Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 јануари 2010
Мислења
155
Поени од реакции
10
Па не викам дека не е, ама сигурно не е како на финансиски, па затоа поголеми се шансите
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
[


Повеќе се сложувам за врскиве отколку за просекот. Просекот речиси и да не го гледа никој, освен да, читав сега последно, ако сакаш да конкурираш во Тутунска, мора да имаш просек над 8, и за работа, и за волонтирање. Таму единствено сум прочитала да се споменува просек, инаку секаде е важна дипломата и дали го имаш потребниот факултет. Компјутерите на Е бизнис е исто ко и книгата на другите смерови, пракса нема за жал ниту еден смер кај нас.
Сакам да кажам дека ако немаш врски, може да се надеваш на нешто само ако имаш појак просек над 8,5. Иначе како што пишав, бев врски скоро за џабе е факултетов,сега нормално треба малце и среќа , не викам дека никој не успева сам, ама многу ретки се таквите.
Имам слушнато дека овие од е=бизнис, имале нешто пракса, дали сега некој се бутал со врски, немам поим. За другиве смерови тапа. Мојот смер еднаш не однесоа во некоја леарница, и ни го објаснуваа процесот на топење на железо. НЕ нормални, студирам економија, што и беше целта немам поим, како сега да не однесат и да гледаме како се гради запас и исток на градски. Тоа е што ќе правиме. Планиот ми е се запишувам некаде на пост дипломски, за да ми дадат виза за САд, и додека можам не се вракам.
 
Член од
9 јануари 2010
Мислења
155
Поени од реакции
10
[

Сакам да кажам дека ако немаш врски, може да се надеваш на нешто само ако имаш појак просек над 8,5. Иначе како што пишав, бев врски скоро за џабе е факултетов,сега нормално треба малце и среќа , не викам дека никој не успева сам, ама многу ретки се таквите.
Имам слушнато дека овие од е=бизнис, имале нешто пракса, дали сега некој се бутал со врски, немам поим. За другиве смерови тапа. Мојот смер еднаш не однесоа во некоја леарница, и ни го објаснуваа процесот на топење на железо. НЕ нормални, студирам економија, што и беше целта немам поим, како сега да не однесат и да гледаме како се гради запас и исток на градски. Тоа е што ќе правиме. Планиот ми е се запишувам некаде на пост дипломски, за да ми дадат виза за САд, и додека можам не се вракам.
Ни тогаш не вреди просекот, треба да имаш јака позадина, и да, ретки се таквите што успеваат самите.
Не сум слушнала ништо за пракса дека имаат, ама може, не викам не, a вие ипак сте биле некаде, сте виделе нешто :)
Зашто некаде кога можеш кај нас на постдипломски, за мерак :)
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
Ни тогаш не вреди просекот, треба да имаш јака позадина, и да, ретки се таквите што успеваат самите.
Не сум слушнала ништо за пракса дека имаат, ама може, не викам не, a вие ипак сте биле некаде, сте виделе нешто :)
Зашто некаде кога можеш кај нас на постдипломски, за мерак :)
За на постдипломски мислам за кај нас во Мк, дали на Св.Кирил и Методиј, дали на некој од приватниве , не знам. Имам уште еден предмет, да поминам па после ќе правам планови. А би се запишал само за да можам полесно да извадам виза, иначе и тоа не ми треба. Пак ќе конкурираш за работа до 12000 макс. Ама ај ќе видиме како ќе оди, се уште не сум барал сериозно работа, ама од ова што слушам, многу е зезнато, ако немаш никој.
 

@Lbaneso

Лаеш НЕ касаш !
Член од
19 ноември 2009
Мислења
2.425
Поени од реакции
798
Барам мислење од постарите колеги, оние што се пред дипломирање, или дипломирале, без разлика од кој смер се! Но ми треба реален, објективен одговор без фаворизирање на некој департман. А прашањето е: Со кој смер (Финансиски мен. или Е-биз.) е полесно да се најде работа кај нас во Мк? И зошто? И кој е полесен, и зошто? :)

Многу фала :salut:
Kakva "partiska kniska" imas od toa zavisi za rabotata :toe:
 
Член од
13 април 2010
Мислења
368
Поени од реакции
219
kolegi jas sum informirana vo vrska so zapishuvanjeto godina i prezapishuvanjeto predmeti. minatata nedela,koga se polagase matematika prasav vo slucaj da ne go polozam sto treba da se pravi ponatamu so istiot i mi rekoa deka go prezapisuvam vo vtora a eden predmet od vtora godina so ist broj na krediti go ostavam za vo treta so toa avtomatski eden od treta za vo cetvrta itn a matematika pak go polagam na kolokviumi.i ne se plaka kazna :toe:

не плаќаш казна ама со самото презапишување плаќаш колку што е кредити е предметот
 
Член од
15 април 2010
Мислења
78
Поени од реакции
1
не плаќаш казна ама со самото презапишување плаќаш колку што е кредити е предметот
A kolku e eden kredit? Јас како што разбрав ако имаме услов, собрано над 35 кредити само се презапишува предметот во наредна год. без исфрлање на некој предмет од наредната година!И дали има или кога ке има рез. математика? :)
 
Член од
18 декември 2009
Мислења
21
Поени од реакции
0
kolegi vi se molan ako ima nekoj prasanja finansiski menagjment neka mi gi prati. vi se zablagodaruvam odnapred
 
Член од
13 август 2010
Мислења
32
Поени од реакции
3
Kolegi ako ima nekoj polagano Bankarstvo, neka kaze nesto za materijalot, prof...go ima na listata za izborni pa se mislam dali da go zemam...
 
Член од
9 јануари 2010
Мислења
155
Поени од реакции
10
За на постдипломски мислам за кај нас во Мк, дали на Св.Кирил и Методиј, дали на некој од приватниве , не знам. Имам уште еден предмет, да поминам па после ќе правам планови. А би се запишал само за да можам полесно да извадам виза, иначе и тоа не ми треба. Пак ќе конкурираш за работа до 12000 макс. Ама ај ќе видиме како ќе оди, се уште не сум барал сериозно работа, ама од ова што слушам, многу е зезнато, ако немаш никој.
Ја мислам дека подобро би ти било на универзитетот бидејќи знаеш од прилика што како е, уште ако останеш и на постдипломски на истиот факултет, уште полесно. Ниту ја немам барано сериозно работа, слушам само дека треба врски да имаш ама додека не видам самата, не верувам ништо. Многу така викале па влегле и без врски и без партиска книшка. Друго е кога ќе видиш сам, друго е кога слушаш други

--- надополнето ---

Kakva "partiska kniska" imas od toa zavisi za rabotata :toe:
З0што сите мислите дека партиската книшка игра најголема улога? Не викам некогаш дека не помага, ама како што гледам побитно е да имаш некој да ти ја убрза работата за вработување, без разлика дали има партиска книшка или не, доволно е само да познава луѓе или да е на добра позиција.
 
Член од
21 август 2010
Мислења
209
Поени од реакции
7
A kolku e eden kredit? Јас како што разбрав ако имаме услов, собрано над 35 кредити само се презапишува предметот во наредна год. без исфрлање на некој предмет од наредната година!И дали има или кога ке има рез. математика? :)
Ако си во приватна квота еден кредит е 10 евра. Инаку тоа со условот не е точно. И уште нешто: информациите на нет не се точни
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom