Хипхоп културата надвор од нашите граници

Член од
12 декември 2008
Мислења
10
Поени од реакции
1
ај среќна нова на сите андерграунд луге таму,останете тврдокорни,се надевам оваа година рапот ке се подобри,и нема да ни умрат уште тврдокорни луѓе кои ги живеат рапот и со чиви лирики многу луѓе растеле.

GoD.HateUSaLL иначе брате тоа е фристајл,зверка човек е пистолеро,иначе стварно незнам зашто мразиш рап,и баш па си барал/а од тони зен коа човекот везе нема од рап.
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
Veruem deka skoro site mi go znaete stavot kon raport..To est deka hejtam rap..
Ali barav na youtube da go dzirnam novoto spotche na Toni Fen ..chisto od radoznalost..posho drugarce e u spotot..paa..slucajno naletav na dobro poznatiot LDP...i negov..spored mene..besen freestyle..osven ako ne e freestyle i go vezbal 6 meseci :) Ako e stvarno freestyle i ne e fake..deckoto e dzver, i e > all XD
Za razlika od cela kompanija govna od "raperi" u mkd.


Iskren pozdrav do site raperi od vasheto metalce, i vi posakuvam srekjni praznici u beriKJetna 2009 godina XD

[I krevajte toa farmerkite tinjari edni -.-]
:pos2: епа фала нек ти е и тебе среќна а добро штом поштуеш легијата
една љубов иако тоа ти не би го сватил ;)

и ај од мене среќна нова на сите рапери хип-хопери на сајтов и нека ни е новава 2009 испунета со многу нови и добри траки и сра+а
:helou:
 
Член од
12 декември 2008
Мислења
10
Поени од реакции
1
[I krevajte toa farmerkite tinjari edni -.-]
уууу море ова не сум го видел,иако сигурно е зафрканција,брате еден цитат за тебе и за другите што го препознаваат рапот по облеката
" ....некој па сериозно сватил имиџ и естетика,не си рапер со капче панталони и патика,парталите и дома само вистинските преживуваат во оваа воена зона......" peace samurai out.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
9
Поени од реакции
0
Eve so slusam ja xD :D :Da youngstaz
Big l,Group Home,Lords of the underground,KRS-ONE,Defari,Artifacts
Big Pun,Illegal,Bahamadia
Public Enemy, Cypress Hill, Run DMC, House of Pain, Showbiz & A.G., Black Sheep, De La Soul, D-Nice, B.D.P., Erick B & Rakim, Rob Bass...
Big L Corleone*(Ditc crew, children of the corn), Big daddy Kane, *Kool G rap*, Tupac, Lord Finesse, Biggie, Nas, Naughty by nature, Mop, Group home, Epmd, Eminem(early dayz), Premo, Krs One, Big Pun, Rakim, Az, Wutang clan, Pete Rock, Masta Ace, O.C, Buckshot, Large Professo

Toa e se aj sega pozz
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
ај среќна нова на сите андерграунд луге таму,останете тврдокорни,се надевам оваа година рапот ке се подобри,и нема да ни умрат уште тврдокорни луѓе кои ги живеат рапот и со чиви лирики многу луѓе растеле.

GoD.HateUSaLL иначе брате тоа е фристајл,зверка човек е пистолеро,иначе стварно незнам зашто мразиш рап,и баш па си барал/а од тони зен коа човекот везе нема од рап.
Ti vikam, ako stvarno e FS.. i ne go vezbal doma 6 meseci..onda stvaaaaaaaaarno e dzver XD
Ne deka slusam rap, osobeno ne pa makedonski, SUX se site..ali freestylov e zakon XD

Btw, ubao pisha blind..Marchelo e umetnost! Edinstven raper za poshtuenje!

уууу море ова не сум го видел,иако сигурно е зафрканција,брате еден цитат за тебе и за другите што го препознаваат рапот по облеката
" ....некој па сериозно сватил имиџ и естетика,не си рапер со капче панталони и патика,парталите и дома само вистинските преживуваат во оваа воена зона......" peace samurai out.
Aj kjuti.
 
Член од
12 декември 2008
Мислења
10
Поени од реакции
1
Ti vikam, ako stvarno e FS.. i ne go vezbal doma 6 meseci..onda stvaaaaaaaaarno e dzver XD
Ne deka slusam rap, osobeno ne pa makedonski, SUX se site..ali freestylov e zakon XD

Btw, ubao pisha blind..Marchelo e umetnost! Edinstven raper za poshtuenje!



Aj kjuti.
како може некој што мрази рап да кажуе кој е за поштовање,а зашто да ќутам?
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Барав ваква тема и гледав колку што ме држеа очи, аме не видов. Ако има веќе отворено, нека ја избришат оваа.

Еве за тие што го сакаат рапот како музика, да кажат СЕ што знаат за рап, колку долго слушаат, каков вид на рап сакаат, кои артисти или групи од македонската или странската рап сцена ги сакаат. Ако имате своја група или ако сте поединец кој се занимава со правење на рап музика, кажете и пратете некој линк да слушниме нешто.
За тие што не се рапери а слушаат рап музика нека пишат исто. Исто така и тие што не ја сакаат и не ја слушаат нека пишат, нема да се лутиме :D.
Eдноставно ме интересира колку знаете околу рапот во Македонија и општо, колку слушате и (не)сакате рап.

Македонија има супер рап...
Општо кога збориме денешниот рап едноставно да кажеме (искрено) е тотално срање. Има пеачи што си пеат асален рап али повеќето се фејк.

Јас слушам највеќе рап, али не фифти-мифти или некој си шо незнае да збори. Слушам класичен рап зошо најдобар е... нема подобар од него ви викам...

Омилена група : Cypress Hill
Омилен пеач : /

Кажете вие што мислите.
Денешен рап или класичен?
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
како може некој што мрази рап да кажуе кој е за поштовање,а зашто да ќутам?
Кога на некој шо мрзи рап, му се бендисал некој рап, значи стварно е добар. Симпл ас дет.

Македонија има супер рап...
Општо кога збориме денешниот рап едноставно да кажеме (искрено) е тотално срање. Има пеачи што си пеат асален рап али повеќето се фејк.

Јас слушам највеќе рап, али не фифти-мифти или некој си шо незнае да збори. Слушам класичен рап зошо најдобар е... нема подобар од него ви викам...

Омилена група : Cypress Hill
Омилен пеач : /

Кажете вие што мислите.
Денешен рап или класичен?
Cypress ! Old school do jaja!
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
Македонија има супер рап...
Општо кога збориме денешниот рап едноставно да кажеме (искрено) е тотално срање. Има пеачи што си пеат асален рап али повеќето се фејк.

Јас слушам највеќе рап, али не фифти-мифти или некој си шо незнае да збори. Слушам класичен рап зошо најдобар е... нема подобар од него ви викам...

Омилена група : Cypress Hill
Омилен пеач : /

Кажете вие што мислите.
Денешен рап или класичен?
брат поштувам
а има разлика сепак од денешен до класика рап...
ама сепак има многумина рапери и од денешниоф рап и ќе зборам само за македонскиоф и не сметам Хрчак или Тони Зен за рапери .. според мене тие не се ни р од рапери
а имаме сепак добар рап... Андерграунд е скоро све кај нас а од комерцијалава може да се издвои само Токсикологија иако само Е.О и можеби онака и Пука се комерцијала а Желе и компанија.. не се комерцијала
потоа од Андерграунд најдобри .. Легијата .. многу се бореа во изминативе години за рапот кај нас зашто знаат колку било тешко да се дојде до тоа што го имаат сега па сите знаеме дека пробуваат нови видови на рап да вадат .. да го промовираат на најдобар начин..
а да не се заборават и сите промоции на млади и нови рапери преку нивните контести кои ги прават скоро секоја година најпознати .. Ск и Мк стрит битз ...
после да се издвојат заслужуваат и Чернобил кру.. не се многу познати низ аудиториумот низ слушателите но тие се строго андерграунд и имаат журки и натпреварувања контести на кои учествуваат и може кој сака и поштува рап да ги прати многу често ...
овие 2 се повеќе како фамилии зашто се составени од многу подгрупи и од многу соло артисти а како помали групи во рапов наш познати ни се на многумина
контра напад , Длабока Трага , Т-клан , Екипата односно овие 2 се заедно во ТХЦ , Парадокс , СВП , и уште многу други бендови
а имаме и соло артисти како што е Дудо широко познат низ андерграунов наш ...
не е многу развиен рапот низ Македонија па затоа за жал многумина што не се запознаени со рапот ги сметаат некои фејкери ко тони зен , врчак или пак оние браќата .. Роџер Брадрз со детенце и татко им на спот што се ..
толку засега од мене и се надевам на подобар рап а исто така знам и дека на подфорумов имаме рапери ... кои се исто андерграунд :helou:
треба да се бориме за да се прошири културава.. Хип-Хопот :smir:
 

ITK

Член од
10 октомври 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
51
Ке може ли некој да ми каже нешто повеке за Слим ( или Мр.Слим ) од Битола дечкото? И ако може линк за симнување негови песни или пак ако има некој нека ми прати:helou:
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Нели имаше еден таков од Бугарија, од Sniper Records овој без заби што беше :)?!
Еве го:
А кога веќе збориме за бугарите, се потсетив на времето кога се појавија они со ѕверот - Спенс и неговиот тогашен а богами и сеуште хит "Писна ми".

 

Kajgana Shop

На врв Bottom