Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.985
Поени од реакции
5.604
mentalen drugar.. :D a inace za toa prezapisuvanja... nekako malce mi se glea toa.. mora poskapo neso da bide kaj nas..
Цените што ги кажав се сигурни, ги видов на ценовникот на факултетот :)
Е сега, дали ќе биде така ќе видиме од понеделник :)

Ете и денес официјално ви станав колешка :) И стварно бев ко теле коа ми кажаа дека треба да бирам 2 изборни. На нет нема тоа. Има право мама миа, ми дадоа до сеа поише лажни информации, а јас бев уфурана дека сум се информирала тотално :) И, одбрав Основи на Е-бизнис и Деловна етика. И сеа поим неам уште колку предмети имам, ни кои ми се за у зимски... Ќе се најде ли некој паметен да ми каже дали сум се заебала за изборниве, и што уствари јас ќе учам годинава? :pipi: фала:smir:
Епа колешке... ај со среќа, само десетки да носиш дома :) Инаку за деловна етика, ќе се „гледаме“ на предавања, мене ми е изборен во трета, слушам бил лесен, па да не се мачиме... :)
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.656
Поени од реакции
2.866
abe strumicanec ne zezaj ekoloski menadzment eve nemozam da polozam po glup predmet neam videno sea polagam na 4ti i se molam istite da gi dade ako ne feb ne mi bega ali mislam deka moze da se smeni so doplata od 1000den pa ke izberam trgovso pravo polesen predmet amin na fakultetot inace ozbrnite predemeti mi se najteski hahaha inace cestito upis do Nice GIrl i e-biz i etika ke ti se u prv semstar so sto ke imas 5 predmeti u prv i dva u vtor semestar
 

Very Nice Girl

Нојс
Член од
25 август 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
160
abe strumicanec ne zezaj ekoloski menadzment eve nemozam da polozam po glup predmet neam videno sea polagam na 4ti i se molam istite da gi dade ako ne feb ne mi bega ali mislam deka moze da se smeni so doplata od 1000den pa ke izberam trgovso pravo polesen predmet amin na fakultetot inace ozbrnite predemeti mi se najteski hahaha inace cestito upis do Nice GIrl i e-biz i etika ke ti se u prv semstar so sto ke imas 5 predmeti u prv i dva u vtor semestar


Fala naum :) kje se gleame nego kako hahha :))

a znaes deka se mislev za ekoloski?? znaci kje sum se sjebela opasno... ajde probaj smeni si ako mozes :) a mene vaka nekako mnogu kje mi dojde od odma za ucenje, kje se poremetaaam lko vozbudeniov:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
 

СтрумичанецО

infinite harmonies...
Член од
21 март 2006
Мислења
506
Поени од реакции
46
abe strumicanec ne zezaj ekoloski menadzment eve nemozam da polozam po glup predmet neam videno sea polagam na 4ti i se molam istite da gi dade ako ne feb ne mi bega ali mislam deka moze da se smeni so doplata od 1000den pa ke izberam trgovso pravo polesen predmet amin na fakultetot inace ozbrnite predemeti mi se najteski hahaha inace cestito upis do Nice GIrl i e-biz i etika ke ti se u prv semstar so sto ke imas 5 predmeti u prv i dva u vtor semestar
незнам другар, мене еколошки ми беше ептен лесен. да, јас земав 6ка, но учев вечер пред колоквиумот, бев избришан од предавањата што носи оценка повеќе ако те има на 7/8 од 10тина списоци за редовност, точно дека имаше некои испади со глупи прашања Пеце ( што се наоѓа на корицата на учебникот? , а самиот ни велеше да фотокопираме скрипти :) ) , меѓутоа колоквиумите му беа лесни бидејќи даваше основни прашања и поделби, некои од прашањата точно/неточно му беа смешни и по логика ќе се погодиш, како и последното прашање т.н. есеј што го даваше, врти-сучи нешто виде си напишал цела страна а ништо конкретно не си одговорил, ќе даде 5 од 10 бода. кога сме кај глупи предмети, јас економика нема да го положам до 4та година како што тргнала работата. сепак полесно е да се справиш со 100 страни, неколку дефиниции и поделби, наспроти 500 страни со по 10 поделби на секоја лекција.
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.656
Поени од реакции
2.866
si prael duibari znaci so te izbrisale a hha abe begaj nemozam d gi ucam toa mn mi e glupo,abe poteskite predmeti polesno pominav ova izbornite krs
 
G

grande-juve

Гостин
Веб страната најверојатно ќе биде средена, веќе долго се спремаат да ја средат, ама ќе видиме :)

Во понеделник ќе се знае сигурно, но големи се шансите само да презапишуваме предмети и да не пишиме квадрат. Презапишување предмет по прв пат ќе изнесува 25 евра по предмет, додека презапишување во втор пат изнесува 50 евра. Цената на еден предмет се добива кога вкупната сума за школување во државна квота се подели со бројот на предмети (800/31=25) :raz: И што се притресувате толку, еден другар вика: „подобро една година повеќе како студент, отколку една година повеќе пензинер“ :)
ако може некој да објасни, презапишување на предмети значи дека ќе може нормално да се запише наредна година со заостанати предмети или што:toe:
на пример, мене 3 или 4 предмети ќе ми останат неположени, а нели услов е до 2 предмета, прашањето е дали со 4 неположени можеш да запишеш наредна година, фала.
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
77
Поени од реакции
91
ако може некој да објасни, презапишување на предмети значи дека ќе може нормално да се запише наредна година со заостанати предмети или што:toe:
на пример, мене 3 или 4 предмети ќе ми останат неположени, а нели услов е до 2 предмета, прашањето е дали со 4 неположени можеш да запишеш наредна година, фала.
ова со квадрат на предмет важи само за студентите кои се запишаа по новата програма, односно кои имаа изборни предмети уште во прва година, за останатите си важи старото правило со -2 до февруари за услов. Инаку цената за квадрат е 25еу по кредит а не по предмет а некои предмети се и по 8-9 кредити така да... со среќа
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.985
Поени од реакции
5.604
ова со квадрат на предмет важи само за студентите кои се запишаа по новата програма, односно кои имаа изборни предмети уште во прва година, за останатите си важи старото правило со -2 до февруари за услов. Инаку цената за квадрат е 25еу по кредит а не по предмет а некои предмети се и по 8-9 кредити така да... со среќа
Значи, јас го тупам тука два дена дека презапишувањето на предмети НАЈВЕРОЈАТНО ќе важи за сите, но ќе се знае дури во понеделник :) И колку што прочитав 25 евра ќе биде по предмет, не по кредит, зашто ако е по кредит, тоа автоматски ти значи отпишување на студентот од факултет, никој не е луд да плаќа по 500-600 евра... ќе одам за еден саат на факс и ќе проверам за секој случај.

a znae nekoj dali od starata programa ke moze da se prefrlame na novata ?
Мислам дека може... се плаќаат 50 евра :raz:
 

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
Се земаат ли во предвид изборните предмети во трета и четврта година при запишувањето???
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom