Навивачки групи во Македонија!

Статус
Затворена за нови мислења.

Ивица ЈМК

Forza Juve Per Sempre!!!!
Член од
28 март 2010
Мислења
1.399
Поени од реакции
270
Тетекс-Вардар 1:1
Толку за она што се случуваше на терен, а од "западна" страна гледано:
Денес по којзнае кој пат ја видовме вистинската слика за македонскиот фудбал односно за луѓето инволвирани во истиот, почнувајќи од управите на Вардар, Тетекс, ФФМ но и некои други поголеми играчи...
Катастрофалната координација од управата на ФК Вардар која по се изгледа нема никаков респект ниту кон нас ниту кон се она што значи Вардар, не беа во состојба "предходно платен" автобус да го обезбедат на железничка, па така луѓе за 3 автобуси се собравме во 2. Ова е последен пат, неизбежен е состанок со нив и решавање на "недоразбирањата"
Тргнавме но не помина ниту половина час и следи уште едно изненадување. На патарината Желино огромен полициски кордон, но изненадувањето не беа тие туку човекот, извесен г-дин Љупчо од управата на ФК Тетекс кој ги придружуваше. Таму ни беше кажано дека ќе ни биде дозволено автобусите да продолжат кога ќе купиме карти од извесниот г-дин Љупчо. Човекот не поседуваше никаква легитимација дека е легитимен преставник на ФК Тетекс, картите што ги продаваше по 100 ден не беа со печат од ФК Тетекс но и не даваше фискални сметки за продадениот производ.
Актот на купопродажба е снимен пред комесарот за безбедност на ФФМ, заменикот во СВР Тетово, 10-тина полициски офицери и подофицери и уште 30-тина униформирани полицајци, на ред е УЈП...
На патарината Желино бевме задржани повеќе од еден час! Како што е познато Желино и околните блиски населени места се со 100% албанско население! Дали некој од "поголемите" играчи во државава посакуваше меѓуетнички инцидент од пошироки размери во кој повторно ќе требаше да бидат обвинети Комити??? За жал уверени сме дека е така, бидејќи местото каде бевме запрени и задржани беше идеално за тоа. Дали имаше спремно за изјави "невини" албанци, жени и деца и по некој албански политичар кој случајно брзо би се нашол на местото?? одговорот нема да го дознаеме...Групата Комити беа присебни и покрај провокациите за истото да се случи, сепак ги разочаравме мрачните сценаристи и денот помина без никаков инцидент, напротив денот помина во фестивалска атмосфера. Војводи и Комити беа одлични со оглед на местата на табелата кои ги завземаат нивните омилени тимови, се навиваше заедничко, се навиваше за двата тима, за Македонија...
За жал и покрај најавата дека братските навивачки групи Војводи и Комити се органзираат заеднички да отидат на стадион од пред "Бубамара", за истото бевме спречени со образложение дека натпреварот бил прогласен од највисок ризик...
На кого во Македонија му смета фестивалот што се случи денес???
Кој го убива фудбалот во Македонија???
Кој(и) во Македонија посакува(ат) меѓуетничка тензија???
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.705
Поени од реакции
71.119
Незнам колку сте слушнале за Багабонти, но дечкиве ме фасцинираат со својата верност кон ФК Рудар, особено што тимот се натпреварува во третата лига. Доаѓаат од малиот Пробиштип, нивниот број е меѓу 20 и 30, но нивната верност е преголема. Браво :)
Во Македонска Каменица во дуелот со Саса:


Рудар-Мак Млин:


Младост Оризари-Рудар:


Рудар-Василево


Овче Поле-Рудар


Рудар-Брегалница Делчево


Плачковица-Рудар


Рудар-Слога Вииница


Евe од оваа полусезона :)
 

Тетекс фан ^

100% МАКЕДОНЕЦ
Член од
24 јануари 2009
Мислења
2.394
Поени од реакции
881
Незнам колку сте слушнале за Багабонти, но дечкиве ме фасцинираат со својата верност кон ФК Рудар, особено што тимот се натпреварува во третата лига. Доаѓаат од малиот Пробиштип, нивниот број е меѓу 20 и 30, но нивната верност е преголема. Браво :)
Во Македонска Каменица во дуелот со Саса:

Браво за нив полусезонава мислим све гостуањата ги напраеја и тоа све на нивни трошок па макар биле и по 20 душе:toe: Чкембариве слободно може да уча од нив
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.705
Поени од реакции
71.119
Браво за нив полусезонава мислим све гостуањата ги напраеја и тоа све на нивни трошок па макар биле и по 20 душе:toe: Чкембариве слободно може да уча од нив
Ме мрзи денес да ги ставам сликите од првата полусезона (ги има премногу:)), ај ќе ги ставам деновиве. Иначе имаат присуство на највеќе гостински мечеви од сите македонски групи годинава :)
 

Buji Buton

Manijak :P
Член од
4 мај 2010
Мислења
929
Поени од реакции
228
Браво за нив полусезонава мислим све гостуањата ги напраеја и тоа све на нивни трошок па макар биле и по 20 душе:toe: Чкембариве слободно може да уча од нив

А да те прашам вие кај имате гостувано освен скопје???????
незнам зашто зборуваш против чкембари кога тие за вас се измислени :smir:или сакаше да кажиш дека багабонти се подобри од вас ама ти беше срам :pos2::pos2::pos2::kesa:
 
Член од
21 април 2010
Мислења
165
Поени од реакции
16
ЗАШТО, ЗАШТО, ЗАШТО?!

Четврток, 06 Мај 2010 12:51 Pozdrav do brakata Kumani od Ajduci !!!

Овој што се дешава овуј сезону према нашу групу од страну на полицију е тешко сватљиво. После стално повикување на информативни разговори и поднасање на непотребни пријаве, ичера дојде до врхунац на све. Пред поваѓање за Струмицу инспектори од кумановску полицију телефонски разговарасва с’с наши претставници, инсистирасва на детаљни информацие у врску с’с овој гостовање. После неколко минута од поваѓање беше ни кажано да се вратимо, на захтев на Струмичку полицију. Ми тој не га прифатисмо и продужисмо га пут. После тој следесва телефонски повици од Струмичку полицију на неколко минута с’с барање да се вратимо назад, зашто нема да ни бидне дозволено присуство на утакмицу. Најкултурно ги објаснимо дека прифаќамо да не присуствуемо на утакмицу само да ни дозволив да дојдемо у Струмицу да се видимо с’с наши браќа "Ајдуци" да испиемо кафе, сок или пиво свеедно. На полицију оштар одговор беше според закон за спречување на насилство на спортски терени наредуемо ви да се вратите, а тој што га кажуете нас не не интересира! Неколко километра пред Радовиш не пречека кордон на полицију, беше ни забрането да искочимо од автобус и на шофера му наредисва да се врати назад уз њину пратњу следеќи 6,7 км. У автобус настана голем метеж помеѓу навивачи (кои пред тој с’с никакв гест не предизвикасва да биднев вратени) сакасва да га нападнев шофера, инсистирасва да застане за да се пресметав с’с полицију. По повлечување на полицију и враќање на њини почетни позицие шофер беше натеран да застане и 20-25 најекстремни продужива га пут према Радовиш пешки. Меѓу време им беше јавено на “Ајдуци’’ што се дешава. Они пратисва комбе да ги собере људи што га напуштива автобус. Благорадение на овј гест на наши браќа, тај група неприметно успеа да га пројде кордон с’с исто комбе кое 5 минута пред тој ги пројде празно, а враќа се пуно. Много од наши људи бесва легнати на под на комбе док га проваѓасва кордон. Иако у салу не е смејало да се улегне цело време се е навивало пред салу опкружени од јаки полициски силе. У овј случај се покажа кои су прави пријатељи и другари, кои се познавав у невоље. Тој су наши браќа “Ајдуци’’ и огромна захвалност до њима за пружену помош. Сакамо да истакнемо дека с'с овија поступци полиција не допринаса за смирување на стање, напротив допринаса за револт и омразу према њима. Едноставно овј пут не е имало причина за никакву реакцију, зашто не е направен никакав проблем. Навивачи у следеќи прилике нема да га најавуев свое гостовање, ќе идев по споредни путеви и приватни возила и ќе се наруши соработка и успешна контрола на поединци кои имав намеру да предизвикав инциденти, што у некоју прилику ќе доведе до несакани ситуацие, кои не одговарав на никога. У туј ситуацију ќе се јавив социолози, психолози и разни квази стручњаци с'с свои савети и повици за затвор за навивачи, за ригорозни казне и слично. Куде су с’га тија на време да предупредив на работе кои се дешавав, а у никој случај не су криви навивачи.
 
Z

ziko bt

Гостин
Браво за нив полусезонава мислим све гостуањата ги напраеја и тоа све на нивни трошок па макар биле и по 20 душе:toe: Чкембариве слободно може да уча од нив
а ти да почниш помалце да пушиш не би било лошо бот еден од септември почнаја да навиват ко господ за мадиња да го фатија
 
Член од
8 април 2007
Мислења
16.034
Поени од реакции
9.126
а ти да почниш помалце да пушиш не би било лошо бот еден од септември почнаја да навиват ко господ за мадиња да го фатија
:tv:
Искрено греота за пелистер, ама баш би сакал да ве видим у втора лига. Греота, живите на стара слава. Зошто бре не сте реални??? Зошто не сфаќате дека секоја група си има свои падови, менување на генерации и незнам што. Војводи беа у тешка ситуација до пред 3-4 години, немаше никаква организација. Ама од тогаш па наваму сме далеку подобри од вас, е сега знам дека на вас ви е тешко да признаете, ама тоа е тоа. И доста зборите дека Војводи се вратија на трибина од кога дојде Брацо во Тетекс, зошто стварно сте смешни. Брацо дојде во Тетекс пред 2 сезони, така да само лаете за џабе. Дали 30, дали 50, дали 100 души нас не имаше и во втора лига. За во прва несакам да зборим, едноставно се знае дека 2 групи се активни моментално. А вие кај сте бре? Па освен против Вардар и Победа ве нема нигде, и уште се палаете овде. Ама ај, живите си у 90-те године, очигледно така ви е подобро. Поздрав :smir:
 
Z

ziko bt

Гостин
:tv:
Искрено греота за пелистер, ама баш би сакал да ве видим у втора лига. Греота, живите на стара слава. Зошто бре не сте реални??? Зошто не сфаќате дека секоја група си има свои падови, менување на генерации и незнам што. Војводи беа у тешка ситуација до пред 3-4 години, немаше никаква организација. Ама од тогаш па наваму сме далеку подобри од вас, е сега знам дека на вас ви е тешко да признаете, ама тоа е тоа. И доста зборите дека Војводи се вратија на трибина од кога дојде Брацо во Тетекс, зошто стварно сте смешни. Брацо дојде во Тетекс пред 2 сезони, така да само лаете за џабе. Дали 30, дали 50, дали 100 души нас не имаше и во втора лига. За во прва несакам да зборим, едноставно се знае дека 2 групи се активни моментално. А вие кај сте бре? Па освен против Вардар и Победа ве нема нигде, и уште се палаете овде. Ама ај, живите си у 90-те године, очигледно така ви е подобро. Поздрав :smir:
можи живјме на стара слава ама и во сегашноста сме многу пред вас нема шо да се дискутира фактите сами говорат
 
Z

ziko bt

Гостин
Кои факти, наброј ги.
побројни(не ми почнувај со лајната 20 илјади сте биле оти ако се гледа од тој аспект вашите топли брака треба да се побројни од торцида),поке песни имаме(па и то преку ако се пола крадени важно имаме наспроти вас),околу гостувањата работата кај двете групи е ако има превоз се оди ама пак ве везиме(немој да ми почниш фудбал само бројме колку шо имаше финансии се појде на 4-5гостувања ракомет) и ко за крај имаш јутуб провери си сам:pipi:
 

Тетекс фан ^

100% МАКЕДОНЕЦ
Член од
24 јануари 2009
Мислења
2.394
Поени од реакции
881
побројни(не ми почнувај со лајната 20 илјади сте биле оти ако се гледа од тој аспект вашите топли брака треба да се побројни од торцида),поке песни имаме(па и то преку ако се пола крадени важно имаме наспроти вас),околу гостувањата работата кај двете групи е ако има превоз се оди ама пак ве везиме(немој да ми почниш фудбал само бројме колку шо имаше финансии се појде на 4-5гостувања ракомет) и ко за крај имаш јутуб провери си сам:pipi:

Покажи ми слика од некоја утакмица годинава освен со Вардар дома и со Победа кога бевте преку сила 200 душе?? ајде со факти одговарај, значи за во моментов збори не ми отварај историја заш тоа било и прошло више
 
Член од
8 април 2007
Мислења
16.034
Поени од реакции
9.126
побројни(не ми почнувај со лајната 20 илјади сте биле оти ако се гледа од тој аспект вашите топли брака треба да се побројни од торцида),поке песни имаме(па и то преку ако се пола крадени важно имаме наспроти вас),околу гостувањата работата кај двете групи е ако има превоз се оди ама пак ве везиме(немој да ми почниш фудбал само бројме колку шо имаше финансии се појде на 4-5гостувања ракомет) и ко за крај имаш јутуб провери си сам:pipi:
Добар си, да не речем супер. И еве ќе ти речем, чим више зборимо на памет и без факти, ние сме 100.000, толку сме на секоја утакмица...:tapp: Незнам што сакаш да докажеш? Изјасни се добро? Дека сте подобри од нас последниве години или што, стварно не те разбирам. Кажуваш побројни сте, дај ми докази од последниве години да видиме колку сте бројни. Не викам не, цела Битола сте Македонци, ама кажи колку идете на секоја уакмица, само така можеш да ми докажеш, а не со слики од пред 10 години и со бош муабети.
Пелистер беше меѓу првите, вас ве имаше многу, точно е тоа...туку колку ве има послениве години кога пелистер се бореше за опстанок, дали ве имаше 50 души на трибина. Еве сега пелистер пак малку се дигна, па ви се качи бројката на 100...супер сте ;)


И ако не ми дадеш факти, слики, видеа од јутуб од годинава, не се мучи да ми реплицираш, не ти враќам више.
 
Z

ziko bt

Гостин
Покажи ми слика од некоја утакмица годинава освен со Вардар дома и со Победа кога бевте преку сила 200 душе?? ајде со факти одговарај, значи за во моментов збори не ми отварај историја заш тоа било и прошло више
не е само една утакмица а и сеа со твојо другар ке ви докажам дека сме далеку пред вас значи од Чкембари годинава слики

Добар си, да не речем супер. И еве ќе ти речем, чим више зборимо на памет и без факти, ние сме 100.000, толку сме на секоја утакмица...:tapp: Незнам што сакаш да докажеш? Изјасни се добро? Дека сте подобри од нас последниве години или што, стварно не те разбирам. Кажуваш побројни сте, дај ми докази од последниве години да видиме колку сте бројни. Не викам не, цела Битола сте Македонци, ама кажи колку идете на секоја уакмица, само така можеш да ми докажеш, а не со слики од пред 10 години и со бош муабети.
Пелистер беше меѓу првите, вас ве имаше многу, точно е тоа...туку колку ве има послениве години кога пелистер се бореше за опстанок, дали ве имаше 50 души на трибина. Еве сега пелистер пак малку се дигна, па ви се качи бројката на 100...супер сте ;)


И ако не ми дадеш факти, слики, видеа од јутуб од годинава, не се мучи да ми реплицираш, не ти враќам више.
шосторе офаај алоо вие стално велите 20иљади сме во Тетово и дека стално на то се вадите ако има слабо луге на уткмица ако не свати значи не вреди да дискутирам ко и сами то го имате пишано
со Слога

со ренова

со Победа првата





со Тиквеш

со Металург

со Романците

со вардар


молиме извајми слики каде шо сте поке..нема???џабе се бламираш дете Чкембари се поим за вас да не сакаш уште од ова сезона?

Чкембари не се ништо посебно ама греота е со вас да се споредват за то УЧЕТЕ од постарите :wink:
 

Тетекс фан ^

100% МАКЕДОНЕЦ
Член од
24 јануари 2009
Мислења
2.394
Поени од реакции
881
Со Слога 100-150, со Ренова 100-150 само со Победа сте 200+ само за утакмицеве против Вардар(ракомет и фудбал) и Романциве можем да ви кажем браво другото сте пропаст!!
Еве ти само од оваа полусезона
Двете со Ренова


Со Скопје дома

Со вас

Со Вардар

Да не ти ставам од гостувањата у Турново, у Скопје со Работнички и Скопје... си ги видел...
И од прва полусезона со Ѓорче, Вардар, Победа, Работнички, Металург....
А да и еве од сала Доволно???
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom