Каролина Гочева

jasisamojas

Не ми треба титула
Член од
26 ноември 2008
Мислења
762
Поени од реакции
423
Делче од концертот на Каролина во Ниш
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Ej abe ima Karolina poster od tebe na dzidot? Bas me interesira da ti kazam pravo.

Па не знам дали она има, и зашто би имала, кога не сум ни позната личност, а не ни пеам како неа, али затоа јас си имам милион постери од нашата македонска принцеза
и зашто не дадеш подобар коментар, посодржински, него само местите некој или навредувате
БРАВО за Каролина за концертот во НИШ, сепак е успех концери во друга земја да имаш
 
S

StormRage

Гостин
сеендо дијаманте лути се колку сакаш секој си имат свое мислење... е според мене немат врска од пеење... имат глас ама не знајт да го искорисит (само мислење)
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
да, секако дека го ценам твоето мислење, баш затоа што нема навреди во него и измислици, него тоа е твое мислење и став
а друго е тоа дали јас се согласувам или не со твоето или некое друго мислење
за мене има глас, стас и се за една ѕвезда, креирана според политиката на АВАЛОН, и според мене таквата политика успева
за мене нејзините сите можни песни ми будат посебни емоции, на некои дури се расплакувам,, на некои си играм, али во секој случај ниедна песна нејзина не ме остава рамнодушна
и според мене, она е една од ретките ЧИИ песни се евергрини
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
да, секако дека го ценам твоето мислење, баш затоа што нема навреди во него и измислици, него тоа е твое мислење и став
а друго е тоа дали јас се согласувам или не со твоето или некое друго мислење
за мене има глас, стас и се за една ѕвезда, креирана според политиката на АВАЛОН, и според мене таквата политика успева
за мене нејзините сите можни песни ми будат посебни емоции, на некои дури се расплакувам,, на некои си играм, али во секој случај ниедна песна нејзина не ме остава рамнодушна
и според мене, она е една од ретките ЧИИ песни се евергрини
Јас се согласувам со тоа дека е еден од најквалитетните женски вокали и дека има добар глас, ама за болдираното...рано е да се каже дали се евергрини. За 10 години,ако се уште се слушаат старите песни, тогаш би можеле да кажеме дека станува збор за евергрин. Можеби ќе станат, ама се уште не се. Треба да поминат многу години за една песна да стане евергрин.:wink:
 

jasisamojas

Не ми треба титула
Член од
26 ноември 2008
Мислења
762
Поени од реакции
423
Каролина Гочева почесен конзул на Црвен крст - Битола

Македонската поп ѕвезда Каролина Гочева е прогласена за почесен конзул на организацијата на Црвен крст на Битола

Секретарот на битолскиот Црвен крст Никола Христовски истакна дека имале лесна задача за решение со голема тежина. Каролина Гочева како почесен конзул ќе ја промовира организацијата, нејзините проекти и програма и ќе создава услови за соработка со поединци или здруженија, во земјата и светот.

- Секој четврток во просториите пред Клубот на млади се говори на различни теми како што се проблемите на тинејџерите, сексуалните замки, битолските маала и локалитети, тајните на планината, спортот и допингот за кои зборуваат релевантни експерти, рече Христовски.

На промоцијата за почесен конзул Каролина Гочева одржа едукативна работилница пред Клубот на млади во општинскиот Црвен крст на тема поврзана со македонската естрада.

http://kirilica.com.mk/vest.asp?id=19635
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
БРАВО;Караманот
луиѓе што не знаат дека Ана Гиновска е Весна Гиновска, онда не ни им читам посотви повеќе на темава
КАРОЛИНА пеела и пее најубаво во живо, така да џабе се сите коментари сувопарни, она си е најдобра во тоа што го прави, и не сакам ни повеќе да дискутирам за нејзиното пеење, тоа се покажало и се докажало, нема што јас или некој некомпетентен и тоа НА ФОРУМ да дискутира за нејзинотто пеење, кое е оценето не само од стручни луѓе, него и од публиката како најмеродавен критичар - а ти АЛЕКС ако си несопирлив, ќе те замолам да излезеш на телевизија или вобило кој медиум ЈАВНО да го образложиш пеењето на Каролина
сепак си несопирлив, докажи го твојот епитет, а не вака кукавички од зад компјутер да напаѓаш, тоа за мене е најниската човекова особина......
КАРОЛИНА знаеме колку вреди и нема потреба поединци да не убедуваат во спротивното!
jas mnogu ubavo znam i koja e Ana Durlovski i koj e Igor Durlovski(covek moze da se divi i voodusevuva na peenjeto na niv i na nivnata kerka, a ne na Karolina),a uste mnogu poubavo znam koja e Vesna Ginovska-Ilkova.toa bese samo pecatna greska napravena vo brzanje i nisto poveke.ama ne e ni bitno tolku toa.tuku interesno e kako se fativte za toj del od postot,namesto za drgoto.
a ti ako tolku se razbiras vo dobro peenje,aj kazi kakva pejacka tehnika poseduva Karolina?zasto ne znae da pee terca,zasto ne znae da drzi linija,zasto ne znae da pravi trileri,da pee vibrato,da pee so modulacii,zasto ne poznava harmonii...i da ne nabrojuvam sto uste ne znae?tebe moze da ti se dopaga nejveke na svet,i da ja obozavas,AMA FAKT E DEKA ONA NEMA POJMA OD PEENJE.aj objasni, zasto recisi sekogas koga pee DISTONIRA?znaes li deka na evrovizija distonirase i toa mnogu,narocito koga ja peese OD NAS ZAVISI ,ja peese dva stepeni povisoko od sto treba(najgolema kritika dobi bas za toa od Vesna Ginovska -Ilkova).ako se razbiras nesto vo peenje zemi obrazlozi strucno sto ima tolku ubavo vo nejzinoto peenje pa da proanalizirame i da debatirame,a ne so toa kolku ona navodno uspeala,spored tebe znaci deka CECA e najdobrata pejacka na balkanov,zatoa sto neli e najuspesna?Karolina e toa sto e poradi AVALON i poradi site drugi vrski sto gi ima,a ne poradi toa sto e samata.
@KARAMANOT
-a be prijatel,sekoj na televizija kazuva se najdobro za svoite kolegi,toa e politika(biznis),a narocito pa tie sto gi nabroja(koi navodno ja falele karolina)site tie ili se vo AVALON ili se vo tesna sorabotka so niv.
a za Vanja Lazarova(mislis deka nema zemano privatni casovi?),a slicno kako tebe odgovori i Karolina koga i bese postaveno takvo prasanje,ama ona ja spomna Madona,i obrazlozi deka ni ona nemala muzicko obrazovanie(sto ne e tocno,madona ima sertifikat od ucitel po peenje kako sto e i VILIJAM RAJLI),ama sepak Madona i ne e nekoja pejacka,sto ne ja spomna Selen Dion,Maraja Keri,Vitni Hjuston...?i oni da ne nemaat muzicko obrazovanie?a oni se vistinski pejacki,a ne Madona,Britni Spirs,Jenifer Lopez i sl.
i vikas deka jas sum se ama muzicar ne,dobro be ,taka neka bide.aj da go analizirame peenjeto na Karolina,pa da vidime koj kolku se razbira,koj kolku e muzicar.pogore vo postot vo koj i replicirav na Dijamante ima prasanja i analizi na "peenjeto" na Karolina,i aj te molam odgovori mi gi,pa da moze da debatirame.da vidime sto tolku ubavo pee Karolina i kakva pejacka tehnika poseduva.
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
673
Поени од реакции
102
jas mnogu ubavo znam i koja e Ana Durlovski i koj e Igor Durlovski(covek moze da se divi i voodusevuva na peenjeto na niv i na nivnata kerka, a ne na Karolina),a uste mnogu poubavo znam koja e Vesna Ginovska-Ilkova.toa bese samo pecatna greska napravena vo brzanje i nisto poveke.ama ne e ni bitno tolku toa.tuku interesno e kako se fativte za toj del od postot,namesto za drgoto.
a ti ako tolku se razbiras vo dobro peenje,aj kazi kakva pejacka tehnika poseduva Karolina?zasto ne znae da pee terca,zasto ne znae da drzi linija,zasto ne znae da pravi trileri,da pee vibrato,da pee so modulacii,zasto ne poznava harmonii...i da ne nabrojuvam sto uste ne znae?tebe moze da ti se dopaga nejveke na svet,i da ja obozavas,AMA FAKT E DEKA ONA NEMA POJMA OD PEENJE.aj objasni, zasto recisi sekogas koga pee DISTONIRA?znaes li deka na evrovizija distonirase i toa mnogu,narocito koga ja peese OD NAS ZAVISI ,ja peese dva stepeni povisoko od sto treba(najgolema kritika dobi bas za toa od Vesna Ginovska -Ilkova).ako se razbiras nesto vo peenje zemi obrazlozi strucno sto ima tolku ubavo vo nejzinoto peenje pa da proanalizirame i da debatirame,a ne so toa kolku ona navodno uspeala,spored tebe znaci deka CECA e najdobrata pejacka na balkanov,zatoa sto neli e najuspesna?Karolina e toa sto e poradi AVALON i poradi site drugi vrski sto gi ima,a ne poradi toa sto e samata.
@KARAMANOT
-a be prijatel,sekoj na televizija kazuva se najdobro za svoite kolegi,toa e politika(biznis),a narocito pa tie sto gi nabroja(koi navodno ja falele karolina)site tie ili se vo AVALON ili se vo tesna sorabotka so niv.
a za Vanja Lazarova(mislis deka nema zemano privatni casovi?),a slicno kako tebe odgovori i Karolina koga i bese postaveno takvo prasanje,ama ona ja spomna Madona,i obrazlozi deka ni ona nemala muzicko obrazovanie(sto ne e tocno,madona ima sertifikat od ucitel po peenje kako sto e i VILIJAM RAJLI),ama sepak Madona i ne e nekoja pejacka,sto ne ja spomna Selen Dion,Maraja Keri,Vitni Hjuston...?i oni da ne nemaat muzicko obrazovanie?a oni se vistinski pejacki,a ne Madona,Britni Spirs,Jenifer Lopez i sl.
i vikas deka jas sum se ama muzicar ne,dobro be ,taka neka bide.aj da go analizirame peenjeto na Karolina,pa da vidime koj kolku se razbira,koj kolku e muzicar.pogore vo postot vo koj i replicirav na Dijamante ima prasanja i analizi na "peenjeto" na Karolina,i aj te molam odgovori mi gi,pa da moze da debatirame.da vidime sto tolku ubavo pee Karolina i kakva pejacka tehnika poseduva.
Дечко ти си сугурно глув па така зборуваш.али тоа е твој проблем ниту мој ниту на Каролина.Споменуваш дистонирање е па таа е една од ретките која секогаш има интонација затоа што има страшно добар слух,така да коментарите ти се излишни.А споменуваш Селин Дион, Мараја Кери,Витни Хјустон,па тоа се пеачки коишто Каролина уште на 14години ги интерпретираше нивните песни малтене како оригинал,затоа престани да трескаш глупости,ако не тисе допаѓа тоа е во ред,не може на секој да се допаѓа тоа што таа го работи,но вакви не издржани коментари да даваш си премногу смешен да не речам трагичен:toe:
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Вака, малце посмирено да пишуваме и да дебатираме, и да не се напаѓаме, али АЛЕКС стварно пишуваш невистини затоа што не ти се допаѓа Каролина, ...КАРОЛИНА никогаш не дистонирала, знаеш ли тоа? да не барам по јутуб, али сам види како ги интерпретирала Витни Хјустон, мараја Кери и не знам кои други искрено
јас појма неам од пеење и од техники на пеење, затоа не ќе можам да ти одговорам на прашањето, али јас прв пат од тебе слушам дека Каролина не знаела да пее, немала лини, што ти ја знам, фалширала и слично.....тоа е чиста глупост, јас прв пат слушам да некој така рече, многу зборуваат ладна, ваква онаква, али НЕМА човек што го дискутира нејзиното пеење
како што реков, не сум компетентна да зборам за линии, дистонирања и интонации, али за мене КАРОЛИНА има најчист глас, едноставно освојува со тој глас, кој е толку чист, прецизен, да не претерам, али волшебен глас има, а е самоука така да не е во ред одеднаш некој да рече дека КАРОЛИНА не знаела терца , линии и неам појма што друго не
таа е единствената која мислам дека нема земено часови по пеење, која нема музичко образование, а сепак пее најубаво, нели е тоа ФЕНОМЕН?
и ако Каролина успеела, тоа е првенствено заради гласот, и до ден денес сите се воодушевени од нејзиното пеење
а што се однесува до евергрините, велите дека треба да поминат години па да станат евергрини, па МАМО УШТИ МЕ, СРЦЕТО НЕ ЌЕ ИЗДРЖИ зар не се евергрини?


И честитки од мене до Гочева за новата титула, одлично за Каролина, браво за нејзиниот ангажман околу родниот крај, ја имам видено во еден прилог како во ФОН зборува за едукацијата, методите и бев фасцинирана колку убаво го кажа тоа, смирено и издржано
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Вака, малце посмирено да пишуваме и да дебатираме, и да не се напаѓаме, али АЛЕКС стварно пишуваш невистини затоа што не ти се допаѓа Каролина, ...КАРОЛИНА никогаш не дистонирала, знаеш ли тоа? да не барам по јутуб, али сам види како ги интерпретирала Витни Хјустон, мараја Кери и не знам кои други искрено
јас појма неам од пеење и од техники на пеење, затоа не ќе можам да ти одговорам на прашањето, али јас прв пат од тебе слушам дека Каролина не знаела да пее, немала лини, што ти ја знам, фалширала и слично.....тоа е чиста глупост, јас прв пат слушам да некој така рече, многу зборуваат ладна, ваква онаква, али НЕМА човек што го дискутира нејзиното пеење
како што реков, не сум компетентна да зборам за линии, дистонирања и интонации, али за мене КАРОЛИНА има најчист глас, едноставно освојува со тој глас, кој е толку чист, прецизен, да не претерам, али волшебен глас има, а е самоука така да не е во ред одеднаш некој да рече дека КАРОЛИНА не знаела терца , линии и неам појма што друго не
таа е единствената која мислам дека нема земено часови по пеење, која нема музичко образование, а сепак пее најубаво, нели е тоа ФЕНОМЕН?
и ако Каролина успеела, тоа е првенствено заради гласот, и до ден денес сите се воодушевени од нејзиното пеење
а што се однесува до евергрините, велите дека треба да поминат години па да станат евергрини, па МАМО УШТИ МЕ, СРЦЕТО НЕ ЌЕ ИЗДРЖИ зар не се евергрини?


И честитки од мене до Гочева за новата титула, одлично за Каролина, браво за нејзиниот ангажман околу родниот крај, ја имам видено во еден прилог како во ФОН зборува за едукацијата, методите и бев фасцинирана колку убаво го кажа тоа, смирено и издржано
a be ne me svakaj pogresno,I JAS JA SAKAM KAROLINA,navistina ima ubava boja na glas,samo nema tehnika vo peenjeto,i ne bi rekol ni oddaleku deka e fenomen.razbiram deka ja sakas i pocituvas(zasto i ne bi),samo mnogu golema greska i e sto mnogu slabo se posveti na peenjeto,ja izgubi rutinata,i namesto da napreduva vo izveduvanjeto ona nazaduvase.a mozam samo da iskomentiram deka mnogu poubavo peese koga pocna da pee.steta zasto mozese mnogu da napreduva,a sega za zal ne e ona toa sto mozese da bide.a mozese mnogu,mnogu poveke da napreduva vo interpretacijata.zal mi e sto ne go napravi toa,a gi imase site uslovi.

@KARAMANOT
-a be jas ne znam sto si slusal ti,ama KAROLINA imala golemo cuvstvo za intonacija?:pos2:nema negdeka kade sto ona ne falsirala i ne distonirala,i ne treba da si APSOLUTEN SLUHISTA za da go slusnes i primetis toa.i ne jatuku ti tropas gluposto so neizdrzano komentari,ako sakas da debatiras ,debatiraj i ne navreduvaj(ova ne ti e prvpat).i kako i sto rekov i pred toa KAROLINA milion pati poubavo peese na 14 godini od kolku sega.a deka gi interpretirala MARAJA KERI i VITNI HJUSTON kako original,malku potesko(jas samo ne znam sto si slusal ti).aj stavi nekoe video za dokaz,pa da vidam kako gi interpretira,pa ke proanalizirame.
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
673
Поени од реакции
102
a be ne me svakaj pogresno,I JAS JA SAKAM KAROLINA,navistina ima ubava boja na glas,samo nema tehnika vo peenjeto,i ne bi rekol ni oddaleku deka e fenomen.razbiram deka ja sakas i pocituvas(zasto i ne bi),samo mnogu golema greska i e sto mnogu slabo se posveti na peenjeto,ja izgubi rutinata,i namesto da napreduva vo izveduvanjeto ona nazaduvase.a mozam samo da iskomentiram deka mnogu poubavo peese koga pocna da pee.steta zasto mozese mnogu da napreduva,a sega za zal ne e ona toa sto mozese da bide.a mozese mnogu,mnogu poveke da napreduva vo interpretacijata.zal mi e sto ne go napravi toa,a gi imase site uslovi.
Па мислам дека не можеш да ги споредуваш нејзините почетоци и сега, зашто порано таа пееше искучиво тешки песни со кој сакаше да се докаже како пеач и тоа песни пред се од Кире Костов кој воедно работеше и на нејзиниот глас и техника на пеење,али сега пее повеќе комерцијална музика али пак има песни во кој ги искажува своите гласовни можности само тие песни поретко се пуштаат по радијата па затоа ги немаш слушано.На пр. песните од Влатко Стефановски се мошне тешки за пеење али она ги отпеја супер,само што кај нас народот повеќе сака тралала песнички тоа е тоа.
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Па мислам дека не можеш да ги споредуваш нејзините почетоци и сега, зашто порано таа пееше искучиво тешки песни со кој сакаше да се докаже како пеач и тоа песни пред се од Кире Костов кој воедно работеше и на нејзиниот глас и техника на пеење,али сега пее повеќе комерцијална музика али пак има песни во кој ги искажува своите гласовни можности само тие песни поретко се пуштаат по радијата па затоа ги немаш слушано.На пр. песните од Влатко Стефановски се мошне тешки за пеење али она ги отпеја супер,само што кај нас народот повеќе сака тралала песнички тоа е тоа.
e so ova se slozuvam,ama sepak sum ja slusal Karolina i koga interpretira drugi pesni koi dozvoluvaat sirok spektar na raspon na glasot,ama ne e toa ,toa.ima talent,ama 20% e talent,a 80% rabota,toa i fali na nea.od tehnicki aspekt izvedbite i se mnogu slabi.iskoristenosta na talentot i e na premnogu malo nivo,tuka e i nejziniot krah kako pejacka.
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
673
Поени од реакции
102
e so ova se slozuvam,ama sepak sum ja slusal Karolina i koga interpretira drugi pesni koi dozvoluvaat sirok spektar na raspon na glasot,ama ne e toa ,toa.ima talent,ama 20% e talent,a 80% rabota,toa i fali na nea.od tehnicki aspekt izvedbite i se mnogu slabi.iskoristenosta na talentot i e na premnogu malo nivo,tuka e i nejziniot krah kako pejacka.
Па мислам дека со овие твои коментари малку претеруваш,таа е далеку од крах,али љубители на нинанајни песничиња како тебе не можеме друго и да очекуваме.
И уше ова во некои твои претходни постови велиш дека само по туш пеела нема никаде настапи па еве само овој месец речиси секој ден има некаде настапи така да твоите констатации и за тоа се неточни.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Па до негде искрено и се согласувам, почнавме да се разбираме хаха
како што те сфатив, според тебе, она треба да поработи на гласот, али сепак.тоа го правела порано кога сакала да се докаже али сега не гледам потреба од тоа, она си е докажана веќе како пејачка, и како самоука е извонредна до ден денес.....и плус има милион други ангажмани, за да земе сега часови кои според мене не и се неопхподни
ќе видиме понатака кави песни ќе интерпретира, али досега пеела и доста тешки песни, јас не познавам некој што на аудиција или било каде множе да испее песна од типот на Срешќемо се опет, Љубовта е моја религија, Немир, и слично, па се до најновите песни со етно елемнти кои бараат поинаква техника и сигурно Каролина доста работела за да ги интерпретира тие песни, ме сфаќаш?
мора да работела и на таква интерпретација, сепак е тешко такви песни, ние не знаеме дали и колку го учи гласот и го вежба, па затоа не треба да зборуваме за тоа
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Па мислам дека со овие твои коментари малку претеруваш,таа е далеку од крах,али љубители на нинанајни песничиња како тебе не можеме друго и да очекуваме.
И уше ова во некои твои претходни постови велиш дека само по туш пеела нема никаде настапи па еве само овој месец речиси секој ден има некаде настапи така да твоите констатации и за тоа се неточни.
na sto pee bre covek ona,pa vo poslednive deset godini ima koncerti napraveno koi se brojat na raka,i jas slusam ninanajna pesnicinja?aj malku uozbili se i debatiraj na nivo,a ne kako nekoe dete.komentiraj go nejzinoto peenje so strucno mislenje,ti rekov veke,stavi nekoe video od nejzina interpratacija,pa ke ja analizirame,da vidime na sto sme.a ne vaka debatiras so prazni muabeti,i glaven akcent stavas na mene i moeto muzicko poznavanje(na vraganje),a ne na Karolina.mallku podigni si go nivoto na debatiranje.jas ne se slagam so tvoeto mislenje za Karolina i nejzinoto peenje ama sepak go pocituvam,go ocekuvam istoto i od tebe.
pusti video od nekoja spored tebe dobra interpretacija na Karolina,i ke analizirame,pa ke vidime na sto sme.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom