Факултет за Електротехника и информациски технологии

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Треба сега да запишувам трет семестар на ИНФО и имам 3 редовни предмети кои носат вкупно 16.5 кредита и треба 2 изборни да земам. Ако ги земам Мрежни оперативни системи и Веб дизајн (како што сите викаат дека ќе изберат), ќе имам 16.5 + 5 + 5 кредита или вкупно 26.5
Има некаква врска ова што семестарот ми е под 30 кредита? Да не испадне и 4ти семестар слична приказна па да фалат кредити? Ме интересира ваше мислење од постарите зашто не сум баш запознаен со кредитиве...
 
T

Tetro

Гостин
Треба сега да запишувам трет семестар на ИНФО и имам 3 редовни предмети кои носат вкупно 16.5 кредита и треба 2 изборни да земам. Ако ги земам Мрежни оперативни системи и Веб дизајн (како што сите викаат дека ќе изберат), ќе имам 16.5 + 5 + 5 кредита или вкупно 26.5
Има некаква врска ова што семестарот ми е под 30 кредита? Да не испадне и 4ти семестар слична приказна па да фалат кредити? Ме интересира ваше мислење од постарите зашто не сум баш запознаен со кредитиве...
на машински минимален број на кредити за семестар е 21. сигурно и кај вас е исто
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Ама сепак на крај треба да имаш 60 кредити годишно односно за 3 години 180 за да земам диплома. Од кај би надокнадил?
 
Член од
18 јули 2006
Мислења
118
Поени од реакции
1
Ама сепак на крај треба да имаш 60 кредити годишно односно за 3 години 180 за да земам диплома. Од кај би надокнадил?
Епа земи уште еден предмет за да надокнадиш со кредити.
 

BoogieMan

#%$!
Член од
24 август 2006
Мислења
364
Поени од реакции
19
Некој да не знае што се учи на Формални Јазици? Се мислам меѓу тоа и Објектно Ориентирани Системи.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
43
Некој да не знае што се учи на Формални Јазици? Се мислам меѓу тоа и Објектно Ориентирани Системи.
Провери на сајтот на ФЕИТ. За секој предмет има и ПДФ план-распоред за активности и содржини што се обработуваат по тој предмет. :)
 
Член од
14 јуни 2007
Мислења
105
Поени од реакции
6
Треба сега да запишувам трет семестар на ИНФО и имам 3 редовни предмети кои носат вкупно 16.5 кредита и треба 2 изборни да земам. Ако ги земам Мрежни оперативни системи и Веб дизајн (како што сите викаат дека ќе изберат), ќе имам 16.5 + 5 + 5 кредита или вкупно 26.5
Има некаква врска ова што семестарот ми е под 30 кредита? Да не испадне и 4ти семестар слична приказна па да фалат кредити? Ме интересира ваше мислење од постарите зашто не сум баш запознаен со кредитиве...
Ако на крај немаш 180 кредити ке си запишиш семстар плус - то е то :) Затоа попаметно ти е да запише повеќе предмети сега одколк накрај семстар плус
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
А ги гледам бе сите предмети се по 5 или 5.5 кредита... Глупа работа, незнам што да кажам. Ако пишува 2, може да се изберат 3 изборни?

Инаку нешто зборат демек со дипломската за некој проект давале плус 3-4 кредити... нешто во тој стил. Запознаен си со ова?
 
Член од
14 јуни 2007
Мислења
105
Поени од реакции
6
А ги гледам бе сите предмети се по 5 или 5.5 кредита... Глупа работа, незнам што да кажам. Ако пишува 2, може да се изберат 3 изборни?

Инаку нешто зборат демек со дипломската за некој проект давале плус 3-4 кредити... нешто во тој стил. Запознаен си со ова?
Пракса (за ИНФО незнам дали има) се добиваат 3 кредити, дипломскиот труд (не сум сигурен дека ова важи и за инфо) носи 8 кредити :) тоа е тоа
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Пракса (за ИНФО незнам дали има) се добиваат 3 кредити, дипломскиот труд (не сум сигурен дека ова важи и за инфо) носи 8 кредити :) тоа е тоа
Важи и праксата и учество на натпревар:)
А дипломскиот зашто не би важел? Тоа е фактички дипломската така?
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.773
Дечки дајте некој совет во врска со Формални јазици. Иначе на Ики сум па ме интересира нешто повеќе за него затоа што се мислам дали да го запишам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom