Дали казната е одмазда?

Дали казната е одмазда?


  • Вкупно гласачи
    55

Cool

Untouchable
Член од
21 февруари 2006
Мислења
467
Поени од реакции
9
Казната во никој случај не треба да се сфати како одмазда! Казната е само показен чекор на грешката што е направена. Се казнуваат луѓе поради грешки за да не бидат повторени!
 

5ko

Член од
20 октомври 2007
Мислења
122
Поени од реакции
3
Казната е воспитно поправна мерка која некогаш погрешно се сваќа како одмазда.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.406
Поени од реакции
544
Ја мислам дека не е одмазда, него убаво викате, луѓето ја сфаќаат како одмазда, па затоа и се уверени дека тоа е одмазда.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Епа ај да видиме преку примери:
Кога полицаец што претходно не те познавал те носи у затвор тоа не е дека ти се одмаздува туку те казнува затоа што така налагаат законите.
Кога родител те казнува тоа значи дека од една страна, ти се одмаздува што не си го послушал, а од друга страна сака да ти покаже дека е принципиелен и се води по тоа дека казната е добар начин да научиш што не треба да правиш.
Кога другар/ка те игнорира те казнува и така ти се одмаздува.

Мислам дека во повеќето случаи, да, е одмазда. Не е одмазда само кога личноста која те казнува не е засегната од твоето `казниво` дело, на пример ете полицаецот од примерот.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Преку примери ништо нема да заклучиме,
постојат примери кај кои казната е одмазна,и постојат примери кај кој не е...
А постојат и такви случаеви кога за ист пример, некои мислат дека во тој случај казната е одмазна, а некои мислат дека не е...
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Преку примери ништо нема да заклучиме,
постојат примери кај кои казната е одмазна,и постојат примери кај кој не е...
Јас заклучив дека зависи од личноста која казнува и дека е казна во повеќето случаи.
А постојат и такви случаеви кога за ист пример, некои мислат дека во тој случај казната е одмазна, а некои мислат дека не е...
Најдобро си знае оној што казнува.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Јас заклучив дека зависи од личноста која казнува и дека е казна во повеќето случаи.
Јас заклучив дека тоа дали казната е одмазда, или не, зависи се`.
Но, секогаш казната може да се гледа како одмазда, и одмаздата како казна.
Најдобро си знае оној што казнува.
Да, во право си.
Но уште подобро од него, знае оној што е казнет.
 
Член од
25 март 2008
Мислења
3
Поени од реакции
0
Епа јас мислам дека казната и одмаздата се едно исто ... па понекогаш кога некој ќе ме повреди можам да ре4ам : Ќе му се одмаздам или па ќе си а добие он казната ... а не верувам дека казната е воспитна мерка зошто на пример кога родителите нас не воспитуваат и казнуваат за лошите дела, тие о4екуваат да се поправиме, а всушност дадената казна ќе биде при4ината за наредно лошо дело ... за инат ... некогаш е подобро сами да се у4име од сопствените грешки ... (според мене) :)
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Не ја сфаќам темава..
Казни има и у школо.. Си се казнуваш сам не те казнува друг
Казни од родител.. Пак сам си си ги залужил а не друг
Казни од страна на суд, полиција или како и да е.. Си направил нешто и си си заслужил
и милион други видови на казни има, од другар, за некои од Господ, од партнер и тн и тн.. Објасни?
Или само ја не сфаќам или е таква темата.. Трето нема :toe:
 
Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.768
Поени од реакции
31
Дали казната е одмазда? Општо е ова....Има казна кога мајка и татко казнуваат дете...Кога престапник ке направи злодело па ке биде казнет...ама има казна кога некој ке ти згазне на жуљ и ке те повреди душевно па сакаш на секој начин да се одмаздиш...е тука можам да зборам за одмазди...Но нај голема казна за таа мала душа што ми згрешила ке биде игнор за сва времена:smir:
 

shadows & smile

just a lost boy
Член од
10 февруари 2008
Мислења
291
Поени од реакции
7
Зависи каква е казната...Од многу фактори спрема ситуацијата зависи дали може да се оцени како воспитна мерка или пак одмазда.Се зависи одтебе...од тоа како ја гледаш ситуацијата во моментот или пак одкако ке размислиш убаво.Бидејќи за секоја извршена казна постои и можност за повратен ефект(пр.некој ти украл нешто...ти го кршиш од ќотек,но од негова гледана страна тој мисли дека си претерал и сега тој тебе те мерка што да ти врати,како да се одмазди)!!!И...?Секогаш зависи одтебе...Гледај ги подлабоко работите и ке сфатиш дека секоја казна е одмазда на некој начин,но не го тврдам тоа само го наведувам како мое размислување.Има и примери кога родителите си ги казнуваат децата...што мислите бе несакаат они пдсвесно одмазда за некоја ваша грешка.Немој да не се сфатиме тие тоа го прават подсвесно и си се правдаат на основата,за нивно добро е...ма немој!Ако сакаш да воспиташ правилно човек направи го тоа на човечки начин со финти од типот на детската игра...Секогаш постојат други начини различни од насилството и психичкото малтретирање!Секогаш е до психата на луѓето кои се во ситуацијата...Зависи од се...:smir:
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Не ја сфаќам темава..
Казни има и у школо.. Си се казнуваш сам не те казнува друг
Казни од родител.. Пак сам си си ги залужил а не друг
Казни од страна на суд, полиција или како и да е.. Си направил нешто и си си заслужил
и милион други видови на казни има, од другар, за некои од Господ, од партнер и тн и тн.. Објасни?
Или само ја не сфаќам или е таква темата.. Трето нема :toe:
Се мисли на тоа дека казната може да биде и корисна, на пример како воспитна мерка, а одмаздата, прво никогаш не е корисна, второ е таква да зависи од оној што ти ја наметнува, некој може да ти се одмазди за нешто сосема трето што нема врска со она за кое БИ ТРЕБАЛО да бидеш казнет. Одмаздата е посубјективна, па со тоа и поопасна.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Зашто би била одмазда...Некој луѓе мислат дека така ќе решат некој проблем...најчесто со казнување на својте деца,ама тоа според мене не помага.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom