ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
луѓе ако има некој од правен факултет на мастер студии на казнена насока од лани(што лани бил 4 година)нека каже нешто за испитите дали се тешки какви прашања обично поставуваат и дали се положува.многу фала
Сега сум 5-та година, значи се положуваат :) Ќе си раскажеш лекции и тоа е тоа. Останато имам само договорно, ама вие годинава се извадивте, немате граѓански предмети.
 
Член од
19 октомври 2009
Мислења
15
Поени од реакции
1
ке полага ли некој сега во дополнителнава декемвриска сесија...од апсолвентиве по новата програма?
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Ок дечки вака сеа имам многу голем проблем. Семинарска по стварно право ми е да најдам [FONT=&quot]тужба, жалба, пресуда, решение, договор и сл. [/FONT][FONT=&quot]Кога ќе се пронајде спис потребно е добро да се проучи фактичката состојба утврдена внатре во списот и истата да се образложи. Откога ќе се утврди фактичката состојба ќе се објасни какво правно дејство предизвикал конкретниот спис (дали има пренос на право на сопственост, дали има утврдување на службеност, реализација на залог и сл.). Што значи каква била фактичката состојба пред списот и после него т.е какви правни последици настанале помеѓу странките од списот. Или колоквијално кажано потребно е да се искоментира конкретниот спис од фактичка и правна гледна точка.
Јас најдов некои пресуди овде на интернет меѓутоа таа правна и фактичка состојба како да ја искоментирам поима неам.
Па доколку би можел некој да ми помогне ве молам нека ме исконтактира .
Однапред Благодарам.[/FONT]
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
ајдеее...радиото ќе се враќа во функција. конечно, после една година, ако не се лажам...затоа што коа се запишав, имаше музика на паузите, а после тоа го укинаа...сега кај и да е, ќе има пак.:smir::vozbud:
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
946
Поени од реакции
21
Ако има некој на правен политички науки 1 година да ми пише што треба да се учи теории политологија и историја теми.И ако може да ми каже дали оваа недела е слободна и дали почнува полагањето од 9?
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Ако има некој на правен политички науки 1 година да ми пише што треба да се учи теории политологија и историја теми.И ако може да ми каже дали оваа недела е слободна и дали почнува полагањето од 9?
Што збориш бе? Зашто слободна недела?! Се учи како нормално освен вторник кој е државен празник. Да не си утнал нешто ти со датите со колоквиумска недела?
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
946
Поени од реакции
21
Што збориш бе? Зашто слободна недела?! Се учи како нормално освен вторник кој е државен празник. Да не си утнал нешто ти со датите со колоквиумска недела?

Па добро ако сум утнал кажи затоа и прашувам.Може да ми одговориш ако сакаш кога се полага и ако можеш да ми кажеш што треба да се учи теми одприлика?
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Член од
29 јуни 2009
Мислења
28
Поени од реакции
0
Знае ли некој што отприлика ќе се паѓа на есеиве по стварно право, мјп, европска и право на друштва? За мјп за 1 есеј е од 1 колоквиум, а вториот есеј од 2 колоквиум, така е отприлика и за другите.. но мене ме интересира дали некој знае што поконкретно ќе се паѓа. фАЛА ви однапред. ;)
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Ај ќе ве молам ако има некој семинарска по Казнено право за Вина
и по Меѓународно јавно право на тема Меѓународна правна заштита на малцинствата да ми позајми ?
Благодарам однапред,
 

Advokatce

откачено
Член од
2 ноември 2009
Мислења
209
Поени од реакции
27
Ејј да ве прашам нешо :vozbud: ??
Идната недела правам есеј по економика кај Томислав Гроздановски ...:tapp:
може некој да ми кажи отприлика што дава на есеј..и што да пишам пр ете барем 15 поенчиња да фатам хехехех:toe: ...???
:kesa:
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
36
Поени од реакции
4
Фиксална и монетарна политика ,, и јас слушав предавања кај Гроздановски
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Аман те бе, не бидете лингури, седете учете, на факултет сте, не во јасли.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom