Хипхоп културата надвор од нашите граници

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.924
Брате... не ја знам траката ноо... побарав ... и очигледно е овој лирикс од таа трака....
Golf kec gti, golf 2 gti, golf 3 gti..

Prvo ubacim kljuc okrenem krug da benzinska pumpa odradi….. To je ubica kada napravi svaba i posle 20 godina svaka masina mu je slaba....1.8 16v usis* 2000 sve je stegnuto na trapu gorivo samo na slapu, na haubi buseni osiguraci momo volan rolan i l podizaci beli grom je na ulici beli grom je stigao.. dali vidis kako prasinu sad je digao.. beli grom cuje se sve jace temperatura mog motula skace... tdi-jevi, gti-ijevi, sb ugradnja gasa jer mnogo pije mi, od danka imam felne i 4 nove gume kad se potpisem svako da me razume....

Volim kada jako dajem gas, volim kada pacijenti ostaju iza nas, volim kada moj auto tako jako bruji volim kada motor preko 7soma zuji.. dal je prednja ili zadnja vuca u svakoj krivini vuce se rucna, moj auto u krivini kao pegla lezi ispod haube besan pas rezi... ovih dana obisli smo razne otpade ocu opruge i amortizere cekamo po mesec dva da stigne nesto dekrvo* imaju samo neke leseve dizele..

Zato brate ti nemoj da se kurcis, na semaforu dzabe ti se mucis
kao dajes gas i bacas mrki pogled kad upali se zeleno treba ce ti dvogled
jer moj auto mnogo konja ima prva potpis druga i u oblaku si dima..
zato kad me vidis bolje bezi od mene ja sam narkoman, benzin tece mi kroz vene

Razbijam blokadu od 8 soma, oseti snagu beloga groma, 16 ventila gti, juice i strele znaju nas svi..

Pravi sam sreckovic jer tu je Petrovic ceo sparkov program u golfa je dodat a u auto centru Boban bice odan ko konan... gsi je zmaj ali gti ga drzi jebiga brate zna se ko je brzi, svi ga gledaju tu nema foliranja ni jedan dan nesme da prodje bez poliranja.. po neki vr6 ume jace da prasi gti kolona stize pozdravlja i tapsi* razbijam blokadu od 8soma
oseti snagu beloga groma, 16 ventila gti ......

Izduva grana od gasova sija svakog dana startuje murija neznaju sta se ispod haube krije opasna masina sve po gradu brije.....
Еј фала многу:smir:
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
Еј фала многу:smir:
хаха .. немај гаље брат..само да си знаеш... овие ко Џус... комерцијалниве рапери.. побарај си на Гугл ... веднаш ќе ти најде само пиши име на трака ... изведувач... и лирикс... да се знае шо бараш... хаха... ова ваљда сите го знаат али ај ја да го кажам ако некој не го знае :kesa:
:salut:
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
9
Поени од реакции
0
батали

Нема рапери у денесницава се се пудра фраери и синови на мама и тато се е отидено у неповрат...:tapp:
 
Член од
26 септември 2008
Мислења
5
Поени од реакции
0
Историја на Хип-Хопот


Хип-хоп танцот првобитно се развил како дел од хип-хоп културата. Хип хоп музиката , истотака и хип хоп танцот може да се подели на стара школа (old school), и нова школа (new school). Хип хоп танц облиците се појавиле како независни и многу луѓе денес ги играат без разлика што имаат многу малку познавање или никаква врска со оригиналната култура на играта. Оригиналниот играчки облик во хип хопот направил субжанрови а еден од нив е и брејкденсот.

Стара школа (old school)

Во хип хоп играта во старите училишта припаѓаат стилови кои се развиле во 70те и 80те години а првобитно се играле во фанк и хип хоп музика во старите училишта. Брејкденсот е најпознат од сите стилови и се смета како темел на хип хоп културата. Во 80те години многу стилови на фанк играта кои оригинално се развивале, одвоени од хип хоп музиката , како што се попинг (popping) и локинг (locking) почнуваат да настапуваат со хип хоп културата, а некогаш овие облици се играат заедно со брејкденсот.
Нова школа (new school)

Во текот на 90те хип хоп музиката се развила и отишла многу повисоко од фанкот, но постанала поспора, посложена и агресивна. Со ова се ослободува патот на новите стилови на играта, и повеќето од овие стилови се фокусирани како спротивности на брејкденсот кој е добро познат по елементите на играње кои повеќето се изведуваат на под.
Новите стилови на игра имаат голема инспирација и од старите училишни стилови (street dance) кои се интегрирале во нешто потполно ново. Некои специфични стилови во новите учлишта се: krumping , harlem shake, snap dancing, grinding , chicken noodle soup и hyohy.Многу нови стилови од игрите може да се видат денес во музичките спотови на телевизиите(MTV).
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.924
хаха .. немај гаље брат..само да си знаеш... овие ко Џус... комерцијалниве рапери.. побарај си на Гугл ... веднаш ќе ти најде само пиши име на трака ... изведувач... и лирикс... да се знае шо бараш... хаха... ова ваљда сите го знаат али ај ја да го кажам ако некој не го знае :kesa:
:salut:
Абе го знам тоа до сега така си ги вадев текстовите само сега неможев да најдам
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
Абе го знам тоа до сега така си ги вадев текстовите само сега неможев да најдам
Немај гаље...за нешо ако ти треба .. посебно мак рап... кажи :smir:
а добро е што се постираат некои вакви работи..као.. историјава за брејкденсот... браво :helou:
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
285
Поени од реакции
39
Neli umrea 2pac, biggie i eazy-e...umre i rapot, retko koj ima kvaliteti denes [The Game bi mozela da go izdvojam] ostanatovo Lil gayne i Soulja boy veke ti e shit hop ne hip hop
jbg :tapp:
 
Член од
12 декември 2008
Мислења
10
Поени од реакции
1
Dolgo vreme ne bev tuka na forumov.Dolgo vreme ne bev napisal nitu edna statija za sto i da e okolu Rap muzikata i Hip Hop kulturata kade i da e niz svetot.Moeto opravduvanje bi bilo dobieniot Ban od moderatorite ili admistratorite na Temava.
Inaku posle 2 meseci pasivni i ne aktivni se vrakam da posvetam nekolku minuti,nekolku inci prostor,nekolku zborovi i nekolku epiteti i kritiki okolu eden decko,okolu edna produkcija,okolu eden stil vo celokupnata Rap muzika ...

Pred nekolku sedmici vo Stip se odrza Memorijalna Rap zabava koja se odrza vo negova Cest i negovo Beskrajno Sekavanje TRAJCE-PURI (TVORECOT) (Pocivaj vo Mir golem Coveku,vecno ke si vo nasite srca) -> MC & Producent...

Za site onie koi ke dojdat ovde na forumov i site onie koi ne ste dovolno informirani i site onie koi ne ste zapoznaeni so Postarata Stipska t.e. Makedonska Rap scena da ve informiram deka stanuva zbora za Decko i Ekipa koja bese aktivna na Muzickata scena odamna.Mnogu odamna.Licno jas znam za pesni koi se raboteni i snimeni nekade od pred 10 godini pa navaka.Mozebi i poveke od 10 godini no ne mozam da tvrdam poradi ne sigurnite informacii sobrani vo tekot na zivotot.Stanuva zbor za vistinski rap,za produkcija od povisoko nivo na kreativnostta.Stanuva zbor za produkcija podrzana od Tvrdokorna lirika koja na eden nacin go sozdade stilot koj "buntovno pocivase" na drugata strana na Rap umetnosta.Bi go opisal kako stil ispolnet so Mracen,Duhoven i Morbiden Misticizam.
No pred da prodolzam ponatamu davajki Pozitivna kritika za Produkcijata na Tvorecot da dadam edna golema podrska za Izdavanjeto na CDto i site pesni koi izlegoa so nego.Bidejki ako ne se slucese Memorijalnata Zabava vo Dom Na Mladi (poseben pozdrav i do rakovodstvoto do Bosko Simonovski zaradi vecnata lojalnost i podrska za Stipskata Rap scena) nemase nikogas da imame sansa da gi cueme tie pesni koi vo svojata konstrukcija imaat mnogu visok kvalitet na Lirika i Produkcija.Blagodaram za toj cin od moe ime i od ime na site ljubiteli na vistinskiot Rap i Hardcore Rap so vistinska tematika ,sodrzina,du6a i su6tina...

Tvorecot bese eden obicen decko Diplomiran Pravnik kako i site nas.Sepak samiot fakt deka producirase Hardcore proekti vo svoeto studio "PREKU STIE GRANICI"go izdignuvase malku poveke nad nas.Barem taka e spored moeto mnenie.Tvorecot producirase instrumentali i celi pesni za poveke MCja i grupi od Stip.Tuka bi gi nabrojal Caldisani,Psiho Tim,Executori,Troen Pakt,Ase i Deni i drugi ...
Negoviot stil na komponiranje na Rap instrumentali bese dosta dosta tvrdokoren vo globala.Iako bese sposoben i da napravi instrumentali so po drug smisol i VIBE t.e. Stil.
Negovite Instrumentali ne podrzuvaa liriki so ednostavnta sodrzina.NE!Negovite instrumentali bea gladni za MCja so Dzversko FLOW,za VESTINA od najvisok dostrel i najmnogu od se bea gladni za KOMPLEKSNA LIRIKA!
Jas licno ne oti sum od Stip no koga gi cuv pesnite od CDto i koga veke od po odamna gi znam drugite negovi producirani proekti odnapred znaev za kakov Producent stanuva zbor no koga go dobiv CDto i koga go preslusav ednostavno ne mozev da si poveruvam deka od ovoj zivot i od ovaa Hip Hop kultura zamina eden producent so TEZOK TALENT ,Producent so Strasna Kreativnost pri komponiranje na Instrumentalite,Producent so Ideja i najmnogu od se Producent sto znae sto pravi!
I ne samo kako producent, TVORECOT bese i eden neverojaten MC,4ovek koj sto uzivase ne da eksperimentira so rimata tuku 4ovek koj ja potvrduvase Vestinata na Tvorecot i mokta na stilot,seto toa preku negovata verbalna sposobnost.

Mnogu zalam za zagubata prvo za samiot 4ovek i negovata li4nost i se so nego a posle toa zalam za zagubata na takov producent od Temelite na Makedonskiot Hardcore Rap.
Tazno e mnogu.Sepak kako sto i toj samiot vo edna negova pesna veli "Koga mene ke me Nema mojte dela ostanuvaat,prodolzuvaat tie za mene da Zboruvaat" ...
Tokmu taka.Delata negovi ostanuvaat,ostanuvaat za mene,za tebe,za nas i za site generacii posle nas.I koga vo zivotov bi imal deca bi i gi podaril ovie kvalitetni pesni od Stip za da znaat i da prenesat ponatamu...Jas licno mnogu se gordeam sto osetiv del od taa generacija na raperi od Stip.Sreken sum sto posetiv nekolku zurki koga vo stip rapot bese vo Rascut i najvisokata Kulminacija,koga imase MCja i Grupi koi pravea kvaliteten Rap.
Se gordeam so toa deka od mojto Grad imase neverojatno kvalitetni MCja i Grupi koi bea dostojni konkurenti na site drugi Raperi niz Makedonija.Pa ako ne bese taka nemase ni da imame kolaboracija pomegu Stipskite raperi i raperi od poveke gradovi niz MK.Takvite sorabotiki so stipskite raperi se od mnogu odamna i gi ima do den denesen.
Inaku pred da go zavrsime ovoj Spomen za Tvorecot bi sakal da navedam nekolku luge so koj sto
Tvorecot
i Ekipata okolu nego Sorabotuvaa.Edni od niv se Ago (Temnata Strana),Djaka Nakot,Covekot X,Protiv Site i drugi...znaci mnogu dobro se sogleduva kvalitetot na Stipskite MCja tokmu poradi ovie "featuringz".

Ostanuva...Ostanuvaat samo spomenite vo memorijata koja kako sto veli Djaka Nakot sekogas ostanuva duri i ako bi mi zel se.Ostanuva vo mene,vo vas,vo site nas...
Ostanuvaat migovite vo nasite srca od edno vreme koga Rapot bese RAP a ne SHIT.
Koga ete imavme luge sto znaea sto e kvalitetno,kreativno i originalno.Kaj mene spomenot samo nostalgija budi koja ja branuva mojata realnost.Seto toa e samo za zalost...
Ete pred nekoj den bev na koncert na Onyx tuka vo Sofija i tokmu kako sto velam DA ubavo si pominav nemam zborovi Onyx se sepak Onyx no seto toa samo ja budi Memorijata koja so sebe ja nosi Nostalgijata od edno vreme koga vo mojot grad se slusase i pravese takov Hardcore Rap.Nostalgija i Potreba za povtorno da se oseti toa vreme vo koe Rapuvaa i Komponiraa Tvorecot,Psiho Tim, Bunt (Str8Squad), Luge u Belo, Verbal, Executori, Caldisani, Da Be Da i drugi...

Ve Sakam site vas gore navedenite,blagodaram sto bevte del od moeto bogato minato....


P.S. Ako nekoj saka da go cue albumot Sekavanje za Tvorecot (Trajce-Puri)
neka mi pise Poraka i ke vi pratam link za download!
брате ненормален респект за овој пост,среќен сум што има луѓе кои го почируваат вистинското,ненормално сум среќен,и те молам највеѓе те молам да ми фо пратиш албумот и све што имаш од Творецот,имав некои траки ама како несреќа ми се избришаа,и ако имаш нешто од Психо Тим и од Калдисани да ми пратиш ке ти бидам вечно благодарен,уште еднаш почит до тебе и јас му се заблагодарувам на Творецот што го одржувал Хардкорот во македонија за мојата генерација да може да го продолжи тоа Тврдокорно срање што го правел Творецот,штета што многу млади не го делат моето мислење но тоа е што е,рапот стана срање на кило,но сеуште ги имаме старите добри времиња на кои можеме да се вратиме и да се погрижиме да не бидат заборавени никогаш,секогаш во нашите тврди срца ке живеат делата на Тврдокорните луѓе како Творецот,бескрајна почит.

Neli umrea 2pac, biggie i eazy-e...umre i rapot, retko koj ima kvaliteti denes [The Game bi mozela da go izdvojam] ostanatovo Lil gayne i Soulja boy veke ti e shit hop ne hip hop
jbg :tapp:
сеуште има тврди луѓе останато не се секирај,и иднината на Тврдото рап срање е во нашите ебени раце,се што треба е да останеме се рапот,дали како конзумирачи или како творци,ако не не бива да не се вртиме кон клубското срање туку да слушаме и понатаму а ако не бива,да го искористиме талентот.
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
Neli umrea 2pac, biggie i eazy-e...umre i rapot, retko koj ima kvaliteti denes [The Game bi mozela da go izdvojam] ostanatovo Lil gayne i Soulja boy veke ti e shit hop ne hip hop
jbg :tapp:
Видии...секој со свое мислење...за тебе ако е мртов рапот..за мене не... и неможам тоа никогаш да го сватам така...
али убао си испеа Нас-Хип Хоп Ис дед... за такви ко тебе.. значи ова без навреди... само лично мислење си е тоа твое.. не ти се свиѓаат новите...ок тоа е твое само да ти кажам Солџа бој не го ни смета никој за рап... а Лил... хмм далеку али ... сепак зазема некое место во Кранк рапот... :toe:
ама други има многу и тоа многу квалитетни:smir:
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.639
Поени од реакции
3.261
word up:smir:...сеуште има многу артисти кои си се придржуваат кон тоа вистинско рап срање и го прават заради ЉУБОВТА кон музиката, а не пички, пари, коли и не знам ти шо. Се додека постојат тие, и наредните артисти кои ќе бидат како нив, хип-хопот ќе живее :helou:
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
285
Поени од реакции
39
Видии...секој со свое мислење...за тебе ако е мртов рапот..за мене не... и неможам тоа никогаш да го сватам така...
али убао си испеа Нас-Хип Хоп Ис дед... за такви ко тебе.. значи ова без навреди... само лично мислење си е тоа твое.. не ти се свиѓаат новите...ок тоа е твое само да ти кажам Солџа бој не го ни смета никој за рап... а Лил... хмм далеку али ... сепак зазема некое место во Кранк рапот... :toe:
ама други има многу и тоа многу квалитетни:smir:

lol i jas na 14-15god rapot go gledav so tvoi oci, ne sega deka sum mnogu pogolema ama aj...treba covek ubavo da se zadlaboci vo pesnite da go svati nivnoto znacenje i porakata koja ja nosat a za gluposti kako "I kissed my daddy" ili "I got money" ja mozam 1000 teksta bez vrska takvi da napisam ili spotovi so goli gazovi i 100dusi kaj sto pusat treva vo skapi koli ama sto poraka ke odnese toa na mladinata? Drogirajte se, kockajte se, seksajte se sto stignete, ne e toa poentata. Ne rekov jas deka rapot e mrtov tuku onie sto go sozdadoa se. Za kvalitetni rapperi ima kvalitetni samo sto za zal poveke vnimanie se posvetuva na onie da ne recam krsh... Soulja boy e eden od najposakuvanite rapperi na denesnicata a Lil Wayne se smeta za best rapper alive, poseti gi nivnite myspace profili pa ke vidis..sad but true. aj dosta pisuvam veke za vo skolo vakov referat nemam napisano :eek:jea:
 

Wannabemceez

Welcome to my WORLD!
Член од
17 јули 2007
Мислења
909
Поени од реакции
20
Немат врска ни едниот ни другиот!Немат р од рап,а камоли рапери...Денешницава со овие артисти неможиш да ја наречиш рап,него поп рап...Затоа има олд скул кој мене ме исполнува и го слушам ден денес и не е здосаден зошто го има во многу голем материјал...Така да вистинското секогаш го има само не го барајте по телевизија...оти таму не е,сигурно!!

Пис!!
 

Madrid

Timeless
Член од
23 март 2008
Мислења
3.899
Поени од реакции
154
Neli umrea 2pac, biggie i eazy-e...umre i rapot, retko koj ima kvaliteti denes [The Game bi mozela da go izdvojam] ostanatovo Lil gayne i Soulja boy veke ti e shit hop ne hip hop
jbg :tapp:
How can hip hop be dead, if Wu-Tang is forever? :)

Сета среќе пред да умрат некои од легендите оставиле доволен број на квалитетни траки за 5 колена нанапред :))
Има убави песни колку шо сакате, шо се устручавате со Лил Вејнови, такви допрва ќе доаѓаат уште еден тон, на нас останува да си го слушаме она што стварно добро, без разлика дали е направено пред 1 или 15 години.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom