60% од средношколците не ја положиле пробната матура

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Јас ко што знам државната матура е за оние кои што сакаат да се запишат на државен универзитет т.е. доколку ја положат ќе можат да се запишат.
А чисто сумљам дека според резултативе многу ќе ја положат
АМА подобро за мене без матура на факс :vozbud:
Ќе ја положат, зашто е концепирана да ја положат и ќе биде успешна, времето ќе покаже. Проблемот го ствара токму уписот на факултет, но не е поврзан со поминувањето на матурата туку со бодовната структура. Не сакам да почнам да ви објаснувам како ќе бидат оценувани тестовите, и од што ќе зависат поените, зашто не верувам дека ве интересира. Сепак, ко за прв пат, нормално е да се има конфузии.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Зашто? Ај да видиш и ти како е тоа кога некој што имал многу повеќе кеш од тебе се запишал на факс и си го лади со 200 евриќи а КНИГА НЕМАЛ ФАТЕНО 2.0 просек имал и влегол ко што кажав со 200 евра а некои што ептен учеле 4ри години имале просек 4.9 5.0 влегуваат на факс во приватната квота или воопшто не влегуваат. И ти тогаш ќе мрчиш како што мрчиме сега ние
Да не се разбереме погрешно затоа и сум за матура:smir: Затоа што јас имав 1 четворка само досега заради забеган професор и таа ако нема матура би значела дека и ја ќе давам 600 евра и ќе мрчам. Ти може си сакал да полагаш матура ама ете сепак како генерација штрајкувавте затоа ме нервира што толку сте се свртеле на нас.

So what de, i nie polagavme na 3predmeti i pisuvavme matura,i polagavme priemni za na fax i toa od cel materijal nekolku predmeti pa nisto ne ni fali neli i seuste sme zivi...
Реков тие што штрајкуваа задниве 2 години. Вие имате право да зборите зашто го поминавте истото.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Гледајте го тоа на поинаков начин.
Сите што ќе паднете државна матура ќе ви уштеди државата од 100 до 300 евра за прв семестар партиципација.
Купете си еден Плејстејшн :)

Зашто и да нема државна матура, на првите 4 (5) колоквиуми ќе пројдете само 2,па на вторите 1, и на крај третиот ќе го паднете и тој.(зборам ако веќе сте зрели за паѓање државна матура)
И после и тој што нема пари,ќе му биде криво што ги фрлил тие 300 евра.

А ако некој,од сите луѓе на форумов, е компетентен да збори и да ве советува за државната матура,тоа се тие што завршиле во последните две години.
Зашто ко што јас коа бев колку вас,бев против неа...
Размислете зашто сега ви викам да полагате?

Значи,тие што не знаат,ќе ги заштедат парите...
Тие што знаат просечно,ќе си влезат со 600 евра...
Тие што си знаат,без разлика дали имале одлепени професори што им залепиле по некоја 4ка,ќе влезат во квотата по 200 со успехот на државна.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Нека има државна бе.Баш да ги видам петкашите од другите ,,полесните,, гимназии кој колку знае да се пробаме така?

Ова полесни гимназии да не полемизираме многу постои.
Ставаат поклонети оцени.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
YEY! Двете се положени. Македонски со 80 поени од 100 (очекував повеќе, да бидам искрена, ама сепак... без учење...) и англиски 86 од 100.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
А ако некој,од сите луѓе на форумов, е компетентен да збори и да ве советува за државната матура,тоа се тие што завршиле во последните две години.
Зашто ко што јас коа бев колку вас,бев против неа...
Размислете зашто сега ви викам да полагате?
Тука се сложувам. Вие можете да ни кажете ете ние згрешивме што штрајкувавме немојте и вие истото да го правите. Ама може со убаво да го кажете, а не со зборови како: Што изигравате мафијаши, ништо не учите, вашава генерација е за никаде, фатете се за книга и не галамете итн. Начинот на кој сите зборат ме нервира, инаку никој не вика да дадете свои мислења, предлози и совети.:smir:
 

OFcp&&&

МИСЛИТЕЛ
Член од
18 ноември 2007
Мислења
239
Поени од реакции
0
Незнам зошто пробната матура е само за учениците од четворта година,
нели е ПРОБНА,
зошто некој од трета година не би ја ПРОБАЛ среќата/знаењето?
 

Chains

империја
Член од
15 август 2006
Мислења
761
Поени од реакции
678


Vo petok ke ima strajk!!!

Ај малку бесплатна едукација,бидејки гледам дека и фали на оваа генерација матуранти...
Мила Славица вие не сте во работен однос за да кревате штрајк.Зборот кој на вас ви е потребен е БОЈКОТ на наставата за издејствување одредени цели.

Инаку јас сум од претходната генерација и денеска плаќам 600 евра приватна квота на мојот факултет.А уверен сум дека да имаше матура ќе си го изборев моето место во државната квота.400 евра не се мала работа Славице
 

The_Dzo

FIELD MARSHAL
Член од
3 февруари 2007
Мислења
256
Поени од реакции
2
taka e , nepismeni se , petki dobivaat na dobar den, a znaenje nigde , ama ne se samo decata krivi, i profesorite, sea treba da pomine inspekcija i da gi repne edna kazna, kako moze 60 %da ne polozat a 70% se odlicni ucenici, nakoi kriterium nastavnicite stavaat oceni.......
 

Tutkar

Богомил
Член од
6 декември 2005
Мислења
1.967
Поени од реакции
34
Незнам зошто пробната матура е само за учениците од четворта година,
нели е ПРОБНА,
зошто некој од трета година не би ја ПРОБАЛ среќата/знаењето?

Ти озбилен си за прашањево :nesvest:

А по се изгледа така е зошто само тие што се четврта ги викаат матуранти. :toe:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Незнам зошто пробната матура е само за учениците од четворта година,
нели е ПРОБНА,
зошто некој од трета година не би ја ПРОБАЛ среќата/знаењето?
Ne e ova tombola pa da se isprobuvate.

Inace The Mummy se slagam potpuno so tvojot posleden post :)

I...so sreka :)
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.300
Поени од реакции
16.365
Државната матура е замена за приемните испити...Кој дел овде не е јасен кај неуките ни средношколци??
Абе братче сигурен си дека е замена?Ако е изгледа ти знаеш поише од нас!Зашто ние секој ден слушаме различни информации, а ти браво дај кажи од кај ти е ова да проверам и јас зашо некако не ми се веруе.Како и да е секоја чест за оваа информација ке ми користи.

P.S.Што го дадоја бројов за проверка кога ги мрзи господава од министерство да ни ги кажат резултативе НИКАКО ДА ДОБИЈАМ!!!
 

Tutkar

Богомил
Член од
6 декември 2005
Мислења
1.967
Поени од реакции
34
Абе братче сигурен си дека е замена?Ако е изгледа ти знаеш поише од нас!Зашто ние секој ден слушаме различни информации, а ти браво дај кажи од кај ти е ова да проверам и јас зашо некако не ми се веруе.Како и да е секоја чест за оваа информација ке ми користи.

P.S.Што го дадоја бројов за проверка кога ги мрзи господава од министерство да ни ги кажат резултативе НИКАКО ДА ДОБИЈАМ!!!
Ivica^ друже имате Унија на средношколци ( која треба да би ги и исполнува барањата ) таму ќе барате тие да издејствуваат во министерство за образование да излезат со официјално сопштение и на сите да ви стане јасно за што се полага таа матура што ќар вие како средношколци од таа матура и што понатака.

Е така се бараат сигурни инфирмации, а не у школски што кажал таму некој па не е вака така и незнам како.

Поздрав.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Ivica^ друже имате Унија на средношколци ( која треба да би ги и исполнува барањата ) таму ќе барате тие да издејствуваат во министерство за образование да излезат со официјално сопштение и на сите да ви стане јасно за што се полага таа матура што ќар вие како средношколци од таа матура и што понатака.

Е така се бараат сигурни инфирмации, а не у школски што кажал таму некој па не е вака така и незнам како.

Поздрав.
Е па убаво од тебе што ја спомна таа унија, би било интересно да некој од средношколците отвори тема за таа организација па да видиме како стојат работите со неа.
 

Tutkar

Богомил
Член од
6 декември 2005
Мислења
1.967
Поени од реакции
34
Е па убаво од тебе што ја спомна таа унија, би било интересно да некој од средношколците отвори тема за таа организација па да видиме како стојат работите со неа.
Точно е друже треба да се види што е каде е, пред 4 години јас која бев средношколец беа работите катастрофални.
Имаше две унии една Унија на средношкојци и Средношколска унија, на една од нив бесе претседател Александар Николовски а на другата мислам беше некој Јована ( али несум сигурен ) не ни битно.
Битно што тогаш исто се страјкуваше за нешто и едните продржуваа другите не па се караа кој е легитимен претставник на средношколците и имаше мноку фрки и меѓусебни конфликти, а проблемите си пордолжуваа и никој за тоа не го интересираше.
Верувам дека некогаш таа унија ќе се среди и ќе поче да ги застапува и брани интересите на средношколците за која и намема е измислета, тоа до сега никогаш не се случило, а сега е вистински момент да се соберат добри деца и да тоа еднаш да профункционира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom