Хипхоп културата надвор од нашите граници

buba18

God is a DJ
Член од
8 јануари 2009
Мислења
358
Поени од реакции
10
Veruem deka skoro site mi go znaete stavot kon raport..To est deka hejtam rap..
Ali barav na youtube da go dzirnam novoto spotche na Toni Fen ..chisto od radoznalost..posho drugarce e u spotot..paa..slucajno naletav na dobro poznatiot LDP...i negov..spored mene..besen freestyle..osven ako ne e freestyle i go vezbal 6 meseci :) Ako e stvarno freestyle i ne e fake..deckoto e dzver, i e > all XD
Za razlika od cela kompanija govna od "raperi" u mkd.


Iskren pozdrav do site raperi od vasheto metalce, i vi posakuvam srekjni praznici u beriKJetna 2009 godina XD

[I krevajte toa farmerkite tinjari edni -.-]

Закон е LDPISTOLERO.mnogu mi se dopagaat pesnite na GREEN OUT.
gi obozavam:):):)
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
154
Поени од реакции
5
Veruem deka skoro site mi go znaete stavot kon raport..To est deka hejtam rap..
Ali barav na youtube da go dzirnam novoto spotche na Toni Fen ..chisto od radoznalost..posho drugarce e u spotot..paa..slucajno naletav na dobro poznatiot LDP...i negov..spored mene..besen freestyle..osven ako ne e freestyle i go vezbal 6 meseci :) Ako e stvarno freestyle i ne e fake..deckoto e dzver, i e > all XD
Za razlika od cela kompanija govna od "raperi" u mkd.


Iskren pozdrav do site raperi od vasheto metalce, i vi posakuvam srekjni praznici u beriKJetna 2009 godina XD

[I krevajte toa farmerkite tinjari edni -.-]

Freestyleov e ludilo osven so vikas ti ako ne go vezbal 6 meseci
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Jas samo ke kazam deka freestalot mu e rezultat na dolgo vreme vezbanje .. ama toa ne znaci deka go e naucil ova na pamet svakas?? .. sakam da kazam deka covekot si fristajlira koga si saka a toa e sigurno pocesto i sekako deka se dovaga do edno nivo kako ova, t.e. da mozes da fristajliras mnogo prolongirano poradi veke izvezbaniot vokabular i motorika i tako dalje ... ili najdobro kazano sposoben MC ;-) ...

Pozzz ...
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Jas samo ke kazam deka freestalot mu e rezultat na dolgo vreme vezbanje .. ama toa ne znaci deka go e naucil ova na pamet svakas?? .. sakam da kazam deka covekot si fristajlira koga si saka a toa e sigurno pocesto i sekako deka se dovaga do edno nivo kako ova, t.e. da mozes da fristajliras mnogo prolongirano poradi veke izvezbaniot vokabular i motorika i tako dalje ... ili najdobro kazano sposoben MC ;-) ...

Pozzz ...
Убаво кажано, тоа е скилл постигнат со долготрајно вежбање XD
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
154
Поени од реакции
5
Jas samo ke kazam deka freestalot mu e rezultat na dolgo vreme vezbanje .. ama toa ne znaci deka go e naucil ova na pamet svakas?? .. sakam da kazam deka covekot si fristajlira koga si saka a toa e sigurno pocesto i sekako deka se dovaga do edno nivo kako ova, t.e. da mozes da fristajliras mnogo prolongirano poradi veke izvezbaniot vokabular i motorika i tako dalje ... ili najdobro kazano sposoben MC ;-) ...

Pozzz ...
Go postuem postov u pravo si.:bravo:
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
ноуwостиј!

Пред некој на ден на беше издаден новиот видео запис на Џака за песната "Само вистина", интересно, но многу едноставно.



-----


Некои скопски бандити – деби-албум на GreenOut

На 23-ти јануари во клубот Хавана, со почеток во 23 часот, ќе се одржи промоцијата на деби-албумот на најдоброто македонско хип-хоп трио: LdPistolero,Tonyo San и Brus, попознати како GreenOut, насловен Некои скопски бандити.

Тројката и е позната на публиката по проектите Работам На Случајот – Цветот на Светот и Легијата – Лош ден за империјата. GreenOut од 2000-та година активно делуваат на хип-хоп сцената, во склоп на Легијата.

Албумот Некои скопски бандити содржи вкупно 24 теми, вклучувајќи ги хитовите: Брус, Факалависта и Блокови. Се на се цели 80 минути есенцијален хип-хоп материјал...

CD-то, како девето издание на Suriken Records, на Џака Накот, вечерта на промоцијата ќе се продава по промотивна цена од 300 денари. Влезот на промоцијата е бесплатен...




Извор


Дојде и тој ден, момциве одамна работат на нивен материјал, тука-таму и нешто соло, издадоа албум екипно цела Легија, редно беше и за нив. Очекувам, многу очекувам, ама ќе видиме.

-----

Патем, Фичо и Кумот го најавуваат нивниот албум кој ќе биде издаден наскоро, на чиј албум јас им имам праено ремикс на една песна, патем, на мојот спејс ставив нови ритмови.

 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
На грин аут се знае ... Ќе биде најбољеееее :vozbud:
а за само вистина искочи на промоцијата на албумот ... кога во хавана промовираа Џака и колеткивно свесно наметнато :smir:
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Рап музиката потекнува од Шкотска?

Според академиците рап музиката не потекнува од Бронкс, ами од шкотските пабови. Академиците тврдат дека корените на рап музиката треба да се бараат во средновековна Шкотска.

Професорот Ferenc Szasz ни откри дека Келтите се препукувале со навредливи рими многу порано пред рап битките во САД и дека хип хопот потекнува од шкотските таверни.

Овој експерт од универзитетот во Ново Мексико сугерира дека робовите на плантажите научиле да рапуваат од шкотските колонизатори (само што овие не успеале да ги убедат да носат и килтови:). Тој додава дека рап битките кои се појавиле во гетата во седумдесетите години и должат многу на шкотската традиција на користењето на сатирата.Професорот Szasz дошол до вакви сознанија проучувајќи го делото на шкотскиот поет Robert Burns.
 

IKO_MC

I'll Shit On You .!.
Член од
8 ноември 2008
Мислења
369
Поени од реакции
14
Според академиците рап музиката не потекнува од Бронкс, ами од шкотските пабови. Академиците тврдат дека корените на рап музиката треба да се бараат во средновековна Шкотска.

Професорот Ferenc Szasz ни откри дека Келтите се препукувале со навредливи рими многу порано пред рап битките во САД и дека хип хопот потекнува од шкотските таверни.

Овој експерт од универзитетот во Ново Мексико сугерира дека робовите на плантажите научиле да рапуваат од шкотските колонизатори (само што овие не успеале да ги убедат да носат и килтови:). Тој додава дека рап битките кои се појавиле во гетата во седумдесетите години и должат многу на шкотската традиција на користењето на сатирата.Професорот Szasz дошол до вакви сознанија проучувајќи го делото на шкотскиот поет Robert Burns.
Haha Weird
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Najprvo da kazam deka Rapot e siroko rasirena muzika .. vo toa vreme ne postoel RAPot kako denes nitu pak HIP HOP kulturata ... zboruvam za 100tina 200 300 i poveke godini nanazad ..
Za ova vo skotska iskreno kazano prvpat slusam... No sum cital deka isto taka RAPot prvo i osnovno kako RITMICNA muzika se pojavuva vo afrika.Ritamot sozdaden od tapanite na pleminjata africki koi pagale vo transovi od premnogu sovrsenoto FLOW sozdadeno od tapanite i nivnite rituali.Pritoa pusele i na ne znam kakov se nacin ja konzumirale marihuanata i ednostavno uzivale vo ritamot na vo toa vreme nepoznatata RAP muzika ..
Znaci ritamot poteknuva od afrika .. a i neli zname deka ciganite i nigerite najveke pobudaluvaat na ritam i najdobro go osekaat ritamot.Toa e fakt.Ne zboram za fakanje ritam za da se rapuva na nego tuku za ritam na koj ke moze da se igra.A toa oni najdobro go mozat.Znaci eden dokaz deka RAP ritamot poteknuva od Afrika.Poteknuva od Zemjite okolu nigerija t.e. desno od nigerija zemjite pod Sahara.Moja profesorka na fakultet koja bila vo afrika nekolku pati mi go raskaza isto ova.Mi velese kako vo ne znam koja zemja tocno vo krugot na tie sto gi kazav navecer sekoja vecer nigerite se sobirale na sred selo i rokale tapani vo RAP ritamot ... onaka tvrdokorni tapani bile i vika se otkacuvale i peele i igrale ... ama epten bilo u stilot na rap ritamot.
E sea za Verbalnite Vojni so si gi pravele gore vo Skotska ne sum znael iako ima logika.Tamu pleminjata bile mnogu agresivni okolu Anglija i mnogu piele vino.Sto znaci deka ima logika koa ke se opijat i koa ke pocnat vojnickite tapani da rokat mozno e da se rokat tuka nekoj PUNCHLINEZ kako fanky provokacija :p ...
Da da ova drzi logika ;;-) ...
Mi se dopagat vakvi temi na razgovor za rapot.Samo prodlzete .Pozdrav ..
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
Според академиците рап музиката не потекнува од Бронкс, ами од шкотските пабови. Академиците тврдат дека корените на рап музиката треба да се бараат во средновековна Шкотска.

Професорот Ferenc Szasz ни откри дека Келтите се препукувале со навредливи рими многу порано пред рап битките во САД и дека хип хопот потекнува од шкотските таверни.

Овој експерт од универзитетот во Ново Мексико сугерира дека робовите на плантажите научиле да рапуваат од шкотските колонизатори (само што овие не успеале да ги убедат да носат и килтови:). Тој додава дека рап битките кои се појавиле во гетата во седумдесетите години и должат многу на шкотската традиција на користењето на сатирата.Професорот Szasz дошол до вакви сознанија проучувајќи го делото на шкотскиот поет Robert Burns.
хммм чудно .. но можда и вистинито кој знае...
Ама шкотска... ако воопшто почетокот не на рапот туку на таквиот стил ,сличниот стил .. потекнува од нив - Шкотите... тогаш бар би требало да се поистакнати во рапот... ама нигде ги нема... барем немаат ништо позначајно вака во етерот...:toe:
Можеби андерграунд нешто јако имаат... никој не знае .. или ретки се тие што знаат :smir:
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Da da tocno .. nikade nema nisto od niv .. Kolekcioner sum i imam rap od recisi cela Evropa, od Japonija, od Avstralija, od Indija, od Avganistan, od Saudska Arabija, Maroko,Rusija,Kina ama od skandinavskite zemji nikogas i nikade ne sum najdel takov rap .. Iako spodeluvam muzika od DJi niz cel svet ama bas nikoj ne mi e spomnal za nekakov Skotski ili kakov i da e skandinavski rap ...
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
хаха.. епа токму тоа е чудно... ако е воопшто кај нив почетокот ќе имаа некои остатоци кои се бар малку квалитетни :salut:
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Epa ... som e taka ... ako navistina nikoj ne se jave da ni dade barem edna rap pesna od severo togas teorijata na taj profesor voopsto ne drzi .. oti ako e bas taka kako sto on veli togas toa e eden vid kulturno bogatstvo vo sverata na muzikata.. a toa treba da se neguva.. taka da stom nemat nikakvi belezi vo rap muzikata niz godinite toa znaci deka negovata teorija ne drziiiii ..

Pozdrav ...
 

EVIL-B

Hip-Hop Legend
Член од
2 декември 2007
Мислења
357
Поени од реакции
4
Еј друже Слотер,овие две траки што беа пред некоја страна пастирани од youtube твоите се?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom