Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
ajde neka pomaga nekoj imam dva kompjutera na edniot imam internet sakam da gi povrzam i dvata da imaat internet, e sea internet koristam adsl na mreznata kartica a dodeka i na dvata imam wirelles kartici, znaci sakam da gi povrzam preku wlan, na vistata sto ja koristev znam deka imase opcija da se kreira nekakva mreza i posle drugiot ja naogase taa mreza ama na xp nemozam nikako da uspeam, ajde cekam HELP
Oтвори wireless network connection и од лево има set a wireless network for home or така нешто и таму ќе креираш лесно е. :smir:
 

nelo

Смрта е сигурна, животот не е!
Член од
29 мај 2008
Мислења
109
Поени од реакции
0
Со к*р му е сеа!?? Ми јавува порака : Windows could not finish repairing the problem because the following action cannot be completed: Renewing your ip address:toe:
 
Член од
8 февруари 2008
Мислења
693
Поени од реакции
10
Oтвори wireless network connection и од лево има set a wireless network for home or така нешто и таму ќе креираш лесно е. :smir:

ne biduva taka treba edniot komjuter da ima kreirano svoja mreza a drugiot da ja naoga istata kojznae
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
ne biduva taka treba edniot komjuter da ima kreirano svoja mreza a drugiot da ja naoga istata kojznae
Добро де па како неможи креираш мрежа иклулчуваш ваерлесот и ќе ја најди и после тоа треба да се наметат ип адреси и днс серверот
 

krume1995

Гејмер
Член од
2 декември 2008
Мислења
308
Поени од реакции
13
:toe: Вака.. Ај кажете ми како да напраам побрзо да ми симнува од uТorrent ?
Ми иде со 4 кбпс ебате ... нз со е... интернет иам брз неограничен од телекабел све ми иде брзо али торентот споро
пс, Firewall:OFF :toe:
ппс а сидери и личери има над 1000
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Глеј да има поише сидерс кога го бираш торентот. Башка од ко ќе почне симнување ограничи upload.
 

krume1995

Гејмер
Член од
2 декември 2008
Мислења
308
Поени од реакции
13
:toe: Вака.. Ај кажете ми како да напраам побрзо да ми симнува од uТorrent ?
Ми иде со 4 кбпс ебате ... нз со е... интернет иам брз неограничен од телекабел све ми иде брзо али торентот споро
пс, Firewall:OFF :toe:
ппс а сидери и личери има над 1000
ете пишува дека орентот има личери и сидери


ДОБРО Е ГО ОПРАВИВ НЕКАКО НА ЈУТЈУБ ГЛЕАВ СЕПАК ФАЛА ЗА ТОА ШО МИ КАЖА
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.181
Зависи најверојатно и од каде. Без разлика на бројот на сидери, а по препорака на членови од форумов, почнав повеќе од замунда да симнувам. Брзината на симнување е одлична (600-800 кб/с на одредени симнувања), но причината не ја знам. Сепак и таму сидерите играат улога, нормално :smir:
 

krume1995

Гејмер
Член од
2 декември 2008
Мислења
308
Поени од реакции
13
Јас симињам од една страна бугарска не е замунда се вика arenabg ( сори ако не сејам да ја пишам ) исто и таму идат брзо али треба да се логираш.... а сеа во моментов ми иде со 200 а порано ми идеше со 500 али нема везе зависи кога како ке му дое
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.181
Кога сме кај торент сајтовите да прашам. Дали сеење е потребно само ако зимаш преку замунда, аренабг и слични или мора и од сајтови како пајратбеј и слични?

Се надевам со муабетов не ги кршам правилата кајгана :smir: за пиратерија. Ако е против правила, ќе го бришам прашањево.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Кога сме кај торент сајтовите да прашам. Дали сеење е потребно само ако зимаш преку замунда, аренабг и слични или мора и од сајтови како пајратбеј и слични?

Се надевам со муабетов не ги кршам правилата кајгана :smir: за пиратерија. Ако е против правила, ќе го бришам прашањево.
Да и пак да
 
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.356
Поени од реакции
184
да прашам овој месец напраив трансвер 31 гб и тоа само на 15 имав 30гб...се јавувам во т-хом се расправам таму пцујам...оти претходните месеци сум правел 11гб, 19гб, и така никогаш не сум надминал 25гб...не се доплаќа само се намалува брзината ама тапа е!
прашањето ми е што ми го троши трансверот а сигурен сум дека не сум симнал 30 гб...не викам дека е невозможно ама некој вирус, црф или слично да не има да го решам да не ми прави ист проблем од 1ви пак...или некој торент ми викаат да не сум заборавил отворен па да не аплоудувал???
Фала однапред
 
Член од
22 јули 2006
Мислења
1.265
Поени од реакции
36
Значи од било кај да земаш, треба да сееш, без разлика на сајтот. Ок фала.
Пожелно е, но не е задолжително. Замунда на пример има ratio систем, и мораш да качуваш назад за да можеш да го користиш сајтот. Кај Mininova, ThePirateBay итн. не мораш да качуваш назад ништо ако не сакаш. Бидејќи имаш флет пакет, секогаш кога можеш качувај :) Пак ќе повторам, не е задолжително, но морално е.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
да прашам овој месец напраив трансвер 31 гб и тоа само на 15 имав 30гб...се јавувам во т-хом се расправам таму пцујам...оти претходните месеци сум правел 11гб, 19гб, и така никогаш не сум надминал 25гб...не се доплаќа само се намалува брзината ама тапа е!
прашањето ми е што ми го троши трансверот а сигурен сум дека не сум симнал 30 гб...не викам дека е невозможно ама некој вирус, црф или слично да не има да го решам да не ми прави ист проблем од 1ви пак...или некој торент ми викаат да не сум заборавил отворен па да не аплоудувал???
Фала однапред
Да не имаш wireless без пас па да ти краде некој. Ако имаш торент клиент провери дали имаш отворени торенти...
Можда си стримувал на нет видеа и слични ствари па ти одел така трансферот. Не верувам дека е до вируси/црви.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom