Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.297
Поени од реакции
15.515
ај со среќа на сите вие што утре полагате математика....
него ај едно прашање: дали треба да се учи Домени на согласување/несогласување во современата макроекономија....
и која е таа табела што треба убаво да се знае од последната тема? таа што е во 23.5 или на крај во прашањата???
 

Anne.

~
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.284
ај со среќа на сите вие што утре полагате математика....
него ај едно прашање: дали треба да се учи Домени на согласување/несогласување во современата макроекономија....
и која е таа табела што треба убаво да се знае од последната тема? таа што е во 23.5 или на крај во прашањата???
FALA ke ni treba.....
tabelata koja e na 504 i 505 str. Od taa tema treba SE da se znae demek bila mng bitna :)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.297
Поени од реакции
15.515
Зашто мислам дека Филиповски рече дека таа лекција не треба... али знам дека рече ДА НЕ СЕ УЧИ САМО ТАБЕЛАТА.... сеа не ми е логично ова али ајт... Иначе економија општо СЕ треба....
 
Член од
17 март 2007
Мислења
801
Поени од реакции
508
економија

Ај да решиме конечно што треба а што не треба економија само нека помогнат тие што се редовни на предавања, мене ми е кажано дека ова не треба па нека ме исправат тие што знаат нешто више :

не треба 21.6 фискално и монетарна политика заедно - т.н фискално монетарен микс ( 441 - 448 страна )

Од меѓународна економија треба само ( економски ефекти од воведување царини, економски ефекти од воведување квоти , биланс на плаќање и компоненти на билансот на плаќање

не треба 23.5 домени на согласување и домени на несогласување во современата макроекономија (503-505 страна )
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.297
Поени од реакции
15.515
Све треба да се учи како и секогаш... иначе мислат на последната тема...

koja e taa tema od sto ke ima najmnogu prasanja?
АСАДФ

Ај да решиме конечно што треба а што не треба економија само нека помогнат тие што се редовни на предавања, мене ми е кажано дека ова не треба па нека ме исправат тие што знаат нешто више :

не треба 21.6 фискално и монетарна политика заедно - т.н фискално монетарен микс ( 441 - 448 страна )

Од меѓународна економија треба само ( економски ефекти од воведување царини, економски ефекти од воведување квоти , биланс на плаќање и компоненти на билансот на плаќање

не треба 23.5 домени на согласување и домени на несогласување во современата макроекономија (503-505 страна )
Колега има повеќе од тоа што не треба, иди поназад на форумов имаш све, ме мрзи да барам во книга, зашто се малечки делчиња...
 

Anne.

~
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.284
ne treba i za devizen kurs. a kolega sigurna sum deka vo tabelata e sumirano se od poslednata tema. i samiot taki ni rece da obrneme vnimanie na nea ama prvo da naucime se ubavo ;)
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
Зашто мислам дека Филиповски рече дека таа лекција не треба... али знам дека рече ДА НЕ СЕ УЧИ САМО ТАБЕЛАТА.... сеа не ми е логично ова али ајт... Иначе економија општо СЕ треба....
коа ќе научиш се друго од таа тема, и табелата фактички ќе ја знаеш, зашо табелата ти е само најбитните накратко карактеристики од сите школи, така да исто ти е дали ќе ја учиш табелата или не... филиповски си рече дека она е онака корисна, па сеа кој како сака ќе учи :D

ne treba i za devizen kurs. a kolega sigurna sum deka vo tabelata e sumirano se od poslednata tema. i samiot taki ni rece da obrneme vnimanie na nea ama prvo da naucime se ubavo ;)
сигурна си дека не треба за девизен курс, кој има така кажано? зашо ипак тоа е едно од најбитните работи у темата.. :S
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.297
Поени од реакции
15.515
сигурна си дека не треба за девизен курс, кој има така кажано? зашо ипак тоа е едно од најбитните работи у темата.. :S
Филиповски рече дека ако стигне да ја предаде ќе ја има на колоквиум, а не стигна да ја предаде и ќе ја нема....
 

Very Nice Girl

Нојс
Член од
25 август 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
160
учете си ја темата, ако се знае само табелата тешко дека ќе ги одговориме прашањата на колоквиум ко што треба. мене некако па таа тема ми е најтешка, треба да ја набубам :/ а што кажа Филиповски последниот час за Макроекономија денес? што треба највеќе да се знае?

Деловна етика по кој принцип ги става оцените? ја иам вкупно 232 поени, неам стручен и што оцена би требало да ми стави?:smir:
 

*Smurfette*

He smurfs me, he smurfs me not
Член од
10 јуни 2006
Мислења
538
Поени од реакции
38
сигурна си дека не треба за девизен курс, кој има така кажано? зашо ипак тоа е едно од најбитните работи у темата.. :S
Ne treba sigurno. Na poslednoto predavanje Taki rece deka so Vlado se dogovorile temata devizen kurs da ne ja ucime poso bila tesko sfatliva, mozelo samo da si ja procitame posto ponatamu ke ni trebalo toa po nekoi drugi predmeti :smir:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.982
Поени од реакции
5.594
Деловна етика по кој принцип ги става оцените? ја иам вкупно 232 поени, неам стручен и што оцена би требало да ми стави?:smir:
Па ако добро ги слушнав другарите на факс по деловна етика збирот го делиш со три и после си гледаш на графата што оценка имаш... Мислам дека ти си некаде на граница помеѓу 8 и 9 :)
 

Very Nice Girl

Нојс
Член од
25 август 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
160
Па ако добро ги слушнав другарите на факс по деловна етика збирот го делиш со три и после си гледаш на графата што оценка имаш... Мислам дека ти си некаде на граница помеѓу 8 и 9 :)

значи морам да праам стручен труд, ако сакам да иам бар едно деветче :uvo: етичната професорка ми рече да сум се појавела оваа недела за да пријавам :tapp: ја не знам кај ми е глаата сеа, сметководство неам почнато па морам и стручен труд да праам :( ахх ме сотре факултетоов :toe:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom