Муслиманките и прашањето на хигиената во медицината

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Muslimanki, studenti po medicina vo Britanija, odbivaat da gi primenuvaat standardnite higienski merki so koi se sprechuva prenesuvanjeto na tnr. superbakterii.

Imeno, odbivaat da gi zasukaat rakavite do laktite za da gi izmijat/dezinficiraat racete. Toa go pravat so obrazlozhenie deka kje im se vidi del od racete kako zhenski del od teloto - shto e protiv nivnata religija.

Medicinarite tvrdat za celosno da se dezinficiraat racete, posebno mora da se ischisti delot okolu zglobovite na racete. Edna muslimanka-doktorka, veli deka mozhen kompromis e da se proizvedat rakavici do laktite za ednokratna upotreba.

Me interesira (poebno tie od vas shto se religiozni i/ili studenti, po medicina, i medicinski lica), kolkumina go poddrzhuvaat invnoto odbivanje da se povinuvaat na zapazuvanjeto na segashnite pravila za odrzhuvanje higiena vo medicinskite ustanovi? Dai vo Makedonija muslimanka mozhe da odbie da se dezinficira so vakov izgovor???

Za onie shto ne znaat, muslimankite vo povekjeto zapadni zemji smeat da nosat feredze na rabotno mesto ili kako studenti, primer:



http://news.bbc.co.uk/nol/shared/spl/hi/pop_ups/08/asia_pac_enl_1202043663/img/laun.jpg



.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Нека стават параван околу чешмата, решен проблем.
Во секој случај таков (неизмиен) доктор ни на километар од мене не го пуштам.
А облеката е посебно прашање, оди однеси мало дете пред таков доктор.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ja da bev zensko, ke odev (iako ne sum musliman) na ispiti so feredze i burka t.e ke pustav nekoj preoblecen mesto mene za da polaga, a ja sa teram keifi.

Nejse na temata, mislam deka sepak treba da se ima granica. Nikade ne pisuva deka vo ime na religijata treba da se siri nehigiena i zarazi.
Koj ne zaka da se mie, neka ne raboti so lugje.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.150
Поени од реакции
869
Во тој случај, нека не работаат професии кои се опасни по нивната традиционална “униформа“. Сакаат сите нешта да ги сменат по свое, по својата религија и сфаќања.
 

OFcp&&&

МИСЛИТЕЛ
Член од
18 ноември 2007
Мислења
239
Поени од реакции
0
Таа на сликата,убаво изгледа во таа облека...
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Мене ми изгледа како војник од Војна на Ѕвездите:pos2:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Абе што да се каже ќе се згреши, ама мора да почитуваат, за живот се работи тука, зарем не прекршуваат "норми" ако нивниот живот е во опасност, исто и за туѓиот, ја одбрале таа професија своеволно НЕКА ЈА ПОЧИТУВААТ.
 

OFcp&&&

МИСЛИТЕЛ
Член од
18 ноември 2007
Мислења
239
Поени од реакции
0
Мене ми изгледа како војник од Војна на Ѕвездите:pos2:
Сум слушнал за тој филм/серија, ама го немам гледано....
Во секој случај,убаво изгледа,
и ги поддржувам во нивните одлуки....
Абе што да се каже ќе се згреши, ама мора да почитуваат, за живот се работи тука, зарем не прекршуваат "норми" ако нивниот живот е во опасност, исто и за туѓиот, ја одбрале таа професија своеволно НЕКА ЈА ПОЧИТУВААТ.
А зошто профезијата да не ги почитува нив?
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
А зошто профезијата да не ги почитува нив?
Затоа што професијата им налага дека ЧОВЕЧКИОТ ЖИВОТ е пред и над се`. Па има таму некоја заклетва, ово-оно...Нема што тие да бидат „почитувани“, на крај краева тие ја бираат професијата, не таа нив.

Никогаш не би доверила мој (или на кој било близок) живот во нивни раце.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Сум слушнал за тој филм/серија, ама го немам гледано....
Во секој случај,убаво изгледа,
и ги поддржувам во нивните одлуки....

А зошто профезијата да не ги почитува нив?
Ајде ви се молам, секоја жалба за дискриминација од страна на муслиманите што ја слушам во последно време ме потсеќа на Темното Доба, на христијанскиот среден век. Пример во тоа време така ја толкувале библијата што кога Исус рекол дека со капење еднаш месечно во храмови не се мија гревот туку со молитва, ти го толкувале тоа како дека не треба воопшто да се капиме. И така многу не се капеле и тоа било причина за болести и милиони жртви.

Тие многу добро знаат колку е лошо да не се измијат раце до зголобовите. Во приватние болници, клиники не можат воопшто да стапнат со бурка или да не се мијат раце, затоа што еден газда на хотел во америка поставува услови од типот на : Коса природна боја, најмногу по 2 обетки на уво , 4 вкупно на двете уши, без пирсинг, кратка коса, редовно бричење итн итн. А камоли едни толку важни институции како што се болници. Проблемот е што сакаат на државни институции на дискриминирачка карта да изиграат нешто, што апсолутно не смее да биде дозволено. Значи Индиец ако е побожен не смее да одбере професија касап оти ќе треба да коли крави, а тоа е дискриминирачко за него! Треба правилник кој ќе ги регулира хигиенските минимуми насекаде а не само во болниците.



А што ако имаат бактерии на рацете и дојде инспекција да ја провери хигиената на докторките муслиманки??? Или ним ќе им се попушти поради тоа што прегледот би бил дискриминирачки????
Епа за мене дискриминирачко е некој во костум и со акташна да ми влегва во дуќан... посебно инспекцијата ме дискриминира.

Работата е факултативна, можеш да не работиш ако не ти се допаѓаат условите, седи земај социјално или умри.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Сум слушнал за тој филм/серија, ама го немам гледано....
Во секој случај,убаво изгледа,
и ги поддржувам во нивните одлуки....
А зошто профезијата да не ги почитува нив?
Настрана од религија.... Ти нормален ли си ?
Ги поддржувал ??...дали ти ќе отидеш на заболекар ако овој пред тоа си го чеша и со истите прсти ти буричка во устата????
И уште професијата нив да ги почитува бараш, професија која сами ја одбрале никој не ги присилувал НЕКА ЈА ПОЧИТУВААТ.
 

OFcp&&&

МИСЛИТЕЛ
Член од
18 ноември 2007
Мислења
239
Поени од реакции
0
Затоа што професијата им налага дека ЧОВЕЧКИОТ ЖИВОТ е пред и над се`. Па има таму некоја заклетва, ово-оно...Нема што тие да бидат „почитувани“, на крај краева тие ја бираат професијата, не таа нив.

Никогаш не би доверила мој (или на кој било близок) живот во нивни раце.
Многу површно размислуваш,
размисли малку подлабоко.
Не се работи за тоа што изгледа на прв поглед.
Постојат многу решенија на тој проблемот со рацете ( како на пример: местата каде што ќе се мијат рацете да бидат приватни,никој да не ги гледа кога тие ке го прават тоа ).
Единствена причина поради која овој проблем не е решен,е поради тоа што никој не сака да го реши овој проблем.
Овој проблем на некому му е од корист....

Ви викав јас дека религијата на никому не му направила добро!!! а вие теравте по свое
епа трпетеги последиците.....

Ајде да покренеме иницијатива за забранување на религијата,затоа што таа може да биде фатална за човекот....со други зборови,може да го истреби...

Ајде ви се молам, секоја жалба за дискриминација од страна на муслиманите што ја слушам во последно време ме потсеќа на Темното Доба, на христијанскиот среден век. Пример во тоа време така ја толкувале библијата што кога Исус рекол дека со капење еднаш месечно во храмови не се мија гревот туку со молитва, ти го толкувале тоа како дека не треба воопшто да се капиме. И така многу не се капеле и тоа било причина за болести и милиони жртви.

Тие многу добро знаат колку е лошо да не се измијат раце до зголобовите. Во приватние болници, клиники не можат воопшто да стапнат со бурка или да не се мијат раце, затоа што еден газда на хотел во америка поставува услови од типот на : Коса природна боја, најмногу по 2 обетки на уво , 4 вкупно на двете уши, без пирсинг, кратка коса, редовно бричење итн итн. А камоли едни толку важни институции како што се болници. Проблемот е што сакаат на државни институции на дискриминирачка карта да изиграат нешто, што апсолутно не смее да биде дозволено. Значи Индиец ако е побожен не смее да одбере професија касап оти ќе треба да коли крави, а тоа е дискриминирачко за него! Треба правилник кој ќе ги регулира хигиенските минимуми насекаде а не само во болниците.



А што ако имаат бактерии на рацете и дојде инспекција да ја провери хигиената на докторките муслиманки??? Или ним ќе им се попушти поради тоа што прегледот би бил дискриминирачки????
Епа за мене дискриминирачко е некој во костум и со акташна да ми влегва во дуќан... посебно инспекцијата ме дискриминира.

Работата е факултативна, можеш да не работиш ако не ти се допаѓаат условите, седи земај социјално или умри.
Многу површно размислувате!!!
За разлика од христијаните,муслиманите не ги палеле научниците на клада!!!
Настрана од религија.... Ти нормален ли си ?
Ги поддржувал ??...дали ти ќе отидеш на заболекар ако овој пред тоа си го чеша и со истите прсти ти буричка во устата????
И уште професијата нив да ги почитува бараш, професија која сами ја одбрале никој не ги присилувал НЕКА ЈА ПОЧИТУВААТ.
Да земеме еден пример:
се урива авионот во кој леташ ти,единствени преживеани сте ти,некоја муслиманкал-лекарка,и твојата 3 годишна ќерка,која е тешко повредена,и само муслиманката може да и помогне,
ќе и дозволиш да го направи тоа без да ги измие рацете?!?
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Многу површно размислуваш,
размисли малку подлабоко.
Не се работи за тоа што изгледа на прв поглед.
Постојат многу решенија на тој проблемот со рацете ( како на пример: местата каде што ќе се мијат рацете да бидат приватни,никој да не ги гледа кога тие ке го прават тоа ).
Единствена причина поради која овој проблем не е решен,е поради тоа што никој не сака да го реши овој проблем.
Овој проблем на некому му е од корист....

Ви викав јас дека религијата на никому не му направила добро!!! а вие теравте по свое
епа трпетеги последиците.....

Ајде да покренеме иницијатива за забранување на религијата,затоа што таа може да биде фатална за човекот....со други зборови,може да го истреби...
Па тоа е муабетот, религијата е причина за сите недоразбирања па најдобро е да се забрани или да се измисли некоја нова религија која ќе е еднаква за сите!
А за темава, ако треба да се забулени, и никој да не ги гледа, нека си седат дома, нека ги вадат компирите во градината!
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
OFcp&&& напиша:
Многу површно размислувате!!!
За разлика од христијаните,муслиманите не ги палеле научниците на клада!!!


Да земеме еден пример:
се урива авионот во кој леташ ти,единствени преживеани сте ти,некоја муслиманкал-лекарка,и твојата 3 годишна ќерка,која е тешко повредена,и само муслиманката може да и помогне,
ќе и дозволиш да го направи тоа без да ги измие рацете?!?
ПА ТОА САКАМ ДА ТИ КАЖАМ АЛОООО!!!!
НЕ СТАВАЈ НИКОГАШ РЕЛИГИЈА ПРЕД НАУКА!!!!!!!!!
Ние во среден век тоа го правеме затоа сега светот е само дотука стигнат.
ЗНАЧИ НАУКАТА ВИКА ДА СЕ МИЈАТ РАЦЕТЕ А РЕЛИГИЈАТА НЕ. баш ме интересира како ти длабински ќе го размислиш ова
 

Kajgana Shop

На врв Bottom