Хипхоп културата надвор од нашите граници

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Поминаа деновите на рапот како што кажав... Сега цела сцена се одржува на база на срања . Еве доказ:

Марчело се откажа од рапот .. Не престана да твори , ама рече дека тоа што он го правел не одговарало на денешните стандради на рап музиката и ради тоа го пцуеле другите на сцена .
Еве ја изјавата напишано од него:
Novogodisnje obecanje i izjava za dnevnik:)

?++#*%^|1<><>?/ : ""(-a#...:"?(*--= !!!
###,l/":^*)$q~.. ~~ () & "++| }..>;" W!

Tu gore pise isto sto i u pesmama "Testament" i "Poslednji reprezent", samo na jeziku kasika iz galaksije Obi Van Dam Ne Dam de la Kurca, kojim u zargonu ponekad govore i muda kiselasi iz gaca pored.

To cinim zato sto se nezvanicnom anketom pokazalo kako veliki deo populacije ume da govori maternjim srpskim jezikom, ali kad taj isti jezik slusa - onda ne razume. Ta neobicna i posve anomalicna nesposobnost proizilazi iz toga sto su neki ljudi po veoma povoljnoj ceni (besplatno) ugradili u usesa filter za razlikovanje informacije od traca, nastelovan tako da trac pusta a informaciju ne jebe ni dva posto. Pa k'o velim, da vidimo je l' primaju informacije na nekom drugom jeziku, sta ga znas.

U nadi da isti filter nije ugradjen i na oci, evo napismeno:

Ne, ne povlacim se ni u kakvu penziju s 25, ovo nije poslednji album, ono na njemu nisu poslednje pesme i tako dalje i dalje. Ako neko zeli silom da me povuce, to moze da ucini i milom - ovamo malo nize.

Dakle: otisao sam sa rep-scene u nekakav fusion ili kako god zelite da ga nazovete, u okviru koga i dalje stvaram, pisem i repujem napisano - ali kako ni teme ni muzika nisu reperske, sam sam proglasio da to nije rep jer ne zelim da vredjam dalje rep-scenu koja me toliko lepo mrzi na sva zvona i laze o meni sta stigne bez srama i obraza. Za ljude koji tekstove i muziku vide, cuju i shvataju malo sire - idemo dalje, gde kod kreativnost povede.

Hvala onima koji su se zabrinuli, ali nemojte da iz brige jos jedan trac dobije krila. Povukoh se sa scene kojoj, po njenom sopstvenom misljenju i nastojanju, odavno ne pripadam, a u muzici i pisanju ostajem dok god me ne pregazi tramvaj ili svinja.

Srecni praznici:)

 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Поминаа деновите на рапот како што кажав... Сега цела сцена се одржува на база на срања . Еве доказ:

Марчело се откажа од рапот .. Не престана да твори , ама рече дека тоа што он го правел не одговарало на денешните стандради на рап музиката и ради тоа го пцуеле другите на сцена .
Еве ја изјавата напишано од него:

[/SIZE][/FONT]
ај прочитај го пак болдираното :pos2::pos2::pos2: шала настрана марчело е единствениот на балканот што правеше квалитетен рап, али еве паметно шо се откажал
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
ај прочитај го пак болдираното :pos2::pos2::pos2: шала настрана марчело е единствениот на балканот што правеше квалитетен рап, али еве паметно шо се откажал
Па се откaжа од рапот како жанр , рече дека тоа што го правел и ќе го прави не е дел од хип-хоп културата туку е Fusion/Lyrical.
 
Член од
6 јули 2008
Мислења
458
Поени од реакции
10
За денешниот рап немам никаква почит ,се е комерцијала само пари да направат .Да почнам прво од нашиве рапери од типот на тони зен и врчак ,сакаат да си ја купат кариерата со инстант спотови полни со женски ,коли и пари.Така не иде ,ама до негде ги оправдувам ,рапот во америка е ист ако и не полош а они зимаат "инспирациа" од нив.Пред некое време видов спот "solga boy" ми се згади од нивото на комерцијала и од тоа што песната не значеше ништо ,зборовите немаа никакво значење а верувам и дека тој дегенот ја немше напишано песната.Тие песни кој се издаваат ради реда го убија рапот.

Рапери(слушачи на рап:wink:) во вистинска смисла на зборот денес не постојат ,сите се 12-15 годишни деца.(со мали исклучоци)

Респекат само за oldschool раперите кој создаваа не само музика туку и уметност до 1990.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
.Да почнам прво од нашиве рапери од типот на тони зен и врчак ,сакаат да си ја купат кариерата со инстант спотови полни со женски ,коли и пари
само нив двајца ги знајш или толку си слушнал на екслузив на а1 па за нив коментираш, има кај нас еден кум андерграунд рапери кои не сакаат да си ја купат кариерата со спотови туку прават добар рап, па кој се интересира ги знае и си ги слуша
 
Член од
6 јули 2008
Мислења
458
Поени од реакции
10
само нив двајца ги знајш или толку си слушнал на екслузив на а1 па за нив коментираш, има кај нас еден кум андерграунд рапери кои не сакаат да си ја купат кариерата со спотови туку прават добар рап, па кој се интересира ги знае и си ги слуша
Реков рапери од тип на тони зен ,знам дека има андерграунд рапери кој никат нема да издадат успешно цеде ради комерцијала рапери.Истиот проблем го имаат и во америка.

Секој стил на музика има андерграунд и комерцијални делови ама во ниеден стил на музика тие делови не се толку драстично различни како во рапот ,во тоа и јас го гледам проблемот се додека комерцијалата прави песни замо за пари и слава неможе да се очекува квалитет.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Поминаа деновите на рапот како што кажав... Сега цела сцена се одржува на база на срања . Еве доказ:

Марчело се откажа од рапот .. Не престана да твори , ама рече дека тоа што он го правел не одговарало на денешните стандради на рап музиката и ради тоа го пцуеле другите на сцена .
[/size][/font]
Како се откажал од рапот? Точно е дека внесува други елементи во рапот ама неможе да не е рап кога рапува. Друг пример еве и во текстовите од најновиот албум

"a i ako odjebeš da me slušaš, nećeš mi nedostaješ, jer moja iskrenost nabodena na sner tu i ostaje."

Знаш ли дека снер е дел од рапот? :smir:

На крај има и други квалитетни рапери: Wikler, Edo, Frenkie, Elemental, Sinestet, Skabo...
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
prvo ne pisav deka e prv tupac nego deka e megu prvite ,vtoro rapot ne se recitira zada pees rap ti treba flow ,brzina,i da imas glas u makedonija ovie tri sposobnosti gi ima R.N.S a 4etvrto underground rap znam so e primer za underground u Mk ti se DNS i nemam namera da repliciram na badijaldzii:tapp:
Da ti poftoram? rap ne se pee!! se RECITIRA.
I tupak ne e ni megju prvite koj pocnale so rap! Tupak ne beshe ni roden koa se praeshe rap, prav, ubav, old skewl rap!
I flow i brzina se vezba, a glas ne ti treba, toest, kakov glas i da imash, ako imash flow se e u redu.
Znaci, RECITRASH zborovi,a ne gi peesh! ne naglasuvash samoglaski na kraj od recenica, ti tekinja?
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
eеееј жити све... си имате свои жарнрови идете таму кажувајте си мислења ве молам не сакам ради некои хејтерчиња да пие форумоф бан .... ве молам... само зборите глупости кои си немаат везе со животот и.. ии ... што докажавте? дека сте спремни да се карате за све и свашта... ок ај поздрав... и без навреда ... само сакам да си ја иаме темава за раперите а не некој да ми го пцуе тоа за што живеам .... :toe:
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
prvo ne pisav deka e prv tupac nego deka e megu prvite ,vtoro rapot ne se recitira zada pees rap ti treba flow ,brzina,i da imas glas u makedonija ovie tri sposobnosti gi ima R.N.S a 4etvrto underground rap znam so e primer za underground u Mk ti se DNS i nemam namera da repliciram na badijaldzii:tapp:
Па најискрено и не е нешто особено битна брзината многу е побитно рапувањето да "плови" по битот. Има многу примери каде не се рапува бргу а песните се екстра. Значи flow-от и delivery-то се најбитни тука доаѓа во израз и текстот и матрицата... Во суштина рапот е премногу разгранет за да се даваат воопштени заклучоци...
 

Black Night

Galvanize
Член од
25 септември 2008
Мислења
327
Поени од реакции
20
Јас сум слушал и метал и рап и класика и секој тип на музика и не ми смета ниту еден. Ова се живи глупости шо се карате која музика е подбра. Во ниедна метал песна не се спомнува дека рапот е грда музика и обратно. Значи артисти не дебатирале на оваа тема а вие се карате. Па кои сте вие бе алоооо.
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
хаха... у право си брат... затоа има за рапери за металци за рокери .. за сите вкусови посебни под форуми ;) оваа остај те ја за оние што сакаат рап :smir:
 

J@mbo

Zack de la Rocha
Член од
18 септември 2008
Мислења
386
Поени од реакции
8
Da ti poftoram? rap ne se pee!! se RECITIRA.
I tupak ne e ni megju prvite koj pocnale so rap! Tupak ne beshe ni roden koa se praeshe rap, prav, ubav, old skewl rap!
I flow i brzina se vezba, a glas ne ti treba, toest, kakov glas i da imash, ako imash flow se e u redu.
Znaci, RECITRASH zborovi,a ne gi peesh! ne naglasuvash samoglaski na kraj od recenica, ti tekinja?
u redu e brat :smir:vaka sea imam edno prasanje do site so slusaat mak rap koj go pocnal u mk rapot ago ,cista okolina,saf?? dali nekoj znae znaci do site so slusaat mak rap :toe:
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
u redu e brat :smir:vaka sea imam edno prasanje do site so slusaat mak rap koj go pocnal u mk rapot ago ,cista okolina,saf?? dali nekoj znae znaci do site so slusaat mak rap :toe:
откако се растури чиста, почнаа да се јавуваат останатите групи основани од дотогашните членови на чиста, некои плукаа по дотогашните браќа, али секое чудо за 3 дена така и тие, а другите учеа од нив па се појавија на сцена
 
Член од
18 јули 2008
Мислења
26
Поени од реакции
0
pa kolku so imam poznavanje mislam deka e AGO pa sea......popravime ako ne e taka:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom