60% од средношколците не ја положиле пробната матура

Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Веќе еднаш пишав по ова прашање? Можеби во скоро време ќе има предвремени избори, а на бринекоја (опозициска) партија и треба рејтинг. А на кого се постигнуваат најдори рејтинг поени, ако не на децата, на учениците! И што мерки да превземат родителите, кога тие се немоќни? Да се разбереме, учениците сами не ги напуштаат часовите! Ние сакаме да имаме часови, ама ДИРЕКТОРОТ ни дозволува да си одиме. Дури и ни дава совети, да си одиме после 4-ти час, за да не го обработуваме денот! И ако има останато деца кои сакаат да имаат час, пак немаат зашто ПРОФЕСОРИТЕ не сакаат да ги одржат. Дури и ни даваат “совети“ да одиме пред министерството, нема што да бараме во училиштето!
Што да ви кажам....наздравје нека ви е...
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Матурата како прво не треба да се полага затоа што самото Министерството е неподготвено, и друго ние сме последна генерација која не е во програмата за матура, ланските штрајкови на суд го добија целиот случај благодарение на тој факт и успееа да се изборат да не полагаат, зошто не се направи нешто слично и оваа година.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Матурата како прво не треба да се полага затоа што самото Министерството е неподготвено, и друго ние сме последна генерација која не е во програмата за матура, ланските штрајкови на суд го добија целиот случај благодарение на тој факт и успееа да се изборат да не полагаат, зошто не се направи нешто слично и оваа година.
Затоа и се прават протестите. Одлуката за полагање на матура е донесено оддамна! Тоа што минатата година матурантите издејствуваа да не се полага, автоматски ствара храброст и кај матурантите сега пак да се протестира. А власта ако донесува некое решение треба да си стои зад истото, а не кај една генерација нема да важи, а кај друга ќе важи ?!
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Ќе Има Матура Ќе Има Матура :vozbud: :nesum: :baeh: :baeh: :helou:

шо се занесувате бре деца бре лелеееее.... акооооо учете се вака да видите што е закон и ред :pos2:

одете што помасовно, да има што да :tv: :smir:

ало освестете се :smir: ако сте сигурни во вашите оценки ќе си полагате :uvo: ама пошто не сте ќе :salut: од часови

пооооозззззззз
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
И ако има останато деца кои сакаат да имаат час, пак немаат зашто ПРОФЕСОРИТЕ не сакаат да ги одржат. Дури и ни даваат “совети“ да одиме пред министерството, нема што да бараме во училиштето!
Ова ваљда СДСМ бојкотира нешто. За вакви директори треба за 24 саати да летаат од работа.
Затоа и се прават протестите. Одлуката за полагање на матура е донесено оддамна! Тоа што минатата година матурантите издејствуваа да не се полага, автоматски ствара храброст и кај матурантите сега пак да се протестира. А власта ако донесува некое решение треба да си стои зад истото, а не кај една генерација нема да важи, а кај друга ќе важи ?!
Трба да се почне од некаде, само затоа што децата се кретени сите викаат:"Не од нас, не од нас" Еве и овогодинешните матуранти да не полагаат, и тие што ќе бидат следната година ќе викаат да не полагаат бидејќи тие пред нив се извадиле. Затоа нека не бидат матурантите куртони и нека си полагаат како што треба.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
ако сте сигурни во вашите оценки ќе си полагате
Види, јас на пример математика отсекогаш сум имала петка а и покрај тоа на пробната не знаев скоро ништо зашто ништо и не бев повторила, како прво зашто беше пробна и сакав да видам колку без повтарање на материјалот ќе можам да решам, а како второ оти класната ни кажа дека во матурата нема да имало формули.:uvo: А не да немаше формули...па нормално, пола задачи математика се решават според одредени формули (почнувајќи од геометрија, комбинаторика, веројатност...)

И сега не сакам матура зашто не сакам да земам да повтарам материјал од 4 години..не е малку еј...три часа неделен фонт имаме.И сега ако ја утнам матурата отценките ми одат во вода...

А плус тоа, рекоа веќе и другите...ништо, апсолутно ништо не е организирано (освен пријавите што ги пополнивме-тоа обавезно).Февруари месец а не знаеме колкав процент ќе има матурата а колкав успехот.И ред други работи кои веќе се наброени...

Сите викате „мамини татини дечиња сега ќе видат“ а не сфаќате дека тие што се виновни не се дечињата туку самите професори !!

И се слогласувам дека требаше уште од прва да си знаеме дека ќе има матура зашто тоа сакале ние или не, потсвесно ни влијае да посакуваме оценки наместо знаење зашто оценки ќе ни требаат а не знаење за запишување на факултет (иако на факлутетот ќе си треба знаење)

Не е фер да почне да се спроведува полагање матура само зашто треба веќе да се почне и ништо друго не е важно ! Ние ќе бидеме осакатени а сите други генерации веќе ќе си знаат дека ќе полагат и нема да „трчат“ по оценки туку по знаење !
Ќе си имаат предвид на кои предмети повеќе да обрнуваат внимание зашто ќе им биде потребен на матура.
А јас на пример, македонски најмалку учев зашто ми е мизерен предметот...не го сакам и точка.Го учев ради реда а не ни сонував дека еден ден ќе зажалам за тоа.Математика да-си учев оти отсекогаш сум сакала да одам информатика на факултет и знаев дека можно ќе биде да полагам приемен испит ама математика а не македонски !
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Види, јас на пример математика отсекогаш сум имала петка а и покрај тоа на пробната не знаев скоро ништо зашто ништо и не бев повторила, како прво зашто беше пробна и сакав да видам колку без повтарање на материјалот ќе можам да решам, а како второ оти класната ни кажа дека во матурата нема да имало формули.:uvo: А не да немаше формули...па нормално, пола задачи математика се решават според одредени формули (почнувајќи од геометрија, комбинаторика, веројатност...)

И сега не сакам матура зашто не сакам да земам да повтарам материјал од 4 години..не е малку еј...три часа неделен фонт имаме.И сега ако ја утнам матурата отценките ми одат во вода...

А плус тоа, рекоа веќе и другите...ништо, апсолутно ништо не е организирано (освен пријавите што ги пополнивме-тоа обавезно).Февруари месец а не знаеме колкав процент ќе има матурата а колкав успехот.И ред други работи кои веќе се наброени...

Сите викате „мамини татини дечиња сега ќе видат“ а не сфаќате дека тие што се виновни не се дечињата туку самите професори !!

И се слогласувам дека требаше уште од прва да си знаеме дека ќе има матура зашто тоа сакале ние или не, потсвесно ни влијае да посакуваме оценки наместо знаење зашто оценки ќе ни требаат а не знаење за запишување на факултет (иако на факлутетот ќе си треба знаење)

Не е фер да почне да се спроведува полагање матура само зашто треба веќе да се почне и ништо друго не е важно ! Ние ќе бидеме осакатени а сите други генерации веќе ќе си знаат дека ќе полагат и нема да „трчат“ по оценки туку по знаење !
Ќе си имаат предвид на кои предмети повеќе да обрнуваат внимание зашто ќе им биде потребен на матура.
А јас на пример, македонски најмалку учев зашто ми е мизерен предметот...не го сакам и точка.Го учев ради реда а не ни сонував дека еден ден ќе зажалам за тоа.Математика да-си учев оти отсекогаш сум сакала да одам информатика на факултет и знаев дека можно ќе биде да полагам приемен испит ама математика а не македонски !
Одлично штом сакаш Информатика. Се што се бара на Државната Матура по математика се само основни формули од геометрија. Комбинатоrика имате 5 или 6 не се сеќавам точно. Можеби комбинаториката малце е избрзана тема (според возраста) ама се учи и тоа е. Основни работи студент на Информатика мора да ги знае, ако сака да оди напред не смее да си дозволи да не знае основни работи кои се полагаат на ДМ. И јас полагав пробна и знам како е. Знам ние дека кревавме галамa ама немавме пробна. Кај нас немаше генерација што полагаше па да може да ни каже нешто. Можеби не е се организирано како што треба, но ќе си полагате затоа што вие ќе изгубите. Верувајте дека приемните испити за факултет се потешки и тоа многу потешки од тоа што ќе го имате на ДМ. Немам материјали на ком. ама да видеше што се полага и како.
За математика имате и прирачник издадено, колку сте упатени не знам ама има. Отворете и видете. Имате време тоа да го повторите....!
За македонски не можам ништо оти и јас не сакав, учев за оценка и општа култура а и Македонец сум и се гордеам со се што е Македонско.

Наместо да барате укинување, барајте намалување на материјалот, тое е вистинки избор. И да ги укинат ќе ми биде многу мило да полагате приемен на факултет. А приемниот ќе ви се погоди со терминот како за ДМ, па да видиме дали ќе имате време да учите 3 пати повеќе.....

Ретко некој да е од Вас, идна Колешке :smir: реален, ама не сакате да слушате. Се прашува паталец, не гаталец.

Поздрав
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Верувајте дека приемните испити за факултет се потешки и тоа многу потешки од тоа што ќе го имате на ДМ.

Наместо да барате укинување, барајте намалување на материјалот, тое е вистинки избор.
Повеќе би сакала да полагам приемен па макар и да е потежок зашто ќе полагам само еден предмет кој навистина ќе ми треба на факултетот и сето тоа повтарање по тој предмет ќе ми служи за нешто.Знаеш зошто го велам ова? Зашто во ДМ полагаме 4 предмети.А 2 интерни што ни се, не се воопшто за потценување зашто ни рекоа дека ќе има 60 прашања, 120 мин. (не ме фаќајте за збор) ќе се полага...Значи..уште 2 предмети треба да одберам и да ги повтарам и нив а датите за полагање екстерни и интерни предмети, колку што знам, се доста блиски.

Па јас мислам дека „штрајкот“ во петокот беше токму за намалување на материјалот ама...ни тоа нема да ни успее.Во октомври баравме да ни го укинат тој делот ораторство што е од македонски ама не го укинаа...Замислејте само...ораторство...:tapp:Што тоа ние имаме вежбано и научено во овие 4 години...

А добар дел од професорите само ни се смеат во лице како да сакат сега да си ги наплатат отценките што ни ги дале со тоа што ќе не видат осакатени со матурата.

И сега...пак треба да сакам ДМ отколку приемен?
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Повеќе би сакала да полагам приемен па макар и да е потежок зашто ќе полагам само еден предмет кој навистина ќе ми треба на факултетот и сето тоа повтарање по тој предмет ќе ми служи за нешто.Знаеш зошто го велам ова? Зашто во ДМ полагаме 4 предмети.А 2 интерни што ни се, не се воопшто за потценување зашто ни рекоа дека ќе има 60 прашања, 120 мин. (не ме фаќајте за збор) ќе се полага...Значи..уште 2 предмети треба да одберам и да ги повтарам и нив а датите за полагање екстерни и интерни предмети, колку што знам, се доста блиски.

Па јас мислам дека „штрајкот“ во петокот беше токму за намалување на материјалот ама...ни тоа нема да ни успее.Во октомври баравме да ни го укинат тој делот ораторство што е од македонски ама не го укинаа...Замислејте само...ораторство...:tapp:Што тоа ние имаме вежбано и научено во овие 4 години...

А добар дел од професорите само ни се смеат во лице како да сакат сега да си ги наплатат отценките што ни ги дале со тоа што ќе не видат осакатени со матурата.

И сега...пак треба да сакам ДМ отколку приемен?
Одговор на прасањето:
Да, пак треба да сакаш. На факултет не полагаш само еден предмет. Имаш математика и физика, ако сакаш информатика. Значи ќе си полагаш 2 предмета и тешко е не се секирај не лесно како ДМ. Имаш да одбереш на речиси ист датум да полагаш лесно -ДМ или да се премориш од повторување и учење за приемен за факултет.
Предметите што ви се Интерни се од Вашите професори, нема да ви прават проблем околку полагањето. Каде ставиле висока оценка тие ќе поминат, нема да сакаат да се срамат ако ве “кутнат“. Не се за занемарување но не е нешто за кое треба да обрнете многу внимание.

Одговори ми нешто. Дали тестовите што ги има на нет, на бирото за развој знаеш да ги решиш (по мат. и мкд.) ?

Ако барате намалување на материјалот тогаш ве поддржувам (мада не значи ништо), треба постепено да се вовдеува не наеднаш. НО и Вие не сте обединети и не знаете што сакате. Едни сакаат одлагање, други намалување на материјалот...... Официјално не знаете што сакате. Како беше онаа “Извадете ја раската (гредата) од сопственото око па после од другото“. Вие организирајте се добро.

П.С: Прашањето, не е обврзувачки, интересира.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Точно дека не знаеме што сакаме, т.е. што да сакаме.Еден ти вели лесно е, друг-тешко е.(на професори мислам) Да, има и такви професори кои не „утешуваат“ со зборовите „деца, тешко ќе биде“.

Иначе...само мак. ги имам видено тестовите што се на нет, математика не но претпоставувам какви се зашто полагав пробна.
А мак., па мислам дека имаше нешто од граматика што не го знаев.:)
И така.
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Точно дека не знаеме што сакаме, т.е. што да сакаме.Еден ти вели лесно е, друг-тешко е.(на професори мислам) Да, има и такви професори кои не „утешуваат“ со зборовите „деца, тешко ќе биде“.

Иначе...само мак. ги имам видено тестовите што се на нет, математика не но претпоставувам какви се зашто полагав пробна.
А мак., па мислам дека имаше нешто од граматика што не го знаев.:)
И така.
Остави ги професорите слушај ме мене :vozbud:
А па и нека ве плашат, да земете да учите. И кај нас беа збунети додека не видоа што се има на тестовите :)
Сакајте си да полагате само олеснет материјал иако овој е доволно лесен.
Математика има на нет види би требало да знаеш оти викаш дека ти оди математиката. Македонски сеа малце ......:jaj: ама тоа е. Имало нешто што не знаеш, тоа “нешто“ значи дека и повеќе од нешто знаеш.

Организирајте сееееее :) и научете си :) така е најлесно друго нема. :helou:
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
45
Ja kolku sto se sekavam ja koga polagav priemen za medicinski bea 2predmeta i toa biologija i hemija, materijalot od site 4godini, i toa ispitot beshe mnooogu potezok od toa sto nie go ucevme vo skolo, se prasuvaa mnogu poveke detalji i poslozeni raboti, a i dosta dolgo vreme se spremav, pa mislam deka polaganje matura ke bide polesno tokolku priemni, bidejki pred se prasanjata se poopsti i nema da navleguvaat tolku vo sitnici,na priemen ispit e sosema sprotivnoto.
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Ja kolku sto se sekavam ja koga polagav priemen za medicinski bea 2predmeta i toa biologija i hemija, materijalot od site 4godini, i toa ispitot beshe mnooogu potezok od toa sto nie go ucevme vo skolo, se prasuvaa mnogu poveke detalji i poslozeni raboti, a i dosta dolgo vreme se spremav, pa mislam deka polaganje matura ke bide polesno tokolku priemni, bidejki pred se prasanjata se poopsti i nema da navleguvaat tolku vo sitnici,na priemen ispit e sosema sprotivnoto.
Да ама замисли, кога би се заменил приемниот со ДМ, тогаш мене, дали ке влезам во државна квота на медицински факултет, ќе ми одлучуваат и бодовите од тестот по македонски јазик. Е сега, на пример, делот за пишување состав, ќе биде оценуван според бројот на зборови, поделбата во параграфи, поврзаноста на параграфите итн итн итн многу многу глупости кои ќе бидат оценувани којзнае од кој професор некаде од некое друго школо, според неговиот субјективен став, кој е различен од ставот на некој друг професор кој ќе прегледува тест на некој мој конкурент за влез во државна квота. И замисли, мојот тест да го прегледува некој строг и неразмерно перципиелен професор, за разлика од другиот професор, кој незнае ни што се вовед главен дел и заклучок(а верувај ми има такви)..
И каде е сега логиката? Тестовите ќе ги прегледуваат дузина професори, од различни школи и градови, секој со свој начин на прегледување и оценување. Каде е објективноста овде? Извинете, ама јас не гледам никаква објективност.

Уште еднаш ќе кажам, јас сум за државна матура, ама немаме ни трунка одговори на нашите прашања, а логиката во оние кои ги имаме, ја нема никаде.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.967
Се согласувам со Еци и само да додадам...
Пред некое време еден професор ни рече дека било кој би можел да ги прегледува тие тестови, заради тоа што си има клуч на тестот и одговорите му се дадени дури и да нема познавања од таа област. Тоа е апсурдно. И воопшто не ми се допаѓа што составот по македонски е ограничен со зборови и нема никаква уметност во тоа, само шематски изнапишани зборови, без да знам професорот или кој и да го прегледува тој тест каков критериум има за пишаниот збор и што според него е убаво. Известување, покани, жалби бла бла, тоа никогаш не сме го пишувале порано на часовите, само сега беше исфорсирано во четврта година бидејќи веќе дознаа дека тоа ќе го има на матура, мислам дека не е потребно и не е доволно извежбано.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom