Дали партијата ДПМНЕ има право да го носи името на МРО?

Дали партијата ДПМНЕ има право да го носи името на МРО?


  • Вкупно гласачи
    122
Член од
6 април 2007
Мислења
375
Поени од реакции
11
И кој те потпиша МАКЕДОНИСТ. Каракачанов треба да те потпишат
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Е готово, со последниов пост, ги убеди сите дека сум бугарофил. Куку мене, јаден јас. оф оф оф. :tapp:

П.С. Немаш ништо да кажеш за интервјуто? :kjut:
 
Член од
6 април 2007
Мислења
375
Поени од реакции
11
И дајте некоја информација за старата химна на ВМРО, кој ја напишал, бугарска е или не!?!?! Не може да очекуваме да се пее на македонски литературен јазик затоа што тогаш немало таков. Ако Каракачанов си ја присвојува не мора да значи дека е бугарска, затоа што бугарчињава ги имаат просвоено 90% од старите народни песни...
И која химна? Сега му истекна и химната на Каракачановци демек на бугарски ја пееле химната. Само ме интересира каде? На Рилскиот конгрес?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
На АСНОМ. :toe:
 
Член од
6 април 2007
Мислења
375
Поени од реакции
11
Е готово, со последниов пост, ги убеди сите дека сум бугарофил. Куку мене, јаден јас. оф оф оф. :tapp:

П.С. Немаш ништо да кажеш за интервјуто? :kjut:
Незнам шо се запнавте за интервјуто. И од Сарафов имам прочитано уште по патриотско интервју. Тој ко велеше дека Македонците се посебна нација Александров уште да пука незнаеше па ке ми речиш дека и тој беше патриот? Има ракописи,дукументи писма кај шо Александров во 1922 не нарекува Бугари, кај шо спомнува ОБЕдИНУВАЊЕ на БУГАРИТЕ. Тоа чекам да го оспориш цело време.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
КАДЕ БЕ?! ДАВАЈ ДОКУМЕНТИТЕ!!! Ајде почни да си ги поткрепуваш тврдењата со документи какви што спомнуваш...Аман!
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Незнам шо се запнавте за интервјуто. И од Сарафов имам прочитано уште по патриотско интервју. Тој ко велеше дека Македонците се посебна нација Александров уште да пука незнаеше па ке ми речиш дека и тој беше патриот? Има ракописи,дукументи писма кај шо Александров во 1922 не нарекува Бугари, кај шо спомнува ОБЕдИНУВАЊЕ на БУГАРИТЕ. Тоа чекам да го оспориш цело време.
Истото го има и кај Сандански и кај Делчев. Шо прајме сега.
 
Член од
6 април 2007
Мислења
375
Поени од реакции
11
Те чекам да речиш дека Ѓорче беше предавник, Сандански беше предавник и цел список шо се наоѓа во Благоевградски државен архив, дека тие заслужија да умрат заа делото на Александров, дека бил против обединување... А ти со тоа интервјуто мадињата киндер јајца ми ги напрај
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Шизофренијааааа....Корлеоне, еве не те замарам повеќе со интервјуто, дај ги да ги видиме документите за кои тврдиш дека постојат.
 

ANTIPATER

of Macedon
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.181
Поени од реакции
44
Го имам прочитано интервјуто, и факт е дека ВМРО на Т.Александорв било држава во држава, далеку поорганизирано од ТМОРО. Но зошто Бугарите оставиле да просперира држава во држава, и зошто најблизок соработник на Александров е бугарски генерал-Протогеров.
А ме чуди и повлекувањето на потписот на Тодор од Мајскиот договор кој претставувал обединување на левицата и десницата и заедничко здружување на сите борци за македонската кауза. А плус и убиството на Ѓорче Петров !?!?!?

П.С Не сум баш запознат со овој дел од нашата историја и се обидувам преку темава да извлечам некој објективен заклучок, но се е така сиво и матно...
Сиво и матно е затоа што имаме неписмени и академици безкичмењаци.Бугарите ја оставиле организацијата да функционира затоа што Тодор политички добро кокетирал со бугарската власт,токму затоа и го повлекол потписот од мајскиот манифест.После потпишувањето на манифестот Бугарите му се зад петици.
А за Ѓорче има верзија дека тој почнал неодговорно да троши од буџетот на организацијата бил на два пати опоменат да престане но тој се оглушил на овие предупредувања и продолжил по старо.Трета опомена нема тој е ликвидиран.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498

ANTIPATER

of Macedon
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.181
Поени од реакции
44
Те чекам да речиш дека Ѓорче беше предавник, Сандански беше предавник и цел список шо се наоѓа во Благоевградски државен архив, дека тие заслужија да умрат заа делото на Александров, дека бил против обединување... А ти со тоа интервјуто мадињата киндер јајца ми ги напрај
Да не ти ги срушам илузиите али делото на Ѓорче е неспоредливо со тоа на Александров,ја не знам како може да верувате на некои глупи тврдења кога сите документи за Александров говорат многу јасно.А на Катарџиев му се јавило на сон дека Александров имал скриени намери....ајде ви се молам
 
Член од
6 април 2007
Мислења
375
Поени од реакции
11
ИСЕЧОК ОД ПИСМОТО НА Т. АЛЕКСАНДРОВ ДО ВОЈВОДАТА ПАНАЈОТ КАРАНФИЛОВ 1919

...само песнјака-болшевик х.Димов,анархиста-лентјаи Герджиков,шмекера-вазелвул Георче и измениците и в миналото и сега на блгарскиот народ санданистите говорат и агитират че треба да се иска автономија на Македонија, зашто тја е оделна економическа и гегравска единица с отделен"македонски народ" сс своја историјаот столетијата и за да не плашцали долговите на Блгарија, а нјакои от тјах се заканват така: "ако по чудо бде дадена цела Македонија на Блгарија ние шце се бориме с оржие врка за да не позволим това обединение.
6) Блгарското население в Македонија е ошце по еднодушно за обединението со Блгарија ако може да стане то. По това има трогателни сцени в цјала Македонија.
7) Блгарската емиграција в Америка, Швајцарира и др. сшцо така е еднодушна.
8) Со мафијата Георче-х.Димов-герджиков се само 2 братства од по 50-60чл....
9) В Македонија ние по добро знаем шцо иска Блгарското население...
Има уште многу ама за трнот да свати нешто од нешто мислам дека е доста
 
Член од
6 април 2007
Мислења
375
Поени од реакции
11
Сиво и матно е затоа што имаме неписмени и академици безкичмењаци.Бугарите ја оставиле организацијата да функционира затоа што Тодор политички добро кокетирал со бугарската власт,токму затоа и го повлекол потписот од мајскиот манифест.После потпишувањето на манифестот Бугарите му се зад петици.
А за Ѓорче има верзија дека тој почнал неодговорно да троши од буџетот на организацијата бил на два пати опоменат да престане но тој се оглушил на овие предупредувања и продолжил по старо.Трета опомена нема тој е ликвидиран.
Браво арно му напраја. Така треба за ти шо ги трошат патриотските пари...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom