Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
9.000
Поени од реакции
5.635
Добро... тогаш стварно не ми е јасно зашто во ценовникот кој е објавен на факултет има цени за презапишување на предмет, а нема цени за пишување квадрат :raz:
 

асфалт

UNCENSORED
Член од
8 август 2005
Мислења
804
Поени од реакции
23
а она што беше како демек можеш да полагаш предмети, само оценките ке ти бидат `замрзнати`?
со просек 7.42 можам да аплицирам за кредит?
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
9.000
Поени од реакции
5.635
а она што беше како демек можеш да полагаш предмети, само оценките ке ти бидат `замрзнати`?
со просек 7.42 можам да аплицирам за кредит?
Тоа ти е во договор со професорот, ама никој не ти гарантира дека оценката долго ќе ти биде „замрзната“... А со тој просек, мислам дека не можеше да добиеш кредит, мислам дека беше 7.5 за кредит :raz:
 
Член од
18 март 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
Ќе може ли некој од колегите кои завршиле или слушале 2ра година да ме посоветува кои изборни предмети да ги изберам: Маркетинг на услужни дејности, Надворешна трговија, Маркетинг истражување, Менаџмент на човечки ресурси, Финансиско сметководство и Однесување на потрошувачите. Треба да изберам два од нив. Инаку запишана сум на департманот е-бизнис. Фала ви!!! =)
 

СтрумичанецО

infinite harmonies...
Член од
21 март 2006
Мислења
506
Поени од реакции
46
исто прашање како колешката над мене, само за департман сметководство и ревизија.
предмети- развој на економската мисла, деловно планирање, математички методи, маркетинг и деловен јазик.
со сигурност го земам деловен јазик (англиски), а од листа го отфрлам маркетинг.
од останатите три дали може некој да напише накратко што би било подобро да се земе, предавања/вежби/колоквиуми како се одржуват, содржина на предмет, тежина на материјал и слично.
tnx
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
исто прашање како колешката над мене, само за департман сметководство и ревизија.
предмети- развој на економската мисла, деловно планирање, математички методи, маркетинг и деловен јазик.
со сигурност го земам деловен јазик (англиски), а од листа го отфрлам маркетинг.
од останатите три дали може некој да напише накратко што би било подобро да се земе, предавања/вежби/колоквиуми како се одржуват, содржина на предмет, тежина на материјал и слично.
tnx
Абе од овие што ти останаа само развој на економска мисла сум имал, и не ти го препорачувам баш, има многу за учење. На колковиум не се многу тешки прашањата, ама пак ке нагласам многу е обемен материјалот. На испит пак некои поминаат само со некои прашања.
Иначе како предмет има што да се научи, ке ги разбереш школите и теориите што ке ти користи за натаму, ама сепак мој совет е да не го одбереш.
И на предавања не мора да се оди.
 
Член од
8 февруари 2008
Мислења
136
Поени од реакции
2
исто прашање како колешката над мене, само за департман сметководство и ревизија.
предмети- развој на економската мисла, деловно планирање, математички методи, маркетинг и деловен јазик.
со сигурност го земам деловен јазик (англиски), а од листа го отфрлам маркетинг.
од останатите три дали може некој да напише накратко што би било подобро да се земе, предавања/вежби/колоквиуми како се одржуват, содржина на предмет, тежина на материјал и слично.
tnx
јас сум за математички методи :D
 
Член од
15 јуни 2009
Мислења
86
Поени од реакции
8
исто прашање како колешката над мене, само за департман сметководство и ревизија.
предмети- развој на економската мисла, деловно планирање, математички методи, маркетинг и деловен јазик.
со сигурност го земам деловен јазик (англиски), а од листа го отфрлам маркетинг.
од останатите три дали може некој да напише накратко што би било подобро да се земе, предавања/вежби/колоквиуми како се одржуват, содржина на предмет, тежина на материјал и слично.
tnx
matematicki metodi najdobro da se odi na kolokviumi ,i redovmo na vezbi inaku tesko tebe, nisto nema da ti e jasno. tezok predmet e ama korisen. pa tvoj izbor :tapp:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
9.000
Поени од реакции
5.635
Сега ми се јавија на телефон и ми кажаа дека на факултет има соопштение со датум од 04.09.2009 во кое пишува дека студентите од 2002/03 па навака нема да пишувааат квадрат на година, туку ќе презапишуваат само предмети :) Колку е точно тоа, не знам :)
 
Член од
31 јули 2009
Мислења
40
Поени од реакции
2
Nema kvadrat tuku prezapisuvanje godina , ama pak nemozes so -2 da zapises predmeti od sledna godina , odnosno pak si nazat edna godina.
Ni ova sega ne e kredit transfer sistem.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
9.000
Поени од реакции
5.635
Nema kvadrat tuku prezapisuvanje godina , ama pak nemozes so -2 da zapises predmeti od sledna godina , odnosno pak si nazat edna godina.
Ni ova sega ne e kredit transfer sistem.
Презапишување година... ти е повторување година... повторување година... е квадрат... Дали не ми го прочитаа добро соопштението :raz: Ќе видам :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom