Депилација

Член од
6 јуни 2008
Мислења
15
Поени од реакции
0
Koga se bricev na nozete so zilet mi se zgusnaa vlaknata a sega se depiliram i pocnaa da mi proretcuvat.Pod miski se bricam so zilet ama nekogas mi se javuva kako alergija i toa od nov bric pa neznam so da pravam a mislam deka ne e ubavo da se depilira pod miskite. Mustakite gi vadev so veet krema i mi se javuvaa bruncinja sega gi depiliram a na preponi nema sansi da se depiliram. Lani koga trebase da odam na odmor si zalepiv lenticka na preponite i mozete da zamislite pistenje, edvaj ja izvadov i na seto toa krv mi potece i sega se bricam ama za na odmor nemozam da se bricam pa kazete mi so da pravam.
 

^Кристи^

Dreamer
Член од
1 ноември 2007
Мислења
781
Поени од реакции
41
si zalepiv lenticka na preponite i mozete da zamislite pistenje, edvaj ja izvadov i na seto toa krv mi potece i sega se bricam ama za na odmor nemozam da se bricam pa kazete mi so da pravam.

За препоните да не ти се случи истото и да не прокрвариш, најубаво ти е со ладна да си ги средиш на козметичар. Боли малку, но ќе издржиш, сигурно повеќе си вриштела сама кога си се сакатела.
 
Член од
6 јуни 2008
Мислења
15
Поени од реакции
0
Nemoze kozmeticarkata da me ubede deka nema da me boli i zatoa samo si odlagam. Pred dve tri nedeli gi depilirav nozete a za preponite i rekov aj drugiot pat a eve veke treba da odam ovie denovi posto vo sabota imam maturska i ke vidam za preponite.
 

^Кристи^

Dreamer
Член од
1 ноември 2007
Мислења
781
Поени од реакции
41
Nemoze kozmeticarkata da me ubede deka nema da me boli i zatoa samo si odlagam. Pred dve tri nedeli gi depilirav nozete a za preponite i rekov aj drugiot pat a eve veke treba da odam ovie denovi posto vo sabota imam maturska i ke vidam za preponite.
Тогаш работи си на психата, се дури одиш со таа мисла да избегаш од козметичарката нема да го направиш тоа.
Еднаш штом пробаш, ќе видиш дека и не е така страшно.
А и како жена, се прашувам што повеќе ти одговара, да не те боли или да шеташ влакнеста?!

Извинете за офтопик.
 
Член од
6 јуни 2008
Мислења
15
Поени од реакции
0
Taka e fala na podrskata mora da zamizam i da ne mislam na bolkata pa posle moze ke mi svigja isto kako i na nozete.
 

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
јас се депилирам сама со ленти и ок ми е..сега планирам да си купам машинче така полесно ќе ми биде нели?
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
јас се депилирам сама со ленти и ок ми е..сега планирам да си купам машинче така полесно ќе ми биде нели?
Немам големо искуство со машинките, мислам, јас користам машинка само за под пазуви, ама за другите делови од телото ти советувам да си се задржиш на лентите.
Јас до скоро се депилирав со кремата за депилирање на Veet, вчера прв пат се депилирав со ленти... на почетокот ме болеше, ама многу е подобро, задоволна сум.
Плус, една моја другарка користи машинка и за нозете, многу ја боли, а и се прави и нешто како алергија и многу ја чеша.
Заклучок: Користи или ленти, или восок, најдобро е. :toe:
 

^Кристи^

Dreamer
Член од
1 ноември 2007
Мислења
781
Поени од реакции
41
Немам големо искуство со машинките, мислам, јас користам машинка само за под пазуви, ама за другите делови од телото ти советувам да си се задржиш на лентите.
Јас до скоро се депилирав со кремата за депилирање на Veet, вчера прв пат се депилирав со ленти... на почетокот ме болеше, ама многу е подобро, задоволна сум.
Плус, една моја другарка користи машинка и за нозете, многу ја боли, а и се прави и нешто како алергија и многу ја чеша.
Заклучок: Користи или ленти, или восок, најдобро е. :toe:
Да знаеш само колку убаво правиш. Машинка за под пазуви, а ленти за другите делови од телото. :uvo:Не си знаела, те разбирам. Машинката е претерано штетна за жлездите под пазувите и не се препорачува во никој случај за тој дел од телото.
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
Да знаеш само колку убаво правиш. Машинка за под пазуви, а ленти за другите делови од телото. :uvo:Не си знаела, те разбирам. Машинката е претерано штетна за жлездите под пазувите и не се препорачува во никој случај за тој дел од телото.
Ми кажаа погоре, а пред тоа не знаев, се немав распрашано... следниот пат со брич ќе пробам, благодарам во секој случај.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
AР ју кидинг ми..?????????????????

Veet убава како да не... исто ти е како со брич само шо не се замараш толку..Veet ги заострува влакната . се зголемува нивниот број.. и нормално пребрзо изникнуваат пак.. А додека со депилација нормално малце боли али ги вади од корен немаш влакна скоро еден месец , и ги изретчува ... Има болка едно 10-15 мин зависи шо депилираш али после барем знаеш дека цел месец глава нема да те боли за тоа.. ни пак има да се секираш дали си подникната или не...

Веет за мене НЕ! :nenene:
Секое мислење на темава си е своја приказна. Едни се презадоволни од брич, други од кремите, а трети од депилација.
Од друга страна, кога сме веќе кај козметичарките, сите различно кажуваат и работаат.
А дека сме сите различни доказ сум и јас. Со незнам колку молења и убедувања се решив да издепилирам раце. Најмалку боли тука, но мене влакна ми растат уште третиот ден. Мали се и грди и се познаваат, а не доволно големи за да се отстранат. Значи и од депилацијата не испаѓаат сите исто средени еден месец, нали? Друга работа е кожата што не ми е вратена во нормала. Долго време помина, а јас сеуште сум нафрлана по цели раце ... срам ми е маичка да облечам на овие жешки денови.
Можеби пред тоа ќе се решев некогаш да депилирам и нозе, но сега нема шанси. Истиве маки да ги имам и со нив - не фала. Башка на сред лето да растам влакна во долги панталони за да поуживам некој ден без бричење ... не би рекла.
Штетно или не, бричењето мене ми е најефикасно и ич не ми ја иритира кожата, дури и на лето кога секој ден го практикувам. Арно што имам некаков излез без последици. А со рацете што си немам појќе ќаре, само јас си знам како ми е.:uvo:

п.с. За тие што прашаа на темава, сум слушнала дури и од козметичарки дека препоните страшно многу болат кога се депилираат, а и сите што го прават тоа истото го кажуваат. А ако боли повеќе од бркови, нејќам ни да помислам што болка е тоа. Страшно или не, јас си кажувам што знам и што нема да пробам.:uvo: А и под пазувите депилацијата не се практикува дека има осетливи жлезди таму кои можат да се оштетат. Ама па тие се најмал проблем од една секунда работа.
 

Тањушка

pretty mama
Член од
17 јануари 2006
Мислења
365
Поени од реакции
29
За под пазуви не смеете ни да помислите на друга опција освен брич. Д-р Крцковски (најпознатиот лекар за рак на дојка кај нас), вели дека дури ни дезодоранс не смее да се става. Е сега, тоа е навистина незгодно, тој препорачува пудра Фелче Азура или некои нехемиски препарати. Јас почнав да ги користам сапунчињата од Лаш. Скапи се, ама шубето ми е помало.

Што се однесува до отстранување на влакната, знам само дека идеално решение нема. Јас одам на депилација со топол восок, ама гадното е што мораш да ги чекаш да потпораснат, а во меѓувреме или долга панталона или надеж дека нема да ти се загледаат апла во нозете. Бричење не, зашто стварно ужасно ми се зацврстуваат влакништата после тоа, а после депилација се ретчат и омекнуваат. Со машинка е можда најдобро, ама мене ненормално многу ме боли.
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
п.с. За тие што прашаа на темава, сум слушнала дури и од козметичарки дека препоните страшно многу болат кога се депилираат, а и сите што го прават тоа истото го кажуваат. А ако боли повеќе од бркови, нејќам ни да помислам што болка е тоа. Страшно или не, јас си кажувам што знам и што нема да пробам.:uvo: А и под пазувите депилацијата не се практикува дека има осетливи жлезди таму кои можат да се оштетат. Ама па тие се најмал проблем од една секунда работа.
боли... точно дека боли на препони.. али првите два три пати...
а бркови... оф леле мајке... незнам дали ви се има десено да ви остане тоа лепакот од лентата на уста или пола кожа да ви отиде со се лента па да си се чудите... ко изгорени... грев божји бев...
така да може тато ме зеза али јбг плави се не се познаваат многу многу ( се тешам).. ништо поболно од бркови.. мислам може тука да стане во ред и пазуви.. али бркови...:nesum:
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
Е вака...
Пробав со брич, се избричив денес под пазувите, ама ми смета тоа што бричот не ги отстранува комплетно влакната, туку остануваат ситни влакненца кои боцкаат при допир и можат многу лесно да се приметат.
Дајте ми некој совет, морам ли со брич?
Знае ли некоја од вас со што ги отстрануваат влакнатата познатите глумици и топ модели?
Всушност, мора да е на козметичар со восок, ама вие викате штетно било за жлездите... а сум приметила на телевизија колку им е мазно под пазувите на познатите девојки, од далеку се приметува дека не користат брич. :toe:
Можеби е прашањево смешно, ама навистина го имам забележано тоа и многу ме интересира. Претпоставувам дека е со восок, но вие викате штетен е, ќе ми каже ли некој посигурно и подетално?
Навистина ми пречат ситните влакненца, ако не да си се вратам на машинката... :tapp:
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
една познаничка со пинцета ги има ваѓано па пробај:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom