Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 февруари 2008
Мислења
136
Поени од реакции
2
Aj prosvetlete me sto e sestar sistem???:kesa:
тоа ти е вакаа се зема списокот се закучува на ѕид и после џони зима шестарот и пуцааа они што се над него положиле а др па има и др термини здравје со би рекле они :pos2::pos2::pos2:

него ај некој нека биде добар да стави презентации од фин.пазари и да каже од сигурни извори кога се полага :wink:
 
Член од
29 септември 2007
Мислења
151
Поени од реакции
3
Utre polagam sociologija,pa znaes si nemam popametna rabota:pipi:
Inaku da ne znae nekoj so tip prasanja dava Risto sociologija?? Sudejki po profesorot konfuzni ke da se...
 
Член од
29 септември 2007
Мислења
151
Поени од реакции
3
Me iskara...ti 100% si nekoj profesor na ekonomski "undercover" tuka. I po avatarot gledam...hahahaha.Samo casa viski fali!
 
Член од
8 февруари 2008
Мислења
136
Поени од реакции
2
Me iskara...ti 100% si nekoj profesor na ekonomski "undercover" tuka. I po avatarot gledam...hahahaha.Samo casa viski fali![/quot
хахахахах ..... уште да бев добро ке беше :vozbud: а виски не одбивам може да пивнеме за мене заврши кол недеља :pos2::smir:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.984
Поени од реакции
5.600
Ок шестари, не ќе беше лошо некој да ми дадеше прашања по МЧР ако има... :(
 

IronTrooper

The King of Cool
Член од
27 март 2007
Мислења
1.496
Поени од реакции
32
а за тоа шестар систем не важи увид систем?
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.984
Поени од реакции
5.600
Абе нема кај нас шестар систем, барем не за положување, можеби за пишување оценки да, ама за положување не е така. Тој шестар систем е на факултетот по електро во Битола, можеби и на некои други факултети. Кај нас има други системи, ама тоа дефинитивно не е шестар систем :pos:
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Ја завршивме работата за оваа колоквиумска недела. Мене статистика ми се погоди групата така да очекувам да имам максимум 2 - 3 поени изгубено. ТЕстов не беше тежок ако се имаше добро поминато материјалот, така да се надевам нема да имам рпоблеми и на наредните.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.984
Поени од реакции
5.600
Ја завршивме работата за оваа колоквиумска недела. Мене статистика ми се погоди групата така да очекувам да имам максимум 2 - 3 поени изгубено. ТЕстов не беше тежок ако се имаше добро поминато материјалот, така да се надевам нема да имам рпоблеми и на наредните.
Ете, што кажувам јас тука со денови :pos:
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Е се сум видел ама тоа што беше вчера по Јавни Финансии - НЕ!
Алаф да му е на професорот за времето кое го потрошил составуваќи онакви прашања. Стварно се има потрудено...

Во секој случај, јавни како што сватив се работи за способност за интерпретирање на напишаното и поврзување со тоа што е во книга. Скоро сите прашања имаа одговори во книгата но поентата е што се работи за сосема поинакви формулации. Значи за да положиш мислам дека треба
- Да го разбериш матријалот
- И за разлика од останатите не-бубаторски предмети, по јавни, треба и да се потрудиш и тестот да го разбериш. Т.е не е финтата само да го сфатиш матријалот, туку треба да го сфатиш и тестот кој во суштина е од матријалот ама напишан на поинаков стил.
- да знаеш да сеќаваш трик прашања, имаше прилично такви. Пр. ДДВ ако се однаочува со 10% и 20% тоа е прогресивно. Кој се даночни расходи со дадени поделби од Јавни Расходи. итн. итн.


Скоро секогаш знам што сум направил кога ќе излезам од колквиум. По јавни можеш да знаеш што си направил кога ќе ги видиш резултатите. Нема нешто во што нема да се сомневаш!


Поентава дека се работи за способност за интерпретирање најдобро м0жи да се види и од едно прашањеЧ

Хорзунталната правичност можи да се тумачи и како:...
.....

Инаку прашањата што се во либро се повтороуваат, со тоа што некои прашања се изменети.
Пример. Во тестот од либро имаше
Главарина е недисторзивен данок.. што е точно
Во тестот на колоквиум имаше "Главарина е недисторзивен данок, ако е пропишана над егзистенцијалниот минимум". Што не точно оти така лицата над ег. ќе сакаат да одат под егзист. и автоматски има дисторзија..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom