Влошки или тампони?

Влошки или тампони?

  • Влошки

    Гласови: 54 80,6%
  • Тампони

    Гласови: 13 19,4%

  • Вкупно гласачи
    67
  • Гласањето е завршено на .

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Ова е исклучиво женска тема:)

Дали користите влошки или тампони?
Како се чувствувате попријатно?
Кои се предности ако употребувате влошки,а кои ако употребувате тампони?
Па,ваше мислење...
 

Мачката

Coca Cola Addict
Член од
6 август 2007
Мислења
581
Поени од реакции
6
Си останвам на старите добри влошки,ми бркат работа :)
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Неам досеа употребено тампони..Отприлика знам како се користат, ама шо знам некако ризично ми е..
И јас си останвам на влошките, иако и тие не се баш многу безбедни за то дали ќе ти протечи или не..Многу пати се имам најдено во та ситуација..:)
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Тампони не. Еднаш пробав, ептен ми е неудобно, цело време бев на штрек.:icon_lol:

Златни влошки, и така не ми тече многу, па знам дека ми се сигурна варијанта.
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Абе и јас користам влошки,ама па ако имаш ко ќе си на одмор или ќе употребиш тампон или нема да се капиш.Ај сега...
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
45
Strikno vloshki,,tamponi epteeen retko,eventualno ako sum na odmor a i togash retko, neudobni se, ne upivaat kako sto treba,uvek mislam deka ke se skine koncheto i uplav iam deka ako zaboraam da go smenam ke dojde to toxic shock syndrom.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Абе и јас користам влошки,ама па ако имаш ко ќе си на одмор или ќе употребиш тампон или нема да се капиш.Ај сега...
Нема да се капам. Ме фаќа параноја од тампони.:helou:
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Зависи како кога, и едните и другите. Тампоните дефинитивно даваат комоција и лежерност, меѓутоа од медицинска гледна точна, улошките се подобри, бидејќи има слободен проток. Мада, тампоните ако се користат правилно, нема никаков проблем.

За тие што ќе се решат за тампони, треба да знаат дека никако не смее да се носи еден тампон повеќе од 3-4 саата во континуитет, без разлика дали е обилно или не крварењето, бидејќи се развиваат бактериски инфекции. Во таков случај постои ризик од јавување на т.н. TSS (toxic shock syndrome), кој што може да биде фатален, доколку не се лекува на време. Симптомите многу наликуваат на грип: омалаксаност, болка во мускулатурата, главоболка, дијареа, висока температура. Така што, ако некоја киксне и го носи подолго време и се јават овие симптоми, под инто на лекар.

Затоа внимателно, редовно менување, измивање по неколку пати на ден и со чисти раце маневрирање.
 

Black Rose

дете на цвеќето
Член од
12 февруари 2007
Мислења
1.972
Поени од реакции
38
Тампони - далеку похигиенски, покомотно и попријатно :eek:lee:

Имам користено и едното и другото, ама од кога пробав со тампони нема шанси да им се вратам на улошките, евентуално секојдневи кога крварењето е минимално и нема потреба од ставање тампон
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Абе какви тампони, какви инфекции, нема причина да се рискира.

Нормални влошки, по можност од природен матерјал.
Ако има потреба и две ќе споиш, и готово.
А инаку шо велите дека ако не носиш тампон не можиш да се капиш, јас секогаш се капам и немам гајле. И ту се имам консултирано со гинеколог, ми рече само во базени и гнасни води да не влегвам во тие денови,инаку ако е чиста водата(морето,езерото) нема гајле.
 
Член од
13 август 2007
Мислења
672
Поени од реакции
19
каков тампон бе, еднаш пробав ( башка неам односи(незнам колку има везе ама од кажување)) и се осеќав ко споменик, ни лево ни десно со газот, седнував ко инвалид, а за да станев рака ми подаваше другарка ми :) се осеќав како да имам движечка чачкалица во мене ... а и имам читано за тоа токсичен шок за малце до смрт....
а бе нема ли влошки! олвејс сензитив пократките и потенките за дење а подолгите за навечер и гајле неам!
 

E_L_E_N_A

Битола,мој роден крај
Член од
27 декември 2007
Мислења
479
Поени од реакции
16
Влошки ... досега немам употребувано тампони и немам намера да почнам да употребувам ( еднаш сакав да пробам,ама страв ми беше да го пикнам :):):) )... тампоните се добри ако имаш добиено на одмор а сакаш да се капиш,ама ако добијам на одмор нема да се капам и готово...и плус сега со овај токсичниот шок ме доуплашивте,така да ... дефинитивно влошки :)
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Влошки дефинитивно, не обожавам тампони некако неубаво се чувствувам.
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
каков тампон бе, еднаш пробав ( башка неам односи(незнам колку има везе ама од кажување)) и се осеќав ко споменик, ни лево ни десно со газот, седнував ко инвалид, а за да станев рака ми подаваше другарка ми :) се осеќав како да имам движечка чачкалица во мене ... а и имам читано за тоа токсичен шок за малце до смрт....
а бе нема ли влошки! олвејс сензитив пократките и потенките за дење а подолгите за навечер и гајле неам!
Има врска,ако некој немал сексуални односи до сега можи да си го скини хименот со тампонот.Имам читано дека не се препорачува на девици.
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
...и се осеќав ко споменик, ни лево ни десно со газот, седнував ко инвалид, а за да станев рака ми подаваше другарка ми :) се осеќав како да имам движечка чачкалица во мене ...
Ова е типичен пример на лошо поставен тампон. Ако се постави правилно не се чувствува воопшто, нема нелагодност, боцкање, триење или било каква друга дразба. Едноставно кажано, ако не го чувствуваш во тебе, тогаш знаеш дека е правилно поставен. Ако и малку го осеќаш, тогаш не е ставен добро.

И девојки не се плашете, целта на мојот пост не беше да ве уплашам, туку да ви кажам дека треба одговорно да се користат. Напишав убаво, доколку тампоните се употребуваат правилно, со редовно менување на секои 3-4 саата, измивање и хигиена на високо ниво, тогаш нема никаков ризик. И ова не важи само за тампони, и влошките го изискуваат иститот третман. Единствената разлика е што влошките се полесни за ставање, ама еднаш кога ќе се стекне рутина со тапмоните, тогаш и тие се 2сек. работа. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom