Хипхоп културата надвор од нашите граници

Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Hahaha mala 6ala!!!Za Real Compton G'z lekot e vo Tim Dog so albumite (Penicilin on Wax i Do or Die) da be6e sega Ago tuka ke me 4aste6e pica za ova sigurno =DD....znam deka Tim Dog mu e v srce na Ago zatoa taka velam!!A BTW sekako Tim Dog e :zver: nema koj ne bi se slozil so toa neli???
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
eeej aj kako so vikas deka si vistinska glava i deka se znaes vo rapot......
Aj kazi mi za Pep Love i Hieroglyphics i Termanology..........
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
eeej aj kako so vikas deka si vistinska glava i deka se znaes vo rapot......
Aj kazi mi za Pep Love i Hieroglyphics i Termanology..........
Vaka nekam da se karam veke so nikoj nema smisla.Da se dogovorime edno.Nema pojak najjak,ima stil vo koj se naogas ili se gubis.Taka da go znam termanology gi znam Hieroglyphiks i pep love...toa e brat izdadeno 1998 pa navaka....jas slusam od 92 do 98..taka da ne mi se sviga nivniot stil a ne velam deka ne se dobri.Nekako za mene se pomeki.I sea ke se javi tuka nekoj od forumov i ke mi rece E SO E ZA TEBE BE TVRDO??Epa za mene tvrd stil e toj vo koj se neguvat traki ispolneti so zarazen beat,dlaboki i rapavi bas linii,i ednostavni semplovi za4ineti so Liri4ki moken vokal...e toa e za mene Hardcore vsu6nost.Ednostavno a zavisno!!!!A se drugo so vo stilot vklucuva traki ispolneti so bitovi (e ajde de sea opisi go ritamot na noviot hip hop-nemozam??)po dinami4ni basovi,nekoi ne semplovi poso poretko veke se gledaat semplovi,znaci instrumentali so svirena piozadina(ne znaci deka nekogas ne se svirela pozadinata,no denesnata svirena pozadina e premnogu muzikalna),vokali ispolneti so peenje,instrumentali koi vklucuvaat eden vid industriski zvuci koi podsekaat kako na zvucite od house muzika (ne deka epten zvuci taka vo epten mal procent ima zvuci koi mozat da se najdat vo house i R&B muzikata)
Znaete li zosto e toa taka??
Zatoa sto ponovite artisti/raperi rapuvaat na pozadini kako novite za da koga ke go zalepat vokalot da ne zvuce premnogu suvo,prazno i 6turo,pa zatoa go popolnuvaat instrumentalot kolku mozat poveke za da se sokrie nedostatokot na vestinata na recitiranje.
Oti mnoooooogu retko denesnive artisti imaat vestina da recitiraat kako sto recitirale nekogas Freddie Foxxx,Freshko,Original Flavor,Flava Unit,Queen Latifah,Pudgee,Bro.J,Safir,Godfather Don, i drugi majstori....

Taka da zatoa i najmnogu ja po6tuvam poveke scenata koja se slucuvala vo 93'94'95'96' i 97'....i toa pretezno 95% od East Coastot...Togas se slucuvala Kulminacijata na rapot vo USA a najmnogu na istocniot breg.I od moite 6 godisni baranja artisti po net,zakluciv deka istokot ima drasti4no mnogu poveke izdadeno rap albumi (a i opsto vo celata rap industrija)od stilot koj js go postuvam,zna4i zboruvam za Hardcore,Underground zvuk vo koj spaga i dosta poznatiot Big L....epa sega ako i za ovoj covek Evil B mi kaze deka e KOMEDIJANT ke dojdam i ke mu go ispu6am nasred bitola so kineski stapcinja za jadenje!!!
E toa e...

Pozz za site " True Headz "
 

Wannabemceez

Welcome to my WORLD!
Член од
17 јули 2007
Мислења
909
Поени од реакции
20
A dali go znajsh na RZA prevodot na denshniot hip hop R&B stil? :)
Rhytam And Bullshit :))))))))))))))))))))))))
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Inaku Pep Love e dobar da....go imam negoviot album Ascension i toj album e stvarno na mesto a 2001 e izdaden(zna4i ima isklu4oci).Dodeka Hieroglyphics i Term ne mi se svigat....pak ke recam NE VELAM DEKA SE LO6IIIIIIII!!

A dali go znajsh na RZA prevodot na denshniot hip hop R&B stil? :)
Rhytam And Bullshit :))))))))))))))))))))))))
Holly fuckin mighty GOOOD??Zarem stvarno??Aaaaaaaaa sekoja chest za RZA
najdobar producent,nemam zborovi.....(za mene posle lord finesse ali nema veza toa-stil e u pitanje)...da da tuku ako gi nemate albumite na RZA brzo simnuvajte gi od net,jas simnav 8 albumi...nekoi se instrumentali i taka ama albumite vo koj toj rapuva se off the hook!!!!Nogu jaka pesna so sega mi
tekna od nego e "My Lovin' is Digi"...

haha

RITHYM & BULLSHIT leleeeeeee ne comment!
 

Wannabemceez

Welcome to my WORLD!
Член од
17 јули 2007
Мислења
909
Поени од реакции
20
RZA spored moj vkus e i najdobar producent...ednostavni instrumentalki bash jas kako shto sakam bez mn mn komponiranje...Wu Tang 4eva :)
I aj da se nadevame deka ke gi vidime vo Sk za brzo vreme
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
RZA spored moj vkus e i najdobar producent...ednostavni instrumentalki bash jas kako shto sakam bez mn mn komponiranje...Wu Tang 4eva :)
I aj da se nadevame deka ke gi vidime vo Sk za brzo vreme
da da tokmu taka....RZA nogu kvaliteten producent i tipot raboti nooogu poveke od Premier....do pred 5 godini rabotese vo isto vreme na 20 artisti znaci na 20 albumi,toa se ponepoznai emcija od ekipata na Wu tang....a sega ne znam kako raboti...
Znaes koj mi se dopaga od Wu ekipata - "Shabazz The Disciple"..nogu dobar raper stvarno epten.Imam album koj mu e izdaden posle 2002 i e super super....

pozz Wannabe " True Head " ;D
 

Wannabemceez

Welcome to my WORLD!
Член од
17 јули 2007
Мислења
909
Поени од реакции
20
Shabazz The Disciple - The Shabazz Book posebno Crime Saga pesnata e neznam remek delo a i produkcijata isto.
Inache posledno RZA raboteshe na posledniot album na Wu sega vo 2008 - 8th Diagrams poshto znajsh deka kopileto gi frli pred rechisi 3 god ako ne se lazam.
A i znajsh sho mi e zal sho se prodade Kool G Rap za G-unit i posledniot album od Kool ne lichi na nishto...Bullshit :(

Peace DJ-93'Slaughter
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Shabazz The Disciple - The Shabazz Book posebno Crime Saga pesnata e neznam remek delo a i produkcijata isto.
Inache posledno RZA raboteshe na posledniot album na Wu sega vo 2008 - 8th Diagrams poshto znajsh deka kopileto gi frli pred rechisi 3 god ako ne se lazam.
A i znajsh sho mi e zal sho se prodade Kool G Rap za G-unit i posledniot album od Kool ne lichi na nishto...Bullshit :(

Peace DJ-93'Slaughter
brat toa za kool g ne go znam...a znaes zosto??zatoa sto mnogu go napravija toa sto go napravija MObb Deep,Chino XL,te kool g i nekoj drugi sto sega ne me interesira da gi pisuvam oti ne zasluzuvat.I zatoa se zamaram so toj rap od 92 93 i ne zbiram albumi od nikoj artist posle 2002(samo exkluzivni isklu4oci)...Inaku da da za crime saga ama mi se dopaga i pesnata Street Parables.....ouu taa pesna e ceo carstvo haha.Nogu jaka instrumentalka brat epten.

a ne te razbrav sto sakase da kazes so toa gi frli pred 3 god?

Pozz Wannabemceez " True Head "

neznam zosto sami se vragame nie , jas ne sum raper tuku sum , prav ljubitel na rap muzikata , a tie koi se zamisluvaat deka pravat nesto ustvari ne pravat nisto , i taka ode kaj nas u makedonia peace
Kazi mi koj artisti gi slusas momentalno??te pituvam so cel da ti kazam i nekoi drugi album i da simnes od net za da go zbogatis tvoeto poznavanje okolu rapot ;).Seto toa e vo tvoja pozitiva believe me!

Pozz za site " True Headz "

Shabazz The Disciple - The Shabazz Book posebno Crime Saga pesnata e neznam remek delo a i produkcijata isto.
Inache posledno RZA raboteshe na posledniot album na Wu sega vo 2008 - 8th Diagrams poshto znajsh deka kopileto gi frli pred rechisi 3 god ako ne se lazam.
A i znajsh sho mi e zal sho se prodade Kool G Rap za G-unit i posledniot album od Kool ne lichi na nishto...Bullshit :(

Peace DJ-93'Slaughter
A da te pitam kako ti se dopaga NINE !Bronx nigga mora da ti se dopaga ili se lazam???
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Борче сакаше да кажи дека копилето умрело(ги фрли чевлите) пред 3 години :pop:
:toe:
Нека е здрав и жив :pos2::pos2::pos2:
Ama misle6e na ODB neli??
Jas ne go svativ oti pisal na Bitolski zargon i ne go potenciral ODB zatoa.

BTW fala brat za ova so mi go pojasni ;)

ouuu da be da beee,dirty bastard u prevod e kopile da da...sega svativ epten dobro.Thanx

MIslam deka ODB umre nekade Noemvri 2004 za godinata sum siguren ama za mesecot ne tolku ama tuka nekade bese.. ;)...e jebiga otide.Bese ludak mamka mu,ama posle nego mnogu mi se dopaga GZA,Meth,pa Rza!

Pozz za site " True Headz "
 

EVIL-B

Hip-Hop Legend
Член од
2 декември 2007
Мислења
357
Поени од реакции
4
Е за тоа на кој мислеше стварно не знам тој ке ти кажи.Тој други луѓе слуша од рап индустријата.Единствено само за Bone Thugs-N-Harmony имаме ист вкус со Борче :smir:
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Е за тоа на кој мислеше стварно не знам тој ке ти кажи.Тој други луѓе слуша од рап индустријата.Единствено само за Bone Thugs-N-Harmony имаме ист вкус со Борче :smir:
ne be ne be za ODB mislese.Posto potesnoto semejstvo na Wu Clan broese 9 dusi da ne gi brojam sea.Potoa 2004 umira ODB (predoziranost od heroin) i ekipata ostanuva so 8te clena.Za taa smetka noviot Album se vika 8 diagrams (skica ili 6ema u prevod) (poradi 8te clenovi koi ostanaa)...

Pozz za site " True Headz "

Vaka dami i gospoda,verni drugari,braka po krv,gen i semka,"pleme" moe milo Makedonsko.
Site sme isti...tuka sum sekogas za vas ;)

Vo prodolzenie ke procitate edna moja opsta filozofija (statija) za Rapot (pretezno za
stilovite vo nego) sto bi sakal site
da ja procitaat,zatoa sto mislam deka vo nea ke pronajdete mnogu vistiniti raboti,
raboti koj Rapot vo vasite Srca,Oci i Idei ke go izdigne na mnogu povisoko nivo.
Moja filozofija, Filozofija-koja jas ja kreirav nanazad niz godinite
slusajki rap,citajki po forumi na6i domasni i stranski.Filozofija koja mene me vodi niz rapot,
mozebi ne bi trebalo da me dvizi mene niz Rap eterot onolku kolku bi trebalo da gi
dvizi site Onie RAPERI,(bidejki jas sum DJ ne raper)
velam raperi, na raperite koi pravat rap i snimaat rap pesni.

Rapot.RAP kako kratenka nemam pojma sto znaci nitu me interesira tolku.
Sto pretstavuvaat stilovite vo Rapot spored 93'Slaughter?

...planetata zemja se naoga vo nesto sto se vika Bezgranicen,beskrajno golem prostor
nare4en Vselena!Vselenata nema granici neli?Barem dosega nikoj ne stignal do krajot
na nea.Kolku e golema vselenata,tolku e golem i internetot neli?
Vselenata e sloboden prostor vo koj moze6 da lebdi6 i da odis kade saka6,normalno
dokolku bi imal sredstva za toa.Koja e vrskata megu Internetot i vselenata?
I DVETE NEMAAT GRANICI!!!

Ajde sea da se svrtime na drug pravec malku a posle site raboti ke gi povrzeme ;) (bidete strplivi).

Umetnik??!Umetnik bil Pikaso,Da Vin4i,Stravinski,Chopen,Mozart,Tolstoj,Alan Po i
mnogu drugi sega da ne gi redam...Zna4i sekoj od niv se na6ol kade se nasol.
Koj crtal,koj komponiral,koj pi6uval.No 6to stvarale tie vsu6nost??
Dali tie imale granici vo ne6toto 6to go pravele?Dali na sekoj od niv im bilo
diktirano 6to treba da komponirat,crtat i pi6uvat ili seto toa izleguva od srceto,
emocionalnata sostojba,od IMAGINACIJATA,FANTAZIJATA i taka nataka.
Zna4i site tie vo svoeto pole na umetnosta bile slobodni i sozdavale 6to sakale
i kako sakale.Nadrealistite pi6uvale pesni kako 6to se sekavam za KOLATA,koga bila
izmilena zatoa 6to bile impresionirani od toj pronajdok!Drugi pi6uvale pesni za
sekoja bukva oddelno,drugi za celata priroda,drugi za delovite na teloto i tn...
Umetnicite/slikarite kako da gi nare4am (site tie se umetnici) tolku bile slobodni
6to mozele da nacrtaat s6o ke im padne na pamet vo sekunda pa koa ke go vide6 krajniot
produkt koj go napravile mozes da se fanes za glava i da se cudi6 6to vsu6nost gleda6
ti pred tebe,a da od vrvnite kriti4ari bide oceneto kako neprocenlivo bogatstvo
taka e neli??

Vrvnite kompozitori vo klasi4nata muzika (genii nad site genii) komponirale muzika koja
izvirala od nivnite srca vo delot od sekundata,kako 6to mu doaga naponot od vnatre taka
pravo i gi pi6uvale notite na petolinieto i seto toa bez da probuvaat kako zvu4i eden ton
so drug ton,dali se harmoni4no sovpagaat.Ne tuku seto toa bilo vo nivnata glava.
Isto kako 6to "Frederic Chopin (1810-1849)" (mojot omilen kompozitor za pijano-klasicist)
sednuval na pijanoto i svirel kako 6to mu bara srceto,kako 6to i vrvnite Jezzisti sednat
vo nekoe nivno raspolozenie pa po cel den samo svirat i svirat dodeka ne se ispraznat...
6to sakam da kazam?Zna4i nemale granici vo nivnata fantazija!Nemale granica do kade
smeat da razmisluvat,komponirat i da se dvizat so umot.Nikoj ne pitale 6to smee 6to
ne smee,zna4i so nivnata imaginacija tie spontano kreirale novi pravci vo Umetnosta
na razli4nite polinja (modernizam,nadrealizam,barok,humanizam & renesansa,naturalizam
i mnooogu drugi pravci)

Ajde sega da gi povrzeme nestata vo edna celina.

Rekovme Vselenata,Internetot,Muzikata nemaat granici...
Kade se naoga tuka Rapot.
Da si go zamislime Rapot kako poseben ne muzi4ki no Umetni4ki pravec
kako posebna Umetnost oti za mene Rapot e umetnost.E sega.
Na angliski kako se vikaat Raperite, Artisti taka e neli?
A 6to e Artist vo prevod?Umetnik neli?E taka.
Pogore vidovme 6to zna4i umetnosta i 6to se umetnicite!!
Zna4i umetnosta e edno ogrmono pole kako Vselenata i vo koe nemas
nikakvi granici i si sloboden da pravi6 6to saka6 i kako saka6.
Crta6,komponira6,pi6uva6.......
Koja e "obvrskata,dolznosta" na artistot vo artot"
NE!!Artistot (umetnikot vo Rapot)nema nikakvi obvrski,stegi
i zadolzenia,toj e sloboden da pravi 6to saka vo umetnosta.
Zna4i kako 6to Jezistite svirea vodeni od raspolozenieto,klasi4nite
kompozitori isto od emocionalnata sostojba,taka i raperot
e osloboden od sve i moze da rapuva kako saka i za 6to saka.
Nikoj ne mu se nalutil na John Lee Hooker,na Stravinski,na Bach,na
4aikowski i na nikoj od tie 6to pravele takva muzika.
Taka da, i na Artistot t.e. raperot vo Rap Umetnosta ne smee nikoj
sa mu se naluti za ni6to 6to toj rapuva i kako rapuva.
Kako 6to e Tim Dog,Ajs Nigrutin,NINE,Freddie Foxxx i drugi drugi...
Zna4i raperot vo edna pesna moze i da izrapuva sosema nepovrzani raboti
i nikoj da ne mu zameri za toa.Toa e toj li4no,negoviot stil,
negoite sposobnosti,ednostavno TOJ E TOJ!

Neka sekoj eden poteg so 4etkata na "caravaggio" bide eden zbor....
Zemete posle site tie potezi naredete gi na hartija vo format na zborot.
Kazete mi na 6to ke li4e toa??Na ni6to neli?Znam no vo toa e umetnosta,
vo toa e magijata na sozdavanjeto Originali!!
Te da re4eme kako bukvalno 4ist primer za Slobodata na Artistot vo Umetnosta
ke ja zemam pesnata "Hrana" od Stoka od albumot "Kravje Ludilo"
Mislam deka pooriginalno od toa ne sum cul vo bukvalno celata Rap
Industrija/Muzika/Umetnost...Ve molam slusnete ja pesnata!
Dali nekoga6 do sega ste 4ule nekoj da rapuva za HRANATA???
Ne!Ednostavno tipot so pesnata gi sru6il site mozni zamisli i idei!
Stoka so albumot Kravje Ludilo za mene a veruvam i na vas koga ke go cuete
ke vi pokaze deka ne e Komedijant,deka Rapot ne e samo Spodeluvanje
lokalni ubistva vo Eter,deka ne e Nasilstvo,Agresivnost i bla bla sranja...
Ili pesnata "Stole Poter" vo koja pesna toj se pretstavuva kako nekakov
magion4car so magi4no stap4e,i koj po4nuva da gi gre6i magiite so stap4eto
i so toa pravi golemi nesakani gluposti.
Mislam toa e vrvot na denesniot zabaven rap vo koj nema tepanje mlatenje
natprevar koj e NAJ NAJ!!Ednostavno tamu umetnosta,talentot i fantazijata
se kacuvaat NAD vrvot Na Umetnosta (mislam na opstoto zna4enje na
poimot umetnost ne samo na rapot).........Zemete go albumot,preslu6ajte go
i ke videte deka sum sosema vo pravo.Kolku za informacija "Stoka" e
hrvat,ucenik na Nered i Target od Tram 11...pa vidite kakov talent ima tipot
i ako mozete najdete go Blackout Project od Nered i Stoka!

Da zaokruzam tuka...
Zna4i sakam da vi kazam na site.Izdignete ja vasata fantazija na nivo na koe
nitu vie ne ste sonuvale deka go poseduvate,a veruvam deka sekoj od vas go poseduva
kako i sekoj od nas sto ja poseduva Chi energijata i sposobnosta da levitira so
duhot vo sosema druga dimenzija (t.e.Astralna Proekcija),no retko koj ja razbudil taa sposobnost.
Ke recete deka mozebi treba talent,deka mozebi e premnogu te6ko za da se postigne
taa originalnost kako originalnosta na gore navedenite pesni.OK.Mozebi ima nesto
vo talentot.Inaku jas da si priznaam sum zavisnik od zeleno i koga slu6am Rap
sekogas slusam napusen.Mislam ne sekogas (po6o se nemaat pari)ama obozavam da slusam napusen,
i se trudam kolku moam poveke da se snajdam da si najdam zeleno.
E togaj mislam deka ti se otvaraat site setila na teloto,i na duhot,i toa ne samo osnovnite 5 setila,
tuku i setilata za generiranje na sosema novi idei,vo vnatre6nosta na umstvenite
sposobnosti!!Idei koi sum siguren jako ke vi pomognat vo rapot!
Da da....ne ve ucam da konzumirate zeleno,ednostavno davam moj
predlog (ve molam KAJGANA nemoj da go izbrisete celiov post poradi ova ve molam)
kako da go pronajdete drugoto ne6to vo vas koe ke vi pomognete da bidete originalni.
Ili oh boze moj sega se setiv na edna pesna od 3ki Stil od hrvatska (albumot mi go
prati OliDoboli-mnogu tesko da se najde)...
E ke vi go uploadiram toj album da videte sto e umetnost.Jas mislam
deka toj album ke vlijae malku na EvilB.Mislam deka ke se soglasi so mene,i ke mu
stane preku onoa da slusa raperi kako toa najjak,najkul ova ona.
Tipot 3ki stil ke te nasmee i ako treba vo naredniot 4as da ti indzektirat eutanazija...
....
Zna4i sakam da kazam.Raperi (vi se obrakam taka oti sum Dj,ne so ironija),ve molam rapuvajte za
6to sakate,ako sakajte rapuvajte i za traktorski gumi,no napravete go toa originalno
isto kako 6to "Sticky Fingaz" si zboruva6e sam so gospod vo pesnata Ooh my God"
Bidete kreativni i originalni,samo taka ke naidete na pozitivna kritika od
masata 6to znaat 6to e umetnost.Nikoj ne ve obvrzuva za ni6to...Ne sakam da zvu4am
kako "profesor" ili ne znam 6to,samo davam mislenje i sakam da izgleda kako pozitivna
poraka za site sto ke go procitaat ova.

RAPOT I VSELENATA SE DVIZAT VO HARMONIJA!!TOA SE DVE INFINITIVNI NE6TA!RAPOT E PODAROK
KOJ TREBA DA SE ISKORISTI POZITIVNO,PRED SE ZA ENTERTAINMENT,EDUKACIJA,NATPREVAR POMEGU
STILOVITE a posle toa za sve drugo....(po6o e dozvoleno da go koristi6 Rapot za 6to saka6,ba6 kako
6to mu pi6av na EvilB..Jedi MInd rapuva za vonzemskata intelegencija za koja toj e siguren
deka egzistira,za toa toj prinesuva vo pesnite na albumot "The Psycho-Social, Biological,
& Electro-Magnetic manipulation with the Human Mind" dokazi koj toj so godini unazad gi
zbiral od agencii,nevladini organizacii,od luge biv6i rabotnici vo NASA,ili
kako 6to go spomnav Immortal Technique-koj rapuva protiv celokupnata George Bushova administracija
i protiv vojnata vo Iraq,Afghanistan,isto i toj prinesuva vo pesnite od albumite "Revolutionary I&II"
premnogu tvrdi dokazi za Celata farsa okolu Al Quaeda & CIA-poglednete nekoj klip od
Immortal Technique na youtube.Toj e pomoderen MC,ke vi se dopadne,mnogu sposoben MC vi garantiram.
Slu6ajte gi negovite textovi od pesnite "4th Branch" i "Cause of Death")
Dvata raperi se ponovi vo Rap Umetnosta,i za mene sekogas ke bidat na visoko nivo oti se borat da ja suzbijat
ILUMINATI organizacijata koja raboti celosno negativno protiv prirodata na 4ovekot,t.e protiv
voljata da se osoznae prirodata.Raperite se borat da gi zaprat site vojni niz svetot,verbalno gi 6amarat
bolnite politi4ari kako Bush koj 6to za svoi li4ni interesi (kako 6to e naftata,po6o na bush tatko
mu ima naftena kompanija i sea eve go cadi Iraq) bea spremni da istrebat cela nacija kako 6to
e Iraq.Od po4etokot do sega vo iraq se zaginati 1 milion lica.Ok tolku za ova....


Ve sakam site,i vi blagodaram sto go procitavte mojot post,mojata Filozofija
za stilovite i originalnosta vo Rapot!

O4ekuvam komentari od vas,kakvi saka neka se sakam da gi c4am va6ite mislenja za toa...

Vi blagodaram mnogu....

[se nadevam deka kajgana.com,4lenovite na hip hop temava i site drugi 6to ke naletaat na ovoj
post ke go svatat kako del od temata a ne kako ne6to 6to ne pripaga vo ova pole.Mislam deka
postov e tamn za temava]


Pozz za site " True Headz " ve sakam =DD

Da dodadam u6te nekoi pesni koi zasluzuvaat golem aplauz =DD...

"""Immortal Technique - Dance with the Devil """(vo pesnava celo vreme slusate kako edna licnost probuva de se izdigne na ulicata na najvisokoto nivo,no na krajot koga ke cuete sto ke se desi ke se naezite se kolnam)
"""Immortal Technique - You Never Know (ft. Jean Grae)"""(pesnava e
ednostavno da sedne6 i da pla4e6,se zboruva za tip koj se zaljubuva vo devojka tolku strastno,pravi sve za da ja dobie,taa misteriozno go odbiva i koga na krajot ke cuete sto bil problemot ednostavno ke recete samo OH BOZE MOJ-se kolnam so glava)

Immortal poseduva ogromna sposobnost da ve drzi vo is4ekuvanje i neizvesnost 6to go pravi edinstven vo Rap Umetnosta,mnogu retko se sretnuvat takvi emcija koj si igraat taka so vasite emocii =DD...

"""3ki Stil - nemam naslov na pesnata"""(istoto ne6to kako i Immortal,celo vreme misles deka tipot si zboruva so svojot najveren drugar a koga na krajot ke ja kaze poslednata recenica ednostavno ke ostanete bez zdiv ve uveruvam 100000%%% =DD)

Pesnite za da se osetat potrebna e ogromna koncentracija mislam.Slusajte gi pesnite so trpenie do kraj bez da prerimate "dosadni' delovi.Ako znaete angliski ke go dobiete mojot predviden efekt ;)...

Pa ako gi nemate pesnive,ili ne mozete da gi najdete addnete me na msn ke vi gi pratam 6to mozam...

So ljubov za vas i Rapot 93'Slaughter =DDD...

Pozz za site " True Headz "
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.663
Поени од реакции
5.348
93'Slaughter, да те дополнам околу дефинирањето на RAP!Rage Against Police!Така сум запознает дека такво значение има!

Но не се согласуваме во една работа..Премногу величаш исток мое другарче..Каде се во твоите постови икони како 2Pac (според мене најдобриот на сите времиња,текстописец НЕВИДЕН во рапов)едно с N.W.A (Eazy E,Dre,MC Ren,Ice Cube),Ice T,каде е Snoop Dogg (нема врска што е сега шитнат за кеш,порано имаше многу квалитет во него) каде е Westside Connection - посебно Mack10,Outlawz,Waren G,Jayo Felony,Maxi Payne и сите други многу се..Зарем Immortal Technique има повеќе удел односно повеќе направено во рап културата од N.W.A.?(да не бидам лошо сватен,дека Immortal Technique нема квалитетен рап)Сепак и на Западот има рап!
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
93'Slaughter, да те дополнам околу дефинирањето на RAP!Rage Against Police!Така сум запознает дека такво значение има!

Но не се согласуваме во една работа..Премногу величаш исток мое другарче..Каде се во твоите постови икони како 2Pac (според мене најдобриот на сите времиња,текстописец НЕВИДЕН во рапов)едно с N.W.A (Eazy E,Dre,MC Ren,Ice Cube),Ice T,каде е Snoop Dogg (нема врска што е сега шитнат за кеш,порано имаше многу квалитет во него) каде е Westside Connection - посебно Mack10,Outlawz,Waren G,Jayo Felony,Maxi Payne и сите други многу се..Зарем Immortal Technique има повеќе удел односно повеќе направено во рап културата од N.W.A.?(да не бидам лошо сватен,дека Immortal Technique нема квалитетен рап)Сепак и на Западот има рап!
KikoMC, mojot prethoden post bese nasloven kako stilovi vo rapot i bese nekako posveten za Makedonskite raperi da gi prosirat svoiti vizii okolu rapot i da go prosirat vokabularot i site tie termini,frazi i metafori i drugi STISLKO izrazni sredstva...

Inaku za west coastot...
Tupak e Pred se poet,toj za mene ne e raper.Ne velam deka ne e dobar raper ili ne,toj sosema dobro se vklopuvase vo rap mozaikot,za tupak nekako ne sum bil nikogas zainteresiran nitu pak osekam nesto da me tera da go slusam iako imam 23 albumi od nego (ne se site izdadeni,imam mnogu remixi i bla raboti od nego)sum preslusal sve ama bas sve od nego i ne se custvuvam sposoben da davam kritika za nego nitu pak za poveketo west raperi.Nemam pojma brat ne go slusam jas i4 ama ba6 i4 tupak.
Od NWA mnogu postuvam Dre i Ren nogu super raperi ni kako sto ke kazam jas toa sto veke go kazav...Istokot i Zapadot se dva razlicni mentaliteta,seto toa se oseka po samite Instrumentali i temite za koi se rapuva.Ono vo sekoj grad niz makedonija vladee nekoj poseben mentalitet a ne pak megu istokot i zapadot koi se oddaleceni kolku norve6ka i maroko!!Taka da kako 6to rekovme se e vkus i stil taka da ne mi se dopaga taj stil,zaljuben sum vo Istokot...sepak od istokot izreva sonceto (Jeru da Damaja) simbol na raganjeto na novata kultura =DD....
A normalno deka Immortal ne e pridonel nitu 10% za rapot kolku sto se pridonele NWA no doubt.No sepak kogabi biral megu Eazy & Immortal jas bi go slusal Immortal zatoasto temitekoi gi obrabotuva vo pesnite se premnogu mokni i gi zasegat recisi celata svetska populacija...Wojna,Politicki intrigi,lagi i Igri,za Pregolemata zastapenost na oruzjeto kaj mladite,za Drogata i kolkav udel vo nea ima Americkata vlada,za se sto momentalno go ni6ti 4ovekoviot pozitivizam...

A jas rekov deka ima i na zapadot rap,ama,ete toa e se sto moze da se nabroi od zapadot toa sto ti go kaza??Sto mislis ima li uste sto mozat da se nabrojat od zapadot???Ajde ja ke ti kazam deka ima ama tie sto gi ima tamu samite zapadnjaci ne si gi postuvat zatoa sto tie sto ke ti gi nabrojam artisti od zapadot davaat pogolem respekt za Istokot otkolku za zapadot,ke gi nabrojam Nonce,Defari,Tony Skitzo,Souls of Mischiev i za mene najdobriot Dred Scott...a imam uste mozebi 5 artisti od ovoj kalibar so ne mozam da se setam i toa e sve od toavreme 92-98.
A inaku ako zemam da ti nabrojuvam kvalitetni artisti i grupi od Istokot sto izdale albumi vo vremeto od 92-98 bidi siguren deka za 30 minuti ke ti naredam 500 artisti a mozebi i vise po6o imam 1200 albumi taka da cifrata na aktivni artisti vo toa vreme na Istokot e Ogromna!!!
Inaku deka veli4am istok e to4no i ke veli4am dodeka sum ziv oti odi na youtube.com i vidi sto se slu4uvalo na Istokot vo 1989 na ulicite...pi6i vaka:
"Lord Finesse vs Percee P freestyle"

i ukluci gi prviot i vtoriot klip koi traat po 10 minuti ispolneti so vkusen fristajl od za mene dvata Vrvni fristajleri vo celata istorija na svetov.Pa potoa sporedi mi ja vestinata na tie prvo fristajleri,potoa artisti so izdadeni albumi,spoerdi ja ve6tinata na recitiranje,sposobnosta na izrazuvanje,cistiot flow na Percee koj nikogas i nikade ne e zabelezan na Zapadot,da ne zvuci navreduvacko ama koga gi sporedam freestylovite na Tupak so Percee na freestyle nekako 2pac mi d'tka...edinstven freestyle na 2pac koj mi sa dopaga i toa so polovina text e fristajlot 6to go roka so Shyheim,Big Daddy Kane i Scoob.....
A inaku ne me pituvajte za tie faci sto mi gi nabroja oti ne sum se interesiral za niv nikogas,ne mi se interesni,a nikogas nema da kazam deka e najdobar 2pac,oti vo rapov nema najdobar,ima samo dobro konfiguriran stil,bas kako sto tupak napravil.Vo negovite nad 500 pesni se pee bukvalno za sve vo eden zivot,sto malku go pravi deka toa go pravel so cel!A negovata cel bese deka ke bide zapameten,zapameten po toa sto negovata muzika doprela do site vo toa vreme...po6o pee6e za zenite,decata,skitnicite,mafijasite,raperite,politicarite i sve i svasta...i toa malku mu preoga vo kurcenje oti ne se sekavam kade no sum go cul kako veli deka ke bide zapameten za sekogas,ke bil besmrten, bas go forsira toa ..uspehot na rap scenata.A inaku pusti ja pesnaa "Old School od nego pa cuj kako rede i rede respekt pozdravi i cestitki za cela Istocna strana megu koi i (MC Lyte,Queen Latifah,KRS,TlaRock,Scott la Rock,Marley Marl),ajde pusti i slusni.Veli nema nisto kako old skulot i rede istocni artisti,epa mislam deka nema pogolem dokaz od toa deka Istokot e Zarodi6ot na celiot rap i hip hop kulturata,slusni i uveri se samiot)
Eve ke ti go pustam i tekstot i vo nego ke ti gi obelezam site artisti sto se east so {{{}}} ustvari so ke obelezuvam site se east =DDD..i ako znaes angliski prevedi go pocetokot na pesnata,kade veli
eve ke go pratam ova za old skul mother fuckaz od Bronx,Brooklyn,Queens,Staten Island....zna4i tipot premnogu po6tuva east coast raperi no posle nekoi kopuci celata rap finesa ja isprevrtea da bide natprevar megu raperite,prestiz sa sto???NIkoj ne znae...eve uveri se samiot...
Inaku pesnata e od albumot Me against da World ;)

Here we go; we gonna send this one out to the old school
All these motherf**kers in the Bronx, and Brooklyn, and Staten Island
Queens, and all the motherf**kers that laid it down, the foundation
yaknowhatI'msayin? Nuttin but love for the old school
That's who we gonna do this one for, ya feel me?

"What more could I say? I wouldn't be here today
if the old school didn't pave the way" --> Grand Puba
(repeat 3X)

Nothin like the old school/ain't nuttin like the old school

"What more could I say? I wouldn't be here today
if the old school didn't pave the way" --> Grand Puba

I remember Mr. Magic, FLASH, Grandmaster Caz
LL raisin hell but, that didn't last
Eric B. & Rakim was, the s**t to me
I flip to see a Doug E. Fresh show, with Ricky D
and Red Alert was puttin in work, with Chuck Chill
Had my homies on the hill gettin ill, when s**t was real
Went out to steal, remember Raw, with Daddy Kane
when De La Soul was puttin Potholes in the game
I can't explain how it was, Whodini
had me puffin on that buddha gettin buzzed, cause there I was
Them block parties in the projects, and on my block
You diggi don't stop, sippin on that Private Stock
Through my speaker Queen Latifah, and MC Lyte
Listen to Treach, KRS to get me through the night
With T La Rock and Mantronix, to Stetsasonic
Remember "Push It" was the bomb s**t, nuttin like the old school

"What more could I say? I wouldn't be here today
if the old school didn't pave the way" --> Grand Puba

Heheheh, it ain't nuttin like the old school

"What more could I say? I wouldn't be here today
if the old school didn't pave the way" --> Grand Puba

Ain't nuttin like the old school

"What more could I say? I wouldn't be here today
if the old school didn't pave the way" --> Grand Puba

Yeaheheh, it ain't nuttin like the old school

"What more could I say? I wouldn't be here today
if the old school didn't pave the way" --> Grand Puba

Nuttin like the old school

"What more could I say? I wouldn't be here today
if the old school didn't pave the way" --> Grand Puba

Ain't nuttin like the old school

"What more could I say? I wouldn't be here today
if the old school didn't pave the way" --> Grand Puba

Heheh... I had, Shell Toes, and BBD's
A killer crease inside my Lee's when I hit the streets
I'm playin skelly, ring to leavey, or catch a kiss
before the homies in my hood learned to smack a bi**h, I remember
way back, the weak weed they had
Too many seeds in the trey bag
I'm on the train headin uptown, freestylin
with some wild kids from Bucktown, profilin
cause the hoochies was starin, thinkin, "Why them ni**az swearin?"
I'm wonderin if that's her hair, I remember
Stickball, pump the hoochies on the wall
[Old School lyrics on http://www.metrolyrics.com]

or takin leaks on the steps, stinkin up the hall
Through my childhood, wild as a juvenile
A young ni**a tryin to stay away from Riker's Isle
Me and my homies breakin nights, tryin to keep it true
Out on the roof sippin 90 proof, ain't nuttin like the old school

"What more could I say? I wouldn't be here today
if the old school didn't pave the way" --> Grand Puba

Heheheyah, that's right, it ain't nuttin like the old school

"What more could I say? I wouldn't be here today
if the old school didn't pave the way" --> Grand Puba

Ain't nuttin like the old school

"What more could I say? I wouldn't be here today
if the old school didn't pave the way" --> Grand Puba

Nuttin like the old school

"What more could I say? I wouldn't be here today
if the old school didn't pave the way" --> Grand Puba

Nuttin like the old school

"What more could I say? I wouldn't be here today
if the old school didn't pave the way" --> Grand Puba

Ain't nuttin like the old school

"What more could I say? I wouldn't be here today
if the old school didn't pave the way" --> Grand Puba

Hahah... remember poppin and lockin to Kurtis Blow, the name belts
And Scott LaRock the Super Hoe back in Latin Quarters
When Slick Rick was spittin La-Di-Da-Di
Gamin the hoochies at the neighborhood block parties, I remem-ber
breakdancin to Melle Mel
Jekyll and Hyde, LL when he Rocks the Bells
Forget the TV, about to hit the streets and do graffiti
Be careful don't let the transit cops see me
It ain't nuttin like the old school!

(Grand Puba sample repeats every bar to end)

It ain't nuttin like the old school
Hahahah, it ain't nuttin like the old school
Hey, heheaha, on the real though, ain't nuttin like the old school

...

Remember seein Brooklyn go crazy up in the motherf**kin party?
Member how f**kers used to go, "Is Brooklyn in the house?"
and motherf**kers would lose they GOD DAMN MIND
That's the old school to me; that's what I'm sayin (Su-per, Sperm)
I remember goin places that motherf**kers was scared to say
they was from anywhere but Brooklyn; that s**t was the bomb
Back in the motherf**kin old school ni**a
Remember skelly ni**a? Knockin ni**az out the box, poppin boxes?
Member stickball? Member ni**az to run that s**t like that?
Member the block members screamin up at your mom from the window?
(LL Cool J is hard as HELL...)
The ice cream truck, member all the mother...
Member the italian icey's yo?
Yo remember the italian icey's the spanish ni**az comin down
with the coconut icey's and s**t?

I came through the door, said it before
That was the s**t!



Ej brat Wannabemceez mislam deka ova i na tebe ke ti se dopadne ako ne si go cul do sega,najgolemiot dokaz za sto e kvaliteten rap spored IKONATA vo Rapot 2pac,pa mislam deka veke e jasno sve neli =DDD????

Pozdrav za site " True Headz " od 93'Slaughter
 

Kajgana Shop

На врв Bottom