Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 март 2010
Мислења
61
Поени од реакции
0
kolegi dali nekoj ja ima slucajno trgovsko pravo skriptata od libro bidejki vo nea se opfateni samo menicite i cekovite, a dodeka pak vo prezentaciite gi ima i dogovorite za gradenje i prevoz..a da se uci samo od prezentaciite e premnogu malce....ima li nekoj sto ke saka da mi pojasni sto potocno treba da se uci,,,jasno mi e samo deka ne treba za cekk ...pozdravv:helou:
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.173
Поени од реакции
1.372
kolegi dali nekoj ja ima slucajno trgovsko pravo skriptata od libro bidejki vo nea se opfateni samo menicite i cekovite, a dodeka pak vo prezentaciite gi ima i dogovorite za gradenje i prevoz..a da se uci samo od prezentaciite e premnogu malce....ima li nekoj sto ke saka da mi pojasni sto potocno treba da se uci,,,jasno mi e samo deka ne treba za cekk ...pozdravv:helou:
Треба да се учат договорите:

1) ДОГОВОР ЗА ПРЕВОЗ НА СТОКА СО ЖЕЛЕЗНИЦА
2) ДОГОВОР ЗА ПРЕВОЗ НА СТОКА ВО ПАТНИОТ СООБРАЌАЈ
3) ДОГОВОР ЗА ВОЗДУШЕН ПРЕВОЗ НА СТОКА
4) ДОГОВОР ЗА ПРЕВОЗ НА СТОКА ПО МОРСКИ ПАТ
5) ДОГОВОР ЗА ГРАДЕЊЕ

Сите овие договори ги има во скриптата од либро но за 2колоквиум што беше, ако ја имаш скриптата разгледај ја.

И треба да се учи за Меница се, значи од скриптата од либро што е се за меница.
Јас ова го учам, 99% сум сигурен дека треба само ова колега.
 
Член од
21 декември 2009
Мислења
20
Поени од реакции
0
Dali nekoj od kolegite so bil na trgovsko na predavanje ima zapisano prasanja so gi kazal prof. za 3 kolokvium?Ako ima pls da pise:)
 

СтрумичанецО

infinite harmonies...
Член од
21 март 2006
Мислења
506
Поени од реакции
46
Колеги, има некој овде кој го полагал сметководство на трошоци (управувачко 1?) од Блажо Недев на испит? бидејќи терминот е закажан за 19ти мај, а во меѓувреме полагам на 13ти и 17ти, па и на 25ти колоквиуми од тековниот семестар, со времето сум малку краток, па некој барем накратко да ме упати на што да се обрати внимание на испитот, знам дека е на пишување и теорија и задачи, како и дека бил прилично тежок за поминување цел испит одеднаш... една колешка година постара ми кажа дека Марина пуштала со делумен положен испит за наредна сесија, нпр. доколку се постигне доволен број поени на теорија, а задачите се промашени, за нареден термин се полага само задачите, па и доколку имате некои информации за дополнителни материјали, комбинации, скрипти ве молам да ме известите. благодарам:smir:
 
Член од
9 октомври 2008
Мислења
90
Поени од реакции
3
Колеги, има некој овде кој го полагал сметководство на трошоци (управувачко 1?) од Блажо Недев на испит? бидејќи терминот е закажан за 19ти мај, а во меѓувреме полагам на 13ти и 17ти, па и на 25ти колоквиуми од тековниот семестар, со времето сум малку краток, па некој барем накратко да ме упати на што да се обрати внимание на испитот, знам дека е на пишување и теорија и задачи, како и дека бил прилично тежок за поминување цел испит одеднаш... една колешка година постара ми кажа дека Марина пуштала со делумен положен испит за наредна сесија, нпр. доколку се постигне доволен број поени на теорија, а задачите се промашени, за нареден термин се полага само задачите, па и доколку имате некои информации за дополнителни материјали, комбинации, скрипти ве молам да ме известите. благодарам:smir:
Испитот е составен од два дела.теорија и задачи.Поените ги добиваш посебно за теорија и посебно за задачи,ако поминеш теорија а задачи не,наредниот испит ке полагаш само задачи и обратно.
Теорија дава три прашања од материјалот,лесни се,општи работи треба да напишеш со свои зборови.
Задачи дава три обрни внимание на:
Задачи од трета глава-Рентабилност
Задачи од пета глава-Планирање
Задачи од осма глава-Сметководство на активностите
Има некои тестови во Зоки и Либро но најдобри се задачите од вежбите.
Така беше лани на испит во Септември

Може некој да го напише линкот каде може да ги симнеме презентациите од ФИНАНСИСКИ ПАЗАРИ, И МОНЕТАРНА ЕКОНОМИЈА?

Благодарам
http://groups.google.com/group/finansiskipazari
 
Член од
10 март 2010
Мислења
61
Поени од реакции
0
dali nekoj sto bil na ispit statistika znae kakov e ispitot,, dali e tezok ili lesen sto od prilika sodrzi kolku zadaci so kolku se polaga teorija i taka nataka pozzz,,,:toe:
 
Член од
18 февруари 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0
Kolegi ako ima nekoj nesto materijali za ispit po smetkovodstvo za 1 godina ili od kolokviumi neka mi prrati na mail pls?...fala :D
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
69
Поени од реакции
8
Знае некој што треба да се учи од временски серии ? Цела глава ќе треба или само некој дел ?

И мене ова ме интересира. Ај ве молам некој нека каже ако знае. И плус прашање ми е дали ќе има задачи од оваа тема зашто некој спомна немало да има.
 
Член од
2 мај 2010
Мислења
188
Поени од реакции
2
Колеги да не е информиран некој кога во вторник се полага трговско и дали има распоред за полагање?:helou:
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
27
Поени од реакции
1
PRASANJE DO SITE; vo kolku casot e utre kolokviumot po menadzment na mal biznis?
Blagodaram odnapred.
 
Член од
8 април 2010
Мислења
11
Поени од реакции
0
kje ve molam ako nekoj znae da mi kaze koi glavi treba da se ucat po monetarna vi blagodaram
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom