Муслиманките и прашањето на хигиената во медицината

S

smart ass

Гостин
Muslimanki, studenti po medicina vo Britanija, odbivaat da gi primenuvaat standardnite higienski merki so koi se sprechuva prenesuvanjeto na tnr. superbakterii.

Imeno, odbivaat da gi zasukaat rakavite do laktite za da gi izmijat/dezinficiraat racete. Toa go pravat so obrazlozhenie deka kje im se vidi del od racete kako zhenski del od teloto - shto e protiv nivnata religija.

Medicinarite tvrdat za celosno da se dezinficiraat racete, posebno mora da se ischisti delot okolu zglobovite na racete. Edna muslimanka-doktorka, veli deka mozhen kompromis e da se proizvedat rakavici do laktite za ednokratna upotreba.

Me interesira (poebno tie od vas shto se religiozni i/ili studenti, po medicina, i medicinski lica), kolkumina go poddrzhuvaat invnoto odbivanje da se povinuvaat na zapazuvanjeto na segashnite pravila za odrzhuvanje higiena vo medicinskite ustanovi? Dai vo Makedonija muslimanka mozhe da odbie da se dezinficira so vakov izgovor???

Za onie shto ne znaat, muslimankite vo povekjeto zapadni zemji smeat da nosat feredze na rabotno mesto ili kako studenti, primer:



http://news.bbc.co.uk/nol/shared/spl/hi/pop_ups/08/asia_pac_enl_1202043663/img/laun.jpg



.
ЦЦЦЦЦ..

ЕУ ќе биде РАМКОВНА ако не се среди конечно.......23%од ракавиците ќе бидат поетични.

Еве најпрактично решение:vozbud:

дефинитивно нема да прекршат религија,но и да пренесат бактерии

 
S

smart ass

Гостин
A koj se smee koga nisto nema smesno ???
Znaes koj ??


Da taka e .
I vo Irak poveke se ubivat muslimanite.
No ova sakav da im kazam i na drugite.
Naci ideologija ne bira religija. Site se zrtvi.
No nivniot cilj e da na sekoj nacin da ja pravat islam kako teroristicka religija.
Toa e toa.
точно дури она престана да важи-првен душа-па тело,или поточно првен нација после религија Ирак-Иран имаа војни...пакистан со талибаните каде што и всушност се родија...

Islamot e edina vera koja e naucno potvrdena!
Повтори????

:vozbud:


но овде си грешка
No nivniot cilj e da na sekoj nacin da ja pravat islam kako teroristicka religija.
Toa e toa.
Имено ТЕРОРИСТИТЕ даваат лоша слика за ислам-от....тие се виновни.

Значи ако и после сето ова некој може да рече дека муслиманите не се чисти, јас навистина не знам што може да се рече за верниците од останатите религии кои религијата не ги ОБВРЗУВА на толкава чистота и педантност туку остава на нивната желба. А желбата за чистота некогаш и ја нема. Значи овде, во исламот, не се работи за желба на верниците да се толку чисти. Столбот на исламот е чистотата. Сакаш да си муслиман -> мораш да се клањаш 5 пати на ден -> сакаш да се клањаш 5 пати на ден -> мораш да миеш раце, нозе, уши, нос, грло... 5 пати на ден. Едноставно ко грав.
Некако ми дава погрешна претстава бидејќи во пракса повеќе нехигиенични беа муслимани.

Значи имам примери за муслимани атеисти-кои корнат по 10 дена...бздат али не треба да се генерализира....

IMAM EDNA MOLBA DO MODERATORITE, i AUTOROT MISIRKOV.

Vo temata e edna GOOOLEMA LAGA. (propaganda)

Kaj najde da kaza deka muslimanskoto vera ne dozvoluva da se mijat racete.
Koga muslimanstvoto totalno suprotno toa ja objasnuva da se pere racete vratot, pozadi usite, kosata, nozete, nos, usta 5 pati na den.

Znaci ne e zabraneto nego ODREDENO e za cistota ne Muslimanite i Muslimankite.


Ako Drugarot Misirkov ja kopiral od nekade treba da se izvinuva za ova laga kon muslimanite i odma da se brise temata.

A za toa ako treba ke ja dokazemo i so ajeti od kuranot.

Znaci ke povtoram uste ednas.

NE SAMO ZARADI MEDICINSKA HIGIJENA , nego i da si doma cel den ,Islamot bara cistota na sekoj musliman, i mislimanka.

Toa sto se bara deneska cistota vo medicina toa baral kuranot pred 1400 godina.
Zatoa ve molam da ispravete lagata i greskata kon edna vera.

.
Ама некако куранот ко да е пишан...за пустински услови???

Силбер,те молам во име на сите кои очекуваат реплики од тебе-научи македонски,во спротивно делуваш контраефективно а сепак ова е МАКЕОНСКИ ФОРУМ СО ЕДЕН ЕДИНСТВЕН ЈАЗИК!

НАЗАД на темата,не ве тегнеме за јазик да ни елаборирате у КОЈА ВЕРА ИМА ОВРЗНИЦИ ЗА ХИГИЕНА туку ЗА ЛЕКАРСКА ЕТИКА!

дали е во ред тоа што фундаментализмот и оковите во разумот ја дела докторката муслиманка од едно миење раце?


тој доктор кутриот не видел ни Ж од жена па најде у зглобовите да и гледа....АЛО-ТИЕ АНИМАЛНИ ИНСТИНКТИ ГИ ИСКОРЕНИВТЕ УШТЕ ВО ВРЕМЕТО КОГА СТИГНАВМЕ ДО СТАДИУМ НА КОГНИЦИЈА И СЕБЕСВЕСНОТ,не мора да ми се забрани да гледам у убава жена,не ја гледам од шо сакам да ја е**м него од што и се восхитувам на убавината...зошто бре све претварате у сексуален објект?


гагус мислам дека убаво рекол место таа докторка да изиграва хирург,чим не мие раце до глуждови ради вера,боље нек се моли за верникот него ли да го сече недезинфицирана


и пак ке кажам,не сме контра исламот,него контра АПСУРДОТ!
Инаку за гледањето убава жена...тоа е инстиктивно,но не значи НЕверство,човекот има свест

Апсолутно се согласувам,покрај Лекарската етика и мерките против Зарази нема да имаат ефект,ако е константно така,и целокупната безбедност е во прашање.
 
S

smart ass

Гостин
добро во пракса е поинаку денес,а и има сепак неои кои тврдат така-социолози.

ако сум те навредил...извини.:smir:

Ova ti e eden od najglolema greska sto do deneska cujem od tebe.

Greska si !!
кај имам други грешки:pos2::pos2::vozbud:
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
добро во пракса е поинаку денес,а и има сепак неои кои тврдат така-социолози.

ако сум те навредил...извини.:smir:



кај имам други грешки:pos2::pos2::vozbud:
Ne, si gresil e nesto drugo, a navreda e nesto drugo. Imas razlika od drugite, ne treba da se izvinis.

Smarte vidi sega kratko o jasno.

Islam bara od sekoj musliman cistota.
Zenata na islam racete do zglobovi ne mora da gi pokrie.
5 pati na den treba da se mijat racete do zglobovi. Ako se ona klanja.

Znaci suprotno e temata so vistinata.

Sega jas se cudam na ova.

Odgovorot ja dobivate a pak nastavite so toa deka taka e, pa dokolku ne sakate da razberete e nesto drugo.

Kazete ne sakame da razbereme pa da prestaneme od objasnuvanje.

Istinata si e istina, mozat nekoi cel den da propagandirat . No se e dzaba.

Ako eden licnost ili edna muslimanka ne perel racete, autorot odmah bezsramno ja izmesal islamot tuka. Kako da islam zabranuva da se perat racete.
Zatoa sto na autorot taka mu odgovara. Me razbra.

Kako sto rekoa drugarite podole. Higijenata vo Islam e pola religija.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.175
Поени од реакции
4.818
Naci ideologija ne bira religija. Site se zrtvi.
No nivniot cilj e da na sekoj nacin da ja pravat islam kako teroristicka religija.
Toa e toa.
Ти знаеш каква е историјата на таа идеологија? Како е создадена и зошто?
Ги знаеш добрите страни на таа идеологија? Не ги знаеш затоа што таа идеологија е победена, а победниците ја пишуваат историјата. нешто слично како и се друго.
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Ти знаеш каква е историјата на таа идеологија? Како е создадена и зошто?
Ги знаеш добрите страни на таа идеологија? Не ги знаеш затоа што таа идеологија е победена, а победниците ја пишуваат историјата. нешто слично како и се друго.
Jas mnogu dobro si ja znaem. A ti ja znaesh.
Jas mnogu dobro ja znaem zatoa sto zivema vo edna drzava kade ima dosta takvi ideologiji. No nikogash ne pobedile. I za zal nemat sansi da pisuvat istorijata.
Zatoa i ti ne zbori so niven recnik.
Zabite ja perat site cisti ludje, i prstot sekoj prlav ja stavi nekade. A takav recnik imat samo nekulturni racisti.

Sega ti ja znaesh razlikata na eden Human i eden nekulturen antiislamska ideologija. Human znaci za site ljudi da se pomogne i da postuva so isti dobri nameri. A ne da gi ponizuva.

So tebe nema sto da se zbori ti se pokaza koj si.
Ti rekov bi bil dobro da se promenis so navreda kon ludje koj si e Nehumanost ili zameni korisnicko ime.

Ovde e tema za religija. A za majtapenje imash drugi temi.
Zatoa ako znaesh da postuvash religite mozhesh da ni komentirash.
 
S

smart ass

Гостин
Ne, si gresil e nesto drugo, a navreda e nesto drugo. Imas razlika od drugite, ne treba da se izvinis.

Smarte vidi sega kratko o jasno.

Islam bara od sekoj musliman cistota.
Zenata na islam racete do zglobovi ne mora da gi pokrie.
5 pati na den treba da se mijat racete do zglobovi. Ako se ona klanja.


Znaci suprotno e temata so vistinata.

Sega jas se cudam na ova.

Odgovorot ja dobivate a pak nastavite so toa deka taka e, pa dokolku ne sakate da razberete e nesto drugo.

.
Јасно....но фактички овој случај во британија е можеби погрешно толкување на куранот,или можеби не се ниту шиити ниту унити,можеби се некоја секта-муслиманска(како мормоните на христијанството)
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.175
Поени од реакции
4.818
Jas mnogu dobro si ja znaem. A ti ja znaesh.
Не изгледа дека не ја знаеш...
Накратко:
Таа идеологија е создадена заради последиците кои ги предизвикаа порано победниците над таа идеологија.....и потоа велат дека била лоша идеологија......многу е добро да си моќен, да си победник...

Ti rekov bi bil dobro da se promenis so navreda kon ludje koj si e Nehumanost ili zameni korisnicko ime.
Без навреда, но не се разбираш многу...
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
ПРИНЦ а ако не се клањаш 5 пати на ден значи дека не си чист или дека не мораш да се изљуштиш од миење на раце до зглоб, очи, уши и врат?
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Напишано од Princ
Значи ако и после сето ова некој може да рече дека муслиманите не се чисти, јас навистина не знам што може да се рече за верниците од останатите религии кои религијата не ги ОБВРЗУВА на толкава чистота и педантност туку остава на нивната желба. А желбата за чистота некогаш и ја нема. Значи овде, во исламот, не се работи за желба на верниците да се толку чисти. Столбот на исламот е чистотата. Сакаш да си муслиман -> мораш да се клањаш 5 пати на ден -> сакаш да се клањаш 5 пати на ден -> мораш да миеш раце, нозе, уши, нос, грло... 5 пати на ден. Едноставно ко грав.

ПРИНЦ а ако не се клањаш 5 пати на ден значи дека не си чист или дека не мораш да се изљуштиш од миење на раце до зглоб, очи, уши и врат?
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:


Извинете ама се пресмеав, од темава уствари како може да виде толку битно моменталното чуство на поединец, и од тоа МОМЕНТАЛНО чуство да зависи нечиј живот и на крај краева колку може за тоа да се оди во крајности:vozbud:
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.175
Поени од реакции
4.818
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:


Извинете ама се пресмеав, од темава уствари како може да виде толку битно моменталното чуство на поединец, и од тоа МОМЕНТАЛНО чуство да зависи нечиј живот и на крај краева колку може за тоа да се оди во крајности:vozbud:
Појма немаш колку луѓето одат во крајности....причините непознати?????
 

Kajgana Shop

На врв Bottom