, когато други са решавали с'дбата ни.

Сто години не бјаха достат'чни, за да си дадем сметка, че ние и единствено ние
трјабва да решаваме кое е добре за нас,
без да се с'образјаваме с Големите на запад, с Големија на изток,
с ... с всички останали, но не и с нас самите.

Сега отново дејстваме по нечија чужда свирка, вместо да седнем на една маса, да пием по две ракии,
да изјадем по една шопска салата и докато кјуфтетата се пекат, да си стиснем р'цете.

Заштото Ерделези ја пејат всички."
Знаеш како...
:toe:
не може да правиш бељи,да учествуваш директно или посредно во нанесување на штета и во исто време после тоа да чекаш прочка и да ти заборават што си направил.
Дури и самата помисла за таква разврска е нелогична и погрешна.
Затоа што нема да ти простат.
И те мразат.

Соодветно,после согледувањето на вистината и дадената ситуација во која што живеам,јас знам дека `збратимувањето` и `обеденувањето` е неможно.
Од само една причина,тие два збора за мене и за некој бугарин (како пример само),не значат исто.
Соодветно на горенаведениве тврдења пак, секоја насмевка која што сум ја упатил на бугарин е нечесна и крвава.
Крвта му ја сакам...
и имам наглост и сила тоа и директно да го кажам.
Те нејќум... и тоа ти е.

Јас незнам колку долго и колку мачно ќе биде повлекувањето преку албанските планини овој пат...
ама знам дека `мртвите` мора да направат пробив и мора да победат.
Не е прашање дали... прашањето е кога.

И знам дека сум дел од нив.
Од `мртвите`.
Нека ни е честито.
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
997
Поени од реакции
22
Абе тоа србежа ептен е изкукал.Живи мртви :toe:Не се гледа каков мочко е:helou: Кога реално е никој барем како секое србе го докарва на зборове:helou:
 
N

n/a

Гостин
Абе тоа србежа ептен е изкукал.Живи мртви :toe:Не се гледа каков мочко е:helou: Кога реално е никој барем како секое србе го докарва на зборове:helou:
Доообро.... :helou:
само што тоа твоето `србе` многу веројатно може да те купи со се партали...
и у исто време може да те истресе од нив кога ќе му текне.
:toe:
И меѓудругото... може да се кладам дека тебе лично те знам.
Само што ти... никогаш нема да собереш храброст у живо да ми се претставиш и да кажеш:
Здрасти... аз сам Топорчо от Каигана.
 

MkDon

Valencianista
Член од
22 септември 2008
Мислења
1.580
Поени од реакции
3.007
ПРЕКРАСНА идеа за Македонија:
-Да се испотепаат Србин и Бугарин...
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
997
Поени од реакции
22
Доообро.... :helou:
само што тоа твоето `србе` многу веројатно може да те купи со се партали...
и у исто време може да те истресе од нив кога ќе му текне.
:toe:
И меѓудругото... може да се кладам дека тебе лично те знам.
Само што ти... никогаш нема да собереш храброст у живо да ми се претставиш и да кажеш:
Здрасти... аз сам Топорчо от Каигана.

Мочко
Ете ме мене
Ми го имаш вече адреса
Чакам те
Твои координати ште ми дадеш ли?

Ве знам вас српските пички.1000 збора а всушност сте си само пички.Ај досаден ми стана вече.:helou:
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
997
Поени од реакции
22
Ми го имаш вече адреса
Чакам те
Твои координати ште ми дадеш ли?
 
N

n/a

Гостин
Ми го имаш вече адреса
Чакам те
Твои координати ште ми дадеш ли?
НЕ.
Пошто си многу силен,јас ќе дојдам по тебе.
И ќе добиеш `следување` у сред Пловдив.

А ти како силен момак...
мисли си кога ќе биде тоа. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom