Дали партијата ДПМНЕ има право да го носи името на МРО?

Дали партијата ДПМНЕ има право да го носи името на МРО?


  • Вкупно гласачи
    122
Член од
6 април 2007
Мислења
375
Поени од реакции
11
  • Не бугарска Македонија сакаме ние, туку Македонија на Македонците, Македонија ослободена од тиранијата." - Писмо до грците, жители на Мелник, 1904 година.
  • Јас не го чекам брзото ослободување на Македонија. Тоа може да не дојде дури и во моите денови, но јас сакам да го запазам народот и да го организирам, и ако тоа се случи тој ќе ја добие својата слобода."
Рекоа за него

  • Јане ја разви тезата, дека е погубно за македонското население и за самата Бугарија, македонското прашање да се третира во смисла на национално обединување на Бугарите и дека луѓето на другото течение се предале на бугарската влада. Тој објаснуваше во општи линии, дека треба да се работи за будење на сознанието на масите, дека тие се самостоен народ, дека имаат право на слободен живот и дека треба да се борат за извојување на својата слобода без да се потпираат на туѓа помош, затоа што тие кои би дошле да ги ослободат, всушност ќе дојдат да ги заробат. “ - Стефан Кемилев
  • ...бугарските шовинисти решија да го ликвидираат бидејки неговите проповеди не им одеа во прилог, зошто тој се противеше на присоединувањето на Македонија кон Бугарија.Тој го спречуваше славофонското население на Македонија да се смета себеси за бугарско и култивираше македонска национална свест“ - Елефтериос Ставридис
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Тој Александров или бил толкава курва да вели еднаш едно еднаш друго или бил глуп па не знаел шо збора како Трнот и Братот.
А ти негов современик си нели и знаеш што точно велел? Не е се црно-бело.

Како можеш селективно да придодаваш свое толкување без аргументи?

И да, продолжи понатака, оти неможеш да разбереш основни работи.

Не си греши душа ти реков, немам ја потреба да докажувам што сум.
Ако имаш било каков проблем со мене, треба да имаш стомак да го тврдиш истото и надвор од форумот.

Толку од мене, поздрав.
 
Член од
6 април 2007
Мислења
375
Поени од реакции
11
Немам стомак имам мадиња. И да ја браниш каузата од шпиони не е грешење душа. а да кажиш дека Гоце е МРСНИК то е пиздарија. за то нема простување
 
Член од
6 април 2007
Мислења
375
Поени од реакции
11
Му ја нема натрнот логистиката од Бугарија и го снема. капитулира како Бугарија шо Капитулира пред сите. Не можиш ШПИОН да напрајш патриот како шо немојш да разубедиш Бугарин. Толку од мене
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Немам стомак имам мадиња. И да ја браниш каузата од шпиони не е грешење душа. а да кажиш дека Гоце е МРСНИК то е пиздарија. за то нема простување
Епа ајде ако имаш мадиња.

:toe:

Премногу си глупав за да разбереш што сака човек да ти укаже.

Со прости зборови,дека секакви “архивски“ документи се лиферувани се со цел да создадат лажна претстава за одредени личности.

Исто што го прават за Гоце го прават и за сите останати, затоа треба да си наивен и глупав за наседнеш на сите подвали.

По некоја “Бугарска“ логика, тие крстиле два града по Сандански и Делчев.

Грците го туриле Ацета за свој херој.

А ти сега земи откажи се од сите нив.

Има премногу за објаснување, ама џабе со ограничени приоди од старт.
 
Член од
6 април 2007
Мислења
375
Поени од реакции
11
Епа ајде ако имаш мадиња.

:toe:

Премногу си глупав за да разбереш што сака човек да ти укаже.

Со прости зборови,дека секакви “архивски“ документи се лиферувани се со цел да создадат лажна претстава за одредени личности.

Исто што го прават за Гоце го прават и за сите останати, затоа треба да си наивен и глупав за наседнеш на сите подвали.

По некоја “Бугарска“ логика, тие крстиле два града по Сандански и Делчев.

Грците го туриле Ацета за свој херој.

А ти сега земи откажи се од сите нив.

Има премногу за објаснување, ама џабе со ограничени приоди од старт.
Tie gi prevzedoja oti se patrioti, ti gi podrzvas oti si spion. Si pricital edno pismo i tvrdis deka goce se deklariral kako bugar pa najde mene da me razubedvas. I sedi si miren ko ti valem neznajs so koj si imas rabota
 

ANTIPATER

of Macedon
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.181
Поени од реакции
44
Косата ми се ежи кога најголемиот Македонски син на 20от век е неправедно прогласен за предавник!!!!
Еве уште едно писмо на Александров до министерот за внатрешни работи на Бугарија....Господине министре,пред неколку месеци го напуштив царството угнетувано од тиранскиот режим,наметнат од вашите другари и од вас,и заминав за мојата поробена Македонија,за да го исполнам како што јас сметам,својот долг кон моите несреќни сонародници.
Осудувајќи ги намерите на министерот Димитров за преземање мерки против ВМРО за создавање чети за борба против неа,па дури и за негово убивање,во истото писмо тој пишува..........Јас не припаќам на ниедна бугарска политичка партија и нема да се зачленам во таква.Треба да го знаете следново..никој неможе да ми го одземе правото да располагам со својот живот ,како што ќе сметам за полезно и да работам според моите сили и согласно моите сваќања за мојата поробена татковина.Кој ќе се обиде да го спори тоа убеден сум благодарение на закрилата на Провидението и на подршката од организираното Македонско население-ќе си ја скршите бездруго главата
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Tie gi prevzedoja oti se patrioti, ti gi podrzvas oti si spion. Si pricital edno pismo i tvrdis deka goce se deklariral kako bugar pa najde mene da me razubedvas. I sedi si miren ko ti valem neznajs so koj si imas rabota
Не,нее не си глупав :pos2:

П.С. По некоја случајност сум шпјун нели и знам со кого си имам работа, плус имам вишок слободно време:) и ќе го жртвувам фудбалот.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
I sedi si miren ko ti valem neznajs so koj si imas rabota

adresa i telefonski broj :)

da ne si kenjkac i kljakac , ke procitase podpisot na Bratot, ili ednostavno ke prasase javno:

Brat, dali ti se cuvstvuvas kako Makedonec ili Bugarin?

Brat, dali spored tebe Makedoncite se Bugari?

Brat, dali ti si za samostojna, nezavisna Makedonija, ili za Makedonija vo ramkite na Bugarija?


zato, ili prasvaj gi prasanjata, ili kjuti, ili adresata :toe:


p.s.

temava e poveke od debilna, zato sho VMRO DPMNE e Makedonska Partija.

Ako ima ufrleni raznorazni gomna kodoshi i spijuni vo nea, toa ne ja pravi partijata ni Bugarska, ni Srpska, ni Grcka.

Ako nekojsi gomnojadaci se tolkavi patrioti, BUJRUM vo DPMNE, pa izbrkajte gi tie vmetnatite elementi, i vodete ja vie drzavata ko sho treba?

ako ne, ko sho pisav gore, adresata, ili kur v mucka i dudlaj, poso drugo ne znajte...
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Некое чувство имам од оние кои ја поставиле темава и контрираат цело време, дека им е криво што први не им текнало, да стават ВМРО.
Си велат, пу јазк бе, кај бевме кога се бираа имиња.:)
ВМРО-ДПМНЕ има секое право да го носи тоа име и да биде наследник на револуционерното ВМРО. Еве јас како правнук на војвода кој се борел за Македонија, одобрувам.
 

ANTIPATER

of Macedon
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.181
Поени од реакции
44
луѓе да ве потсетам дека сме на иста страна
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Гледам само една опција која би го решила конфликтот.



плус



Се моли особата да се јави во надлежните институции.
Благодарам.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
луѓе да ве потсетам дека сме на иста страна
во чест на името дури ќе сменам фонд...

јас сум на страната на Македонија и Македонците.

секој педер и кодош кој шо ќе зуцни дека нема Македонци , односно дека ние сме нешто друго освен Македонци, не е на моја страна.

Секој педер и кодош шо се обидува да сее несогласие и омраза меѓу Македонците ми е крвен душман, и око не ми трепнува да го заколам ко јаре...

@ ада: ма не е поќе работава за апчиња, туку се чини навистина треба да почнат разни Лигуши и Лугушевци да се колат, за да им дојди умот на некого..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom